Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Marin[Bodo][v=]

Pagina 10 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Marin[Bodo][v=]

Mesaj Scris de Admin 17.08.06 12:24

Rezumarea primului mesaj :

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcTjr1DdGyKOptr9Yl7l5bxx7RtV8ZtkKF7Vly9_RL1mULmAQVwK246eAwAndreeaMarin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ihcQOUQ_Y1u8SM:a href=
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcS96zm9fj-nZLO5HYskjU3ayZ7KVI6iCAgosR9rMlHIZpCkAMQ3IZnx0F4Bogdan
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcRrl4PUrBNaTOb7NYhu5smW03T2IzlkLClSMkduMCkJm435SmmKWaP4IAMihaela
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcTOE3OW9evYTZqnBsFuhIbutRSCrJyf1zxfjQwao-sAxMXMCxkxEF7I-RkCheech
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcQsOAde_RTpbEaHsa5HkfCv5umRcGV4PSfHA9BtbeaMxvYPs9LsWmYDziBJPetre
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcSiEeE3IgdGm9l1Bs8S_Eg9KbtmvX8tXVztZlOOGMJdAfAmRznStotsjxkGaston
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcRdWdjf44MZfPbkJwZ46-Ya6yJ6sfKkwT8wcpJkfk90npncjkyoqOcdOuEISanda
Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Images?q=tbn:ANd9GcS-JYimGyJnudK72WI9CvHmj3q_oDv_RV7ELeSyJgi5Q9I2Vl5YnEhz4AIon


Ultima editare efectuata de catre Admin in 07.03.15 10:49, editata de 104 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin îşi roade unghiile

Mesaj Scris de Admin 12.06.07 10:42

Andreea Marin îşi roade unghiile

Soţia lui Ştefan Bănică jr. a fost surprinsă de paparazzi revistei SPY la orele dimineţii, în trafic, afişând un comportament tipic de femeie însărcinată. Vedeta este din ce în ce mai obosită, cască fără să-şi mascheze gestul cu mâna şi îşi ajustează manichiura cu dinţii.


Aflată deja în cea de-a patra lună de sarcină, Andreea Marin nu se gândeşte încă să renunţe la emisiunea care a consacrat-o, "Surprize, Suprize". Prezentatoarea se resimte însă, acuzând în ultima vreme o stare accentuată de nervozitate şi somnolenţă specifică gravidelor. Aşa se explică faptul că zâna, până acum foarte atentă cu imaginea ei, a căzut în plasa paparazzilor, care au fotografiat-o rozându-şi unghiile şi căscând de zor. Deşi se zvonise că Augusta, soţia magnatului media Valeriu Lazarov, ar fi urmat să o înlocuiască pe viitoarea mămică, Andreea este hotărâtă să prezinte emisiunea până la închiderea sezonului. Mai mult, Andreea şi-a adaptat şi garderoba, afişând în ultimele ediţii ale show-ului de la TVR 1 rochiţe create special pentru femeile gravide.

Ia lecţii de la Bănică

În premieră, Andreea va filma în această vară la Hollywood, însă nu a vrut să dea încă detalii legate de acest nou proiect: "Sunt conştientă că obţinerea unui rol nu echivalează cu statutul de actor", a declarat prezentatoarea tv. Ştefan, soţul ei, este cel care îi dă lecţii de actorie.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin, visează la Hollywood

Mesaj Scris de Admin 12.06.07 10:18

Andreea Marin, visează la Hollywood

Fix la un an după ce Mihaela Rădulescu a jucat rolul unei avocate într-o producţie a New Films International, la Hollywood, taman a primit şi Andreea Marin un rol în Cetatea Filmului. Secretoasă din fire, „zâna bună“ a TVR-ului nu vrea să comenteze prea mult despre acest lucru, adăugând că a semnat un contract care îi interzice să vorbească despre proiectul său hollywoodian. În schimb, aceasta ţine să spună că cinematografia nu a atras-o niciodată şi că nu a avut de gând să joace în filme, până când nu a primit oferte pe măsura ei. Deocamdată, cinematografia rămâne doar un exerciţiu pentru ea, şi nimic mai mult.

Moderatoarea „Surprizelor“ mărturiseşte însă că filmările vor începe vara aceasta şi că se vor desfăşura chiar pe platourile de la Hollywood. Încercând să păstreze aura sa bine-cunoscută de modestie, Andreea declară că este conştientă că obţinerea unui banal rol nu înseamnă că este deja actriţă cu acte în regulă, dar că, totuşi, va fi o onoare pentru ea că va lucra cu o echipă talentată de profesionişti, de la care va avea multe de învăţat. Ea spune că acest lucru îl datorează partenerului său de viaţă, Ştefan Bănică jr., care este actor profesionist, şi care o aduce mereu cu picioarele pe pământ, arătându-i cât de mult trebuie să munceşti, pentru a ajunge să spui că eşti un artist adevărat.

Motivaţia refuzului său de a vorbi despre noul rol este că Andreea nu vrea să fie pusă pe un piedestal „pe care nu-l merită“ de către presă, sau să fie comparată cu Monica Bârlădeanu, care deja şi-a creat un nume la Hollywood.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin vrea cit mai multi copii

Mesaj Scris de Admin 12.06.07 9:15

Andreea Marin vrea cit mai multi copii Andreea Marin, prezentatoarea emisiunii "Surprize, Surprize" de la TVR 1, a declarat pentru NewsIn ca, in cazul in care ar renunta la televiziune, isi doreste sa aiba cit mai multi copii, deoarece i s-ar potrivi "profesia" de mama. Faptul ca va avea, in decembrie, un copil nu-i va afecta in niciun caz, in sens negativ, viata profesionala, a spus Marin. "Sint convinsa ca imi voi descoperi noi valente", a spus aceasta. "Traim intr-o epoca in care femeile puternice nu-si mai pun problema ca un copil le poate afecta viata profesionala", a completat Marin. Emisiunea "Surprize, Surprize" se va incheia, asa cum moderatoarea a anuntat deja, astfel incit nu se pune problema unui concediu de maternitate cu gindul la emisiune, potrivit vedetei. "Au trecut noua ani si este cel mai longeviv sh ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty In numai patru luni, sarcina i-a adus Zånei sase k

Mesaj Scris de Admin 05.06.07 20:43

In numai patru luni, sarcina i-a adus Zånei sase kilograme in plus

In urma inseminarii artificiale, Andreea Marin este insarcinata cu un singur copil. In numai patru luni, vedeta a luat in greutate foarte mu ..
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Emoţiile o lasă rece pe Andreea Marin

Mesaj Scris de Admin 04.06.07 13:40

Emoţiile o lasă rece pe Andreea MarinSurprizele îţi pot provoca emoţii foarte mari sau cel puţin asta am dedus din ediţia emisiunii de sâmbăta trecută a Andreei Marin Bănică.

După binecunoscutul format, show-ul live cu pricina obişnuieşte să provoace nenumărate surprize interlocutorilor lui Marin. Numai că sâmbătă, aceasta nu a fost una din zilele norocoase ale „Zânei surprizelor“. Una dintre spectatoarele din sală nu a rezistat fizic „şocului“ surprizei create şi a leşinat în direct. Au fost aduşi urgent doctori pe platoul de filmare. Ceea ce nu ar fi fost ieşit din comun, numai că prezentatoarea emisiunii cu pricina s-a uitat cu mirare la bătrâna căzută la podea, după care s-a ridicat ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic interesant şi a spus o banală frază: „Se pare că emoţiile surprizelor îi copleşesc pe unii“. Ridicată din scaun, Andreea Marin şi-a văzut mai departe de drum şi de emisiunea pe care trebuia s-o prezinte în direct.

În şapte ani de când a debutat emisiunea cu pricina, Andreea s-a străduit să-şi creeze o imagine impecabilă de „zână bună“. Cert este că tocmai în astfel de momente „de criză“, moderatoarea, originară din Roman, şi-a dat arama pe faţă, afişând o indiferenţă ieşită din comun. Sau poate că aceasta nu îşi mai dă interesul cum o făcea pe vremuri. Mai ales că Valeriu Lazarov, creatorul conceptului „Surprizelor“, i-ar fi spus că, dacă sarcina o va împiedica să-şi îndeplinească norma în emisiunea sa la TVR, o va înlocui rapid cu soţia sa, mai de mult discutata Augusta Dumitraşcu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin, martor în procesul deschis de Mihaela Rădules

Mesaj Scris de Admin 02.06.07 5:28

Andreea Marin, martor în procesul deschis de Mihaela Rădulescu
http://www.gandul.info/andreea-marin-martor-procesul-deschis-mihaela-radulescu.html?3935;324957
Andreea Marin s-a prezentat, ieri, la Tribunalul Bucureşti, pentru a fi audiată ca martor în procesul deschis de Mihaela Rădulescu împotriva a şase jurnalişti de la SC Media Promovalores, societatea care edita tabloidul „Averea”, devenit, între timp, „Click” şi integrat în Adevărul Holding. În acest litigiu, intitulat „acţiune în răspundere delictuală”, Mihaela Rădulescu cere daune de zece miliarde de lei vechi. Andreea Marin a venit la instanţă împreună cu Mihaela Rădulescu, cea din urmă cerând judecarea procesului în şedinţă secretă. La finele anului trecut, ziarul „Averea” a publicat un articol despre o presupusă ceartă violentă între cele două vedete TV, fapt dezminţit atât de Mihaela Rădulescu, cât şi de Andreea Marin. În octombrie 2006, omul de afaceri Dinu Patriciu a achiziţionat pachetul majoritar de acţiuni la SC Media Promovalores, editorul publicaţiei „Averea”, condusă de Radu Budeanu. În martie, tabloidului i s-a schimbat denumirea în „Click”, ziarul făcând parte, în prezent, din portofoliul Adevărul Holding, alături de cotidianul „Adevărul”, „Dilema Veche” şi „Dilematica”.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Una de-a noastră, una de-a lor: Surprize! vs Sorpresa!

Mesaj Scris de Admin 26.05.07 9:11

Una de-a noastră, una de-a lor: Surprize! vs Sorpresa!Sau, altfel spus, Andreea Marin vs Isabel Gemio. Varianta spaniolă şi totodată originală a surprizelor noastre este omonimă, doar că este pe limba lor, „Sorpresa, Sorpresa“, şi este prezentată de sosia Andreei Marin, Isabel Gemio.

Andreea Marin Bănică, originară din Roman, şi-a început cariera ca ştiristă la TVR-ul din Iaşi. Asta, după ce a absolvit cursurile unei facultăţi de informatică. Nu a trecut mult timp şi s-a mutat la Bucureşti, unde prezenta aceleaşi ştiri pe postul naţional. La sfârşitul anului 1999, primeşte rolul de gazdă a emisiunii care a făcut-o cunoscută, mai sus-numita „Surprize, surprize“. Pe o durată de trei ore, show-ul live urmăreşte destine tragice, transformând viaţa de zi cu zi într-o dramă lacrimogenă. Culmea este că are un enorm succes la public, de şapte ani consecutiv.

Cunoscută ca fiind o persoană teatrală, Andreea Marin face şi din viaţa ei personală o piesă dramatică. După scandalul mediatic de acum doi ani, când a fost fotografiată de paparazzi în pat cu iubitul ei, au urmat o serie de relaţii amoroase care s-au terminat prost şi cu mult bâlci. Una dintre aceste relaţii este cea cu multi-miliardarul Ion Ţiriac. Andreea spera să fie aleasa inimii acestui magnat, ba chiar o „adoptase“ pe Ileana Lazariuc, aproape fosta noră a lui Ţiriac. Nu a fost să fie, ba mai mult, moderatoarea a fost făcută de râs în direct, când Ion Ţiriac a spus, invitat fiind la o emisiune, că pentru el Andreea Marin e doar o distracţie de moment. Lucrurile s-au mai aşezat în viaţa ei personală, devenind soţia fostului bărbat al celei mai mari rivale a ei, Mihaela Rădulescu. Este vorba de Ştefan Bănică jr. Umblă vorba în târg că nici de data asta nu ar fi nimerit-o prea bine şi că pentru cei doi căsnicia nu ar fi chiar un colţ de paradis.

În cazul sosiei sale latine, moderatoarea Isabel Gemio, lucrurile stau în felul următor. Îşi începe cariera la radio, în 1983, prezentând o emisiune fără prea mare audienţă. În 1989 însă, Isabel este chemată să o înlocuiască pe una dintre cele mai importante moderatoare din televiziunea spaniolă de atunci. Este acceptată pe loc şi începe să prezinte o emisiune „pentru doamne“, adică ceva de genul „de 3 X femeie“. Din 1996 primeşte rolul de gazdă a show-ului deja devenit succes internaţional, „Sorpresa, sorpresa!“, care are exact aceeaşi linie ca varianta difuzată la noi în ţară. În 2005 primeşte „Microfonul de platină“, premiu pentru cea mai bună moderatoare tv. Este supranumită „Zâna bună a televiziunii“, parcă am mai auzit undeva chestia asta?!?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Ion Marin va dirija prima oară în ţară

Mesaj Scris de Admin 21.05.07 12:08

Ion Marin va dirija prima oară în ţară Unul dintre laureaţii primei gale „Madrid escenario de creatividad mondial“ din 2006 este Ion Marin, dirijor la Berlin şi director al Simfoniettei din cadrul Filarmonicii berlineze.

Premiile pentru creativitate inaugurate la Madrid au fost decernate celor mai importante personalităţ i ale momentului. Ion Marin a fost premiat pentru modul original în abordarea muzicii de cameră, împreună cu Google, Cirque du Soleil, cu renumitul artist culinar Ferran Adria, arhitectul Norman Foster şi cu alte personalităţ i premiate pentru creativitate. Ion Marin este renumit în întreaga lume, împreună cu Simfonietta din Berlin, însă în România nu a dirijat niciodată.

S-a născut în România într-o familie de muzicieni, a studiat muzica de la vârsta de 3 ani şi jumătate cu mari profesori. Ion Marin este fiul maestrului Marin Constantin, fondatorul Corului de Cameră „Madrigal’. La 26 de ani, a plecat în Occident cu o bursă şi a cerut azil politic în Austria. La început, a dirijat orchestra Operei de Stat de la Viena în perioada în care director era Claudio Abbado.

A dirijat apoi, printre altele, Orchestra Filarmonică din Londra, Orchestra Filarmonică a Israelului, Orchestra Philadelphia, Orchestra Naţională a Franţei, orchestrele din Philadelphia şi Montreal, precum şi Dresden Staatskapelle. A colaborat cu artişti ca Yo-Yo Ma, Gidon Kremer, Martha Argerich, Sarah Chang, Yuri Bashmet şi Frank Peter Zimmermann. A dirijat spectacole de operă la Metropolitan Opera din New York, la Deutsche Oper din Berlin, la San Francisco Opera, la Opéra Bastille din Paris, şi altele. Spectacole în care au cântat, printre alţii, Jessye Norman, Placido Domingo, Angela Gheorghiu, Cecilia Bartoli sau Dmitry Hvorostovsky. A colaborat cu regizori precum Giorgio Strehler, Jean-Pierre Ponnelle, Roman Polansky, Germon sau Harry Kupfer.

Pentru discografie, i s-au decernat trei premii Grammy, premiul german pentru înregistrări şi Diapason Palme d’Or. În 2004, a primit premiul Alfred Schnittke pentru extraordinara sa activitate în domeniul muzicii contemporane.

ATAC: Întâlnirea cu un vechi prieten, un artist foarte admirat, mă bucură mult. De unde vine şi încotro se îndreaptă dirijorul Ion Marin?
I.M.: Îţi spun programul meu de la 1 mai până acum: la 1 mai, am avut concert la Birmingham cu City Birmingham Orchestra, pe data de 2 eram la Berlin, unde am început repetiţiile la Filarmonică. Am avut două concerte cu Filarmonica din Berlin pe 5 şi pe 6, iar pe data de 8 am susţinut un concert cu London Simphony Orchestra, marţi, cu Angela Gheorghiu, miercuri am plecat de la Londra la Budapesta, unde am lucrat cu Budapest Festival Orchestra, cu care am avut trei concerte, apoi am venit să-mi văd părinţii la Bucureşti. Acum, plec la Moscova să dirijez o operă de Stravinski, „Persephona“. Aşa arată programul meu.

Care orchestră ţi-a prilejuit cea mai mare bucurie?
Pentru un dirijor, Filarmonica din Berlin este ceea ce e Vaticanul pentru biserică. Este cea mai bună orchestră din lume, este făcătoarea de regi. Plăcerea mea de a lucra cu aceasta, de a fi reinvitat aici pentru stagiunile următoare, este şi onoarea supremă, şi confirmarea propriilor mele căutări în materie de dirijat. Este barometrul care îţi poate confirma justeţea demersului tău artistic.

Se împlineşte dorinţa melomanilor români care te admiră: vei dirija, iată, în România...
Voi veni în luna august, între 15 şi 19, cu Simfonietta Filarmonicii din Berlin, orchestra de cameră pe care eu am înfiinţat-o, prima orchestră de cameră cu dirijor din istoria celor 150 de ani ai Filarmonicii din Berlin. Voi veni la Sibiu pentru un festival care sper să devină anual, un festival de o săptă- mână în care voi face patru concerte la Sibiu, după care voi veni la sfârşitul Festivalului Enescu, pentru ultimele două concerte cu Filarmonica din München - orchestră remarcabilă, condusă atâţia ani de Sergiu Celibidache, care a venit în turneu cu aceasta la Bucureşti. Voi avea, împreună cu ei, concerte la München şi apoi la Sibiu, va fi prima dată când voi dirija în România, după 22 de ani de când am părăsit ţara. Nu e chiar ca în romanul lui Dumas, ci acest lucru se întâmplă după mai bine de 20 de ani.

Vii în ţară de câte ori poţi, pentru a fi aproape de părinţi, de tatăl tău, marele dirijor Marin Constantin, de mama. Cum a fost această vizită?
Revin cam o dată pe an să-mi revăd părinţii. M-a emoţionat să-i văd acum, m-a emoţionat Madrigalul. Mi s-a făcut propunerea de a fi preşedintele de onoare al Madrigalului şi al Fundaţiei Madrigal - Marin Constantin. M-a impresionat acest lucru, deoarece Madrigalul mi-a fost un fel de frate mai mic, a fost înfiinţat la puţin timp după ce m-am născut eu şi, practic, toată copilă ria mea mi-am petrecut-o în paralel cu Madrigalul. Aproape că am avut momente în care, părinţii mei fiind plecaţi în turnee câteva luni pe an şi fiindu-mi foarte dor de ei, aproape că aveam crize de gelozie la adresa Madrigalului. A fost un moment deosebit de emoţionant, surpriză pe care tata mi-a făcut-o. El încă mai dirijează la 82 de ani, fiindcă în cazul dirijorilor nu există o limită de vârstă.

Ar trebui să fie dirijorul un „uomo universale“ ?
Am avut şansa la Viena să lucrez şi să dirijez cu Herbert von Karajan, care era deosebit de marcat de boală. Karajan era cu picioarele aproape paralizate, se deplasa în cârjă. Comunicarea dintre noi a fost colosală. A fost o comunicare de tip renascentist, eram dirijor la Opera din Viena şi lucram cu Wiener Philarmoniker. Era o transmitere de ştiinţă în sens alchimic, nu un proces de învăţare a lucrurilor elementare. A fost cel mai complex şi complet dirijor pe care l-am cunoscut. Avea o capacitate remarcabilă de a-i face pe alţii să cânte. Era un „lutier“ de orchestră. Putea da orchestrei o imagine sonoră şi o imagine emoţională rotundă, pe care să o poată aduce în realitate prin instrumentiştii cu care lucrează. Între a construi o orchestră şi a-ţi exprima imaginea interioară a inspiraţiei pe care o ai este un drum foarte lung. Karajan a fost un artist special, extrem de profund, cu o cultură impresionantă. Azi, tendinţa este spre tehnocratizare. Profesionişti excelenţi pe felia lor. Nu mai există această multilateralitate. Or, Karajan era colosal. Era dintr-o şcoală în care cultura era percepută ca un motor al omenirii.

Cum dă viaţă dirijorul partiturii ?
O partitură e, de fapt, un document extrem de schematic, o hartă a trăirilor care l-au determinat pe compozitor să scrie acea muzică. Spre deosebire de libertatea pe care o are un regizor, variaţiunile în muzică sunt de ordinul zecimilor de secundă. Dirijorul poate imprima o viziune proprie într-o manieră extrem de subtilă. Viziunea personală e o consecinţă a smereniei cu care te dedici partiturii.

În afară de dirijat, ai şi compus... Vorbeşte-ne despre paleta preocupărilor tale...
Am scris muzică de film şi muzică de cameră. Am studiat compoziţia la Conservator cu doi mari maeştri, Tiberiu Olah şi Anatol Vieru. Pe vremea când am făcut eu facultatea, nu exista secţie de dirijat. Sunt pasionat de filozofie, de istoria religiilor, domenii prin care încerc să văd altfel lumea.

Ce loc ocupă opera pe agenda ta ?
Mă ocup mai puţin de operă decât înainte, realizez cam două producţii pe an. Am făcut luna trecută o producţie nouă la Scala din Milano, cu „Manon“ de Massenet, iar anul acesta realizez o producţie cu „La Rondine“, la Opera din San Francisco, cu Angela Gheorghiu, în octombrie. Voi conduce, la anul, la Opéra Bastille din Paris, o altă operă. În rest, fac concerte, am fost, înainte cu trei săptămâni, la Wiener Symphoniker, în vară fac un turneu cu Bayerischer Rundfunk. Deschid Festivalul de la München tot cu „Manon“. În rest, mă simt perfect acasă pe tot globul acesta mic.

Cu ce artişti români te-ai „intersectat“ ?
Cu Alexandru Agachi am lucrat la Opera din Lyon, în ‘89, iar fratele lui, George Petean, a cântat la Opéra Bastille, de Anul Nou, cu Angela Gheorghiu şi cu Iulia Isaev, concert pe care l-am dirijat. În rest, în plan uman, sunt foarte bun prieten cu pianistul Radu Lupu, deşi nu s-a brodit niciodată să cântăm împreună. El stă la Lausanne, iar eu la Lugano, dar ne vedem din când în când. Numărul extraordinar de muzicieni români care sunt în orchestre în întreaga lume este revelator. Aproape că nu există orchestră pe faţa pământului în care să nu fie măcar un român. La Filarmonica din Berlin, Laurenţiu Dincă, la Filarmonica din München, prim concert-maistrul Lorenz Năsturică, la Orchestre Nationale de France, Sara Nemţeanu, prim concertmaistru, la New York, Valentin Hârsu... Valori despre care nu se vorbeşte în România, dar, de fapt, sunt ambasadori extraordinari ai artei muzicale româneşti. E straniu că nimeni nu vorbeşte despre ei. Aprecierea de care se bucură muzicienii români este un capital pentru ţară. La Mitteldeutsche Rundfunk, la Hamburg, Marius Nichiteanu, iar lista este enormă, din Spania până în America sau Hong Kong - timpanistul Filarmonicii din Hong Kong este român şi este foarte apreciat. Fiecare dintre ei şi-a câştigat locul cu enorm de multe privaţiuni, muncă, o muncă începută încă de mic copil.

Ai ales să fii dirijor invitat...
Alegerea mea a fost să conduc cât mai multe orchestre la care sunt invitat. Am acceptat să fiu prim dirijor invitat al Filarmonicii Naţionale Ruse la Moscova. O orchestră absolut extraordinară, ca întreaga viaţă muzicală a Rusiei. Din martie, sunt invitat să dirijez New Japan Philharmonic Orchestra, lucrez pentru următoarele trei stagiuni la Opera din Munchen. Sunt circa 15 orchestre pe care le vizitez în fiecare an, şi atunci am o mică fărâmă de acasă de fiecare dată când mă întorc la ei. Sunt oameni care mă cunosc, oameni care mă aşteaptă. Şi întotdeauna îmi las două-trei luni pe an să văd feţe noi, să cunosc oameni noi, e o formă de a nu te lăsa pradă inerţiei. Nu repet niciodată un program în cursul unei stagiuni. Pentru că nu e fair faţă de orchestră. Dacă eu fac un program la Filarmonica de la Scala sau la Santa Cecilia la Roma şi merg cu acelaşi program la Berlin, ştiu sigur că prima repetiţie va suna cu totul altfel decât concertul de la Santa Cecilia. Important este să respecţi diversitatea. Din păcate, în artă a pătruns mentalitatea Cupei Campionilor Europeni. Care e cel mai bun? Criteriile de a stabili acest lucru sunt discutabile sau nu sunt deloc.

Ce-ţi place să faci în rest ?
Citesc foarte mult. Cu prietenii mă întâlnesc tot timpul. Am două săptă- mâni, una iarna, când schiez 10-11 ore pe zi, şi vara, când merg la mare şi înot. Încerc să mai fiu şi pe acasă împreună cu băiatul meu, Alexis, cu care joc tenis, ju jitsu, limbi străine, studiază pianul de câţiva ani buni şi, în acelaşi timp, îi place matematica. Eu personal am început să studiez pianul cu minunata profesoară care a fost Ludmila Popişteanu, despre care îi vorbesc, uneori, băiatului meu Cu ea au lucrat mulţi, Vlad Conta, Cristian Beldi, fraţii Vieru, Dina Macarie. Doamna Popiş- teanu nu făcea numai pian, ne dădea cărţi, ne iniţia în istoria artei, era o adevă rată şcoală, de la ea am învăţat enorm.

Ce-şi doreşte Ion Marin acum ?
Ce-şi doreşte fiecare om, să fiu sănătos şi să pot lucra. Le transmit prietenilor mei, tuturor cititorilor mei, gânduri bune şi să vină spre muzică, spre tot ceea ce le face viaţa mai frumoasă. Al dumneavoastră, Ion Marin.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Bodo, primul la secţia de votare

Mesaj Scris de Admin 21.05.07 11:24

Bodo, primul la secţia de votare Pentru că viaţa de artist este destul de agitată, mai ales când ai de susţinut concerte peste concerte, liderul trupei Proconsul, Bogdan Marin, a ales să-şi exercite dreptul la vot de la prima oră a dimineţii. Practic, a „deschis“ secţia de votare, la ora 08.00, întrucât trebuia să plece cu gaşca la Sibiu.

„Mă bucur foarte tare că a câştigat, crede-mă! Mă bucur atât pentru el, cât şi pentru cei care îl susţineau. Mă refer la cei care au acceptat titulatura de «cetăţean suspendat» şi care nu au fost de acord, de la bun început, cu suspendarea preşedintelui. Eu v-am spus de la bun început: am să votez împotriva suspendării şi m-am ţinut de cuvânt. La 8 dimineaţa eram „pe baricade“, pentru că ne grăbeam să ajungem la două cântări, în Sibiu. Cred că am fost primul care a votat. Eram atât de somnoros, încât nici nu cred că m-au recunoscut cei care mi-au luat datele personale. La 08.10 plecam spre Sibiu“, ne-a spus Bogdan.

„Îl voi felicita!“
L-am întrebat dacă a conversat telefonic cu Traian Băsescu: „Nu l-am sunat, deocamdată. Era foarte ocupat. De altfel, ai putut vedea şi singur lucrul acesta. Aştept să se mai potolească un pic lucrurile şi o să-i dau un telefon, să-l felicit“. Cam atât a putut să ne spună despre ziua destinată exprimării voturilor. Pe de altă parte, drumul spre Sibiu a fost destul de anevoios, din cauza vremii nefavorabile. Odată ajunşi la destinaţie, au susţinut două concerte, unul în Piaţa Mare şi altul într-un club al cărui nume nu a vrut să nil dezvăluie. „A fost destul de obositor, dar ne place Sibiul tare mult, aşa că vom repeta o astfel de experienţă oricând. Apropo... Hai să îţi mai spun ceva: am terminat albumul şi îl vom lansa la începutul lunii viitoare. Se numeşte „Dă mai departe“. Poate te prind că nu vii la lansare, că nu ştiu ce îţi fac!“, ne-a atenţionat Bodo. În ceea ce priveşte viaţa sa personală, solistul ne-a promis exclusivitate pe această temă, dar „un pic mai tårziu“...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin si Stefan Banica jr se muta in casa noua

Mesaj Scris de Admin 17.05.07 18:39

Andreea Marin si Stefan Banica jr se muta in casa noua

„Zana Surprizelor“, Andreea Marin, si Stefan Banica jr vor deveni parinti in toamna acestui an. Pentru a-si intampina primul cop ..
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Ii multumesc lui Dumnezeu pentru timpul prezent

Mesaj Scris de Admin 16.05.07 20:39

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru timpul prezent
http://www.formula-as.ro/reviste_766__177__andreea-marin-banica.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Bodo îşi dresează câinii

Mesaj Scris de Admin 15.05.07 12:02

Bodo îşi dresează câinii
În timpul căsniciei sale cu fiica preşedintelui, Bodo era văzut foarte rar cu cei doi câini, din rasa Akita Inu. După divorţul de Ioana, Bodo se ocupă de câini, pescuieşte, iar de iubit, se iubeşte pătimaş cu Loredana.
Timp de trei ani, atât cât a fost însurat cu fiica cea mare a preşedintelui, Ioana Băsescu, Bogdan Marin, solistul trupei Proconsul, a avut "interdicţie" la unul dintre hobby-urile sale. Pescuitul a fost o pasiune neglijată de cântăreţ în timpul mariajului său, pentru că Ioana se plictisea la pescuit.

Acum, de când s-a cuplat cu Loredana Preda, Bodo poate sta cât vrea la baltă, fiindcă actuala lui iubită nu are absolut nimic împotriva pasiunii lui pentru "fir întins", ba chiar dimpotrivă, Loredana îi poartă de grijă, vizitându-l de fiecare dată în timpul micilor lui escapade pescăreşti.
Bodo merge cu iubita la piaţă

Mai nou, Bodo s-a apucat şi de cumpărături alături de noua sa iubită, cu care a fost văzut în mai multe centre comerciale din Capitală. Până şi câinii lui beneficiază de mai multă atenţie din partea cântăreţului. După despărţirea de Ioana, care se ocupa de frumoasele exemplare Akita, Bodo a fost nevoit să "înveţe" să-şi crească patrupedele mult iubite.
De curând, el a apelat la o şcoală privată de dresaj, unde Shanti şi Nanook sunt iniţiaţi în tainele disciplinei şi companiei.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Bodo se insoara a patra oara

Mesaj Scris de Admin 11.05.07 17:55

Bodo se insoara a patra oara Dupa ce s-a despartit de Ioana Basescu, Bodo, solistul de la Proconsul, nu a stat prea multa vreme singur, ci si-a gasit o noua iubita. De o luna, muzicianul traieste o poveste de amor cu Loredana Preda, care lucreaza la o cunoscuta companie de telefonie mobila. Fostul ginere a lui Basescu sustine ca s-a indragostit la prima vedere de prietena sa si ca il bate gindul insuratorii. Cu Ioana a ramas in relatii de amicitie, se suna si se ajuta reciproc, iar in prezent, el vrea sa se ocupe de afaceri si de noul disc, care va aparea curind. Marea lui pasiune este pescuitul si, la un concurs de gen, a cistigat 10.000 de euro. Vedeta vrea sa-si invete si noua iubita sa pescuiasca, pentru ca, astfel, sa petreaca si mai multe clipe alaturi de ea.


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin:As anula incompetenta si prostia

Mesaj Scris de Admin 10.05.07 11:47

Andreea Marin: As anula incompetenta si prostia.......

Ziua in care a aflat ca este insarcinata a fost cea mai fericita din viata ei. Andreea Marin Banica ne-a spus, printre randuri, ca nu i-ar o..
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Cum se vind imaginea si vocea unui star?

Mesaj Scris de Admin 05.05.07 11:30

Cum se vind imaginea si vocea unui star?

Andreea Marin, Mihaela Radulescu, Magda Catone si Florian Pittis sint cele mai solicitate vedete pentru promovarea unor produse la televizor. Noul „job“ le-a permis sa-si rotunjeasca frumos conturile.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty 'Nu voi renunta la Surprize, surprize'

Mesaj Scris de Admin 02.05.07 17:44

'Nu voi renunta la Surprize, surprize'
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Ea e noua iubita a lui BodoBodo a fost surprins de paparazzi

Mesaj Scris de Admin 01.05.07 8:58

Ea e noua iubita a lui Bodo
Bodo a fost surprins de paparazzii revistei VIP, alaturi de noua lui iubita. La numai [...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea nu se ţine de ecran

Mesaj Scris de Admin 01.05.07 8:16

Andreea nu se ţine de ecran


Vedeta tv ar accepta să fie dascăl pentru viitoarea gazdă a „Surprizelor" După nouă ani de audienţe-record, a anunţat că este ultimul sezon al Surprizelor. Recent, Andreea Marin Bănică a declarat schimbări majore şi în viaţa personală. - Retragerea ta de la "Surprize" face parte din
citeste...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin, fertilizată in vitro

Mesaj Scris de Admin 30.04.07 16:10

Andreea Marin, fertilizată in vitro

Andreea Marin Bănică, prezentatoarea emisiunii “Surprize Surprize” de la TVR 1, a declarat în timpul show-ului de s&acir..
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Prima cearta intre Andreea Marin si Stefan Banica

Mesaj Scris de Admin 29.04.07 18:04

Prima cearta intre Andreea Marin si Stefan Banica
http://www.umbraonline.ro/monden62/62.htm
Desi inca nu s-a mutat in noua vila, construita de Fundatia Stefan Banica, vedeta s-a contrat cu iubitul pe motiv ca masina nu ii incape in garaj

Andreea Marin se afla pusa in situatia de a-si schimba Jeep-ul pe care-l conduce, nu din cauza vreunei defectiuni tehnice, ci a unei erori intervenite in constructia vilei in care urmeaza sa se mute impreuna cu Stefan Banica junior. Pentru ca este putin probabil ca Zana Surprizelor va accepta sa-si lase bijuteria in fata portii, in vazul lumii, iar situat ia a provocat primul conflict din cadrul relatiei Andreea-Stefan. Mai precis, in urma cu ceva timp, cand lucrarile erau aproape gata, vedeta a constatat ca masina nu-i intra in garaj! Sotul sau i-a mustruluit pe muncitori, dar tardiv, pentru ca nu se mai putea face nimic, iar Banica si-a primit si el papara din partea iubitei, pe motiv ca nu a fost mai atent inca de la inceput. Singura solutie ar fi fost demolarea garajului, ceea ce ar fi presupus alt deranj, probabil si alte cheltuieli. Plus ca cei doi soti ar fi fost nevoiti sa-si amane din nou inaugurarea casei. Toate lucrarile au fost realizate prin intermediul unei firme de construct ii, muncitorii neprimind nici un ban cash de la actor. Acestia nu au voie sa dea nici un fel de amanunt despre constructie. Vila este trecuta pe Fundatia Stefan Banica, terenul de aproximativ 160 metri patrati, care a costat doar 100.000 de euro, fiind achizitionat pe cand actorul avea o relatie cu Camelia Constantinescu, mama copilului sau. Achizitia s-a dovedit a fi o afacere profitabila, avand in vedere ca in prezent, in zona, un metru patrat valoreaza 1.500 de euro. Andreea si Stefan au supravegheat lucrarile, dar nu si-au dat seama la timp de dimensiunea garajului. In ceea ce priveste constructia unei piscine in curte, cei doi soti au renuntat la idee, din pricina costurilor foarte ridicate.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea: 'Sunt insarcinata'

Mesaj Scris de Admin 29.04.07 13:38

Andreea: 'Sunt insarcinata'

Andreea Marin si-a inceput emisiunea 'Surprize, surprize' de aseara asa cum ii sade bine, cu o surpriza de proportii. 'Zana surprizelor' a declarat, in premiera, cu lacrimi in ochi, ca [...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty 'Am fost insarcinata de opt ori, conform ... Andreea Marin a

Mesaj Scris de Admin 28.04.07 19:01

'Am fost insarcinata de opt ori, conform ...
Andreea Marin a fost recunoscuta ieri intrand pe poarta clinicii Medicover din [...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Andreea Marin, 125.000 de euro pentru a face imagine TVR

Mesaj Scris de Admin 28.04.07 18:32

Andreea Marin, 125.000 de euro pentru a face imagine TVR
Vedeta are un contract de "servicii promovare", in afara emisiunilor pe care le prezinta.


Prezentatoarea „surprizelor” a avut un contract cu TVR in valoare de 418.000 de lei (aproximativ 125.000 de euro), pentru „servicii promovare TVR”, semnat in anul 2006.

Contractul a fost facut prin firma A&C Partners, din care vedeta detine 95a. Colaborarea [...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty În prag de referendum, Bodo se pregăteşte de pescuit

Mesaj Scris de Admin 24.04.07 15:50

În prag de referendum, Bodo se pregăteşte de pescuit Bogdan Marin, solist al trupei Proconsul şi, aşa cum bine ştiţi, fost ginere al lui Traian Băsescu, este agitat până peste cap. Trage tare ca până la sfârşitul acestei săptămâni să termine textele pentru viitorul album şi stă ca pe jar aşteptând data de 2 mai, când se va duce la Dârvari, unde va avea loc un concurs de pescuit la crap.

Pescar profesionist, în stare să stea cu săptămânile pe baltă, doar de „amorul artei“, Bodo ne-a invitat neapărat pe baltă, în perioada 2-6 mai, pentru a ne trata cu niscaiva saramură şi cu o doză de poveşti pescăreşti. Din păcate pentru bieţii pescari, lucrurile nu mai stau ca odinioară... „Dacă stai să te gândeşti că în scurt timp pescuitul tinde să devină sport naţional de recreere, pentru că la sfârşitul săptămânii nu există baltă care să nu fie aglomerată, îţi dai seama că lumea s-a mai şi emancipat un pic. Nu prea mai există pescari care să fie crezuţi aşa, cu una, cu două. Se zice că pescarii sunt nişte mincinoşi incurabili... Ei, bine, acum nu prea îi mai crede nimeni dacă nu prezintă dovezi sub formă de poze şi dacă nu au cel puţin un martor care să îi certifice spusele. Personal, nu prea mint vizavi de capturile mele, deşi uneori mai bag şi de la mine, însă în ultima vreme chiar nu mai pot face asta. Ţin să salut decizia celor ce ţin concursul de anul acesta de a impune „catch and release“ („prinde şi eliberează“).

În felul acesta rămâne peşte în bălţi. Imaginează-ţi cum ar fi dacă toată lumea ar duce acasă tot ceea ce ar prinde!... Mai mult ca sigur că anul urmă tor nu ar mai exista peşte, iar repopularea unei bălţi se face în vreo 6-7 ani... Chiar mă bucur că vor impune acest lucru!“, ne-a spus Bogdan.

Activează într-o echipă de pescari profesionişti
Despre el spune că este foarte mândru că face parte dintr-o echipă de profesionişti, Senzor, care de trei ani tot ţine podiumul la concursurile internaţionale. „Am eu regretul meu că nu se vorbeşte despre ei în presă, mai ales că sunt reprezentanţi ai României peste hotare şi chiar au cu ce se lăuda dar am de gând să-i ajut. Anul acesta mă voi duce la baltă cu echipa Aquaservice şi sper să fac o figură frumoasă. Poate nu veniţi, că nu ştiu ce vă fac!“, ne-a declarat solistul.


Îşi susţine fostul socru

Despre suspendarea lui Traian Băsescu şi despre referendumul ce bate la uşă, Bogdan ne-a declarat: „Sunt convins că toată lumea va vota aşa cum este şi firesc, anume cu un mare „NU“ acestui referendum. Personal, îl susţin pe Traian Băsescu. În viaţa mea nu am întâlnit om mai onest ca domnia-sa şi sunt convins că popularitatea de care se bucură îl va ajuta mult. Mă deranjează foarte tare că adversarii săi politici încearcă să-i discrediteze imaginea în faţa alegătorilor, afirmând că ar fi populist. Vă spun din start că nu este adevărat. Să vină un singur om să-mi spună că, atunci când i-a solicitat lui Traian Băsescu un autograf sau o întrevedere, a fost refuzat... Nu vorbesc de cazurile când era foarte obosit sau ocupat, desigur. Dacă mi se va solicita să cânt în campania sa, o voi face cu cel mai mare simţ civic de care pot da dovadă, vă asigur“. Nu a vrut să ne spună dacă a discutat cu fosta sa soţie despre suspendarea lui Băsescu, dar noi deducem că a existat o discuţie între ei, pe care nu vor să o facă publică...

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty ZANA SURPRIZELOR, PE URMELE LUI PATAPIEVICI

Mesaj Scris de Admin 23.04.07 17:36

ZANA SURPRIZELOR, PE URMELE LUI PATAPIEVICI Andreea Marin Banica...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Marin[Bodo][v=] - Pagina 10 Empty Re: Marin[Bodo][v=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum