Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Pavarotti[v=]

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Pavarotti[v=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.06 11:22

Rezumarea primului mesaj :

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Th?&id=OIP.Mf74bba5042db1e4fd0d7c1f301148806o1&w=300&h=300&c=0&pid=1LUCIANO  PAVAROTTI-
Nu ai nevoie de creier ca sa asculti muzica.


Ultima editare efectuata de catre Admin in 18.11.15 20:19, editata de 10 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Luciano Pavarotti şi-a încheiat cariera pe Pământ

Mesaj Scris de Admin 07.09.07 7:55

Luciano Pavarotti şi-a încheiat cariera pe Pământ

Tenorul italian Luciano Pavarotti a murit, ieri dimineaţă, după ce starea sa de sănătate se agravase miercuri seară. Pavarotti, în vârstă de 71 de ani, fusese operat în iulie 2006 de cancer la pancreas şi urma tratamente la o clinică din Modena.

Potrivit televiziunii italiene RAI, poliţia a înconjurat vila artistului din Modena, imediat cu aflarea morţii tenorului, şi a format un cordon de securitate pentru a ordona mulţimea venită în număr mare să îi aducă un ultim omagiu. La data de 8 august, Pavarotti a fost spitalizat la Modena, din cauza unei „stări febrile“, iar la 25 august a fost externat şi şi-a continuat perioada de convalescenţă acasă. Intervenţia chirurgicală pentru cancer pancreatic l-a forţat pe celebrul tenor să renunţe la turneul de rămasbun, care includea 40 de concerte în întreaga lume şi care începuse în mai 2004. Ulterior, Luciano Pavarotti nu a mai fost văzut în public. Deşi tenorul îşi exprimase dorinţa de a relua turneul la începutul anului 2007, acesta n-a mai reuşit. La începutul verii, în cursul unei ceremonii muzicale organizate pe Insula Ischia, soţia artistului anunţa că acesta se simte bine şi că pregăteşte un disc. Miercuri dimineaţă, Luciano Pavarotti exprima, într-un comunicat, „emoţia“ pentru Premiul de „Excelenţă culturală“ care i-a fost decernat, în premieră. „Mă înclin, plin de emoţie şi gratitudine, în faţa premiului care mi-a fost oferit, deoarece îmi permite să celebrez magia unei vieţi petrecute în slujba artei“, spunea tenorul.

Luciano Pavarotti s-a născut la Modena, în nordul Italiei, la 12 octombrie 1935, fiind cunoscut drept unul dintre cei mai mari tenori ai timpurilor sale. În afară de muzica clasică, a abordat o varietate de genuri muzicale. Pavarotti şi-a făcut debutul pe scenă în anul 1961 interpretând multe roluri celebre, printre care rolul din opera lui Donizetti, intitulată „La fille du regiment“, interpretat în 1972 la Metropolitan Opera din New York, unde a obţinut un record de 17 bis-uri. A câştigat numeroase premii Grammy, discuri de aur şi discuri de platină. De-a lungul timpului, tenorul a fost iniţiatorul unor concerte anuale caritabile sub numele „Pavarotti and Friends“, în oraşul său natal, Modena. Printre aceste concerte s-au numărat şi cele dedicate victimelor din Bosnia, Guatemala, Kosovo şi Irak. În 2001, Pavarotti a primit Medalia Nansen din partea Înaltului Comisariat pentru refugiaţi din cadrul ONU, pentru acţiunile sale caritabile. În 2004, a început turneul de adio, la vârsta de 69 de ani, însă operaţia la pancreas suferită anul trecut la New York i-a împiedicat planurile.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Ultimul interviu, Luciano Pavarotti

Mesaj Scris de Admin 06.09.07 15:49

Ultimul interviu, Luciano Pavarotti

Revista rusă „Argumente şi fapte” a republicat astăzi, în ediţia electronică, ultimul interviu acordat de marele tenor Luciano Pavarotti. Pavarotti a răspuns sincer la întrebări, despre plecarea sa de pe scenă, secretele slăbirii şi despre ocupaţiile sale.

Interviul programat cu Pavarotti, prin intermediul managerului Terri Robson, s-a tot amânat. Motivul ţine, evident, de starea precară a sănătăţii lui Pavarotti.

Într-un final managerul şi-a cerut scuze “Îmi este frică, dar Luciano nu va putea anul acesta să se întâlnească cu dumneavostră. Nu poate primi pe nimeni. Însă, înţelegearea noastră este valabilă,. Vă rog să trimiteţi întrebările şi noi vă vom transmite răspunsurile”.

Deşi revista nu precizează data acordării acestui interviu, se mentionează că tenorul se afla în recuperare, după ce a fost externat în luna august din spital. Pavarotti a răspuns sincer la întrebări, despre plecarea sa de pe scenă, secretele slăbirii şi despre ocupaţiile sale.



Pot să-mi permit să fiu mai gras



  • Rep.: Este adevărat că periodic ţine-ţi un regim special pentru slăbit?

Luciano Pavarotti: Am o singură dietă. Trebuie să ai voinţă şi să nu mănânci mâncare bună mai ales când îţi doreşti foarte mult să slăbeşti. Vrei să cinezi? Mai bine refuză această plăcere şi te culcă flămând! Printre altele, eu am reuşi de câteva ori să slăbesc dintr-o dată cu 30 de kg. Oricum nu am nevoie să fiu slab. Totuşi sunt un cântăreţ şi nu un fotomodel.




  • Rep.: Există o teorie interesantă. Cu cât greutatea unui cântăreţ de operă este mai mare cu atât este mai bună vocea lui. Pare a fi o teorie reală atâta timp cât mulţi cântăreţi de operă sunt supraponderali.

Luciano Pavarotti: Ştiţi, am auzit şi eu această teorie care spune că cu cât eşti mai gras cu atât cânţi mai bine. Acest lucru nu este adevărat. Cântăreţii de operă nu sunt obligaţi să aibă grijă de siluetă aşa cum o fac cei de muzică uşoară. Cântăreţii de operă nu sar pe scenă, nu se filmează în reclamele de lenjerie intimă şi nu participă la întreceri sportive. De aceea pot să-şi permită să se îngraşe. Vocea nu are nicio treabă cu fizicul.




  • Rep.: Sunteţi unul dintre cei mai de succes cântăreţi. Vă mai amintiţi valoarea primului onorariu?

Luciano Pavarotti: O să râdeţi, dar îmi amintesc perfect. Deşi au trecut atâţia ani de atunci... În jur de doi dolari a fost recompensa primită pentru prestaţia mea. Oamenii, după război, nu erau bogaţi, plăteau puţin. Eu făceam bani încă de la 18 ani. Îi câştigam cântând la nunţi. Interpretam cântece populare. Nu mă gândeam că am să devin cântăreţ profesionist, era un hobby. Aveam de gând să lucrez ca profesor şi într-un final mi-a reuşit. Pe scena mare am ieşit la aproape de 30 ani, atunci când am înţeles că îmi place foarte mult să cânt.




  • Rep.: Aţi fost nevoit să respectaţi vreo reguli pentru a păstra vocea?

Luciano Pavarotti: Sigur. Renunţ la plimbările pe timp rece, nu mănânc îngheţată şi nu beau bere.




  • Rep.: Însă fumaţi...

Luciano Pavarotti: Da, dar încerc să reduc numărul ţigărilor fumate. Trei ţigări pe lună , asta este nu chiar atât de mult. Mai mult, nu încetez să-mi antrenez vocea. Pentru stabilitatea sonoră trebuie să cânt minim două arii în zi. Asta este tare, chiar şi geamurile de la ferestre tremură. Însă am norocul de a nu avea vecini şi nimeni nu bate cu teul în pod. Tatăl meu spunea “Antrenamentele nu trebuie întrerupte niciodată, altfel vocea va dispărea.” Tatăl meu a murit la 90 de ani şi până în ultimul moment a avut vocea unui tenor extraordinar. Eu cred că el cânta mai bine decât mine, eu sunt departe de el şi asta este adevărul curat.




  • Rep.: Anul acesta împliniţi 72 de ani. Aţi anunţat că vă retrageţi de pe scenă prin organizarea unui turneu mondial. El nu s-a încheiat , l-aţi întrerupt. După ce vă refaceţi sănătatea, veţi mai concerta?

Luciano Pavarotti: La început mă gândeam să ies la pensie cam la 60 de ani. Îmi tot spuneam: oare pot cânta după această vârstă? Cum voi arăta pe scenă, dacă în timpul concertului din mine va curge nisip? Acum primesc plăcere din concerte, vocea este încă puternică, oamenii vor să mă vadă. Ce-i drept nu mai pot să fac turnee lungi de doi ani, sănătatea nu-mi permite, dar câteodată voi cânta pentru plăcere personală. Însă acum am mai mult timp să stau cu familia şi cu prietenii mei. Până la urmă e şi asta un avantaj.



Şi eu am fost fluierat pe scenă!



  • Rep.: Ultima perioadă a fost dificilă pentru dumneavoastră, aţi avut câteva operaţii complicate, aţi fost nevoit să întrerupeţi turneul mondial.

Luciano Pavarotti: Cu toţii suntem în mâinele Domnului. Cu părere de rău spun căatunci când eşti tânăr nu te gândeşti la sănătate, iar la bătrâneţe trebuie să plăteşti pentru toate greşelile. Dar nu este nimic, eu sunt un băiat puternic, am avut de înfruntat probleme şi mai mari. Imediat ce mă fac bine, voi ieşi pe scenă. Deja îmi este dor.




  • Rep.: Aţi avut parte de momente în viaţă când publicul v-a fluierat?

Luciano Pavarotti: Da. De două ori. Publicul este o fiinţă foarte fină. Imediat simte când pui tot sufletul în cântec şi când nu. În acele momente cântam bine, dar puteam şi mai bine. Publicul a simţit acest lucru. Nu este atât de groaznic, sunt lucruri şi mai neplăcute. În viaţa unui om celebru tot timpul activitatea sa trebuie să fie însoţită de critică, altfel îşi va trăi viaţa plictisindu-se. Personal imi iubesc criticii şi nu mă supăr pe ei.




  • Rep.: Pe perioada tratamentului în spital cu ce v-aţi umplut timpul?

Luciano Pavarotti: Acordam mai multă atenţie micuţei mele fiice, atât cât puteam. Încercăm să nu ne despărţim, o iau în turnee de când era un prunc. Când plânge eu mă gândesc că peste 20 de ani va putea veni pe scenă în locul meu, are o voce superbă! Să ai un copil la o vârstă târzie este o senzaţie fenomenală. Nu pot să-mi revin din această bucurie. Nici nu vreau. Pe de altă parte este şi un paradox. Am o nepoţică ce este mai mare decât fiica mea cea mai mică. În rest mă comport ca un pensionar italian obişnuit. Adică pierd timpul la cafea, cititul ziarelor şi televizorul. Îmi place foarte mult să citesc romane poliţiste, pot să stau în pat cu cartea toată noaptea şi să nu închid un ochi. De obicei nu am timp pentru aşa ceva. Şi cea mai mare ocupaţie a mea este fotbalul. Sunt un fanatic suporter al echipei Juventus. Chiar revăd unele meciuri mai vechi acasă.




  • Rep.: Vă ascultaţi pripriile melodii când sunteţi acasă?

Luciano Pavarotti: Doamne fereşte. Să mă ascult pe mine, asta imi mai lipsea. Mai bine ascult Placido Domingo, jazz sau Beatles. E mai sănătos! Pentru muzica actuală am o atitudine mai complicată, însă eu iubesc să am diverse experimente,. Nu râdeţi, o dată chiar am cântat rap.




  • Rep.: Aţi spus că îl preferaţi pe Placido Domingo. Este drept că între tenorii de operă mondiali este o rivalitate ascunsă?

Luciano Pavarotti: Nu. Opera nu este o scenă pop, nu încercăm să atragem de partea noastră admiratorii pe care îi are alt cântăreţ. Fiecare dintre noi are admiratorii săi. Înţeleg foarte bine că publicului i-ar place foarte mult să ne batem, dar asta nu se va întâmpla vreodată. De aceea eu concurez în viaţă numai cu mine însumi.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Tenorul italian Luciano Pavarotti a încetat din viaţă

Mesaj Scris de Admin 06.09.07 10:24

Tenorul italian Luciano Pavarotti a încetat din viaţă
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Luciano Pavarotti a ieşit din spital

Mesaj Scris de Admin 25.08.07 15:39

Luciano Pavarotti a ieşit din spital

Sâmbătă 25 august 2007, 14:06 Celebrul tenor italian Luciano Pavarotti a ieşit azi din spitalul din Modena, aflat în nordul Italiei. El fusese internat în data de 8 august pentru o "stare febrilă", potrivit reprezentanţilor policlinicii. Citeşte toată ştirea continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Luciano Pavarotti a fost internat în spital

Mesaj Scris de Admin 09.08.07 13:07

Luciano Pavarotti a fost internat în spital
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Pavarotti, in forma

Mesaj Scris de Admin 05.07.07 17:52

Pavarotti, in forma In timp ce presa internationala anunta ieri ca Luciano Pavarotti (71 de ani) este pe moarte, potrivit unui interviu acordat de fiica sa, Giuliana, revistei italiene "Diva e Donna", Terri Robson, managerul artistului, a declarat pentru BBC ca tenorul se simte bine si ca inregistreaza un nou album.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Luciano Pavarotti - pe patul de moarte

Mesaj Scris de Admin 04.07.07 13:25

Luciano Pavarotti - pe patul de moarte
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Alexandra Coman, eleva lui Pavarotti

Mesaj Scris de Admin 05.06.07 16:37

Alexandra Coman, eleva lui Pavarotti
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Pavarotti va fi premiat

Mesaj Scris de Admin 02.12.06 21:31

Pavarotti va fi premiat Luciano Pavarotti, tenorul in varsta de 71 de ani, va primi saptamana viitoare Premiul Donizetti pentru interpretarea operei compozitorului italian in intreaga lume.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Pavarotti, marca inregistrata a italienilor

Mesaj Scris de Admin 12.10.06 10:27

Pavarotti, marca inregistrata a italienilor
Luciano Pavarotti s-a nascut la data de 12 octombrie 1935 in Modena, Italia. Cel mai cunoscut cântaret din lume, nu doar in lumea operei, ci si din toate genurile muzicale, artistul a debutat in opera la data de 29 aprilie 1961, in rolul lui Rodolfo in La Boheme. Cinci ani mai târziu, aceeasi opera ii marcheaza debutul pe scena milaneza La Scala. Urmeaza apoi o serie de spectacole pe cele mai mari scene ale lumii, Royal Opera House si Metropolitan Opera. Este invitat tot mai des de televiziuni datorita audientei marite, câstiga discuri de platina si de aur si chiar un Premiu Grammy. Celebritatea lui Pavarotti s-a consolidat in momentul in care aria Nessun Dorma din opera Turandot a devenit cântecul FIFA World Cup 1990. Acesta a fost urmat de un succes rasunator de la finalul World Cup, un concert al celor trei mari tenori Placido Domingo, Jose Carreras si Luciano Pavarotti. In anii '90, Pavarotti a sustinut numeroase concerte in aer liber, adunând un public de peste 500.000 de persoane. Pavarotti este gazda anuala a spectacolului Pavarotti and Friends, concert in scopuri caritabile. El a fost prieten apropiat al Dianei, Printesa de Wales. Pavarotti a fost invitat sa cânte la funeraliile ei, dar a refuzat deoarece durerea l-a coplesit. La data de 12 decembrie 1998 tenorul italian a devenit primul cântaret de opera care a cântat intr-un spectacol alaturi de Vanessa Williams si Bono de la U2.
http://www.ultima-ora.ro/#Monden


Ultima editare efectuata de catre in 06.09.07 10:25, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Astazi, tenorul italian Luciano Pavarotti implineste 71 de a

Mesaj Scris de Admin 12.10.06 8:28

Astazi, tenorul italian Luciano Pavarotti implineste 71 de ani. S-a nascut la Modena. A studiat pedagogia la Scuole delle Magistrale din Modena, unde a activat apoi timp de doi ani ca profesor la Scoala populara. Pentru a urma modelul tatalui sau de cantaret de cor, se decide sa-si cultive vocea. Din 1956 studiaza la Arrigo Pola, iar din 1958, la Ettore Campogalliani din Mantua. In 1961 atrage pentru prima data atentia la Festivalul International de la Reggio Emilia. Pavarotti a debutat in 1961 la opera din Reggio Emilia, in rolul lui Rudolf din opera "Boema". Dupa succesele repurtate in Italia, in 1962 obtine primul sau succes rasunator la Amsterdam, in rolul lui Edgardo din opera "Lucia di Lammermoor". Canta pe scena operelor din Viena, Hamburg si Zürich. In 1964, Pavarotti il inlocuieste pe Giuseppe di Stefano in "Boema". In 1966 debuteaza in "I Capuletti ed i Montecci" de Bellini pe scena Operei din Milano. Pavarotti este renumit nu numai pentru seriozitatea interpretarii artistice, ci si pentru inegalabila sa cordialitate. Printre cele mai bune interpretari ale sale se numara si rolul Nemorino din opera "Elixirul dragostei" de Donizzetti. S-a retras de pe scena in ziua in care a implinit 70 de ani. Ramane in istorie drept cantaretul care a reusit sa transforme opera in fenomen de masa.
http://www.jurnalul.ro/sectiunea_15/calendar.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Pavarotti[v=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.06 11:22

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Th?&id=OIP.Mf74bba5042db1e4fd0d7c1f301148806o1&w=300&h=300&c=0&pid=1LUCIANO  PAVAROTTI-
Nu ai nevoie de creier ca sa asculti muzica.


Ultima editare efectuata de catre Admin in 18.11.15 20:19, editata de 10 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pavarotti[v=] - Pagina 2 Empty Re: Pavarotti[v=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum