Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


ANNI DANIEL

+3
vioricagrecu
mellup
anita47
7 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 03.10.10 9:17


Acum stiu am gresit din start. de la inceput m-am simtit ceea ce de fapt nu eram . am uitat sa fiu seducatoare, si de aceea ne-am pierdut amindoi in pinza monotoniei zilnice. M-am plafonat si am uitat sa investesc in mine in dragoste .Dar Eu adevara EU unde am fost de nu m-am vazut????????? Si tu unde ai fost si nu mi-ai atras atentia???

Acum citeva zile am facut rost de o carte care m-a pus mult pe ginduri , cartea se numea,, Sfaturile unui amante pentru sotie,,, Doamne cita dreptate are in aceea carte , oare de ce nu mi-am adunat gindurile mai repede, de ce mi-am spulberat gindurile bune cu care am inceput relatiia? Da dragul meu aveai dreptate in toate ti-am facut noptile negre prin comportarea mea copilareasca si cu vorbele acelea necontrolate,, nu vreau, nu pot......

Astazi sint un alt om si tie dragul meu nu-ti doresc sa afli ce inseamna durerea surda care iti face noptile un chin, care iti face sufletul sa vibreze de minie de vinovatie de tristete.

Atunci cind imi vine sa pling ma tot gindesc oare tu ai putea sa versi lecrimi atunci cind poate vei simti pe pielea ta tradarea omului iubit si in care ai avut incredere deplina. dupa cum eu te cunosc Eu cred ca DA. si poate din acest motiv nu pot sa te condamn sa te blestem si asta pentru ca mai facut de atitea ori fericita si consider ca vinovatii principali sintem numai noi doi TU SI EU,.... si de aceea nu o sa renunt pentru nimic in lume nu o sa ma dau batuta pentru ca eu inca te iubesc pentru ca o data cu timpul poate o sa ne iertam reciproc si o sa pot sa inchid ochii la cosmarul pe care il suport de 2 ani . Si de aceea m-am gindit ca poate cineva s-au pote chiar acel Tu imi va da un raspuns .. De unde sa incep??? Cum sa il fac sa se intoarca???asa ca tare bine mi-ar perinde un sfat................



anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 22.07.10 20:50

Am citit nu de mult un articol dintr-un ziar englezesc unde facea o statiostica despre nefericirea care o trece cuplurile din ziua de azi. De fapt nici nu aveam intentia sa-l citesc dar de la o vreme incoace tot intilnidu-ma cu diferiti oameni casatoriti, cuplati s-au chiar divortati, am primit acelasi raspuns,,, sint necericit,,, atunci mi-am pus intrebarea DE CE ??? Asa ca am vrut sa vad care este motivul invocat de ei .. nu pentru ca eu nu-l stiam sa slava domnului am trecut si eu prin asa ceva dar vroiam sa aflu ce spun altii mai desptepti ca mine

dar sa incep cu inceputul in acel articol se sustinea ca potrivit unui studiu realizat pe 3000 de cupluri, cel puţin şase din 10 adulţi sunt nefericiţi cu viaţa lor de cuplu, iar patru din 10 s-au gândit deja la despărţire asa ca la ce m-am gindit si eu sa fac un mic sondaj pe cont propriu , sa-mi intreb prietenii dar chiar si pe mine DE CE?????

Si uite la ce concluzii am ajuns.............. lipsa de afecţiune, de romantism şi de interes pentru sex , că partenerul de viaţă nu mai este la fel de atent şi afectuos ca la începutul relatiei ,că şi-a pierdut încrederea în celălalt,dupa un anumit timp nu mai au planuri de viitor comune, nu-si mai acorda timpul necesar unul altuia , ca unul dintre ei si-a gasit o noua relatie ..........
Si de fapt ce ar trebuii sa facem ca sa evitam cele spuse mai sus .. ca cuplurile sa fie mai trainice ca despartirile sa inceteze . NU de alta dar in cele mai multe cazuri ori unul din parteneri ori amindoi ramin cu traume pe viata . Sa ne aducem aminte de parintii nostrii care ajungeau sa sarbatoreasca nunta de platina. Noi de ce nu putem sa ajungem macar la nunta de argint.????Pentru ca nu ne mai intereseaza nimic ,pentru ca sintem blazati,suparaciosi,( la cea mai mica suparare ne luam jucariile si plecam ) pentru ca nu vrem sa ne coborim urechia la necazurile partenerului sa sa incercam sa il ajutam , pentru ca sintem egoisti, mincinosi,lasi,orgoliosi. PACAT .
Sper ca citind acest articol poate sa deschideti ochii si sa incercati sa spune STOP DEPARTIRII
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 18.07.10 12:02

in fiecare dimineata gasesc cite un moto pe forum . Acesta ma inspira sa pot sa-mi dezvolt ideile .... astazi era scris
Rar se intampla ca oamenii rai sa fie fericiti. Se otravesc cu propria lor rautate
Ce adevar mare rautatea oamenilor de fapt este un subiect inepuizabil deoare poti in fiecare minut s-au chiar secunda sa aprinzi flacara rautatii.

Dar de fapt ce este rautatea??? Un prieten imi spune ca cineva la injungiat pe la spate cu buna stiinta.( din pacate si mie mii s-a intimplat acelasi lucru ) s-au cind sufli unui prieten o sansa, cind refuzi ceva in pofida rugilor s-au a implorarilor celuilalt
asa ca putem spune ca rautatea este meschina, egoista,nerecunoscatoare, batjocoritoare si din pacate oamenii din ziua de astazi sint mai rai ca niciodata.
de fapt oamenii rai reprezinta o forma de slabiciune, le lipseste incredere in sine.
Sincera sa fiu imi este mila de astfel de oameni . Pentru acesti oameni prietenia , convietuirea impreuna cu cineva nu reprezinta nimic. Norocul meu este ca am invatat sa ii ignor ( putin cam tirziu) acest gen de ,,,, oameni ,,,,,
Din pacate cred ca eu sint rupta de realitate deoarece chiar si acum ,, dupa tot ce am patimit in viata mea,, mai cred in oameni , in intentii curate , frumusetea vietii, Si sper din tot sufletul sa mai existe ,,oemeni ,, in adevaratul sens al cuvintului, ,,,oameni pe care sa ma sprijind si ca bunatatea si sinceritatea .
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 15.07.10 8:54


Astazi vom vorbii despre prietenie

Prietenia adevarata exista numai intre persoane care au trecut prin momente asemanatoare, au impartit greutati si bucurii impreuna. Daca ai o prietena adevarata ea va vinii in miez de noapte sa fie alaturi de tine in momentele grele prin care treci dar nu uita sa ii arati ca existi pentru si ca ea este pentru tine o persoana speciala. Ea iti va spune intodeauna adevarul chiar daca el pe tine te va doarea

De cele mai multe ori ai impresia ca nu intamplator ai intalnit-o . Prietenia adevarata merge pana departe , pentru ca legatura sufleteasca este deosebit de puternica

O astfel de prietenie este greu de zdruncinat , iar crizele pot fi depasite foarte usor , deoarece exista o stransa legatura sufleteasca. In afara de faptul ca iti este
mereu aproape in momente dificile stii ca ai pe cineva pe care te poti baza fara sa-ti reproseze mai tirziu.

Aceste prieteni sint pe viata sint prietenii in care poti sa te destainuiesti avenid incredere ca micul tau secret nu va umple tirgul, ca te ajuta la bine dar in special in momentele dificile care din pacate in viata sint de 100 de ori mai multe.

Niciodata o prietenie adevarata sa nu fie confundanta cu colega de servici cu care iti petreci aproape jumatate din zi , s-au cu vecina cu care iti bei cafaua in fiecare dimineata

Din pacate pina in prezent eu nu am avut ocazia de a intilnii un astfel de om. Am mai multe prietene dar nici una din ele nu a atins rangul de prietena adevarata ci numai tovarase de drum. dar vai doamene ce imi doresc o prietena devarata caruia sa-i pot raspunde cu aceeasi sinceritate si dragoste . Asa ca nu-mi pierd inca speranta si asta va doresc si voua sa gasiti omul cu care sa va impartasiti bucurii, tristeti, clipe minunate sau mai grele, fara teama impietarii sinceritatii sentimentelor.




anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 14.07.10 10:03

A MURIT PRIVIGHETOAREA TATATUI MEU



Cu 20 de ani in urma m-am dus in Romania la painti. Vroiam sa-le fac o surpriza si totodata nu vroiam sa-i pun pe drumuri sa vina la Bucuresti, ei locuind in aceea prioada la Turgu Mures. Asa ca cu valiza dupa mine obosita dupa o noapte petrecuta prin aeroporturi si gari am sunat la usa lor. Cind tata a deschis usa din casa se auzea o melodie cintata de o fata. Pentru incept m-a frapat genul de muzica pe care il ascultau doi batrinei trecuti de 75 de ani. Dar sa fiu sincera mi-a placut si mie la nebunie. Dupa imbratisarile de rigoare ,lacrimi varsate de bucuria revederii ne-am asezat la o cafeluta sa depanam amintiri. muzica continua sa ne alinte ureschile. atunci am intrebat ... cine cinta ??? .... e Madalina Manole mi-a spus sotia tatalui meu... este iubita lui acum. si-a cumparat un disc si il asculta zi si noapte....si atit mai mult ca o chiama Madalina ( asa o chiama si pe fica mea adorata lui).
M-am dus a doua zi si am cumparat si eu un disc cu ea ca mai apoi sa cumpar aprope tot ce a aparut de piata.
O ascultam cu multa placere . Avea o voce pe care o recunoastei dintr-o mie. Nu puteai sa o confuzi. Una din melodiile mele preferate cintate de ea este ,, TU N- AI AVUT CURAJ.
Azi cu inima strinsa am aflat ca aceasta privigheoare a muzicii romanesti a murit.

Sint sigura ca s-a inaltat la cer si este alaturi de ai mei si cu chitara in mina le cinta cintecele preferate ,cintece pe care ei le-au luat cu ei cind au plecat de linga noi

A murit modesta asa cum de fapt ii era viata. Pacat , pacat


https://www.youtube.com/user/cosminaxxl
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 13.07.10 11:20

E drept ca am sufetit si am fost ranita dar nu m-am gindit nici o clipa sa ma implic intr-o relatie in care sa nu investec sentimente asta pentru ca cred ca asi avea o parere foarte proasta despre propia mea persoana .si poate de asta si in momentul de fata sint singura La mine ori exista 'acel ceva' din primele clipe de conversatie cu el, ori nu exista deloc. din pacate eu nu pot invata dragostea pe parcursul relatiei, eu o simt de la inceput si o traiesc pe tot parcusul relatiei la intensitate maxima fara a simtii nevoia de a insela , mintii, etc,,,si cu riscul de a ma repeta siti si voi ca si mine ca pentru o legatura intr-un cuplu este nevoie de doua persoane
Si chair daca relatia este una de prietenie simpla si daca din pacate numai unul dintre parteneri incepe sa simta mai mult, si acasta relatie el doreste sa o faca ca o lagutura de cuplu ,,,,dar acum vine acel DAR,,,,,daca celalalt nu doreste o astfel de relatie, discuta cu partenerul tau, spune-i ca ti-ai dori altceva iar daca el nu iti impartaseste decizia, alege despartirea, pentru a nu suferi atit tu cit si el mai tarziu.
Si asta pentru ca nu poti traii o vesnicie intr-o minciuna contiunua ,, cum eu am vazut si intilnit la multe din cunostintele mele,, incerca sa alegi de la inceput ceea ce e bine pentru tine si asta pentru ca sa nu inclouiesti MARE IUBIRE CU MAREA URA.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 09.07.10 8:29

Sapte zile la Barcelona

Despre acest oras poti sa vorbesti nelimitat pentru ca nu vei ajunge niciodata sa spui absolul tot. Personal mi s-a parut un oras care si-a pastrat de-a lungul secolelor toate traditiile ,cutura, limbaj , cladiri cu o arhitectura pe care nu am mai intilnit-o in nici o tara , oameni primitori, multe parcuri ,si restaurante la fiecare pas, pe scurt foare multe facilitati pentru turisti.
Am fost in Barcelona inpreuna cu fica mea ,7 zilei si inca nu am reusit sa vad tot ce are de oferit acest oras , cu o harta in mana am incercat sa vadem cat am putut de mult din acest oras cu adevarat deosebit si gandit sa multumeasca orice turist.


Obiectivul turistic principal al orasului este celebra catedrala Sagrada Familia, capodopera neterminata a lui Gaudi este considerat un geniu al arhitecturii si se spune ca a preluat constructia catedralei la varsta de 30 de ani, dedicandu-si apoi toata viata acesteia, locuind chiar in incinta constructiei .
Biserica este inca neterminata ,Gaudi murind foarte tinar intr-un tragic accident.Se pare ca din cauza modului arhitectonic deosebit si a lipsei de bani constructia nu a fost terminata nici pina azi dar se preconizeaza ca in urmatorii 30 de ani cu ajutorul unor donatii foarte mari vor reusii sa o termine. Pe strada Diagonal se afla inca citeva blocuri construit de Gaudi in stilul lui propriu ,, la pedrera,, Eu nu pot sa pun poze aici asa ca intercati sa le vedeti pe internet ca merita)
Puteti sa mai petrecetii o noapte de neuitat la Montjuic. Acesta este un deal in centrul Barceonei. Ce este impresionant aici este spectacolul fintanilor arteziene care danseaza in ritmul muzicii si intr-un colorit feeric .
Multi turisti (sa fiu sincera nu este genul meu) se plimba pe Ramblas strade cu multe magazile si standuri de suveniruri si bineinteles nelipsitele ,, statui umane,,
Orasul vechi, portuar, ofera puncte de interes mai ales in Cartierul Gotic, unde pot fi vazute catedrale, Palatul Regal Generalidad, Santa Maria del Mar, Muzeul Picasso

Sa nu uit sa amindac (nu de alta dar am pris perioada de reduceri) nelipsitele cumparaturi. Poti usor si cu o suma minima sa-ti refaci garderoba.

In Piata Catalunya sint 3 centre mari (unul este Corte Ingles ) si inca vreo citeva sute dar cele mai cautate de mine au fost (Zara, Mango, H&M, C&T, Massimo Dutty etc)
Inspre port, la capatul strazii Ramblei vei gasi un mall dragut - Mare Magnum
Am fost si intr-o piata ,,Piata La Boqueria (e una din cele mai vechi si frumoase din Europa) aici am gasit fructele copilariei pe care le visam , fragi, cirese negre, si albe pietroase, etc...La preturi minime de 1-3euro/kg .ce sa va mai spun , inca imi lasa gura apa cind imi amintesc cum le mincam.

Barcelona este un paradis al gurmanzilor. Gama de mâncăruri este vastă, cu restaurante şi locuri unde se poate mânca potrivit pentru orice buzunar. Mâncarea tradiţională în orice local are la bază fructele de mare, dar se poate opta şi pentru un bar de tapas, pentru a mânca ceva repede, paella este o alta minca traditionala foarte gustoasa .

Asa ca dragii mei am fost si la Barcelona , nu pot spune ca nu mi-a provocat suferinta cind l-am parasit dar.........orasul meu de suflet pina in prezent ramne LONDRA unde ma voi intoarce oricind cu mare dragoste.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 28.06.10 13:03

am citit in forum motoul de astazi ,,,FERICIREA ESTE PLACEREA CARE NU SE REPETA ,,si m-am gindit ca sa comentez acesta inteleapt citat al marelui Tolstoi


Incercam sa cautam fericirea.. De cate ori nu am trecut peste momente extrem de frumoase, zicand: "voi fi fericita ,,dar..... nu totdeauna asa a si fost

Obisnuiam sa traiesc in viitor, sa-mi fac planuri construiam scenarii ,( din pacate nu m-am tinut de ele ) care pina la urma nu au existat niciodata cind de fapt totul este atat de simplu.
sint sigura ca am amanat cu buna stiina fericirea de atatea ori. Fericirea de a fi mai mult timp cu cei dragi, de a spune celor din jur ca ne simtim bine alaturi de ei, fericirea de a avea conversatii si activitati care sa ne faca placere la amindoi .fericirea de a spune TE IUBESC atunci cind cel de linga tine o merita
.Fericirea se afla in interiorul nostru dar facem greseli in fiecare zi distrugind momentele placute cu certuri din motive neinsemnate!

Si timpul trece, prezentul nu se mai intoarce, momentele placute nu se repeta .si asa le pierdem pentru totdeauna pentru ca nu am stiut sa ne bucuram de ele atunci cind erau asa de aproape
Ne trezim dintr-o data ca nu mai suntem TINERI , ca am alergat si am muncit o viatra intreaga, fara sa stim sa pastram fericirea si atunci ne intrebam,,, ce am facut cu tineretea noastra,,cum de a trecut timpul si nu l-am petrecut mai mult cu cel drag.
E timpul sa ne oprim si sa traim prezentul, fara regretele trecutului si fara teama de intamplarile posibile din viitor. Treci mai usor peste propunerile gresite pe care le-ai luat, uita mindria si ura, si atunci , in mod sigur, fericirea nu va intarzia sa apara.

anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 20.06.10 9:38

ce inseamna,,sa plangi dupa un nimeni,,,,? Ma refer desigur la despartiri. El pleaca, si ea ramane si plange in urma lui. ,,Dupa un gunoi,,, ar spune prietenele ca sa o incurajeze.

Ce anume il face pe acel barbat sa fie ,,,gunoiiii ,,,?Faptul ca a plecat? Doar nu crezi ca a plecat de prea bine ce ii era?
Poate pentru ca isi dorea un alt bine, sau un bine mai mare, sau poate chiar il durea sa mai stea. Sa plece era probabil singura lui cale catre fericire (cel putin in acel moment). Mai rare cazurile (desi posibile) in care sa plece desi totul e minunat din punct de vedere al dragostei si sex

Nu consider deci ca e de condamnat faptul ca a plecat. Fiecare isi doreste sa fie fericit, sau isi doreste dragostea, si atunci cand nu o gaseste, sa stea pe loc ar insemna probabil sa renunte la fericirea lui. Celalalt ar trebui sa inteleaga asta

Dar nu-i poti reprosa unui om ca nu e fericit acolo unde este, asta poate nu e vina lui. Nu e vina nimanui ca doi oameni nu-si mai pot gasi fericirea impreuna, desi poate unul din ei simte altfel ....... E nevoie de amandoi, si daca unul simte altceva, nu poti sa spui ca ,,e un gunoi,,,,,
Dar ce poate fi condamnat e felul in care o face! Si aici, multi oameni au o gramada de invatat…
Caci,, gunoiul,,nu e pentru ca a plecat, ci pentru felul in care a facut-o…

De multe ori, acest lucru se intampla brusc. Cand celalalt nu se asteapta.,,,Stii… am cunoscut pe altcineva…,,,, sau ,,,,am nevoie de altceva…,,,, sau poate pur si simplu ,,,vreau sa ne despartim,,,,,– fara alte explicatii.
Dar totul arata ce lipsa de comunicare exista in cuplul respectiv.
Comunicarea e de baza, si probleme in a-si exprima sentimentele o au multe persoane. Te gandesti sa nu-l ranesti pe celalalt? Consider ca adevarul, spus intr-o forma constructiva (daca exista si dragoste sau bunatate in el cu atat mai bine), este de preferat in orice situatie minciunii. Dar aici nu era vorba de minciuna, ci de omiterea adevarului. Care mi se pare uneori la fel de nepotrivita.
Caci sa nu spui ce simti, sa nu spui ce nu-ti convine, sa nu spui ca ceva nu e in regula (chiar daca nu o faci pentru ca incerci sa-l protejezi pe celalalt), nu face decat sa lase lucrurile rele sa se adune, si ele de la sine nu se vor rezolva.

Dragostea ar exista mai usor daca oamenii ar fi mai potriviti pentru ceea ce-si doresc… Si suferinta ar fi mai mica daca oamenii ar fi mai atenti si la cei din jur… Dar e mai usor sa nu-ti pese decat de tine…si ce daca celalalt se da de ceasul mortii suferind singur ..... tie ce-ti pasa pentru tine e asa usor…
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 11.06.10 10:28

citesc cu stupoare,tot felul de povesti triste,de dragoste sau de alta natura.asa o fi sa vorbim numai de nenorociri ,intamplate de ce nimeni nu isi povestete frumoasa iubire traita?
de ce sa nu citim si povesti de dragoste adevarate si plangem si de fericire nu numai de tristete ....chiar am uitat sa sa iubim? s-au ca sintem si iubiti m-am saturat ,de abandon ,de divorturi,de inselaciuni, sa schimbam registrul.
de fapt ce este iubirea adevarata????
este legea vietii,este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta ,dupa mine iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre sa traim viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire .

dar sint si oameni egoisti care nu put sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc
Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti. Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii". Dar daca l-ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, NIMIC in schimb.vin iara cu o parere a mea ... asa ca nu trebuie luata in consideratie.. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat,, repet este parea mea asa ca atita timp cat tu ceri ceva in schimbul iubirii tale, inseamna ca nu ti-ai depasit egoul.
in primul rind trebuie sa te iubest pe tine ca numa asa vei putea iubi si aproapele,
asa cum iti ingrijesti propria ta viata,sa ingrijesti si de viata partenerului
multe din prietenele mele ma intreaba daca exista iubire adevarata si cum sa ajunga la ea
raspunsum meu este simplu trebuie sa doresti asta din toata inima ta, din tot cugetul tau si din tot sufletul tau.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 06.06.10 9:45

PARTENERUL il alegem , ca este bun cu noi, pentru ca se poarta frumos, si este mereu atent, nu ne dezamageste niciodata, ne arata cat de mult ne iubeste este omul cu care poti sa traiesti o viata, este barbatul pentru care nu ai sa plangi niciodata, . este probabil cea mai buna alegere,
DAR EXISTA..OARE ASA CEVA ?????

Da sigur ca exista dar ti-ai pus vreodata intrebarea ca omul pentru care sacrifici tot si orice, face si el acelasi lucru pentru tine ? ca pentru el te-ai lua de piept cu Dumnezeu...si ca intr-o zi te va dezamageasca
OK .DA... sunt de acord cu ideea de-a sacrifica niste lucruri pentru iubirea ta ,dar faptul ca exista atata rautate in dragoste ma depaseste prea mult si mintea mea citeodata din pacate imi joaca feste si nu pot concepe ca , uneori sintem tratate ca niste obiecte aruncate prin preajma lor si ca suntem bune doar cand vor ei,asta nu e iubire dragii mei ,sa iubesti inseamna sa pretuiesti ce ai langa tine nu sa-l batjocoresti......... ca nu se stie niciodata exista in viata un bumerang si cind tie ti se va intimpla numai atunci ve-i simpti pe piele ta ce inseamna suferinta
Eu va spun toate acestea din experienta ca exista dragoste...in care iubesti tu...si-atat! Ca nu se merita...nu se merita dar pana sa-ti dai seama ca nu....esti deja distrusa! si din pacate lui nici nu-i pasa, el isi traieste viata in continuare cite odata uitind chiar ca ai fost cindva alaturi de el...... - dar nu uita de bumerang ...
acest gen de dragoste apare cand nu te astepti si dispare la fel de repede....eu din pacate sunt intr-o situatie asemanatoare foarte dificila in care nu mai trebuie sa aleg probabil voi ramine sa iubesc cu mare pasiune si intensitate,persoana pe care o iubesc de 14 ani, chiar daca el nu impartaseste acelasi sentiment...
e cumplit de greu....este artiunea care nu-mi da pace.
concluzia o tragi tu cel care citesti aceste rinduri si ai grija cum,cind,si cu cine de cuplezi
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 27.05.10 11:35

de ce am avut o luna de pauza

Puteam sa va explic simplu,ca am o gramada de treba casa,sport,intilniri cu prietenii,,,,etc....Dar nu, nu astea sunt adevaratele motive pentru care nu am scris. Cand am inceput , mi-am dorit ca ceea ce scriu sa ma reprezinte, sa incerc sa ma intalnesc cu oamenii care ma vad sau ma asculta de ani de zile, Sa incerc sa schimb ceva, daca nu prin hocus pocus, macar sa-i fac pe unii dintre cititori sa-si puna niste intrebari. Iar celor ce gandesc ca mine sa ii asigur ca nu sunt singuri.
Ce-am reusit dupa un an si jumatate?sa starnesc o furtuna de vizite si atit
pe forum nu am nevoie de audinta,pentru ca si asa nu vod cine intra si citeste . Eu am facut aceste rubrici ca sa scriu ce vreau, cum vreau si sa nu-mi fie frica de consecinte. Cu toate astea, cite odata,totusi pot sa-mi dau seama exact cand se inghesuie lumea sa citeasca dar sint si zile in care nimeni nu citeste .De asta m-am oprit. Sa vad cui ma adresez sau daca mai are rost sa ma adresez unor oameni pe care chiar ii intereseza ceea ce scriu eu s-au ceea ce postez din alte ziare.

imi cer scuze daca vorbele mele sint ce simt eu, pentru ca nu vreau sa va pierd, nu vreau si refuz sa cred ca nu mai sinteti alaturi de mine deoarece fara o echipa nu merge, poate e egoism din partea mea, doar ca nu imi place sa ma gandesc ca exist, fara voi.

annita47
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 03.05.10 19:04

Au incercat sa ma scape de iubire, de durerea permanenta a unei iubiri imposibile Au vrut sa-mi arate cu orice pret ca lumea merge mai departe. Mi-au spus ca toata lumea, mai devreme sau mai tarziu, trece prin asa ceva .
.
A fost o perioada in care as fi putut sa jur ca am luptat cu mine ca si cum as fi fost cel mai mare dusman al meu.Poate stie el cum, de ce nu… Vezi tu, cred, inca mai cred ca inima asta… te-a iubit, bleaga asa cum e, si… toti barbatii, toate sentimentele confuze, toate experientele cele noi care vin si curg garla peste ea nu au cum sa o faca din nou inima rotunda.
Imi doream de mult sa ma rastesc, sa ma razbun pe cel care m-a lasat singura pe lume printre atatia oameni care stau in jurul meu .dar pentru mine sint goi........Inventasem un vocabular special cu cuvinte de repros si ura pe care nimeni nu le-a mai folosit niciodata pana acum..... Ma pomenesc insa ca nu spun nimic.. De parca eu as fi plans vreodata in toate noptile goale in care urla pustiul in mine. Eu doar am murit in mine de mii de ori. N-am avut privilegiul lacrimilor. Si a nu putea sa plangi este cel mai mare blestem. As vrea sa il blestem la randul meu, dar nu pot. Niciodata nu i-am dorit raul cu adevarat.
Orice ar fi sa nu iti para rau de ce ceea ce a fost, .. Mereu lucrurile frumoase se scriu in doi, iar cand doi dispare de undeva apare o alta mana care te invata din nou sa scrii. Ma gandeam… era totul ca un vis urat caruia nu indrazneam, nu vroiam si nu aveam putere sa-i spun la revedere…

Sa fac o scurta recapitulare: “Sa nu imi para rau. Sa nu imi pierd rabdarea. Sa nu cersec dragostea. Sa nu imi pierd speranta. Sa astepti… etc” . Si totusi… nimeni nu o sa reuseasca sa-mi smulga din suflet dorul, amintirea, picatura otravitoare si dulce de iubire. Nu-mi pasa. Suntem dincolo de uitare si dorinte, dincolo de ceea ce avem, ceea ce simtim, ceea ce ne-am dori. Lacrimi… Multe lacrimi. Si ii zambesc cald.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 29.04.10 19:41

Ieri m-am intilnit cu o prietena care mi-a spus zimbind dar cu ochii in lacrimi... am citi cartea ta si credeam ca exagerezi putin dar iata ca titlul ei ma lovit si pe mine ,, ORI CUI I SE POATE INTIMPLA,,, da m-a părăsit, si atunci am inteles de fapt ce ai vrut sa spui
,,. asemenea momente probabil pe car le-am trait eu, le traiesti si tu, si ea si altele. Totuşi, după ceva timp, îţi dai seama că, un sfirsit are si un inceput ”. Dar ce să faci în momentele în care simţi că nu mai poţi suporta durerea? Cum să treci peste ele şi să ajungi mai repede la starea dinainte şi să-ţi reiei viaţa?

Pentru inceput il vrei inapoi poate ca nu este bine, să-i arăţi că eşti disperată, iar nu e bine să-l suni sau să-i dai SMS-uri. aceste mesaje pentru el va fi ca o binefacere ca isi va da seama ca poate să facă ce vrea cu tine, că vei accepta orice numai să vă împăcaţi. Bărbaţilor le place să fie vânători şi o pradă prea uşoară nu le atrage atenţia. Dacă mai există o şansă să vă împăcaţi merită să încerci, dar cu tact.

Cit timp ai fost cu prietenul tau sint sigura ca ti-ai neglijat prieteniele ,. Incerca sa-ti reiei legatura cu ele , dar ai grija nu discuta cu ele problema ta,de fiecare data cind te intilnesti cu ele s-ar putea sa nu le intereseza s-au sa le plictiseasca. Bineînţeles că este bine să povesteşti despre stările prin care treci, dar nu-ţi ocupa tot timpul gândindu-te şi vorbind despre asta, pentru că vei amâna procesul de vindecare Mai bine faceti ceva nou impreuna .

Găseşte de a-ţi petrece timpul liber intr-un mod nou . Uite eu m-am inscris la o sala unde fac sport zilnic , inot.fac yoga, pilatis , iar o data pe saptamina lucreaz ca voluntar la o casă de copii cu probleme. Fa si tu la fel s-au reiati activitatile intrerupte in perioada in care erai cu el.

In general avem tendinta sa ne plingem de mila să nu ne mai îngrijim şi să mincam cit mai mult. Spune STOP schimba-ti lucul total, . imbraca-te frumos şi fă tot ce poţi ca să te simţi bine în pielea ta. fa in asa fel in cit sa atragi admiraţia celorlaţi din jurul tau asta iti va face bine.
Învaţă din greşelile trecutului, dar nu te învinovăţi. . Vina o purtaţi amândoi. Ceea ce rămâne de făcut acum este să analizezi ce nu a mers bine pentru a nu repeta greşelile în viitor. Si daca faci tot ce ti-am sugerat sint sigura ca nu vei mai face aceleasi greseli

Acordă-ţi timp ca să te vindeci. Altfel, vei avea tendinţa să cazi în braţe primului bărbat care îţi acordă atenţie, iar apoi să-ţi dai seama că ai făcut o greşeală.,, ORICUI I SE POATE INTIMPLA,,....................
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 28.04.10 18:30

Am avut o perioada din viata in care luam de buna orice parere a cuiva fie ca mi se spuneau lucruri bune,s-au rele. Ma intalneam cu oameni pe care apoi nu mai reuseam sa ii cunosc niciodata cu adevarat, pentru ca porneam intotdeauna la drum cu idei preconcepute despre ei. Mi se spunea ca sunt buni, iar eu vedeam doar fapte bune in gesturile lor banale. Sau mi se spunea ca nu sunt de incredere, iar eu ii priveam cu suspiciune, chiar daca erau, de fapt, persoane cumsecade.

Am trecut pe langa multi oameni care mi-ar fi putut fi prieteni de nadejde - pentru ca ma luasem dupa gura lumii In schimb, ingaduiam langa mine tot felul de indivizi dubiosi, numai pentru ca fusesem gresit informata cum ca merita sa imi las viata, sau serviciul, ca ei vor fi linga mine . Si pentru toate acestea a trebuit sa platesc.

E mai simplu sa crezi si sa gandesti de rau despre necunoscuti, decat sa pornesti de la premisa ca poti descoperi un om bun Pare mai prudent sa fii pregatit pentru dezamagiri, chiar daca ai pornit crezand ca nu vei putea fi inselat, tradat sau mintit.

Sa inveti sa judeci singur si sa nu te lasi ghidat orbeste, prosteste, de parerile altora. Fiindca fiecare dintre noi poate gresi. Fiindca fiecare dintre noi poate minti. Fiindca suntem unici, si niciodata indeajuns de intelepti cat sa avem dreptul de-a spune altora ce sa creada, ce sa faca si, mai ales, ce sa simta.

Nu conteaza atat de mult ceea ce faci, ci cata dragoste pui in ceea ce faci.,, MAICA TEREZA ,,
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 27.04.10 16:43

in ultima vreme s-au intamplat atatea pe aici incat sunt socata, impietrita…am nevoie de o vorba sau o imbratisare si cu ai mei nu pot vorbi pentru ca sunt plecati de linga mine…si cu toate astea incerc in continuare sa vorbesc cu ei pentru ca sint sigurele persone care daca m-ar auzi le--ar pasa de mine …sau macar ar fi inceract ....
mi-e dor de ei si pe zi ce trece realizez cat de important e sa spui lucrurile la timpul lor …si cata insemnatate are o vorba zisa ,indiferent de context sau de dispozitie…Mi-e teama si mie la fel ca si celorlalti de momentele de adio din viata…si asta pentru ca persoanele pure dispar mai repede decit credem noi.....

Pe de alta parte lupt cu mine, la fel de singuratica ,ursuza ,neintelesa si in cautarea unei imbratisari de care am nevoie in momentele astea …M-am saturat sa fiu puternica dar trebuie ... dar oare cu ce ma aleg eu din toate astea?…


Din toate astea cel mai mult conteaza modul in care ne traim viata. Si doar una avem din pacate. Scurta rau....... Uneori nu e bine sa-ti vinzi fericirea pentru fericirea altuia. Ideea e frumoasa dar pretul e prea ridicat......

Astazi mi-a venit ideea sa-mi decorez peretii camerei in care zabovesc singura Imagini dragi, care sa imi trezeasca sentimente dintre cele mai frumoase atunci cand imi plimb gandul peste ele. Poate sunt egoista. Vreau sa le strang pe toate si sa le pastrez numai pentru mine

Obisnuiesc sa cred ca nu sunt mai intelepta decat majoritatea pentru ca nu se cuvine sa judecam. Ma hranesc cu oameni, ii consum, pe ei, visele lor, gandurile lor si apoi ramane cliseul. Poza...... Eu nu hranesc pe nimeni, decat atunci cand o fac fara sa vreau. Nu imi plac , regulile, stas-urile, repetarile, banalul, desi fac parte din randul lor sau traiesc inconjurata de ele. Imi place sa visez cu ochii deschisi si ca sper intr-o minune care insa intirzie... s-au poate cineva are curajul sa viseze cu mine... si atunci va fi din nou frumos. ... f.f.f.f frumos
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 26.04.10 13:17

PROSTII DE LINGA NOI


In ultima vreme am avut deaface cu atitia oameni prosti incit m-am gindit sa criu despre prosti si sprostia lor.

Si de fapt ce este PROSTIA? Este strict inversul Inteligenţei. ok o sa spuneti asta o stiam si noi dar hai sa vedem mai amanuntit despre e vorba......

omul prost este totdeauna convins ca poate fraieri pe cei din jur, ca el este cel mai inteligent. Daca se prinde ca e prost si chiar recunoaste inseamna ca i-a crescut un pic inteligenta si astfel de oameni mai au sansa de recuperare din intuneriul prostiei in care se zbate.
Dupa parerea mea eu cred ca exista si o prostie patologica Din aceasta cauza putem defini starea acestor oameni prostie, neatentie, s-au chiar si lipsa de experienta ! Omul nu este perfect, drept urmare face diverse greseli. Asta nu inseamna ca e prost. Prostia se refera la lipsa de inteligenta care nu tine de educatie ci de viteza de gindire a creierului

Prostul nu este un ticălos, ci este de bună credinţă în ceea ce face şi spune, numai că ceea ce spune şi face, face prost. Nu are intenţia răului, deşi prin ceea ce face provoacă răul, chiar şi atunci cînd vrea binele. Nu este de "condamnat" prostul ca om, ci comportamentul omului prost. De aceea, prostul este agreat de anturaj, uneori compătimit, dar este mai întotdeauna înţeles, dă farmec şi culoare grupului, . Întotdeauna avem nevoie de proşti, la fel ca şi de înţelepţi, pentru că, dacă înţelepţii ne luminează, proştii ne ajută să ne evaluăm propria prostie. Dacă n-ar fi proştii, cum am şti cine sînt deştepţii?

Si ca pentru final putem spune ca prostul este si "fudul", pentru că altfel n-ar fi cum " se mai spune " prost destul. În fudulia lui, uneori devine " dacă nu enervant " cel puţin agasant, pentru că este bine ştiut: dupa un proverb spaniol "un om înţelept îşi schimbă părerea, un prost " niciodată"

Asa ca fratilor aveti grija incercati sa-i eliminat pe prosti din anturajul vostru
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 22.04.10 15:45

DE LA O VREME IMI TOT SUNA IN MINTE O SINGURA INTREBARE DACA....................................AR FI............OARE CELE SCRISE MAI JOS AU SI UN RASPUNS......................?????????????

daca as fi fost mereu langa tine, ai fi fost langa mine acum.

Daca as fi avut incredere in TINE SI IN MINE as fi fost si acum in dreapta ta

Daca te-as fi simtit langa mine as fi stat langa tine o viata... dar erai mereu in camera de langa noi in gind sau cine stie cine ca eu simteam ca ... langa mine era NIMENI

Daca te-as fi sarutat vreodata pana in adancul sufletului , m-ai fi sarutat acum...

Si daca nu e "daca" cel mai trist cuvant din lume, PACAT CA ocupi locul 1 in inima .
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 20.04.10 13:44

Ieri a venit la mine o prietena si ma intrebat ,,, OARE UN BARBAT POATE IUBII 2 FEMEI IN ACELASI TIMP????.
Dupa mine este foarte ciudat acest fenomen de a iubi 2 persoane.Eu presupun ca LA BARBATI apare un nou fenomen atunci cand te iubesti doar pe tine.Este fenomenul ,, capra vecinului este mai buna......
Eu consider ca daca iubesti o persoana...o iubesti asa cum este,esti multumit cu ceea ce iti ofera...iar prin comunicare relatia se poate imbunatati.In cazul in care exista unlele lipsuri...nu le cauti la altcineva...incerci sa le rezolvi impreuna cu persoana iubita!

.Nu poti iubi doua persoane la fel de mult...cu aceiasi pasiune,cu aceiasi ardoare...

Probabil ca in relatia stabila intervine obisnuinta,obligatia ...in timp ce a doua, starneste o noua pasiune!! de fapt ...persoana care sustine ca ar iubi 2 persoane...de fapt se iubeste doar pe el insusi.Iubirea se dovedeste...nu se exprima in cuvinte.Vorbele trec...faptele raman!!!
Eu cred ca din pacate oamenii nu stiu cum sa lupte pentru iubirea lor. ei asteapta mereu pe celalalt sa lupte pentru dragostea lor. ceea ce este eronat. fiecare dintre noi trebuie sa lupte pentru sentimentele proprii: sa incercam sa vedem frumosul si binele in fiece zi in persoana de langa noi, sa nu cedam ispitelor, etc.
Omul mai este comod si alege mereu ce-i mai simplu: o noua sursa de adrenalina exterioara lui. Dar daca vrei sa fii cu cineva, sa-l iubesti pana la moarte - asa cum te-ai angajat, trebuie sa lupti in primul rand cu SLABICIUNILE TALE , cu DELASARILE TALE . nimeni nu-si asuma greselile si neputintele. mereu celalalt e vinovat. Nu mai are nimeni fata de nimeni toleranta si intelegere.
de exemplu; cand o femeie, super obosita de griji, etc nu mai poate fi amanta perfecta PENTRU BARBATUL EI , in loc sa fie miscat de greutatile de pe umerii ei, sa o ajute si astfel sa aiba si ea timp sa devina amanta, doamna ,...ce face el o condamna ca a ajuns in postura de femeie la cratita.

asa ca trageti concluzii dragele mele,,,,, invatati din prima zi a casnicie sa intr-o relatie de lunga durata sa fiti doamne,amante,
prietene cu cel de linga tine. in nici un caz nu lasati ca pe umerii vostrii sa cada toate obligatiile case.
luptati-va pentru egalitate chiar si in bucatarie. Nu ii va cadea nici blazonul nici rangul daca alaturi de voi ca curata un cartof , s-au un morcov ca el de fapt este cel care baga in el mai mult.
ca sa nu uit de unde am plceat fiti sigure ca daca v-a gasi pe o alta toata dragostea lui va merge catre noua partenera care va fi NUMAI AMANTA , pe ea nu o va pune sa gateasca s-au sa-i spele chilotii murdari. DAR .... va avea tupeul sa-ti spuna.... DAR EU NUMAI PE TINE TE IUBESC A FOST DOAR O RATACIRE CU CEALALTA... nu de alta far ii este F O A M E .
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 11.04.10 13:03

Eu scriu si cand am moralul cazut,dar si cand plutesc prin norisori pufosi incarcati cu fericire.. Asa ca, postez apropae zilnic .

E frumos cum mereu exista si o parte buna a lucrurilor, atunci cand totul pare distrus.. acea parte, speranta aia mica mititica, te ajuta sa scapi de orice depresie.. fiecare final devine fericit, perfect, paranoic cu sensul de "neobisnuit de bine" Si chiar daca nu e ff bine incerci sa faci in asa fel sa-ti fie bine. Nu multi ar intelege ce vreau sa spun dar si singuratatea , linistea de care poate ai nevoie dupa o perioada zbuciumata iti da o mingiiere de fericire. .. si speranta ca poate intr-o zi soarele care te-a parasit va iesi si pe strada ta te face sa fii increzatoare. Nu se poate ca un om sa fie blestemat in asa hal ca pe strada lui soarele sa nu rasara aporpa de loc. si daca totusi o face este pentru o scurta durata si apoi apune din nou. Oare aceea persoana sa fie blestemata .. necuratul sa fi intrat in casa ei????????
.. Interesant este Ca cu toate ca aceea persoana se simpte sinura tot timpul totusi pe linga el ramin tot timpul o mina de prieteni adevarati : Eu..mai mult decit altii am reusit sa fiu binecuvantata nu numai de peieteni buni dar si cu o fica cum poate multi si-ar fi dorit, frumoasa, desteapta,calda,una sa o pui la rana intr-un tot geniala. Poate nu o sa va vina sa credeti dar e geniala.
Fetita asta a reusit sa ma readuca cu picioarele pe pamant, mi-a dat sfaturi numai bine .... cu toate ca si ea a avut in viata ei urcusuri si coborisuri dar slava domnului a reusit sa revina cu picioarele pe pamint si chiar sa poata sa dea sfaturi si sa indrume oameni pe drumul cel bun....asa ca, nu va mirati si eu ditamai femeia la virsta mea am primit sfaturi de la ea . We gott a fight for our dream,,, mi-a spus, asa ca se pare a dat roade tot ce a spuns ea.
Gindindu-ma la tot ce v-am scris m-am gindit ca a venit timpul sa-i multumesc fetitei mele si catorva din putinele persoane cu adevarat speciale din viata mea.
MULTUMESC
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 07.04.10 9:22

Am putea oare sa ne referim la dor ca la o lipsa? Iti doresti ceva ce nu ai, dar ai avut candva. In acest sens dorul s-ar apropia de durere, de regretul de a fi pierdut ceva, pe cineva.

dorul amesteca in el regret, nostalgie si iubire. "Mi-e dor de tine" - cand esti departe, "mi-e dor de tine" - asa cum erai la inceput, "mi-e dor de noi doi" - cand eram impreuna, "mi-e dor" - sa te tin in brate", "mi-e dor" Toate sunt situatii in care ne-am simtit fericiti, situatii trecute, absente in prezent si pe care am vrea sa le readucem.

Am putea insa sa ne amintim ca atunci cand spunem "Ce dor mi-a fost de tine!", este semnul unei regasiri, al unei intalniri mult asteptate. E multa dorinta in aceste cuvinte, multa pasiune, poate chiar sete de celalalt, am putea spune. "Ce mult mi-ai lipsit, ce bine ca te am din nou aici, cat de departe ai fost, dar acum suntem din nou impreuna.

Cand celalalt este departe, multi dintre noi ne intrebam: "Ma mai iubeste?", "Ii e dor de mine?", "Ma mai tine minte?". Ajungem astfel la o intrebare pe cat de fireasca, pe atat de dificila: dorul este reciproc? "Daca mie imi este dor de el, el simte? Si lui ii este dor de mine?" Un fel de a pune in cuvinte relatia dintre doi oameni aflati foarte departe, care nu comunica propriu-zis, in sensul ca nu-si vorbesc, nu se vad, nu-si scriu sau, desi fac toate astea, aceste moduri de comunicare nu pot "transmite" trairile lor. de aceea lasati de oparte mindria prosteasca, incapatinarea fara rost... da friu liber simtamintelor tale si dute alaturi de omul pe care l-ai perdut si si pe care doresti sa-l stringi din nou in brate.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de daniela33 06.04.10 15:03

Cind mama mea a scris cartea asta , de multe ori am incercat sa o citesc dar de fiecare data imi era teama . Oare de ce??? Dar mama nu s-a suparat pe mine mi-a spus doar atit,, cind o sa ai timp si rabdare citeste-o nu o sa-ti para rau.....,,, acum in zilele mele libere de sarbatori am trecut o mare bucurie citid in liniste cartea ei si am realizat ca de fapt nu o cunosteam cu adevarat.
ACELASI LUCRU AU MAI SCRIS SI ALTII ..... probabil ca nu arata ceea ce este si ce simpte cu adevarat........
Stiam ca este o femeie tare cu un suflet maret buna sa o pui la rana, foarte inteligenta, dar mai stiam ca e slaba in unele privinte(de fapt ii seman)si credula, dar nu stiam ca este si foarte talentata. sa fiu sincera am citit carti mult mai slabe scrise de scriitori consacarti asa ca cartea ei a fost o mare surpriza pentru mine.
Ce ma impresionat cel mai mult a fost creativitatea si usurinta cu care a descris cele petrecute . iar in final sa vad ca aceasta carte de fapt mie mi-a fost delicata.Sa fiu sincera am plins si i-am dat telefon multumindu-i din tot sufletul.
dragostea mea insa pentru mama mea este mult mai mare decât dragostea pentru cartea ei. Citind-o, am ajuns să o cunoasc mai bine şi să înţeleg mai clar unele probleme din viata ei si acum regret ca nu am fost mai aproape de ea in acele momente de suferinta.
Ceea ce defineşte însă relaţia mea cu ea, nu se bazează pe ce am învăţat citindu-i cartea, ci pe un simtamint necunoscut care imi da puterea sa strig,, O MAMA-I NUMAI UNA SI CA A MEA NU ARE ASEMANARE -- TE IUBESC DRAGA MAMICA DIN TOATA INIMA MEA ,,,,,
MADALINA

daniela33

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 03.04.10 15:49

DIN PACATE CEEA CE VOI PUBLICA MAI JOS NU SINT CREATIA MEA DAR LE-AM PRIMIT DE LA CINEVA SI AM CONSIDERAT CA MERITA SA LE CITICI SI VOI


MAXIME DESPRE VIATA

Viata nu e dreapta dar tot este buna

Cind ai indoieli fa un pas dar mai mic

Viata e prea scurta ca sa pierzi timpul urind pe cineva

Serviciul tau nu o sa te ingrijeasca atunci cind o sa fi bolnav ... dar pietenii si parintii da.. asa ca tine legatura

Nu trebyuie sa ai ultimul cuvint in orice discutie.. invata sa nu fi de acord

Plingi impreuna cu cineva.. este mai sanatos decit sa plingi singur

Poti sa fi suparat pe dumnezeu el poate suporta

Economiseste pentru pensie de la primul salariu

Fa pace cu trecutul ca sa nu-ti incurci prezentul

Nu compara viata ta cu a altora .. nu ai idee care e rostul ,, calatoriei,, lor

Daca o relatie este secreta tu nu ai ce cauta in ea

Totul se poate schimba intr-o clipa, dar fi linistit dumnezeu nu clipeste niciodata

tot ce nu te omoara imediat te face mai puternic

Cind se intimpla sa fie asa cum vrei tu in viata nu raspunde niciodata cu NU

tot ce ai frumos nu pastra pentru ocazii speciale.. azi este o ocazie speciala

Cel mai tare organ sexial este creierul

Nimeni nu este insarcinat cu fericirea ta.. ci numai TU

Timpul vindeca aproape ori ce. dai timpului TIMP

Ori cint de buna s-au rea ar fi o situatie , ea se va schimba

Nu uita ca copii tai au doar o singura copilarie

Iasi afara in fiecare zi.. miracolele te asteapta la fiecare pas

Daca ne-am pune problemele intr-o gramada si le-am vedea si pe a altora,le-am lua pe ale noastre inapoi

Invidia este pierderea de timp, tu deja ai tot ce-ti trebuie

Gindestete tot timpul ca ceea ce e bun debea de acum in colo urmeaza

Viata nu este legata cu funda dar totusi este un dar

http://myblueangel.wordpress.com/2010/02/04/lec%C8%9Bii-de-via%C8%9Ba/
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 02.04.10 18:27

Noroc, fericire, La Multi Ani,... de despartirea noastra!


Hei tu, cel care ai insemnat ceva, ceva mai mult pentru mine... iti mai amintesti ce zi este astazi? Ceva mai mult decat o zi banala de vineri , ceva mai rau decat cele trei ceasuri rele. Se implineste un an intreg si rotund imperfect de cand ne-am despartit. In ziua asta de vineri am rupt lumile si le-am impartit in doua: una mie, una tie...
Eu am ramas in lumea mea, tu te-ai dus grabnic intr-a ta. Da, astazi ar fi trebuit sa fie o zi neagra...
Imi vine sa rad. Imi vine sa plang. Imi vine si sa plang si sa rad. Cred ca as plange daca nu m-ar bufni rasul... Ce coincidenta ca fericirea si infernul sa pice in aceeasi zi, ce mana vinovata si nesuferita a avut destinul ca sa traga sofirle si sa ne stranga in asa hal mainile si inimile.
Dar astazi mi-am propus sa fiu vesela. Ce rost are sa fiu altfel, sa ma lamentez ca o muiere ce sunt, sa vars munti de lacrimi, sa pun in scena telenovele, sa ma inec in amintiri si sa ma intreb daca esti cu adevarat fericit, daca traiesti bine fara mine, daca ochii tai si mangaierile tale mi-ar da inca fiori, daca o alta femeie e fericita ca le primeste?
Sunt o fire optimista, realista, o femeie care traieste in prezent. Asta iubeai cel mai mult la mine... Vezi tu vreun rost pentru ca eu sa sufar inutil?

Am cumparat o sticla de sampanie, si flori ... am ajuns acasa, mi-am tras usor sufletul, am deschis televizorul, am scos 2 pahare si le-am clatit cu apa de la robinet. Am turnat sampania in pahare... hai cioc.. noroc... fericire... sanatate... iubire... viata lunga si echilibrata.
M-am ametit de la amintiri si am zis ca nu, la 62 de ani alcoolul nu face bine orgoliului... Dar ce sa faci? Uneori, in clipele de singuratate, trebuie sa-ti mai clatesti pentru ultima data sufletul cu senzatii si trairi familiare, minunate. Sunt inca tanara, dar uneori ma simt al naibii de batrana. Anii sunt ai celor care stiu ce sa faca cu ei. Eu, in tineretea mea, mai des decat uneori am certitudinea ca am uit, nu mai stiu cum sa traiesc, spre ce sa-mi indrept cu adevarat zilele.

Scriu acum sub influenta trecutului, cu groaza trezirii intr-un oarecare viitor, cu frica ca nu mai pot aduce nimic inapoi, dar extrem de detasata si linistita. Nu stiu daca sa ma intristez si sa ma pun placinta melancolica in canapea si sa dau drumul robinetelor de lacrimi sau sa ma asez in fata televizorului si sa rad ca ceea ce se intampla in filme am trait si eu odata.
Nu mai stiu daca am uitat, daca am incurcat totdeauna cu niciodata, nu stiu daca a fost bine sau rau, daca a fost intre, daca o sa mai fie vreodata, daca nu mi s-a rupt pentru eternitate firul de viata pe dinauntru.

Inca putina sampanie... O data pe an iti permiti sa o dai in bara... Inchin paharul in cinstea mea. Noroc si fericire. Si tie, fraiere, ca te-am iubit. Si tie, fraiero, ca ai iubit si ca la un moment dat te-ai crezut iubita, te simteai adorata. . Dar niciodata sa nu mai spui ca pentru totdeauna.... Toate trec. Din toate, ramane doar vantul. O amintire a felului in care iesea fumul. Raman doar dorinta de fericire si promisiunea solemna de a o gasi. Mai esti dispusa sa-i afli inca o data pretul?... Nah. Nu cred. Nu stiu.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de anita47 01.04.10 9:11

Sunt momente si momente,cand dai de greutati in viata.. si te intrebi de ce te-ai mai nascut?. Esti singur acasa. Incerci sa-ti vezi de treaba ta, dar te bantuie gandul ca ai gresit cu ceva, asa sa fie oare? ai senzatia ca personale dragi te urasc din cauza asta. . chiar te urasc,asa cum zici tu?

viata e plina de agonie si fericire.dar pana la urma... ce e viata? o traire de bucurii si melancolii? doar atat?nimic altceva?adica atunci cand e bine, te bucuri si cand e rau, te simti prost? asta m-am intrebat toata ziua.. stii, e absurd. dar tu nu ai vrea sa o iei de la capat cu tot?sa te nasti inca odata atunci cand faci ceva gresit? chiar deloc? sunt convinsa ca toti vrem. Raspunsul acestor intrebari este INVATATURA.
de ce sa o iei de la capat cand poti stii ca ai trecut peste micile si marile greutati si stii ca nu se vor repeta? de ce sa o iei de la capat cand stii ca in curand ceilalti te vor ierta, si ca ei tot te iubesc, indiferent de o mica sau mai mare gafa a ta. de ce sa ai o viata perfecta? cand stii ca traiesti multe sentimente care nu sunt placute in momentul de fata, dar cand meditezi la trecut, stii ca ai invatat ceva din ele. sunt pasionata de greseli. asta e si scopul vietii pana la urma. orice greseala aduce un nou inceput,o noua cunostinta,un nou mod de gandire.o gafa nu este sfarsitul lumii,este lectia de zi cu zi.

Morala: traieste-ti fiecare sentiment cu suflet.. cat mai ai ocazia.. sentimentele tale sunt cu adevarat unice. trairile tale sunt extraordinare. ai amintiri frumoase .ai prieteni minunati.
Ai inceputul unei vieti minunate. Nu o irosi! Nu-i pune capat! Zambeste! Bucura-te! pentru ca esti special in felul tau! pentru ca ai o viata frumoasa si mai important:in vata cate ceva din orice greseala.
anita47
anita47

Numarul mesajelor : 1296
Data de inscriere : 04/11/2006

Sus In jos

ANNI DANIEL Empty Re: ANNI DANIEL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum