Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Dinulescu[v=]

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Dinulescu[v=]

Mesaj Scris de Admin 24.08.06 17:13

Rezumarea primului mesaj :

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Images?q=tbn:ANd9GcTn8_oQbOq1lkD9unAO1BeF-3M3UVGkY1h0cgRM-KyrCv9uO5gyJpa8F1GpMaria
Dinulescu[v=] - Pagina 3 Images?q=tbn:ANd9GcTT_IReYHAXKb054_RmahdAthgSaPphLZzFtlWEk9x6RE_a84A0JfAdEmkILuca


Ultima editare efectuata de catre Admin in 14.10.15 10:11, editata de 26 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu: As accepta orice lucru care nu imi darama

Mesaj Scris de Admin 12.02.09 12:54

Maria Dinulescu: "As accepta orice lucru care nu imi darama coloana vertebrala"

Maria Dinulescu a inceput sa cocheteze cu televiziunea inca din facultate. A jucat in telenovelele "Pacatele Evei" (Acasa TV) si "Vocea inimii" (Antena 1). Au urmat roluri in filme ce au impresionat, "California Dreamin’" (Grand Prix Un Certain Regard, la Cannes) sau "Trafic". Ultimul film in care a jucat, "Pescuit sportiv", in regia lui Adrian Sitaru, a fost premiat la Palm Springs, SUA. Si va avea premiera romaneasca pe 13 februarie.

Cand eram mica visam ca atunci cand am sa fiu mare sa ajung duminica in strana bisericii ca sa le citesc oamenilor povestile din Biblie. Eram foarte sigura ca pot sa ii sensibilizez si sa ii fac sa traiasca istoriile cu cat mai multa dragoste. Mai tarziu, ma gandeam sa devin caluga­rita si, intr-un final, nu visam decat sa fiu sotia celui mai minunat om de pe Pamant – preotul. Au trecut sase ani de vandut in magazinul parintilor si hranit creativitatea prin a-i face si pe cei care nu vroiau sa cumpere ceva sa ajunga sa vina mereu la mine cu flori sau ciocolata. Dupa o vreme am descoperit ca singurul loc unde ma simt ca pestele in apa este facultatea de actorie. Am intalnit sanse multe, oameni extraordinari (Sanda Manu sau Ion Cojar) si am muncit pe rupte pentru ca acum cateva zile sa inot la 10 dimineata in piscina hotelului de cinci stele din Palm Springs inainte sa merg spre vizionari si, spre seara, sa primesc premiul New Vision pentru filmul regizat de Adrian Sitaru, "Pescuit sportiv".

"Participarea la Palm Springs a insemnat si atentie din partea criticilor"

Participarea la Festivalul de la Palm Springs a insemnat dincolo de mult soare, piscina in desert, prieteni precum scenaristul filmului "Babel", si atentie din partea criticilor, posibila distribuire a filmului in SUA plus multe alte filme vazute. Cei doi poli ai existentei mele sunt acum criza financiara si premiile de 22.000 de euro pe care le ia filmul. Sunt doua lucruri care, incredibil, se petrec in acelasi timp. Realizez ca este o perioa­da in care trebuie sa fim foarte inteli­genti si sa analizam viata in ansamblul ei. Cred ca trebuie sa ne concentram asupra lucrurilor care ne dau sens, cu sau fara bani.

Suntem abia la inceput de an si eu niciodata nu stiu ce fac maine. Am inceput anul cu Austria, Palm Springs si Paris, voi continua cu Toronto, Buenos Aires si inapoi la Paris, unde am sa merg din ce in ce mai des. Acolo este cea de-a doua mea casa. Astept oferte in Romania si exista o productie pentru Irlanda la care lucrez. Am avut noroc ca am ales aceas­ta profesie. Am gustat din toate cate putin. Am avut sansa ca oamenii sa ma vada si astfel sa ii fac sa ma iu­beas­ca si acum am ales, dupa toate gusturile simtite, sa stiu ce vreau eu: sa citesc poezii in fiecare duminica dupa slujba oamenilor care mai au foarte putin inainte sa moara si celor care, din pacate, nu mai au pe nimeni pe lume si traiesc in case pentru batrani.

"Nu am sa las sa devina nimic mai important decat dorinta de a avea un suflet curat"

In ceea ce priveste actoria, lucrurile s-au legat, si intr-o zi, in timp ce eram pe ho­lurile facultatii, un student la regie film m-a intrebat daca vreau sa joc intr-0 pelicula de-al lui. Am spus da si asa am ajuns sa fac primul meu film in regia lui Catalin Mitules­cu, care a ajuns in selec­tie la Cannes sub numele de "Bucuresti-Wien".

L-am intalnit apoi pe Cristian Nemescu si dupa sapte ani a aparut "California Dreamin’". Sunt deseori intrebata ce parere am despre tematica abordata de filmele romanesti. Din pacate, majoritatea filmelor facute dupa revolutie nu sunt filme pentru public, ci mai mult terapii pe care artistii nostri le-au facut ca sa poata ajunge la un nou nivel. Strainii au recunoscut talentul prin care acesti regizori au vorbit despre istoria personala si lucrurile care i-au marcat. Povestile noastre comuniste au un soi de gust exotic pentru straini si in acelasi timp ii inspira sa ne ofere suport ca sa ne dezvoltam. Sa speram ca nive­lul la care au ajuns autorii acestor filme sa fie unul plin de inspiratie si dragoste pentru public. Cariera este punctul forte pe care am mizat intotdeauna. Nu imi aduc aminte sa imi fi pierdut noptile in facultate sau sa fi ratat orice mic moment de analiza a unui personaj. Mereu ma pregatesc pentru momentele ce nu stiu ca or sa vina. Vad cel putin un film pe zi, merg la Ateneu, citesc, fac analize de personaj, invat poezie. Astfel nu am cum sa nu ma dau peste cap cand mi se cere. Am mizat si pe prietenii si ma bucur de 15, 10, 9, 2 sau un an de unele minunate. Este foarte adevarat ca am fost norocoasa in gasirea acestor oameni si tinand cont ca majoritatea sunt barbati, a fost mai profunda si de lunga durata relatia.

Un tanar actor in societatea contemporana, daca este angajat in teatru castiga 600 de lei pe luna, in vreme ce o vanzatoare de butic primeste 1500. Daca stam sa ne gandim ca el percepe viata mult mai nuantat si ca profesia pe care o face este una dintre cele mai inalte trairi din lume, atunci este fericit. Sigur, se pot face compromi­suri... Eu as accepta orice lucru care nu imi darama coloana vertebrala si
respectul de sine.

Ma bucur ca sunt un om care ma gandesc si la ceilalti, ca imi place sa imi simt prezentul si ca ador gandirea, dar probabil ca mi-ar placea sa fiu mai putin orgolioasa. Imi doresc ca in fata mortii sa ma simt bine cu mine. Asta inseamna sa nu am nimic sa imi reprosez si, daca se poate, sa ma simt implinita. Nu am sa las sa devina nimic mai important decat dorinta de a avea un suflet curat.

"Trebuie sa iti oferi sansa ca oamenii sa te cunoasca"

Pentru ca traim intr-o era a vizualului, imaginea pe care ne-o construim conteaza. Acum, cand s-au facut descoperiri imense si extrem de rapide in ceea ce inseamna imaginea. Cred ca trebuie sa acceptam prezentul pe care il avem si sa incercam sa il lasam sa fie parte din noi. Probabil ca daca eram doar o actrita talentata, nu si frumoasa, nu as fi aparut pe aceasta co-perta. Cred ca trebuie sa iti cunosti momentul si calitatile si sa incerci sa iti oferi sansa ca oamenii sa te cunoasca. Fiecare are drumul lui, dar e bine sa nu si-l piarda. Nu pot sa spun ca am avut un vis anume. Poate abia acum am inceput sa descopar putin viata si sa inteleg de ce am nevoie. Imi construiesc un vis, o dorinta in aceste momente si sunt sigura ca o sa se implineasca. De unde atata siguranta? Pentru ca este un vis realizabil.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu: „Nu am să aduc un suflet în această lume“

Mesaj Scris de Admin 15.08.08 13:35

Maria Dinulescu: „Nu am să aduc un suflet în această lume“

14 Aug 2008
Actriţa română îşi dezvăluie cele mai sumbre gânduri cu o nonşalanţă pe care i-am regăsit-o şi în „California Dreamin’ (nesfârşit)“. Ar trebui să celebrăm moartea, crede Maria Dinulescu.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu adoră Parisul

Mesaj Scris de Admin 25.05.08 9:29

Maria Dinulescu adoră Parisul
Când nu se află pe platoul de filmare, actriţa colindă capitalele europene.
[citeste]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty TVR a inventat-o pe Andreea Marin 2

Mesaj Scris de Admin 18.03.08 17:04

TVR a inventat-o pe Andreea Marin 2
http://www.7plus.ro/?arhiva=18/03/2008&id=3611
Butonind la nimereala, duminica seara, am nimerit la TVR 1. Prima impresie a fost ca actrita Maria Dinulescu executa o parodie (reusita!) la adresa Andreei Marin. Aceeasi rochie de zina, acelasi decolteu la vedere, aceeasi coafura, dar si acelasi zimbet, de un entuziasm artificial, combinat cu fandoseala si copilarosenii ridicole. Foarte curind, mi-am dat seama ca nu e vorba de o caricatura. Maria Dinulescu (altfel, o actrita onorabila...) este chiar prezentatoarea emisiunii "Ploaia stelutelor". Nu se stie daca i s-a cerut expres s-o maimutareasca pe Andreea Marin Banica Junior sau o face din proprie initiativa, fapt este ca rezultatul e mai mult decit penibil. In ceea ce priveste intonatia siropoasa si atitudinea prefabricata, cele doua prezentatoare sint foarte asemanatoare. Atita doar ca Maria Dinulescu se bilbiie mult mai mult decit predecesoarea.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Actriţa Maria Dinulescu

Mesaj Scris de Admin 25.01.08 8:29

Actriţa Maria Dinulescu

Tânăra actriţă Maria Dinulescu a susţinut un show la Centrul Naţional "Tinerimea Română", condus de maestrul Voicu Enăchescu.

E bine atunci când la evenimentele culturale sunt chemaţi actori pentru a le prezenta într-un mod profesionist. Atmosfera este mult mai destinsă, iar atunci când amfitrioana unui astfel de eveniment este o actriţă tânără, talentată şi frumoasă lucrurile merg foarte bine. Aşa s-a întâmplat la Gala Premiilor revistei "Cuvântul" şi Fundaţiei Amfiteatru, unde actriţa Maria Dinulescu a fost invitată la Centrul Naţional "Tinerimea Română", alături de scriitorul Răzvan Ţupa, redactorul şef al revistei. Au fost acordate 15 premii dintre care două premii speciale. Seara a debutat cu recitalul susţinut de corul Preludiu, dirijat de maestrul Voicu Enăchescu, directorul Centrului Naţional "Tinerimea Română". Primul premiu al serii a fost un premiu special acordat de Voicu Enăchescu Corului Preludiu pentru 35 de ani de activitate împliniţi în 2007. A urmat premiul pentru Critica, Istorie literară şi Eseu câştigat de academicianul Solomon Marcus pentru volumul Paradigme universale.Jocul. Premiul pentru debut a fost adjudecat de Florin Partene cu volumul Reverenţa. La sectiunea "Proză" a fost premiat Radu Cosaşu pentru volumul Supravieţuitori 6. În jungla unui bloc de gheaţă. Pentru "Poezie" premiul i-a revenit lui Marius Ianuş pentru volumul Ştrumfii afară din fabrică. Secţiunea Filosofie a avut-o câştigătoare pe Laura Pamfil pentru volulmul Noica necunoscut. De la uitarea fiinţei la reamintirea ei. Adrian Miroiu a câştigat premiul la secţiunea Sociologie şi Politologie iar la sectiunea istorie premiul a fost câştigat de Mihail Neamţu. Şi pentru că nu putea lipsi premiul pentru Arte vizuale acesta a fost acordat lui Dan Perjovshi. Secţiunea muzică i-a premiat pe Romanian Piano Trio şi mai exact pe Alexandru Tomescu, Horia Mihail şi Răzvan Suma. Muzeul Astra din Sibiu a primit cel de al doilea premiu special, iar regizorul Andrizy Zholdak a fost câştigătorul secţiunii "Teatru". Vedeta incontestabilă a fost regizorul de film Cristian Mungiu.
În rolul de prezentatoare Maria Dinulescu s-a descurcat foarte bine. A avut farmec, graţie, şi a dat întregii seri o notă plăcută.
Irina Budeanu
irina.budeanu@azi.ro
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu debutează în teatrul pentru copii

Mesaj Scris de Admin 06.10.07 6:37

Maria Dinulescu debutează în teatrul pentru copii[img]A devenit cunoscută datorită rolurilor sale din film. A jucat în scurtmetrajele lui Cătălin Mitulescu „Trafic”, „17 minute întârziere” şi „Bucureşti-Wien”, care au avut norocul de a fi proiectate şi în cinematografe. Cel mai important rol al Mariei Dinulescu rămâne însă cel din „California Dreamin” a lui Cristian Nemescu, regizor cu care actriţa mai lucrase în timpul studenţiei la „Poveste de la scara C”. Astăzi actriţa îşi înscrie în (deocamdată) scurtul său palmares teatral şi un rol într-un spectacol pentru copii, zonă în general ignorată de actorii-vedetă.
O nouă versiune teatrală a poveştii „Albă ca zăpada şi cei şapte pitici” are premiera în acestă dimineaţă la Teatrul Ion Creangă. Protagonista acestui spectacol, regizat de Cornel Todea, este chiar Maria Dinulescu.
Spectacolul deschide cea de-a treia ediţie a Festivalului de Teatru pentru copii "100, 1.000, 1.000.000 de poveşti", organizat de teatrul din Piaţa Amzei. În cadrul acestei manifestări vor fi, de altfel, prezentate şi alte două motări cu „Albă ca Zăpada” : una a Teatrului Arcadia din Oradea şi una de la Luceafărul din Iaşi.
Acestea sunt două din cele patru teatre din ţară prezente cu spectacole la festivalul bucureştean. Mai vin trupele teatrelor Cifulici din Ploieşti şi Figura Studio din Gheorghieni, în timp ce teatrul gazdă prezintă, în total, opt spectacole din repertoriul său.
De ce sunt atât de puţine spectacole ale teatrelor din ţară? S-au primit foarte puţine propuneri, susţin organizatorii. Vor fi în schimb 7 trupe din străinătate, patru în noua secţiune dedicată copiilor cu vârste de până la 3 ani şi trei în cea pentru copii mai mari.
Între invitaţii străini se numără Teatrul Ekaterinburg pentru Spectatori Tineri, trupa italiană „La Baracca”, prezentă şi în 2006 la Bucureşti sau Teatrul de păpuşi din cadrul Teatrului Popular Germano-Sorab din Bautzen, Germania.
Spectacolele lectură nu sunt o noutate a acestui festival. Însă de data aceasta, lecturile nu vor mai fi făcute după traduceri. În ideea revitalizării dramaturgiei pentru copii, aproape inexistentă în România, teatrul a iniţiat un concurs.
Vor fi citite textele selecţionate în urma acestuia: "Când jucăriile spun pa!" de Sânziana Popescu, regia Atila Vizauer (câştigătoarea concursului, piesă care urmează să intre în repertoriul teatrului), "O poveste cu Bulbuc care intră în bucluc" de Victoria Pătraşcu, regia Anca Puşcaş, "Prinţul de rouă" de Monica Ergas, regia Constantin Dicu, "Povestea lui Făt Urât şi a fâşiilor de cer" de Monica Patriciu, regia Silvia Ionescu şi "Papuci Aurii, hoaţa poveştilor" de Adriana Popescu, regia Mihai Manolescu.
În cadrul festivalului, care se încheie pe 13 octombrie vor mai putea fi văzute spectacole de animaţie prezentate în faţa Teatrului Ion Creangă şi ateliere pentru copii, dar şi ateliere de « limbaj corporal », destinate actorilor.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Dinulescu nu vrea la Hollywood

Mesaj Scris de Admin 02.09.07 14:38

Dinulescu nu vrea la Hollywood Succesul obtinut de Maria Dinulescu la Cannes cu "California Dreamin' (nesfarsit)", al regretatului regizor Cristian Nemescu, i-a deschis actritei portile spre o cariera internationala.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu în Monica

Mesaj Scris de Admin 27.08.07 8:36

Maria Dinulescu în Monica
http://www.azi.ro/daca.htm
Astăzi, Societatea Culturală NexT, cu sprijinul CityPlex şi MediaPro Distribution, aduce un omagiu, la un an de la dispariţie, cineaştilor Cristian Nemescu şi Andrei Toncu, prin programarea filmului "California Dreamin' (nesfârşit)" în cadrul CineClubului NexT. În rolul Monicăi joacă Maria Dinulescu.

A şi trecut un an de la tragicul accident, când viaţa celor doi talentaţi oameni de film a fost curmată de un absurd accident. Societatea Culturală NexT, înfiinţată de familia lui Cristian Nemescu, ajutată fiind de CityPlex şi MediaPro Distribution, organizează astăzi, la ora 19.00, la CityPlex, o seară specială. Printre invitaţii acestei seri speciale a CineClubului se află şi Maria Dinulescu, interpreta rolului Monica. După proiecţia peliculei multipremiate California dreamin' (nesfârşit) au loc obişnuitele discuţii ale CineClubului, între public şi invitaţi. Intrarea la acest eveniment este liberă în limita locurilor disponibile, dar pelicula este inclusă şi în programul obişnuit al Cityplex în săptămâna 24-30 august. Primul şi ultimul lungmetraj al lui Cristian Nemescu a avut premiera mondială la Cannes, unde a obţinut Marele Premiu Un Certain Regard. De atunci, filmul şi-a îmbogăţit palmaresul cu premiul Golden Falcon la Ibiza, premiul juriului la Rabat, trei premii la Festivalul European de Film de la Bruxelles, premiul special al juriului pentru scenariu la Torun şi, cel mai recent, Trofeul Anonimul şi premiul publicului la Festivalul Anonimul din Delta Dunării. În decursul acestui an, filmele realizate de regizorul Cristian Nemescu şi sound designerul Andrei Toncu au făcut înconjurul lumii, fiind prezentate în programe speciale, dedicate memoriei celor doi cineaşti. Tânăra actriţă Maria Dinulescu a lucrat cu regizorul Nemescu şi la scurtmetrajele sale. Rolul încredinţat în Caloifornia dreamin'(nesfârşit) a fost pentru actriţă o provocare. Ea joacă alături de Răzvan Vasilescu şi Armand Assante, reuşind să fie credibilă în ipostaza de îndrăgostită de unul dintre soldaţii americani. Filmul are foarte multă ironie şi umor. Mai mult, că relevă o mentalitate a noastră, veche de când s-a afârşit al doilea război mondial. Venirea americanilor în satul românesc îl determină pe primar să organizeze chefuri şi programe artistice.
Irina Budeanu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu, pe site-ul cu celebritati

Mesaj Scris de Admin 22.07.07 18:05

Maria Dinulescu, pe site-ul cu celebritati
California Dreamin i-a adus romancei de 26 de ani, Maria Dinulescu, pe langa marele premiu al sectiunii Un Certain Regard, de la Cannes, si consacrarea sa internationala ca actrita. Dupa succesul pe care l-a avut pelicula regizata de Cristi Nemescu, decedat intr-un tragic accident de masina, in care mai joaca Razvan Vasilescu si Armand Assante, Maria a primit oferte atat de la producatori din Hollywwod, cat si din Italia sau India. In plus, scenele fierbinti cu actrita romanca in prim-plan apar si pe siteurile cu celebritati. In ochii Mariei, Monica, personajul pe care-l interpreteaza, este o fata singura si extrem de puternica. Monica seamana cu mine in libertatea de a fi, imi permit sa fac orice si oricand, spunea artista. Conform propriilor marturisiri, Maria Dinulescu a fost descoperita de regizorul Catalin Mitulescu, dar valorificata de Cristi Nemescu.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty OMUL SAPTAMANII: Maria Dinulescu: "Ma simt creativa&quo

Mesaj Scris de Admin 10.06.07 11:34

OMUL SAPTAMANII: Maria Dinulescu: "Ma simt creativa"

Dupa ce a obtinut premiul Un Certain Regard la Festivalul de Film de la Cannes cu rolul principal in filmul lui Cristian Nemescu, actrita are acum oferte de la Hollywood.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu, vedetă la 26 de ani

Mesaj Scris de Admin 02.06.07 11:44

Maria Dinulescu, vedetă la 26 de ani
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu, cinci oferte de roluri la Cannes

Mesaj Scris de Admin 31.05.07 20:08

Maria Dinulescu, cinci oferte de roluri la CannesActrita principala a filmului care a obtinut marele premiu al sectiunii "Un Certain Regard", Maria Dinulescu, prezenta la Cannes pe toata perioada festivalului, a primit cinci oferte pentru posibile contracte de la producatori din Hollywood, Italia si India.

In plus, Maria este in discutii pentru doua proiecte de lungmetraj cu regizori romani, maine avand loc o intalnire legata de unul dintre acestea.

Premiul obtinut de Maria Dinulescu reprezinta "cea mai mare apreciere din punct de vedere artistic a muncii si a pasiuni pe care Cristi le-a depus cu echipa sa. Ma bucur ca parintii lui Cristi, care sunt niste oameni deosebiti, se pot bucura succesul pe care l-a avut ultimul lucru lasat de Cristi", a declarat actrita pentru cinemagia.ro.

"Mi s-a parut foarte valoros si am fost foarte emotionata ca, desi juriul a vorbit despre lipsurile filmului, s-au accentuat calitatile si talentul imens pe care Cristi le avea. Acest film a primit recunoaterea lucrurilor profunde pe care le detine", a mai adaugat artista.

Maria a fost descoperita de regizorul Catalin Mitulescu, iar Cristi Nemescu a fost cel care a cultivat-o si valorificat-o ca actrita.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu în Monica

Mesaj Scris de Admin 23.05.07 10:30

Maria Dinulescu în Monica
http://www.azi.ro/daca.htm
Ieri, la Cinema Pro, a avut loc, în avanpremieră, proiecţia primului lungmetraj al regretatului regizor Cristian Nemescu, "California dreamin'(nesfârşit)". În rolul adolescentei Monica, joacă Maria Dinulescu.

Un film excelent. O comedie amară despre România de astăzi, în care regăsim elemente din lumea lui Pintilie, dar şi a lui Daneliuc. Nu-i imită pe niciunul dintre ei, este original, dar a reuşit să contopească în acest material filmic tot ce era mai valoros în aceşti doi mari regizori. Atunci când i-am văzut scurtmetrajele, dar şi medium metrajul Marilena de la P7, mi-am dat seama că mă aflu în faţa unui tânăr regizor de excepţie. Iar California dreamin' (nesfârşit) îmi confirmă această primă impresie. Este foarte greu să vorbeşti despre un film pe care creatorul său nu a mai putut să-l vadă. O soartă cumplită şi absurdă i-a curmat viaţa, chiar în ultima zi de filmare. Când priveşte acest "cântec de lebădă" a lui Cristian Nemescu, te afli sub imperiul emoţiei, şi nu poţi privi rece şi obiectiv filmul. Sigur a rămas opera sa - se poate vorbi de o operă -, dar este tulburător gândul că un mare regizor, care ar fi putut fi Cristian Nemescu, a trecut în nefiinţă la numai 28 de ani. Atenţia, aproape obsesivă, cu care a lucrat, observând fiecare detaliu al comportamentului uman, într-o Românie care începe şi se termină în mica aşezare Căpâlniţa, reconstituie, cu un firesc specific profesioniştilor adevăraţi, lumea noastră cea de toate zilele. În rolul adolescentei Monica, Cristian Nemescu a ales-o pe tânăra şi talentata actriţă Maria Dinulescu, care, de altfel a mai jucat într-unul dintre scurtmetrajele sale. Maria Dinulescu este făcută pentru film. O iubeşte camera. Are expresivitate şi doar din câteva gesturi compune, cu multă credibilitate, acest personaj, tipic pentru ceea ce înseamnă adolescenţa. Prinsă într-o mică localitate de provincie, sufocată de micimea urbei, cu un tată care o adoră, Monica îşi doreşte cu orice preţ să plece din Căpâlniţa. Pentru că simte că aici se va rata. După o poveste de dragoste cu un soldat american şi după multe peripeţii, unele comice şi altele tragice, ea îşi descoperă rostul în viaţă.
Irina Budeanu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Maria Dinulescu e dorită la Hollywood

Mesaj Scris de Admin 02.03.07 19:49

Maria Dinulescu e dorită la Hollywood Interpreta Sidoniei din telenovela "Vocea inimii" de la Antena 1 a dat lovitura. Prestaţia ei din filmul "Pasiune şi destin", cu Olivier Martinez în rolul principal, a atras atenţia unor impresari americani. Astfel că Maria a primit propunerea de a fi impresariată în SUA.
În aceste zile, pe ecrane rulează filmul "Pasiune şi destin" în care ai jucat rolul "Sexy redhead". Ai fost să te vezi?
Media Pro Pictures a organizat o vizionare pentru toţi cei care au colaborat la crearea acestui lungmetraj, aşa că am făcut parte din cel mai deschis şi interesat public. Reacţiile la jocul meu în acest film au fost cât se poate de concrete şi anume am primit două propuneri de a fi impresariată în SUA, aşa că acum mă aflu în negocieri cu una dintre agenţii.
Crezi că spectatorii care vin la teatru sau cei care te văd pe marile ecrane te percep ceva de genul "Uite-o pe aia din telenovelă!"?
Spectatorul cunoscător de cinema mă cunoaşte deja din cele patru lungmetraje în care am jucat, din scurtmetrajele extrem de premiate sau din "Trafic", care, după cum ştiţi, a primit Palm D’Or la Cannes. În ceea ce priveşte spectatorul obişnuit, anul acesta o să aibă ocazia să mă întâlnească şi sub "alte feţe" ţinând cont că mai am încă patru lungmetraje în care am să apar în cinema, dintre care trei sunt cu rol principal. Mă bucur că mi-am format un public care îşi doreşte să mă cunoască şi că pot să le ofer pe lângă cinema şi roluri în teatru: "Albă ca Zăpada" la Teatrul I. Creangă sau "Edmond"- Teatrul de Comedie.
Îţi dai masteratul în diplomaţie... De ce acest domeniu?
Sunt pur şi simplu interesată de ce se întâmplă în lume. Am aflat că Institutul Diplomatic Român a organizat şi demarat un curs la distanţă cu taxă în domeniul relaţiilor internaţionale. Acest curs a oferit informaţiile fundamentale şi elementele de analiză necesare înţelegerii fenomenului complex al terorismului internaţional, ce se subscrie disciplinei de studiu "Diplomaţia de Apărare". Cursul este susţinut de dl Silviu Ionescu, fost Consul General la Salonic şi actual însărcinat cu afaceri la Singapore.
Ai început recent să iei lecţii de tenis... De ce te-ai orientat către acest sport?
Am nevoie de un tonus bun. Am ales tenisul pentru că e un joc de relaţie, inteligenţă şi acţiune. Sunt la început dar încerc să fiu "un elev" cât mai bun.
Crezi că acum vin mai mulţi să te vadă pe scândură sau la cinema graţie celebrităţii dobândite în urma telenovelei "Vocea inimii"?
Publicul nostru este unul fidel şi care, atunci când se îndrăgosteşte de un artist, merge cu el până la capăt. Sunt fericită să văd că această colaborare cu dl Lazarov şi Antena 1 mă ajută să transmit munca şi pasiunea mea unui număr important de oameni care încep să îşi dorească din ce în ce mai mult să mă înţeleagă şi să mă sprijine.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Actriţa Maria Dinulescu

Mesaj Scris de Admin 31.08.06 9:36

Actriţa Maria Dinulescu

Tânăra actriţă Maria Dinulescu joacă foarte mult în filmele colegilor ei de generaţie. Nici teatrul n-o ocoleşte, dar se simte mai bine în faţa camerei de filmat.
Năcută în oraşul în care a trăit şi a scris Caragiale, Maria Dinulescu a absolvit Facultatea de Teatru din cadrul UNATC în urmă cu doi ani. Examenul de absolvenţă şi l-a dat jucând într-o piesă de Caragiale. Este vorba despre O noapte furtunoasă, spectacol pe care aproape fiecare generaţie îl are de trecut. Pentru că nenea Iancu este autorul cel mai studiat şi cel mai jucat la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică. Am văzut-o în spectacolele colegului ei, regizorul Marcel Ţop: Red Light and Hot Line, la Teatrul Luni şi Edmond, la Teatrul de Comedie. În Edmond, o piesă scrisă de actorul Eric Bogosian, ea interpretează două roluri: Glenna şi Peep Show Girl. Şi o face foarte bine. După acest spectacol de la Comedie, care era inclus în proiectul "COMEDIA ŢINE LA TINEri", nu am mai văzut-o pe alte scene. Păcat, că la aceste spectacole ale tinerilor, în sală nu sunt prezenţi mai mulţi regizori, directori de teatre şi critici. În schimb, au descoperit-o regizorii de film. Aproape că nu există film al tinerei generaţii în care să nu fie prezentă şi Maria Dinulescu. Şi mă refer la scurt-metrajele semnate de Cătălin Mitulescu şi de regretatul Cristian Nemescu. Cu Trafic, de Cătălin Mitulescu şi cu Poveste la scara C, de Cristian Nemescu, Maria Dinulescu a câştigat o serie de premii internaţionale la festivalurile de gen. Acum, ea terminase filmările la California dreaming şi, împreună cu echipa aştepta perioada de post producţie, ca mai apoi, să fie prezentată premiera. Numai că destinul tânărului cineast a fost spulberat într-o secundă. În film, am remarcat-o prima oară în debutul în lung metraj al lui Cătălin Saizescu, Milionari de weekend. "Căutam un chip nou şi expresiv pentru filmul meu. Am văzut câteva spectacole la Studioul Casandra, tocmai pentru a-mi alege interpreta. Mi-a plăcut foarte mult cum juca Maria Dinulescu şi, de aceea m-am hotărât s-o aleg în filmul meu de debut. După reacţia sălii şi după critici, cred că am făcut o alegere foarte bună. Are umor, inteligenţă, este nonconformistă şi deschisă la nou. Ca regizor, poţi lucra foarte bine cu ea. Niciodată n-a spus că e prea greu sau că este prea obosită, atunci când filmam a nu ştiu câta oară o scenă" - spune Cătălin Saizescu despre actriţă.
http://www.azi.ro/daca.htm
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Dinulescu[v=]

Mesaj Scris de Admin 24.08.06 17:13

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Images?q=tbn:ANd9GcTn8_oQbOq1lkD9unAO1BeF-3M3UVGkY1h0cgRM-KyrCv9uO5gyJpa8F1GpMaria
Dinulescu[v=] - Pagina 3 Images?q=tbn:ANd9GcTT_IReYHAXKb054_RmahdAthgSaPphLZzFtlWEk9x6RE_a84A0JfAdEmkILuca


Ultima editare efectuata de catre Admin in 14.10.15 10:11, editata de 26 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dinulescu[v=] - Pagina 3 Empty Re: Dinulescu[v=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum