Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


SINGAPORE[V=]

In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 17.08.15 17:30

http://alexandrudanilov.blogspot.co.il/2014/04/modelul-politic-din-singapore.html

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 11.07.15 12:59

Singapore – Leul singuratic al Orientului

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 04.05.14 7:22

ATENȚIE LA STATUL SINGAPORE :

S-a intâmplat în Singapore :
Un militar, cu mana de fier, si-a asumat conducerea tarii. In sase
luni, din circa 500.000 de detinuti, au ramas doar 50. Toti ceilalti
(criminali recunoscuti) au fost impuscati.
Toti oamenii publici (politicieni, politisti, judecatori,> >
magistrati, etc) corupti au fost impuscati. (Existau mii de probe
contra lor).


Toti functionarii hoti au fost impuscati sau au fugit repede.
Multitudinea de drogati, care ramaneau dormind pe strada,au fugit
disperati in Malaezia, sa scape de impuscare sau de munca fortata.
Un mesaj la radio si televiziune aviza ca tara avea un cancer, care
trebuia extirpat. Daca vreo ruda a sa a fost extirpata, intelege: ea
era un cancer pentru natiune.


Dupa ce a curatat tara , reorganizand sistemul politic, legal si
penal, acest militar a convocat alegeri directe si a candidat la
presedentie.

A castigat cu 100% de voturi !
Astazi , Singapore este una din tarile cu cel mai sigur  trai decent .
Este una din cele mai dezvoltate tari si este mult mai sigura decat
Statele Unite, Anglia si Israel ,la un loc...!

In avion, foaia de imbarcare are un anunt "MOARTE" cu litere mari si
rosii si explicatia că este pedeapsita posesia de droguri. Orice drog,
orice  cantitate transportata, cel care a fost detectat cu acestea, sa
fie impuscat sau condamnat la inchisoare pe viata cu munca silnica.

Un surfist brazilian a incercat sa intre in Singapore cu o plansa de
surf plina de cocaina. Bineinteles ca isi dorea propria moarte. Mama
tanarului traficant a aparut la TV cerand sa se intevina pentru fiul
ei; nu a servit la nimic.
Nici mama, nici protestele nu au reusit ca Legea sa nu se implineasca.

- In hoteluri, "Ghidul orasului" are o pagina care explica ca politia
din Singapore garanteaza integritatea fizica a oricarei femei, timp de
24  de ore din 24 (asta pentru ca in vechiul Singapore, fara legi si
ordine, femeile care ieseau singure erau violate si/sau asasinate).


- Guma de mestecat este interzisa in Singapore , pentru simplul fapt
ca, aruncata pe jos, murdărea trotuarul. Distribuirea de guma de
mestecat,numai in magazine si nu se dau persoanelor: trebuie sa fie
așezate în vase sau suporturi si cei interesati le iau cu voie.
Aruncate pe jos ... motiv de amenda foarte scumpa.

Anul trecut, secretara unui prieten, care lucra peste program, la
intoarcerea acasa a fost urmata de un echipaj de politie. Cand a ajuns
acasa si a semnalizat ca sa intre in cladire, i-au cerut sa se
opreasca.
Unul din politisti s-a apropiat atunci de geamul masinii si i-a spus:
-"Doamna, asa cum stiti, suntem in campania de civilizare a
traficului, amendand infractorii si premiind pe cei care conduc
corect. Si dvs. Doamna, pe tot drumul pana aici nu ați facut nici o
neregula.  FELICITARI ! Aveti aici un cec de 100 dolari singaporezi
(echivalent cu 80 dolari US ) si va cerem sa semnati de primire, va
rog"...

Ti se pare o mana prea dura ? NU. Drepturile umane reale sunt pentru
cetatenii onesti si muncitori, care aduc riguros contributia lor
statului, care traiesc în pace, respectuos si solidar cu semenii lor


DE LA  ELIAHU  GAL
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 04.03.14 18:35

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/cel-mai-scump-oras-din-lume-cu-salariul-din-romania-nu-poti-nici-sa-treci-strada--42044.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 19.02.14 9:12

SINGAPORE

 


 
Ar fi de mare folos ca aceasta politica sa fie exportata si catre alte tari...cum ar fi..de pilda...tara noastra care are mare nevoie de un asemenea......tratament radical,la care am...subscrie cu totii...!

 
ATENTIE LA SINGAPORE !


 
S-a intamplat in Singapore:
Un militar, cu mana de fier, si-a asumat conducerea tarii. In sase luni, din circa 500 mii de detinuti, au ramas doar 50.
Toti ceilalti (criminali recunoscuti) au fost impuscati.
Toti oamenii publici (politicieni, politisti, judecatori, magistrati, etc) corupti au fost im-pus-cati. (Existau mii de probe contra lor).
Toti functionarii hoti au fost im-pus-cati sau au fugit repede din tara.
Multitudinea de drogati care ramaneau dormind pe strada, au fugit disperati in Malaezia, sa scape de impuscare sau de munca fortata.
Un mesaj la radio si televiziune aviza ca tara avea un cancer, care trebuia ex-tir-pat. Daca vreo ruda a sa a fost extirpata, intelege: ea era un cancer pentru natiune.
Dupa ce a curatat tara, reorganizand sistemul politic, legal si penal, acest militar a convocat alegeri directe si a candidat la presedentie.
 
A castigat cu 100% de voturi !
Astazi, Singapore este una din tarile cu cel mai sigur trai decent . Este una din cele mai dezvoltate si este mult mai sigura decat Statele Unite, Anglia si Israel,la un loc...!
Deja in avion, foaia de imbarcare are un anunt "MOARTE" cu litere mari si rosii si explicatia ca este o pedeapsa posesia de droguri. Orice drog, orice cantitate transportata, cel care a fost detectat cu acestea, sa fie impuscat sau condamnat la inchisoare pe viata cu munca silnica.
Un surfist brazilian a incercat sa intre in Singapore cu o plansa de surf plina de cocaina. Bineinteles ca isi dorea propria moarte. Mama tanarului traficant a aparut la TV cerand lui Lula sa intevina pentru fiul ei; nu a servit la nimic. Nici mama, nici Lula, nici protestele nu au reusit ca Legea sa nu se implineasca.
In hoteluri, "Ghidul orasului" are o pagina care explica ca politia din Singapore garanteaza integritatea fizica a oricarei femei, timp de 24 de ore din zi (asta pentru ca in vechiul Singapore, fara legi si ordine, femeile care ieseau singure erau violate si/sau asasinate). (Guma de mestecat era interzisa in Singapore, pentru simplul fapt ca, aruncata pe jos murdarea trotuarul). Distribuirea de guma de mestecat, nicio sansa. Numai in magazine si nu se dau persoanelor: trebuie sa fie asezate in vase sau suporturi si cei interesati le iau cu voie. Aruncate pe jos ... motiv de amenda foarte scumpa.


Anul trecut, secretara unui prieten, care lucra peste program, la intoarcerea acasa a fost urmata de un echipaj de politie. Cand a ajuns acasa si a pus semnalizarea sa intre in edificiu, i-au cerut sa se opreasca.
Unul din politisti s-a apropiat atunci de geamul masinii si ii spuse:
-"Doamna, asa cum stiti, suntem in campania de civilizare a traficului, amendand infractorii si premiind pe cei care conduc corect. Si dvs Doamna, pe tot drumul pana aici nu ati facut nicio infractiune. FELICITARI ! Aveti aici un cec de 100 dolari singaporezi (echivalent cu 80 dolari US) si va cerem sa semnati de primire, va rog"...
Ti se pare o mana prea dura ? NU.  Drepturile umane reale sunt pentru cetatenii onesti si muncitori, care aduc riguros aportul lor statului, care traiesc in Pace, respectuos si solidar cu semenii lor.


DE  LA  ROBERT  PUGLER
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 09.12.12 18:00

Singapore: cum se trezeşte la viaţă cel mai adormit oraş al Asiei 1
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 21.09.12 12:03

Singapore, cel mai bogat oras al anului 2050
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 04.07.12 10:38

Turism

SINGAPORE[V=] Infinity-pool-orizont_tn
Marina Bay Sands: SkyPark
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 12.06.12 10:52

Singapore beneficiază de o „pădure” artificială hi-tech
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 03.06.12 9:16

Turism

SINGAPORE[V=] Singapore-flyer_tn
Sa ne dam pe roata uriasa in Singapore!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 07.06.11 20:28

Singapore, 2010. Jurnal
Pana mai ieri un sat de pescari, Singapore este acum locul unde, de sus, daca privesti, vezi doar zgarie-nori, sosele aglomerate, centre comerciale sau reclame imense. O lume de vis, in care spatiile verzi sunt umplute de lavanda, oleandru si orhidee. De fapt, se spune ca Singapore este gradina Asiei, locul unde parca omul a dat mana cu florile pentru a face ca cei care ii calca pragul (adica peste 50 de milioane de turisti pe an) sa se simta bine.





Azi e o zi memorabila – 10 octombrie 2010, sau, cum scrie la majoritatea tarabelor singaporeze, 10.10.10. Motiv de profit, din partea comerciantilor, de a mai adauga un text la mult dezvoltatul bagaj lingvistic cu care ii indeamna pe clienti sa cumpere, sub pretextul ca „numai azi este pretul acesta scazut, pentru ca e o zi unica”. Nu am cazut in aceasta capcana, chiar daca mi s-a oferit un costum, „model Armani”, care se facea pe loc, la un pret mult mai mare decit in Europa, de catre un comerciant care avea o poza cu Bill Clinton si alte zeci de ilustrate de la personalitati sau chiar daca, dorind sa cumpar un sal, am ajuns sa fiu imbiat la a cumpara „perle japoneze”, la un pret care, dupa vreo 20 de minute in care pur si simplu nu puteam pleca din magazin de jena, a ajuns sa fie de 3 ori mai ieftin, aproape sa ajunga la valoarea plasticului din care erau facute. Am facut azi multi kilometri pe jos si am vrut sa cunosc cat mai multe dintre fetele orasului-stat, care e un punct de reper la scara mondiala in tot ceea ce inseamna comert, bunastare, lux sau companii multinationale.

Dimineata am asistat la slujba in Catedrala St. Andrew, un punct al crestinismului in marea insula de buddism, hinduism, islamism sau alte religii care convietuiesc in zona. De cum am intrat, am fost poftit in banca si mi s-a dat si mie un rand de carti cu psalmi, o Biblie, precum si programul zilei. In catedrala, dincolo de faptul ca toata lumea avea carti sau brosuri cu Evanghelia zilei sau cu psalmii care se cantau, multe monitoare conectate la un sistem central afisau, in ordine, cantarile, astfel incat cei care nu citeau din brosuri, aveau posibilitatea sa priveasca monitoarele. Ma mira cum a intrat asa puternic electronica in dimensiunea sacra a liturghiei si cum ii anticipeaza miscarile, ritmul sau farmecul. De altfel, de cand am ajuns aici, vad o serie de inventii locale sau momentane care s-ar putea, in scurt timp, sa ne schimbe complet viata: o companie care produce „soare artificial”, un sistem de orientare automata a plafonului astfel incat, in functie de lumina de afara, lasa sa intre in spatiile interioare in permanenta aceeasi cantitate de lumina, plasme tridimensionale care parca te fac partas la lumea reprezentata, roboti actionati de telecomenzi si care inlocuiesc joaca adolescentilor pe monitoare, coborand-o in planul concret, tridimensional, al unei realitati automatizate. Sunt primit chiar cu caldura de cei din jur si incerc, din cand in cand, sa captez privirile sau reactiile participantilor la comuniune. La sfarsit – dupa ce se fac anunturi la personalitati care au venit in catedrala (sunt venite in misiuni umanitare cateva nume celebre in domeniu, dupa reactia celor prezenti), preotul ii pomeneste pe cei care au fost pentru prima data in catedrala si ne indeamna sa ne ridicam. Deosebit de mirat de gest si asteptandu-ma la un numar mare de vizitatori sau turisti care sa se ridice, sunt – cred – primul care face gestul de a fi in picioare, iar surpriza imi e si mai mare cand, in afara de mine, se mai ridica doar doua persoane, in aplauzele celor din jur. Ma simt stingher si parca tratat anormal – pana la urma eu am fost cel care, participand la slujba, mi-am implinit curgerea saptamanii si am inchis cercul care, protector, ne da puterea si resursele de a mai incepe un nou drum...

Dupa inaltimea momentului, am vrut sa pastrez altitudinea si am urcat in una din cele mai inalte cladiri din Singapore. In 40 de secunde am ajuns la etajul 70, un loc superb de unde se deschidea o panorama a statului modern de azi. Pana mai ieri un sat de pescari, Singapore este acum locul unde, de sus, daca privesti, vezi doar zgarie-nori, sosele aglomerate, centre comerciale sau reclame imense. O lume de vis, in care spatiile verzi sunt umplute de lavanda, oleandru si orhidee. De fapt, se spune ca Singapore este gradina Asiei, locul unde parca omul a dat mana cu florile pentru a face ca cei care ii calca pragul (adica peste 50 de milioane de turisti pe an) sa se simta bine. Imi aduc aminte ca doar in aeroport se cheltuiesc anual 6 milioane de dolari doar pe aranjamente florale si peisagistica si parca imi vine greu sa concep un astfel de gest. Corelat insa cu zambetele si caracterul deschis al oamenilor de aici (nu am vazut nicaieri atatea zambete pe metru patrat ca si in Singapore), ajung insa sa inteleg si sa admir faptul ca, ceea ce am invatat de mult timp, de la Mircea Oliv, - clipei trebuie sa ii dai maretie si gratie – aici se aplica din plin. O simt de la toti cei cu care intru in contact, ca e vanzatorul de suveniruri sau chelnerul de la hotel, agentul de securitate sau reprezentantul ministerului afacerilor externe.
Cobor de la inaltimea etajului 70, locul unde se poate servi o cina romantica la un pret la fel de ridicat, si plonjez in lumea a ceea ce inseamna, pentru milioane de turisti, Singapore: centrele comerciale. Aici spectacolul incepe, de la marile marci europene prezente cu ostentatie, stralucire si chiar opulenta in cladiri de un format arhitectonic care depaseste orice imaginatie si pana la binecunoscute concerne americane sau – pentru mine unele chiar noi – specifice partii acesteia de lume.

Ma uit si nu pot sa concep cu mintea realitatea existentei de aici – imi spun ca asa ceva nu exista, nu poate sa existe. Sute de centre comerciale, fiecare cu sute de magazine, in care lumea e coplesita de febra cumpararii, vazand sau testand ce mai e nou. Ma duc si eu cu valul, prin cele 5-6 etaje (ca medie) pe care le are un centru comercial. Cum ies din unul, intru in altul si la fiecare etaj gasesc o multime de harti si indicatoare, semn ca multi s-au ratacit pe aici, ca mine, orbiti fiind de agresiunea unei lumi a afisarii unde fiecare vitrina e diferita si unde iti pierzi, din plin, simtul orientarii. Punctele mele de reper – Paris, Viena, Londra, Bruxelles – in materie de superlative ale centrelor comerciale , devin acum, prin prisma a ceea ce vad, de o dimensiune redusa, familiara.





Mihai Patrascu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 22.04.11 10:04

Singapore, un paradis cu legi proprii


Acum 1 orăÎn această ţară asiatică eşti obligat să tragi mereu apa la toaletă şi nu ai voie să mesteci gumă. Articol complet
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 03.02.11 14:50

Singapore - o zi sau două
În Singapore şi cam prin toată Asia de sud-est, aveam să aflu ulterior, mesele de peste zi se servesc la ...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 19.08.10 11:57

Singapore - poveşti de pe o insulă mică
E lung drumul... însă, o dată, de două ori, de trei ori în viaţă, merită. Cum nu sunt zboruri directe de la Bucureşti ...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 25.02.10 1:09

Turism

SINGAPORE[V=] Singaporeresorts-world-at-sentosa2_b_tn
Si Singapore intra in... joc
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Singapore – Orasul Leului-Dragon

Mesaj Scris de Admin 20.09.09 9:04


Singapore – Orasul Leului-Dragon

Situat la extremitatea sudica a peninsulei Malacca, la gura de varsare a raului Lochor, orasul Singapore impresioneaza prin curatenia ca de farmacie, prin casele proaspat vopsite, prin multimea parcurilor si rondurilor de flori, excelent ingrijite. Este de fapt un oras-stat alcatuit dintr-o insula mai mare si alte 54 mici. Traditia spune ca in secolul al VIII-lea aici se afla un mic sat pescaresc, numit Temasck (Lacul de langa mare). Un print malaez care se plimba pe tarm a vazut iesind din apa un monstru urias, jumatate sarpe, jumatate leu. Impresionat de ciudata aratare, printul a schimbat numele asezarii in Singo Pura, aceasta insemnand „Orasul Leului”.
De atunci dragonul cu cap de leu a devenit emblema statului, este imprimat pe timbre si stampile si i s-a ridicat chiar o statuie inalta de opt metri in Parcul Merlion. Alte surse spun ca orasul a fost intemeiat abia in 1160 de un print din statul indonezian Srivijaia, dar legenda dragonului ramane aceeasi.
Dat fiind ca Stramtoarea Malacca, in care era asezat, era o importanta cale maritima intre Oceanul Indian si Marea Chinei de Sud, orasul a cunoscut o dezvoltare importanta in secolul al XIII-lea si in prima jumatate a secolului ai XIV-lea. In 1377 insa este distrus de javanezi, iar in secolul al XV-lea este cucerit si inclus in Sultanatul de Malacca. Din 1511 resimte controlul colonialistior portughezi, iar din 1641 pe cel al olandezilor. La 29 ianuarie 1819 acosteaza la gurile raului englezul Thomas Stamford Raffles, guvernatorul stapanirilor engleze din vestul Sumatrei.
Compania Britanica a Indiilor de Est pune bazele unei sucursale a organizatiei. Dupa cinci ani cumpara de la sultanul Hussein din Johore toate insulele contra unei sume anuale de 5000 de monede de aur. Devenind colonie britanica dezvolta un comert infloritor, isi inalta noi constructii, pana la 15 februarie 1942, cand orasul si insulele din jur sunt cucerite de japonezi. In 1946 Singapore devine capitala unei noi colonii ale Coroanei britanice iar din 1965 capata statutul de republica independenta.
In secolul al XIX-lea si primele decenii ale secolului urmator, datorita permanentei dezvoltari a orasului, mana de lucru era foarte cautata. De aceea in Singapore au imigrat cu miile chinezi, malaiezi, indieni, orasul devenind un exemplu unic de juxtapunere culturala si toleranta religioasa. In zilele noastre se mandreste cu universitatile, bibliotecile, si cladirile cu 66 de etaje, atingand 280 metri, sau cu Gradina Botanica fondata in 1859. Ceea ce ii da insa un farmec aparte sunt acele cartiere care au pastrat particularitatile specifice zonei de unde veneau imigrantii. Astfel cartierul chinezesc este plin de turnuri in forma de pagoda, statui si ornamente reprezentand dragoni. Exista aici un altar inchinat lui Buddha si Templul Siong Lim.
In cartierul indian, cu magazine cu doua sau trei etaje, dintre care unul este folosit ca locuinta, exista Templul hindus Sri Mariammau cu turnul in cinci trepte si fatada decorata cu frize, reprezentand animale si zeitati. Musulmanii din cartierul arab si-au restaurat de curand Moscheea Sultanului, inaltata in stil asemanator celui maur.
In Templul Sakyamuni Buddha Gaya exista o statuie a lui Buddha inalta de 15 metri, care noaptea este luminata de 1000 de becuri. Catedrala Anglicana Sfantul Andrei, construita in jurul anului 1862, se remarca prin tencuiala realizata dintr-un amestec de albus de ou, cochilii de scoica si fibre de nuca de cocos.
Remarcabile sunt numeroasele muzee din oras si cheiurile, unde siruri intregi de cladiri au fost salvate in ultima clipa de la demolare, fiind transformate in restaurante si baruri. Orasul este plin de miresme si farmec, paradele traditionale oferindu-i un plus de culoare.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Zgarie-nori si traditie

Mesaj Scris de Admin 26.08.08 16:37

Zgarie-nori si traditie
Clădiri înalte, unele colţuroase, altele rotunde, cu "capetele" în nori, oferă turiştilor o privelişte fascinantă. În mijlocul acestor clădiri moderne, vizitatorii vor descoperi clădiri istorice ce "vorbesc" despre trecutul oraşului. Singapore, poarta către Asia de sud-est, promite celor care vin să îl viziteze o vacanţă plină de exotism şi de surprize.

O vacanţă la Singapore trebuie să includă şi insula Sentosa, care îşi aşteaptă oaspeţii cu plaje cu nisip fin şi un parc de distracţii imens. O experienţă de neuitat o constituie şi pătrunderea în lumea subacvatică, la Underwater World, cel mai mare acvariu din Asia.

De la Sentosa puteţi lua telefericul care vă va duce până la Mount Faber, de unde privelişte îţi taie răsuflarea. După cele două parcuri, este timpul pentru Chinatown, un punct care nu trebuie omis în această călătorie. Cu amintiri frumoase veţi rămâne şi după ce faceţi o plimbare prin Jurong Towv, care vă va fascina cu podoabele sale.

Nu pierdeţi ocazia de a intra în Temple of Thousand Lights, pentru că în interiorul templului se află o celbră statuie a lui Buddha, înaltă de cincisprezece metri.

Şi cum o vacanţă nu ar fi completă fără suvenirurile pentru cei dragi, Orchard Road, cea mai cunoscută zonă comercială, vă va transforma cu siguranţă într-un împătimit al magazinelor, chiar dacă sunteţi pasionaţi de cumpărături sau nu.


O fugă la Myanmar


Pentru cei pasionaţi de călătorii, cărora le place să descopere mereu locuri noi şi interesante, o destinaţie potrivită este Myanmar. Aici veţi fi întâmpinaţi de localnici primitori care vă vor saluta în limba lor. "Mingala-ba", adică "Bună ziua".
http://www.ziarulclujeanului.ro/nocache/articol/Calatorii/Zgarie_nori_si_traditie.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Singapore, un oraş cel puţin ciudat

Mesaj Scris de Admin 26.08.08 16:35

Singapore, un oraş cel puţin ciudat
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Singapore a devenit de două ori cât Manhattanul

Mesaj Scris de Admin 15.05.07 15:58

Singapore a devenit de două ori cât Manhattanul
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Singapore, Geneva Asiei

Mesaj Scris de Admin 28.04.07 9:17

Singapore, Geneva Asiei Unul dintre cele mai cunoscute orase din lume, Singapore, tinde sa devina un adevarat sanctuar al oamenilor cu bani si al afacerilor acestora. Se pare ca Singapore are toate sansele sa devina echivalentul asiatic al Genevei. Reputatia buna pe care si-a creat-o Singapore prin legile sale autoritare si mai ales prin siguranta pe care o ofera afacerilor, a atras un numar mare de companii multinationale care s-au stabilit aici. Astfel, orasul se bazeaza pe marile companii pentru locuri de munca si crestere economica permanenta. Ca urmare a dezvoltarii pe plan financiar a Chinei, Singapore a pornit o adevarata cursa pentru descoperirea unor noi piete de nisa. Ca urmare, legile bancare au fost modificate, astfel incit aceste institutii sa ofere o serie de beneficii si taxe reduse, ceea ce a ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Teatru românesc de înaltă clasă, tocmai la Singapore

Mesaj Scris de Admin 25.04.07 12:34

Teatru românesc de înaltă clasă, tocmai la Singapore
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Singapore, raiul functionarilor publici

Mesaj Scris de Admin 12.04.07 10:45

Singapore, raiul functionarilor publici Casa Alba a primit marti cu invidie, dar si incredulitate, vestea potrivit careia premierul singaporez Lee Hsien Loong are un salariu de cinci ori mai mare decat presedintele George W. Bush.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Povestea "Regelui Mătăsii", la 40 de ani după disp

Mesaj Scris de Admin 27.03.07 15:58

Povestea "Regelui Mătăsii", la 40 de ani după dispariţieUnul dintre cele mai mari mistere ale Asiei de Sud-Est, încă nedezlegat În ziua de 26 martie 1967, de Paşte, la ora 3.00 (p.m.), americanul Jim Thompson, supranumit "Thai Silk King"(Regele mătăsii thailandeze), a plecat de la Moonlight Cottage, unde petrecuse împreună cu prietenii săi singaporezi şi nu a mai fost văzut niciodată. Dispariţia s-a petrecut în enigmatica regiune Cameron Highlands din Malaysia.
Nu numai faima şi bogăţia lui Thompson au făcut ca dispariţia sa să devină unul din cele mai mari mistere ale Asiei de Sud-Est moderne. Pentru aceasta a contribuit şi trecutul său. A făcut parte din OSS, precursoarea agenţiei centrale de informaţii CIA a SUA, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
După război, s-a stabilit la Bangkok, în capitala Thailandei, unde a pus bazele Thai Silk Company, căpătând un rol esenţial în industria de mătase thailandeză. A introdus maşini moderne de ţesut care au ridicat mult veniturile companiei. Thompson a devenit milionar.
A menţinut legătura cu serviciile de securitate
Au existat zvonuri că a menţinut legătura cu serviciile de securitate americane. Când a dispărut, ştirea a ţinut prima pagină a ziarelor. Era aşteptat să se întoarcă la Moonlight Cottage, pentru a lua ceaiul. Pentru că nu a mai apărut, prietenul său, TG Ling, a anunţat poliţia din cel mai apropiat oraş, Tanah Rata. Trupele britanice şi două elicoptere ale Royal Army Corps s-au alăturat colegilor malaysieni. Generalul Edwin Black, comandantul forţelor americane din Thailanda, a venit şi el în ajutor.
Teoriile conspiraţiei
În pofida unor căutări fără precedent, cu peste 400 de oameni, şi a recompenselor promise, nu i s-a dat de urmă.
Explicaţia oficială a fost că s-a pierdut în junglă. Au apărut şi teorii potrivit cărora ar fi fost răpit de 14 comunişti, îmbrăcaţi în uniforme gri.

Alţii au spus că şi-a înscenat dispariţia pentru a nu fi dat în vileag că era agent dublu sau gay, că ar fi căzut într-o capcană pentru animale… La 40 de ani după dispariţie, misterul nu s-a rezolvat. Totuşi numele său dăinuie, fiind folosit în magazinele de mătase, restaurante şi în analele misterelor Asiei moderne.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Singapore caută noi exportatori de nisip

Mesaj Scris de Admin 20.03.07 16:20

Singapore caută noi exportatori de nisipOraşul-stat a cărui dezvoltare a absorbit deja întregul teritoriu natural aflat la dispoziţie a importat ani la rând imense cantităţi de nisip pentru construcţii şi pentru un ambiţios proiect de extindere în mare. Gigantica Indonezie vecină a încetat acum exporturile, arătând spre insulele dispărute şi reclamând furtul teritoriului. Vecinii mai sunt preocupaţi şi de eventuala modificare a graniţelor maritime.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.07 16:00

SINGAPORE[V=] Singapore


Ultima editare efectuata de catre Admin in 11.07.15 13:00, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

SINGAPORE[V=] Empty Re: SINGAPORE[V=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum