Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Velniciuc[v=]

In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 06.11.13 10:01

http://www.evz.ro/detalii/stiri/1065948.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 11.10.13 21:16

http://adevarul.ro/cultura/arte/de-ora-1300-actorii-monica-ghiuta-alexandra-Stefan-velniciuc-vin-adevarul-live-1_5256729fc7b855ff561f52e6/index.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 16.07.12 16:35

Alexandra Velniciuc: „M-am hotărât de la 5 ani că voi face teatru“
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 04.05.12 9:51

Prezentatoarea TV Alexandra Velniciuc îi «toacă» banii «amantului» Moculescu?





Un nou scandal de proporţii izbucneşte între femeile din viaţa lui Horia Moculescu. Fosta lui soţie, Mariana, are un dinte dinte împotriva Alexandrei Velniciuc, colega lui de la emisiunea „ Atenţie, se cântă!". Ea o acuză pe blondă că, din postura de amantă, îi toacă toţi banii compozitorului.Articol complet
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 25.03.11 14:43

Alexandra Velniciuc: "Fac această meserie din dragoste şi din respect pentru teatru"
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 01.09.10 6:28

La multi ani! Alexandra Velniciuc
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 27.08.10 10:03

Alexandra Velniciuc, obligata sa se descurce singura la Festivalul de la Mamaia:Au lasat-o fara haine!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Alexandra Velniciuc: Actoria nu a fost un moft, ci un microb

Mesaj Scris de Admin 23.04.09 11:26

Alexandra Velniciuc: Actoria nu a fost un moft, ci un microb inoculat treptat

Alexandra Velniciuc a debutat in teatru alaturi de tatal sau, actorul Stefan Velniciuc, in piesa "Acolo departe". Dupa care a lucrat in televiziune, fie ca actrita in serial ("In familie" la Prima TV), fie ca moderatoare a emisiunilor "Televiziunea, dragostea mea", "Slagare in... revenire" sau "Atentie, Se canta", toate trei la TVR 2. Bucurestenii o pot vedea si in piesa "Pijamale", ce se joaca la Teatrul Metropolis.

De fiecare data cand ma asez in fata unei pagini albe, trebuind sa scriu "cateva randuri" despre mine si putinele realizari (pentru ca eu asa le consider a fi) pe care le-am avut pana acum in viata, ma simt incapabila sa gasesc o fraza de inceput captivanta atat pentru mine ca ulterior cititor, cat si pentru cei interesati sa "imi citeasca gandurile". Dar, profitand de interesul si bunavointa dumneavoastra, a celor care pot trece peste lipsa unei introduceri cuceritoare, voi incerca sa va povestesc cateva lucruri despre mine care poate vor reusi sa va suscite interesul pentru a citi pana la capat mica incursiune prin mintea si sufletul meu. Fiind nascuta intr-o familie in care mama, tata, bunicul si bunica au legatura cu lumea artei, iar ceilalti, care nu au, au cochetat mereu cu ideea, e lesne de inteles ca optiunea mea de a ma face actrita nu a fost un simplu moft, ci a fost un microb inoculat treptat, devenind o responsabilitate importanta pentru a nu-i dezamagi pe cei dragi din jurul meu care au incercat mereu sa ma invaluie cu dragoste.

Nu mi-a fost usor la inceput sa ma obisnuiesc cu ideea de a creste fara mama care, la un moment dat, cand eu aveam trei ani, a decis sa traiasca intr-o alta tara, eu ramanand cu tata si restul familiei, ce a preluat toate sarcinile pe care o mama le poate avea pentru fata ei. Am incercat insa sa nu o acuz (indrumata fiind de toti cei ramasi cu mine in frunte cu tatal meu), si sa ma obisnuiesc cu gandul, ajungand acum sa ii multumesc ca a procedat asa, pentru ca poate in alte conditii nu m-as fi responsabilizat atat de repede si nu mi-as fi luat parcursul vietii de pana acum atat de in serios cum am facut-o. Pana acum am avut un singur scop in tot ce am facut: sa nu ii dezamagesc pe cei care au contribuit la formarea si edu­carea mea. De aceea zic ca admi­terea la facultatea de teatru, in ciuda insistentelor tatalui meu, actorul Stefan Velniciuc, de a ma orienta catre o meserie mai "serioasa", a fost un act responsabil si dorit de mine, in secret, inca de pe vremea cand aveam 5 ani. Am avut mult noroc. In facultate am colaborat mult cu colegii de la regie teatru si film. Am lucrat si cu regretatul (mi-e atat de greu sa spun asta...) Cristian Nemescu, de care ma leaga amintiri unice. Mi-am facut debutul in teatru cand inca nu terminasem facultatea, eram in anul trei si am fost "momita" de catre Paul Ioachim - directorul Teatrului din Buzau la vremea aceea - si regizorul Razvan Ioan Dinca - actua­lul director al Teatrului de Opereta din Bucuresti - sa joc alaturi de tata (visul meu de cand eram mica), in piesa "Acolo departe" de Mircea Stefanescu. Spun "momit" pentru ca probabil daca nu ar fi fost argumentul suprem de a-mi face debutul alaturi de tatal meu nu as fi acceptat proiectul, fiind invatata de catre profesorul meu Ion Cojar ca e mai bine ca intai sa termini facultatea si dupa aceea, cand esti deja copt, sa ai contact cu teatrul profesio­nist. Am acceptat totusi si ma bucur ca am avut aceasta sansa.

Intotdeauna mi-am dorit sa ma iau in serios atunci cand mi s-a propus ceva. Nu mi-am dorit sa fac televiziune, nici macar film atat de mult precum imi doream teatru, desi am lucrat mult mai mult in primele doua. Totusi, nu am pierdut niciodata contactul cu teatrul. Intr-o forma sau alta am fost mereu legata de el. Fie ca am facut masteratul, am cochetat putin si cu pedagogia, iar anul trecut mi-am dat si doctoratul. As fi nedreapta sa nu recunosc ca am si jucat. Doi ani am facut naveta la Teatrul National din Craiova, unde am jucat in "Steaua fara nume" de Mihail Sebastian, in regia lui Serban Puiu, alaturi de mari actori care au dezavantajul de a nu fi cunoscuti si mediatizati doar pentru ca nu stau in Bucuresti, nu pentru ca le-ar lipsi vreo calitate artistica.

Acum joc in spectacolul "Pijamale" la Teatrul Metropolis din Bucuresti, spectacol regizat de Emanuel Parvu, un om la care tin mult, care mi-a fost coleg de liceu, caruia ii multumesc public ca s-a gandit la mine, cel care se face vinovat si de alte spectacole de succes atat in Bucuresti cat si in provincie. Piesa "Pijamale" este o comedie care binedispune, de la care nu se poate pleca decat cu zambetul pe buze si la care va astept joi, de la ora 19.00 alaturi de Silviu Biris, Adrian Titieni, Monica Davidescu, Anca Sigartau, Romeo Pop si Emanuel Parvu.

Cu speranta ca veti veni la teatru si ca nu v-am plictisit in calitatea mea de gazda, va urez sa vi se indeplineasca toate dorintele si sa fim sanatosi.


"De TVR 2 ma simt legata sentimental"

In sistemul televiziunilor comerciale am inceput cu serialul "In Familie" difuzat de Prima Tv. A fost greu, dar am invatat multe. Am acumulat experienta muncii in televi­ziune cu care mai avusesem contact in liceu cand colaboram la emisiunea "Duminica in familie" si imediat dupa terminarea proiectului de la Prima a venit propunerea domnului Ovidiu Dumitru de a prezenta la TVR 2 emisiunea "Televi­ziunea, Dragostea Mea" - o emisiune care mi-a fost foarte draga si pe a carei nostalgie inca o mai pastrez. Am fost apoi "racolata" la o alta emisiune "Slagare in... revenire", alaturi de Horia Moculescu, a aceluiasi TVR 2, canal de care ma simt foarte legata sentimental (iata si raspunsul la intrebarea unora: de ce dupa cinci ani, totusi nu plec de acolo, inca!!!!!!!!!!). Colaborarea cu domnul Moculescu s-a dovedit a fi rodnica, asa se face ca am ramas sa prezentam impreuna si urmatoarea emisiune care fusese doar putin intrerupta, emisiune care a ajuns deja in al 9-lea an de existenta "Atentie, se canta", emisiune devenita brand al TVR si sintagma uzuala printre telespectatori. Imi place mult sa lucrez la aceasta emisiune pentru ca nu formam doar o echipa care isi cunoaste bine atributiile si atat, ci suntem prieteni, lucru greu de imaginat in ritmul alert in care se realizeaza o emisiune saptamanala transmisa in direct, in care se canta numai live. Satisfactiile nu se lasa asteptate, iar efortul nostru este rasplatit de telespectatorii fideli, care au acceptat si schimbarea difuzarii emisiunii de sambata, vinerea, la ora 19.10.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Nu sunt amanta lui Horia Moculescu!

Mesaj Scris de Admin 19.01.08 20:39

Nu sunt amanta lui Horia Moculescu!

Alexandra Velniciuc este deja un nume consacrat atât in televiziune, cât si in teatru si film. Frumoasa actrita si-a câstigat notorietatea in urma interpretarii rolului Monicai Moldovan in serialul „In familie”, in anul 2002.

La ora actuala, Alexandra apare pe micul ecran in postura de prezentatoare a emisiunii „Atentie! Se cânta”, alaturi de Horia Moculescu. Viata compozitorului Moculescu a intrat in atentia presei in luna decembrie a anului trecut, acesta fiind acuzat de cea de-a patra nevasta ca ar fi agresat-o fizic. Mai nou, gurile rele sustin ca intre Alexandra Velniciuc si Horia Moculescu s-a infiripat o idila amoroasa! Cotidianul nostru a contactat-o telefonic pe actrita, iar Alexandra s-a aratat mai mult decât surprinsa de ipoteza unei relatii cu Horia Moculescu. „Este foarte simplu ca atunci când doua persoane sunt alaturi la vedere sa fie inventata o idila. Horia Moculescu nu ar putea fi cu o pustoaica asa ca mine. Eu nu as putea sa stau niciodata in umbra unui barbat. Acest zvon este aberant”, a declarat Alexandra indignata. Actrita a mai spus ca intr-un fel se astepta sa apara un astfel de zvon dar neaga cu vehementa orice relatie sentimentala cu Horia Moculescu.
...continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Daca nu te expui, nu vad de ce aceste publicatii

Mesaj Scris de Admin 01.11.07 17:22

„Daca nu te expui, nu vad de ce aceste publicatii te-ar ataca”

Alexandra Velniciuc este deja un nume consacrat atât in televiziune, cât si in teatru si film. Frumoasa actrita si-a câstigat notorietatea in urma interpretarii rolului Monicai Moldovan in serialul „In familie”, in anul 2002. Au urmat apoi rolul din filmul „Vlad”, apoi Ildiko, din „Lotus”. Lista filmografiei actritei continua cu productiile „Si totul era nimic” si „Pacala se intoarce”. Fanii Alexandrei Velniciuc o pot vedea pe actrita pe micul ecran in postura de prezentatoare a emisiunii „Atentie! Se cânta”, alaturi de Horia Moculescu.

– De unde provine numele de Velniciuc? Ai cumva sânge de rusoaica?
– Nici vorba, este un nume pur românesc, de prin Botosani. Este adevarat ca strabunica din partea mamei mele era si rusoaica si poloneza, dar parintii mei sunt din Bucovina.
- Povesteste-ne câteva lucruri care ti-au marcat cariera...
- Sunt foarte multe. Primul ar fi acela ca m-am nascut. Al doilea ar fi acela ca nu am facut niciun compromis si mi-am facut meseria urmând niste principii bine definite. O rampa de lansare ar fi faptul ca am intrat la facultate, insa si norocul a avut un rol important.
– Unde te pot vedea fanii tai?
– Momentan, am câteva proiecte la canalul TVR 2, unde prezint, alaturi de Horia Moculescu, emisiunea „Atentie! Se cânta”. De asemenea, tot pe TVR 2 prezint si emisiunea „TVR 2 prezinta”.
– De ce ai ales actoria?
– Am ales actoria din necesitate, deoarece este cel mai bun mod de a ma exprima. Nu a fost un moft.
– Cum se autocaracterizeaza Alexandra Velniciuc?
– Sunt un om normal, echilibrat, dezinvolt si exact cum apar pe ecran, asa sunt si in realitate.
– Ai fost vreodata in atentia presei de scandal? Care este punctul tau de vedere vizavi de acest gen de publicatii?
– Cât timp nu te expui presei de scandal, nu vad de ce aceste publicatii te-ar ataca. Nu am fost niciodata in centrul unui subiect de scandal.
– Cum iti petreci timpul liber?
– Pentru mine, timpul liber reprezinta momentele in care realizez emisiuni de televiziune. Fac acest lucru din pasiune si nu diferentiez timpul liber de munca mea. Cu toate acestea, vara, imi place sa-mi petrec vacantele in Grecia. De sapte ani ma rasfat cu un concediu de o luna pe litoralul elen.
– Te gândesti acum la o persoana care a pus o piatra la temelia carierei tale?
– Vreau sa precizez ca toti oamenii care mi-au fost alaturi, cu care m-am intâlnit de-a lungul vietii au avut un rol important in cariera mea. Nu pot numi o persoana anume, insa pot spune cu certitudine ca toti m-au ajutat in egala masura.


...continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Alexandra Velniciuc

Mesaj Scris de Admin 09.06.06 21:40

Alexandra Velniciuc Steaua fara nume

Poti fi in showbiz fara sa arzi etapele in drumul spre notorietate, sa apari la televizor fara sa devii sclavul a ceea ce vrei sa fii, sa faci teatru fara sa te comporti teatral. Asa isi construieste cariera actrita Alexandra Velniciuc, deocamdata un nume, intr-o buna zi, poate, o stea.
de Horia Ghibutiu pentru VIVA

Alexandra Velniciuc este imaginea tanara a canalului TVR 2, un mic omagiu adus unui chip proaspat si expresiv. E chiar sic, dar nu i-o spune in fata, fiindca isi va scutura energic parul: "Mintea imi permite ca, la un moment dat, sa fiu sic. Numai inteligenta poate schimba atitudinea si infatisarea, restul il fac stilistii. Iar eu nu vreau sa fiu apreciata pentru ca arat intr-un anumit fel – seman cu mama si cu tata, le multumesc pentru asta, dar nu e meritul meu", riposteaza Alexandra. Nici vedeta nu viseaza sa fie, sau in orice caz, nu genul de vedeta cu mai multe aparitii in presa decat roluri. "Vedeta este acea persoana pe care o stiu oamenii fara sa citeasca toate brosurile", adauga actrita.

Prezinta "Televiziunea, dragostea mea", insa aparitia intr-un show de divertisment ii da doar "libertatea de a se considera o personalitate publica", nicidecum dorinta de a deveni cumva moderatoare sau stirista. "E foarte important sa nu devii sclavul a ceea ce vrei sa fii. Eu nu-mi doresc nici macar sa am succes, ci doar o cariera sanatoasa, asa ca nu as pleca la o televiziune comerciala. Am jucat in serialul «In familie» si stiu cum se lucreaza la genul acesta de productii. Succes ai, dar satisfactii profesionale adevarate nu prea, ritmul e alert, scenariul facil... Faptul ca eu prezint actori, spunand la randul meu versuri si avand monologuri, reprezinta o bila alba pentru meseria mea, pe care simt ca nu o tradez", sustine Alexandra.

De fapt, cine e Alexandra Velniciuc? Fiica unui actor si a unei pianiste, care isi petrece jumatate de an in Italia si jumatate in Costa Rica, nepoata unei profesoare de canto care locuieste si preda la Viena, stranepoata unei fete de print polonez si, nu in ultimul rand, iubita unui regizor de teatru (si el, tot de familie buna). E bucuresteanca nu de azi-de ieri, ci la a treia generatie: "Nu spun ca sunt impatimita dupa orasul meu, dar n-as putea sa plec definitiv in alta parte si in nici un caz din tara. In fond, m-as putea duce la mama, in Italia, sau la bunica, in Austria... Plec in vacante, ma simt bine, ma deconectez, dar revin acasa."

Isi evoca primii ani de viata in sunete, culori si parfumuri. "Tunetele ma speriau cel mai tare. In schimb, imi placea sa aud apa care curge in rau. }in minte perfect mirosul de gutui si pe cel de vreascuri arse, cand tatal meu facea focul in padure, miros care imi intra in haine si ma conducea acasa. Dar cea mai pregnanta amintire e mirosul de «Magie Noire» al mamei mele. E parfumul cu care ma dadeam, dupa ce ea a plecat in Italia, eu avand pe atunci patru ani! In schimb, pana la varsta de sase ani, nu suportam sa vad negru in fata ochilor. Imi placeau roz si cyclamen – acum mi-a mai trecut. Eram la un vernisaj si m-am vindecat subit de negru dupa ce am vazut tabloul unui pictor care avea sa imi faca ulterior portretul. Tatal meu povesteste ca l-am tras de maneca si l-am strigat – eram un copil discret, nu tipam deloc, cu atat mai putin la o expozitie de pictura: «E prima data in viata cand eu accept culoarea neagra!»". Tot pe-atunci, si-a jurat sa se faca actrita, dar nu a spus asta nimanui.

La 16 ani, Alexandra lucra deja la show-ul "Duminica in familie" de la Antena 1, perioada din care dateaza si simpatia ei pentru Mihaela Radulescu. A urmat serialul "In familie" de la Prima TV, unde interpreta rolul Monicai. Expresivitatea fizionomiei i-a adus apoi numeroase "job"-uri in publicitate. si-a folosit vocea cultivata in teatrul radiofonic, dar si in spoturi publicitare.

Si-a dorit mult, cu incapatanare, sa faca teatru, iar proiectul "Chicago" de la Teatrul National din Bucuresti, unde primise rolul maestrului de ceremonii, ii era pe gust ("am muncit mult si, chiar daca nu va iesi nimic, muzicalul «Chicago» a fost o experienta").

Luna aceasta, visul de a juca sub luminile rampei i se implineste, Alexandra fiind titulara rolului Mona din "Steaua fara nume" a lui Mihail Sebastian, un spectacol pus in scena la Nationalul craiovean de serban Puiu, nimeni altul decat iubitul actritei, de cinci ani incoace. Totodata, prezentatoarea televiziunii publice va putea fi vazuta in premiera cinematografica "Pacala se intoarce", o comedie de Geo Saizescu, si va incheia filmarile la pelicula "si totul era nimic", in regia Cristinei Nichitus.

Cu aceste borne, cariera Alexandrei prinde contur. "Nu vreau sa ard etape, mai am o viata inainte. Am destul timp sa construiesc o cariera, care nu se masoara cand ai 25 de ani si, in clipa in care nu mai apari nicaieri, esti uitat instantaneu. In meseria noastra, e usor sa fii pe val, dar e foarte greu cand cazi de pe val", observa actrita.
http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=2983&page_nr=1
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Admin 05.04.06 16:25

Velniciuc[v=] ZAlexandraVelniciuc[v=] Images?q=tbn:ANd9GcRnFqRsd163xzZllvKMo2bvqgsAyZxQ2LzyEdg1T12J_chTq9ddStefan


Ultima editare efectuata de catre Admin in 06.11.13 10:01, editata de 8 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Velniciuc[v=] Empty Re: Velniciuc[v=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum