Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Pintea[v=]

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Pintea[v=]

Mesaj Scris de Admin 23.08.06 11:56

Rezumarea primului mesaj :

Pintea[v=] - Pagina 3 Th?&id=JN.UVoapzbO%2bekMQRhcilZKtg&w=300&h=300&c=0&pid=1ADRIAN  PINTEA-
Actorii sunt dovezi vii ale faptului ca sufletul exista.


Ultima editare efectuata de catre Admin in 18.07.15 10:17, editata de 22 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Hamlet sau Marea Intalnire

Mesaj Scris de Admin 16.06.07 20:34

Hamlet sau Marea Intalnire
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea joacă rolul nemuritorului

Mesaj Scris de Admin 13.06.07 16:29

Adrian Pintea joacă rolul nemuritorului
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea a plâns la filmările pentru clipul "Tata&

Mesaj Scris de Admin 13.06.07 16:15

Adrian Pintea a plâns la filmările pentru clipul "Tata"
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea: ..El n-a fost cînd era, el e cînd nu e..

Mesaj Scris de Admin 11.06.07 17:05

Adrian Pintea: "El n-a fost cînd era, el e cînd nu e"

Printre sutele de stiri cu Mahmutene si profesoare conjugate cu elevi, printre sutele de combinatii politicianiste, care îti întorc matele pe dos, printre "bombele" dezinformationale si saturatia bascalioasa care fac ca însasi moartea sa nu mai fie luata în serios, sa para o stire printre altele, ca tragedia lui Cristian Nemescu, iata, vine o noua veste cutremuratoare, care trebuie sa ne trezeasca la realitate: "Actorul Adrian Pintea a încetat din viata, vineri, la scurt timp dupa ce a fost internat în stare grava la spitalul Fundeni din Capitala. Medicii au constatat ca actorul avea ciroza, dar suferea si de hipertensiune pulmonara si renala. Din cauza unei insuficiente cardiace severe nu s-a putut apela la un transplant". Pe 9 octombrie ar fi împlinit 53 de ani! Incredibil cum a putut pleca dintre noi un om atît de tînar, un model de actor, de altfel, pentru mine, singurul actor care se putea identifica în personajul Eminescu. El era Eminescu al nostru printre actori. Evident ca l-am cunoscut bine pe Adrian Pintea, un om de teatru si film complex si complet, care era tot timpul nemultumit, mistuit de nelinisti interioare, o constiinta vie, lucida, dublat de un om rational, de o inteligenta puternica, un intelectual printre actori, cum se poate vedea si din montarile sale regizorale. Avea tendinta de a face scoala, asa cum facea istorie din fiecare rol pe care îl juca, desi nu l-au multumit niciodata partiturile pe care le-a realizat, mai ales în filme, desi a jucat numai roluri principale, de la St.O. Iosif în Aurel Vlaicu la Iancu Jianu, de la Theodor Diamant în Falansterul la Iorgovan din Padureanca, de la Gelu Ruscanu din Cei care platesc cu viata la Vlad Dracul din Mircea sau la Eminescu din Un bulgare de huma. Cineastii, îmi spunea, l-au deceptionat, nu i-au dat niciodata posibilitatea sa faca un rol mare, care sa nu fie schematic, sa fie pe potriva mintii si talentului sau. Nu e primul actor care pleaca cu acest regret. Acelasi regret îl avea o alta figura memorabila, neexploatata de filmul românesc, Virgil Flonda. Ultima oara l-am vazut pe Adrian Pintea la master-class-ul lui Nikita Mihalkov de la sala "Amfiteatru" a TNB. Mi-aduc aminte de o deplasare pe care am facut-o împreuna cu el si Alexandru Repan la Craiova sa prezentam filmul Vulcanul stins, care i-a adus lui Pintea, în 1987, un premiu ACIN, alaturi de rolul din Padureanca. Tot drumul ne-am duelat pe ideea rolului criticii în creatie, daca actorul trebuie sa tina sau nu seama de opiniile unui critic cu autoritate etc. Toata convorbirea am publicat-o, cred, în revista "Arges", unde aveam o rubrica lunara. Dar cel mai mult ma leaga de Adrian Pintea o obsesie creatoare, care acum a devenit o rana vie, o imposibilitate. Lucram la TVR si am propus canalului 1, condus atunci de Titus Munteanu, ecranizarea poeziei lui Eminescu, Doina, cu Adrian Pintea în rolul poetului revoltat, care clameaza: "De la Nistru pîn-la Tisa/ Tot românul plînsu-mi-s-a / Ca nu mai poate strabate / De-atîta strainatate". Am luat legatura cu Adrian Pintea, i-am dat scenariul, am avut o discutie de principiu, el aratîndu-se interesat de viziunea mea, ba chiar marcat, ramînînd sa discutam amanuntele cînd se aproba intrarea în productie. Fapt care nu a mai avut loc niciodata. În volumul Teroristii din Turn descriu acest calvar, cu toate mizeriile pe care le poate crea o institutie moarta, fara nici o legatura cu ideea nationala. Mi s-a respins scenariul pe motiv ca "nu e momentul, ca TVR nu poate sa faca un asemenea film în acest context international, cînd România este pe cale de a intra în NATO si, pe viitor, în UE", fiindca e o "poezie xenofoba, depasita de realitate, inactuala" etc. Degeaba pledam eu în fata unei masti de muiere ca, dimpotriva, e una dintre cele mai actuale poezii care s-a scris vreodata în limba româna si ca, dincolo de asta, e poezia poetului national, e un document literar la urma urmei, cu o data precisa, scris într-un context istoric si ca ar fi timpul sa facem o reparatie morala fata de acest text poetic, care este cel mai urgisit din toate timpurile, interzis sub toate regimurile, le-a stat în gît tuturor pentru adevarurile pe care le contine, mereu actuale. Doina este marea poezie rastignita a poporului român. Evident ca am publicat scenariul în cartea respectiva, apoi si în alta carte, Sfînta Treime a poeziei românesti, pentru oricine vrea sa-l citeasca, sa-i vada forta actualitatii, caci Doina, mai ales azi, e chiar scenariul pe care îl traieste poporul român, istoria lui actuala pare o ecranizare a poeziei lui Eminescu, si poate într-o zi, cine stie?, se va face acest film! Dar nu cu Adrian Pintea, niciodata Doina nu va mai fi cu el în rolul poetului revoltat. Moartea n-a mai avut rabdare si l-a dus cu ea pe cai necunoscute, pe care nimeni nu le-a povestit vreodata, caci nimeni nu s-a mai întors de-acolo, poate doar Poetul cînd a scris acest vers, care se potriveste de minune si lui Adrian Pintea: "El n-a fost cînd era, el e cînd nu e".
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea condus pe ultimul drum de calul lui, neînşeuat

Mesaj Scris de Admin 11.06.07 6:30

Adrian Pintea condus pe ultimul drum de calul lui, neînşeuat
http://www.gandul.info/politic/adrian-pintea-condus-ultimul-drum-calul-neinseuat.html?3928;330386
Sute de artişti persoane publice, studenţii săi de la Facultatea de teatru, dar şi oameni simpli au ţinut să fie prezenţi ieri la slujba de înmormântare a lui Adrian Pintea. Decedat vineri, trupul neînsufleţit al actorului a fost depus sâmbătă în foaierul Teatrului Bulandra, unde era angajat. Ultimul spectacol în care a jucat la Bulandra a fost „Repetiţie cu Barrymore” după William Luce, spectacol la care actorul a semnat şi regia. Sute de oameni au trecut în cursul zilei de sâmbătă să îi aducă un ultim omagiu.
Actorul era romano-catolic practicant şi mergea frecvent la Catedrala „Sf. Iosif”. Duminică, slujba de înmormântare, care a avut loc la teatru, a fost ţinută de Monseniorul Ilie Sociu, vicar episcopal al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti. Au fost prezenţi, printre alţii, actorii Mariana Mihuţ, Constantin Cotimanis, Florin Zamfirescu şi Dan Bordeianu, precum şi Maria şi Ioana Băsescu. Cei aproximativ două sute de oameni care au umplut foaierul Sălii Izvor au aplaudat minute în şir când sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Adrian Pintea a fost scos din teatru.
El a fost înmormântat pe Aleea Artiştilor din Cimitirul Bellu. Calul pe care l-a călărit în film Adrian Pintea a fost adus ieri la înmormântare, neînşeuat. Ultimul rol pe care cel care a devenit celebru pentru rolul Iancu Jianu l-a făcut este cel din „Tinereţe fără tinereţe”. Dar acesta va putea fi văzut abia la sfârşitul anului, când filmul lui Copolla, în care Pintea şi alţi români au jucat alături de Tim Roth, urmează să aibă premiera. (R.B.)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty SIMONA CHITAN: Visul lui Adrian Pintea

Mesaj Scris de Admin 10.06.07 11:41

SIMONA CHITAN: Visul lui Adrian Pintea E foarte greu sa scrii despre cineva cand se afla pe catafalc, mai ales despre un actor pe care sincer il admirai.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Omagiu actorului Adrian Pintea

Mesaj Scris de Admin 10.06.07 8:20

Omagiu actorului Adrian Pintea

Teatrul românesc, din nou în doliu. Ieri, foaierul Sălii Izvor a Teatrului Bulandra a devenit loc de pelerinaj pentru colegi, prieteni şi admiratori ai marelui actor, profesor, regizor şi poet Adrian Pintea, plecat dintre noi vineri. Un om respectat şi admirat pentru talentul său imens şi pentru calităţile sale umane. Actorul va fi înmormântat azi, în jurul orei 12:00, la Cimitirul Bellu, pe Aleea Artiştilor.


Vineri seara, pe scena studioului Cassandra, studenţii clasei lui Adrian Pintea de la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică i-au adus un ultim omagiu. Celor prezenţi li s-a amintit de debutul lui fulminant din 1977 pe scena studioului Cassandra, curolul Romeo în spectacolul “Romeo şi Julieta” de Shakespeare, în regia Cătălinei Buzoianu.


Ultimul spectacol în care Adrian Pintea a jucat la Bulandra a fost “Repetiţie cu Barrymore”, după William Luce, pe care l-a şi regizat. Adrian Pintea a fost profesor la Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică “I.L. Caragiale”, a jucat în teatru, în film, la televiziune şi în spectacole radiofonice.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Pintea, înmormântat lângă Amza Pellea

Mesaj Scris de Admin 10.06.07 7:17

Pintea, înmormântat lângă Amza Pellea Actorul Adrian Pintea, care a murit vineri, la vârsta de 53 de ani, va fi înmormântat astăzi, pe Aleea Artiştilor din Cimitirul Bellu, lângă cavoul lui Amza Pellea. Trupul neînsufleţit al actorului a fost depus ieri în foaierul Sălii Izvor a Teatrului Bulandra, unde cei care doresc i-au putut aduce un ultim omagiu. În acest loc se va desfăşura astăzi, de la ora 12.30, o slujbă, iar apoi cortegiul funerar va pleca spre Cimitirul Bellu. Printre cei care l-au omagiat pe actor s-au aflat şi soţia şi fiica preşedintelui Băsescu.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty S-a stins Pintea

Mesaj Scris de Admin 09.06.07 9:55

S-a stins Pintea

Îndrăgitul actor Adrian Pintea a încetat din viaţă, ieri, în jurul orei 16.00 la Spitalul Clinic Fundeni din Bucureşti, în urma unei ciroze hepatice avansate, care i-a afectat o parte din inimă, lucru foarte rar întâlnit. Specialiştii de la Secţia de Terapie Intensivă din cadrul Spitalului Fundeni au încercat, timp de patru zile, să amelioreze şi hipertensiunea pulmonară, renală şi cardiacă de care suferea artistul. Un eventual transplant de ficat nu ar fi salvat viaţa artistului.

Îndrăgitul actor Adrian Pintea a încetat din viaţă, ieri, în jurul orei 16.00 la Spitalul Clinic Fundeni din Bucureşti, în urma unei ciroze hepatice avansate, care i-a afectat o parte din inimă, lucru foarte rar întålnit.Născut la 5 octombrie 1954, Adrian Pintea a absolvit „Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale“ din Bucureşti, în 1979, era actorul Teatrului Bulandra şi, totodată, profesor la Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică (UNEATC).

Artistul, în vârstă de 53 de ani, suferea de o ciroză hepatică, aflată într-o formă avansată, care i-a afectat partea dreaptă a inimii. Pintea a fost transferat la Spitalul Fundeni de la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş“, unde fusese internat din cauza unor infecţii stomatologice. Specialiştii de la Secţia de Terapie Intensivă din cadrul Spitalului Fundeni au încercat, timp de patru zile, să amelioreze hipertensiunea pulmonară, renală şi cardiacă de care suferea artistul. Un eventual transplant de ficat nu ar fi reuşit să îmbunătăţească starea de sănătate a actorului.

Aflată în stare de şoc, medicul Lavinia Tatomir, soţia actorului, a acceptat să facă unele precizări postului Realitatea TV, legate de dispariţia prematură a celui care va rămâne în memoria tuturor drept Iancu Jianu. „Iertaţi-mă! Sunt în stare de şoc. Am făcut eforturi împreună, am luptat mult pentru viaţa noastră împreună. El a fost viaţa mea, raţiunea mea de a fi... Totul! Nu-mi pot închipui cum am să pot trăi de acum încolo fără el. L-am ţinut de mână până în ultima clipă şi l-am ajutat să treacă dincolo. A fost sufletul meu. Întotdeauna m-a rugat să nu-l părăsesc, să nu-l las singur, şi nu am vrut să îl las singur nici măcar acum. Adrian a fost un om minunat, valoros, puternic, un „copil cărunt“, cum îi plăcea lui să spună. A fost soţul, iubitul şi copilul meu şi toată viaţa mea, şi tot“, a declarat Lavinia Tatomir.

Actor complet, Adrian Pintea a susţinut de-a lungul carierei sale spectacole de teatru, de televiziune, spectacole radiofonice, dar, nu în ultimul rând, a filmat pe platourile studiourilor cinematografice. Puţină lume ştie că actorul avea vocaţie de poet, publicând volumul de versuri „Umbrit“ şi eseul „Hamlet sau actorul lucid“. Ca o ironie a sorţii, acum când vorbim de marele Pintea la trecut, la postul Acasă TV rulează încă ultimele episoade din serialul „,Daria, iubirea mea“. Soţia sa Lavinia Tatomir ,a ţinut să precizeze că „Adrian era catolic. Am făcut eforturi imense ca să-l depunem la Catedrala Sfântul Iosif şi acolo toţi cei care îl iubesc pot să-i aducă un ultim omagiu“.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty A murit tinindu-si sotia de mina

Mesaj Scris de Admin 09.06.07 7:56

A murit tinindu-si sotia de mina Ieri, in jurul orei 16.00, actorul Adrian Pintea a trecut la cele vesnice, in urma unei boli necrutatoare. Internat de urgenta la Spitalul Fundeni, cu diagnosticul ciroza avansata, cu virusul B, singura speranta de a mai fi salvat statea intr-un transplant care, insa, n-a fost posibil, din cauza unei insuficiente cardiace extrem de severe. Medicii s-au declarat neputinciosi in fata multitudinii de afectiuni care le zadarniceau eforturile, actorul suferind si de insuficienta renala si hipertensiune pulmonara. Desi profesorul Dan Tulbure a spus de la inceput ca nu se mai poate face nimic pentru salvarea sa, vestea ca Adrian Pintea a plecat dintre noi a fost o lovitura devastatoare pentru toti cei care l-au cunoscut si iubit: rude, prieteni, colegi, studenti si oameni simpli, carora le-a daru ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty INTERVIU.Fiecare actor din lume are in el Hamlet

Mesaj Scris de Admin 08.06.07 19:23

INTERVIU. “Fiecare actor din lume are in el Hamletul personal”
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty INTERVIU. Adrian Pintea: De ce eu, Doamne? De ce

Mesaj Scris de Admin 08.06.07 19:23

INTERVIU. Adrian Pintea: De ce eu, Doamne? De ce eu?”


Ultima editare efectuata de catre in 08.06.07 19:25, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea, un actor extraordinar si un profesor desavirs

Mesaj Scris de Admin 08.06.07 19:22

Adrian Pintea, un actor extraordinar si un profesor desavirsit
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea a încetat din viaţă

Mesaj Scris de Admin 08.06.07 18:55

Adrian Pintea a încetat din viaţă

Adrian Pintea a încetat azi din viaţă, la spitalul Fundeni din Capitală.

Pintea, în vârstă de 52 de ani, s-a prezentat de urgenţă la spitalul Fundeni - după ce fusese internat la un spital de boli infecţioase în urma unui abces dentar - unde medicii au descoperit că starea lui de sănătate este grav afectată pe fondul unei ciroze foarte avansate.
Ciroza a fost provocată de virusul B, iar medicii i-au descoperit actorului şi o hipertensiune pulmonară, o hipertensiune renală, pulmonară şi o insuficienţă cardiacă extrem de severă.
Adrian Pintea s-a aflat în secţia de terapie a spitalului Fundeni, sub îngrijirea profesorului Dan Tulbure. Acesta a spus că nu se putea face nimic, chiar dacă s-ar fi pus problema unui transplant de ficat. Transplantul nu ar fi posibil din cauza insuficienţei cardiace drepte foarte severe de care suferea actorul.
Actorul Adrian Pintea va fi depus la Catedrala ''Sf. Iosif'', a declarat, azi, soţia artistului, dr. Lavinia Tatomir Pintea.
Ea a spus că au fost făcute eforturi pentru ca actorul să poată fi depus acolo, iar cei care l-au iubit şi admirat pot veni acolo pentru a-şi lua rămas bun de la el.

''Toţi cei care l-au iubit, şi sunt convinsă că a fost iubit de foarte mulţi oameni, pot veni la Catedrala "Sf. Iosif", a spus Lavinia Tatomir Pintea.

Profund afectată de dispariţia soţului, ei a declarat că vrea să fie puternică în aceste momente, pentru el.

''Vreau să fiu puternică pentru el - cel care a fost iubitul meu, soţul meu, copilul meu, viaţa mea, a fost tot - fiindcă întotdeauna a fost mândru de mine'', a mai spus soţia actorului.
Adrian Pintea s-a născut pe 9 octombrie 1954 şi a absolvit în 1979 Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale", Bucureşti, clasa prof. Petre Vasilescu.

Roluri în teatru:
Eumet - Oedip salvat de Radu Stanca, regia Mihai Măniuţiu, Studioul Casandra, 1977
Romeo - Romeo şi Julieta de William Shakespeare, regia Cătălina Buzoianu, Studioul Casandra, 1978
Treplev - Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra, 1977
Alexei - Memoriile unui necunoscut de F.M. Dostoievski, regia Ion Cojar, Teatrul Naţional Bucureşti
Ahile - Ifigenia de Mircea Eliade, regia Ion Cojar, Teatrul Naţional Bucureşti, 1981
Jean - Domnişoara Iulia de August Strindberg, regia Liana Ceterchi, Studioul Casandra
Henric - Henric al lV-lea de Luigi Pirandello, regia Dominic Dembinski, Teatrul Nottara, 1990
Val - Orfeu în infern de Tenessee Williams, regia Adrian Pintea, Teatrul Româno-American
Eddie - Nebun din dragoste de Sam Shepard, regia Adrian Pintea, Teatrul Româno-American
Hans - Ondine de Jean Giraudoux, regia Horea Popescu, Teatrul Naţional Bucureşti
Hamlet - Hamlet de William Shakespeare, regia Tompa Gabor, Teatrul Naţional Craiova
James Leeds - Copiii unui Dumnezeu mai mic de Mark Medoff, regia Theodor Cristian Popescu, Compania Teatrală 777, 1997
Thomas Becket - Thomas a Becket de Jean Anouilh, regia Adrian Pintea, Teatrul Bulandra, 1999
Jack Barrymore - Repetiţie cu Barrymore, după William Luce, regia Adrian Pintea
Roluri în film şi televiziune (selectiv):
Iancu Jianu - Iancu Jianu, regia Dinu Cocea
George - Oglinzi paralele, regia Mircea Veroiu
Băiatul cu pasărea - Mânia, regia Mircea Veroiu
Geologul - Vulcanul stins, regia Dinu Cocea
Reparatorul de piane - Adela, regia Mircea Veroiu
Juan - Corida, regia Carlos Aguira, TVR, Mandroid, USA Fullmoon Productions
Doctorul - Nostradamus, British Production
Doctorul român - Căpitanul Connan, regia Bertrand Tavernier, French Little Bear Release,
Jan - Das Alibi, regia Hayde Pills, Hamburg Films,
Teroristul Goran - Diplomatic Siege, Trimark Production USA
Roluri in Televiziune:
Zeno - Lumini şi umbre, regia Andrei Blaier, serial TVR
Romeo - Romeo şi Julieta, regia Cătălina Buzoianu, TVR
Henric - Henric al lV-lea, regia Dominic Dembinski, TVR
Harry - Trandafirul şi coroana de J.B. Priestley, regia Eugen Todoran, TVR
Marchizul de Mosa - Don Carlos, regia Eugen Todoran, TVR
Don Juan - Don Juan de Fr. Durrenmatt, regia Eugen Todoran, TVR
Roluri în teatru radiofonic (Radiodifuziunea Română):
Prinţul Mîşkin - Idiotul de F.M. Dostoievski
Karl - Muntele vrăjit de Thomas Mann, regia Cristian Munteanu
Orsino - A 12-a noapte de W. Shakespeare
Regie de teatru:
Studioul Casandra:
Cei drepţi de Albert Camus, 1998
Demonii după F.M. Dostoievski, 1996
Romeo şi Julieta de William Shakespeare, 1993-94
Comedia erorilor de William Shakespeare, 1991-92
Teatrul Româno-American:
Orfeu în infern de T. Williams, 1995
Nebun din dragoste de Sam Shepard, 1995
Teatrul Bulandra:
Thomas a Becket de Jean Anouilh, 1999
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea apare în ultimul videoclip al celor de la Timp

Mesaj Scris de Admin 28.05.07 16:36

Adrian Pintea apare în ultimul videoclip al celor de la Timpuri Noi
Adrian Pintea si alti 20 de actori au acceptat propunerea de a aparea în cel mai recent videoc..
Citeste toata stirea
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea i-a facut cadou Laviniei un Volkswagen.

Mesaj Scris de Admin 04.04.07 7:53

Adrian Pintea i-a facut cadou Laviniei un Volkswagen. Se poate spune despre Adrian Pintea si Lavinia ca sint suflete pereche. Cei doi soti se iubesc la fel de mult ca in prima zi, iar Lavinia gaseste puterea, in fiecare zi, sa-i faca surprize lui Adrian. Cunoscuta pentru fenomenele sale paranormale, Lavinia crede ca nu intimplator l-a cunoscut pe Adrian. A terminat medicina intre timp, are deja multi pacienti si se considera implinita si din acest punct de vedere. De dragul actorului, a inceput sa mearga la calarie, sofeaza foarte bine si-l consilieaza pe Adrian in tot ceea ce face. Chiar daca nu mai are mult timp liber, fiind ocupat cu filmarile la telenovela "Daria, iubirea mea", Adrian o uimeste pe sotia sa cu cite o declaratie de dragoste inedita aproape in fiecare zi. Actorul a pus ochii pe o masina Volkswagen, pe care a comandat-o speci ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Mecenatul roman nu stie decat sa dea in mingea de fotbal

Mesaj Scris de Admin 27.02.07 16:21

Mecenatul roman nu stie decat sa dea in mingea de fotbal
Adrian Pintea inca mai cauta sponsori pentru „Jesus Christ Superstar“
27.02.2007 Cunoscutul actor si regizor Adrian Pintea vrea sa puna din nou în scena opera rock a lui Andrew Lloyd Webber, „Jesus Christ Superstar“, jucata de studentii sai la ArCub, în 2006. Problema este ca nu reuseste sa isi gaseasca sponsori care sa plateasca drepturile de autor ale productiei. Pintea a discutat deja cu Teatrul Bulandra despre acest proiect, însa reprezentantii institutiei i-au spus ca îl pot ajuta doar cu scena, nu si cu plata drepturilor de autor, care reprezinta cea mai mare parte din bugetul spectacolului.

Din ce pricina credeti ca nu ati gasit pana acum un sponsor pentru proiectul „Jesus Christ Superstar“?
Explicatia nu poate fi decat ca exista o lipsa crasa de interes pentru un proiect studentesc, lipsa unei legi clare a sponsorizarii si a unui profil cultural autentic al celor care ar putea sa actioneze la nivel de mecenat. Mecenatul roman nu stie decat sa dea in mingea de fotbal.
La cat se ridica, estimativ, suma de cumparare a drepturilor de autor?
Nu am idee, dar e vorba, probabil, de o suma serioasa. Cam de cateva ori suma ce se poate pierde intr-o noapte la cazinou.
Imi puteti spune care au fost motivele invocate de cei la care ati apelat pana acum si care nu v-au ajutat? In afara Teatrului Bulandra, la ce institutii v-ati mai adresat?
Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Am apelat la toate.
Ce anume credeti ca i-ar convinge pe sponsori ca spectacolul va avea succes? Nu a fost de-ajuns ca toate reprezentatiile de la ArCub s-au jucat cu sala plina?
In afara faptului ca s-au rupt usile la cele zece spectacole pe care le-am avut la ArCub, ce argumente ar mai fi necesare?
Daca proiectul se va materializa, se va juca pe scena Teatrului Bulandra?
E posibil, dar deocamdata nu sunt semne incurajatoare.
In caz ca nu veti gasi sponsor, la ce solutie veti recurge? Va veti resemna sau veti apela si la alte variante?
Ma voi resemna. Scrasnind din dinti, dar ma voi resemna. Poate voi simti si un pic de dezgust, cine stie...
Pe cand revenirea in teatru?
Intoarcerea in teatru se va face la timp. Acum am un contract foarte strans (cu postul Acasa TV, pentru telenovela „Daria, iubirea mea“ - n.r.). Deci, dupa.
In afara telenovelei, care sunt proiectele la care lucrati in prezent?
Visez.
Ce v-a determinat sa acceptati rolul din serialul „Daria, iubirea mea“?
Viata, nevoia de experiente noi, in rest dragostea pentru meseria mea.
Sunteti de acord cu parerea unora conform careia un actor mare nu ar trebui sa accepte roluri in telenovele?
Nu reactionez la prejudecati si la „entuziasmul“ celor care n-au stat un minut in fata unui aparat de filmat.

«Jesus Superstar», istorie de 35 de ani
Piesa „Jesus Christ Superstar“, scrisa de Andrew Lloyd Webber în 1970, pe versuri de Tim Rice, a fost lansata acum 35 de ani pe Broadway. De atunci, regizori din toate lumea s-au întrecut s-o puna în scena, în diferite variante. Adrian Pintea a realizat, în 2006, un spectacol maraton de trei saptamâni, împreuna cu studentii sai de la UNATC, care a cuprins zece reprezentatii la ArCub, toate cu sala plina. Daca se va materializa, proiectul va fi realizat tot cu studentii lui Pintea.
Opera rock a mai fost montata la Teatrul Odeon, în stagiunea 2002-2003, în regia lui Cristian Mihailescu si coregrafia lui Razvan Mazilu, cu sprijinul Operei din Brasov.

Anamaria Preda
http://www.gardianul.ro/2007/02/27/media_cultura-c20/_mecenatul_roman_nu_stie_decat_sa_dea_in_mingea_de_fotbal_-s90688.html


Ultima editare efectuata de catre in 04.04.07 7:58, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Lavinia Pintea vrea carnet de motociclist.

Mesaj Scris de Admin 14.11.06 10:11

Lavinia Pintea vrea carnet de motociclist.

Sotia lui Adrian Pintea, Lavinia, a invatat de dragul actorului sa calareasca, sa conduca masina, sa asculte muzica preferata a lui Adrian si sa-i devina indispensabila. Talentatul artist sustine, in continuare, ca providenta i-a scos-o in cale pe actuala sotie si ca nu ar concepe viata fara Lavinia. Ambitioasa, dupa ce si-a consolidat calitatile de bioenergoterapeut, terminind Facultatea de Medicina, Lavinia s-a apucat de motociclism. Impatimita de acest sport, sotia actorului vrea sa-si ia carnetul ca sa poata conduce cu succes un a ...continuare


Ultima editare efectuata de catre in 04.04.07 7:57, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Adrian Pintea, la ceas aniversar

Mesaj Scris de Admin 09.10.06 8:34

Adrian Pintea, la ceas aniversar

Astăzi, marele actor Adrian Pintea, care se declară "adeptul îmbătrânirii demne, frumoase şi, pe cât se poate, mai plină de energie", aniversează, 52 de ani. Are o carieră de peste 30 de ani, de-a lungul căreia, rolurile interpretate în teatrul şi film s-au desfăşurat în perfectă armonie. Încă din anii de studiu, a abordat roluri importante în piese de Shakespeare, Strindberg, urmate de piesele lui Cehov, Anouilh, Dostoievski sau Eliade. Rolurile interpretate au însemnat tot atâtea succese, care i-au sporit imens popularitatea, aducându-i stima şi dragostea mai multor generaţii de spectatori. În prezent, este unul dintre personajele principale ale telenovelei româneşti "Daria, iubita mea", schimbare de registru pe care actorul o consideră "o experienţă absolut necesară în actualul peisaj artistic din România". Îi dorim succes şi La mulţi ani!
http://www.azi.ro/tele.htm


Ultima editare efectuata de catre in 04.04.07 7:57, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Nostalgia TV : Adrian Pintea

Mesaj Scris de Admin 01.10.06 9:20

Nostalgia TV : Adrian Pintea


Ultima editare efectuata de catre in 04.04.07 7:57, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Pintea[v=]

Mesaj Scris de Admin 23.08.06 11:56

Pintea[v=] - Pagina 3 Th?&id=JN.UVoapzbO%2bekMQRhcilZKtg&w=300&h=300&c=0&pid=1ADRIAN  PINTEA-
Actorii sunt dovezi vii ale faptului ca sufletul exista.


Ultima editare efectuata de catre Admin in 18.07.15 10:17, editata de 22 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pintea[v=] - Pagina 3 Empty Re: Pintea[v=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum