Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Davidescu/Temisan[V=]

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Davidescu/Temisan[V=]

Mesaj Scris de Admin 22.10.06 11:07

Rezumarea primului mesaj :

MONICADavidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Th?&id=OIP.Mfc4c47f163742da5b1d925bf542632bao1&w=300&h=300&c=0&pid=1AURELIAN


Ultima editare efectuata de catre Admin in 19.11.15 13:12, editata de 41 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu: "Abia aştept septembrie"

Mesaj Scris de Admin 24.06.08 17:21

Monica Davidescu: "Abia aştept septembrie"

Monica Davidescu: despre nevoia actorilor de a juca teatru chiar şi atunci cînd se încheie stagiunea. Teatrul în aer liber.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu: 12 nunţi şi două scurtmetraje

Mesaj Scris de Admin 08.06.08 13:20

Monica Davidescu: 12 nunţi şi două scurtmetraje
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Aurelian Temişan a avut râie

Mesaj Scris de Admin 31.05.08 10:35

Aurelian Temişan a avut râie
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu: Cum mi-am petrecut ultimul Paşte!

Mesaj Scris de Admin 04.05.08 11:32

Monica Davidescu: Cum mi-am petrecut ultimul Paşte!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Actrita Monica Davidescu:

Mesaj Scris de Admin 28.03.08 12:44

Actrita Monica Davidescu:
“Sunt un om realist si nu astept idealul de la oameni”
Actrita Monica Davidescu face cu pofta tot ce tine de teatru, insa nu are suficient Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Detalii_arrow
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu, nerabdatoare sa incerce „rolul” de mama

Mesaj Scris de Admin 19.03.08 14:40

Monica Davidescu, nerabdatoare sa incerce „rolul” de mama
http://www.ultima-ora.ro/articles.php?action=toArticle&article_id=3159
Monica Davidescu, sotia lui Aurelian Temisan si interpreta rolului profesoarei Edith Dinescu în serialul „Cu un pas inainte”, isi doreste sa aiba un copil in viitorul apropiat. In cadrul unei emisiuni tv, Monica a vorbit despre pasiunile ei si despre intentia de a avea un copil cât mai curând. Actrita isi iubeste nespus meseria si este pasionata de iubitul ei, de moda si de cei doi catelusi ai ei.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Lui Temişan îi place să joace table cu soţia

Mesaj Scris de Admin 28.02.08 12:55

Lui Temişan îi place să joace table cu soţia
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Aurelian Temişan revine pe piaţa muzicală cu un album semnat

Mesaj Scris de Admin 23.02.08 17:51

Aurelian Temişan revine pe piaţa muzicală cu un album semnat de Marius Moga
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu, între logodnic şi un alt bărbat

Mesaj Scris de Admin 23.02.08 14:47

Monica Davidescu, între logodnic şi un alt bărbat
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu se vrea fata rea Monica Davidescu, actrita

Mesaj Scris de Admin 28.01.08 19:56

Monica Davidescu se vrea fata rea
Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 108064_pic Monica Davidescu, actrita la Teatrul National si vedeta in serialul „Cu un pas inainte“, de la Pro TV, ne-a declarat ca si-ar dori sa...
Citeste toata stirea
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu isi deschide local asiatic

Mesaj Scris de Admin 26.01.08 17:32

Monica Davidescu isi deschide local asiatic
Este o actrita de succes in teatru si film, iar acum vrea sa debuteze si in business. Monica Davidescu este indragostita de bucataria asiatica si, impreuna cu o prietena, s-a gindit sa deschida un restaurant cu profil oriental. Au gasit locul unde vor inaugura localul, sint in discutii cu un bucatar asiatic si doresc ca, in urmatoarea perioada, restaurantul sa intre in circuit. Nu vrea sa fixeze preturi mari, in schimb tine neaparat ca acolo sa se poata degusta preparate gustoase si unice, in acelasi timp. A studiat mai multe meniuri si a ales doar acele feluri de mincare care sa te faca sa te lingi pe degete. Numele restaurantului nu l-a ales, inca, dar are in calcul mai multe variante si a promis ca, in curind, va sti care va fi acela. Multi dintre prietenii ei artisti se vor regasi pri ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Aurelian Temişan, între Elvis şi Billy Flynn

Mesaj Scris de Admin 08.12.07 15:11

Aurelian Temişan, între Elvis şi Billy Flynn
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu isi face sala de fitness

Mesaj Scris de Admin 06.07.07 9:07

Monica Davidescu isi face sala de fitness In momentul de fata, Monica Davidescu se gindeste sa investeasca in afaceri. Actrita vrea sa-si deschida, in curind, o sala de fitness, dotata cu toata aparatura necesara. Asa ca a inceput investitiile. Nu vrea sa aiba o clientela formata numai din VIP-uri, ci si oameni obisnuiti, pentru a fi sigura ca va fi un business de succes. Pina in prezent a investit vreo 20.000 de euro si mai are de cumparat aparatura in valoare de circa 10.000 de euro. Are un spatiu in centrul orasului, iar daca va avea succes, nu ar fi exclus sa deschida o asemenea sala si la Constanta, unde sotul ei, Aurelian Temisan, are o terasa de vara. Monica este pasionata de dans si sporturi de intretinere, asa ca va putea sa arate bine, antrenindu-se chiar in propria sala.


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Adrian Enache şi Aurelian Temişan se întrec cu Eros Ramazzot

Mesaj Scris de Admin 15.06.07 13:06

• Adrian Enache şi Aurelian Temişan se întrec cu Eros Ramazzoti şi Julio Iglesias

Adrian Enache, prezentatorul emisiunii “Stare de show”, de la Kanal D, va pleca în Rusia, împreună cu echipa a cărei căpitan este, pentru a reprezenta România în cadrul primei ediţii a Campionatului Mondial de Fotbal al Artiştilor.

Beckham şi Schumacher vor fi suporteri

Acesta va avea loc în perioada 24 iunie - 5 iulie, în staţiunea de lux Sochi, şi se va bucura de prezenţa a numeroase VIP-uri din întreaga lume. Şi-au anunţat prezenţa deja vedete precum Eros Ramazzoti, Julio Iglesias, dar şi suporteri faimoşi ca Beckham şi Zamorano, Schumacher. Echipa României, condusă de Adrian Enache, starul de la Kanal D, mai are şi alţi componenţi celebri: membrii trupei Alb şi Negru, Aurelian Temişan, Papa Junior, D-l Problemă. Căpitanul echipei a declarat că este în tratative cu Gheorghe Hagi, Gică Popescu şi Adrian Ilie, pentru ca aceştia să participe la campionat în calitate de suporteri.
Referitor la şansele pe care le are România, Adrian Enache a spus: “Sunt sigur că avem şanse mari să fim între primiele trei echipe. Plecăm la drum cu optimism şi încredere că vom face faţă cu brio jocului şi că vom obţine unul dintre locurile fruntaşe, asta în cazul în care nu vom lua cupa”.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Aurelian Temisan s-a plimbat prin „Chicago“ si „Micul Paris“

Mesaj Scris de Admin 05.06.07 17:41

Aurelian Temisan s-a plimbat prin „Chicago“ si „Micul Paris“
Craioveanul Aurelian Temisan sau Cornel, asa cum il cunosc toti prietenii, a fost Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Detalii_arrow
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Telenovela din spatele scenei

Mesaj Scris de Admin 06.05.07 6:12

Telenovela din spatele scenei
Monica Davidescu şi Aurelian Temişan, un cuplu de vedete căruia nu i s-a urcat la cap celebritatea Amândoi au venit din pro vincie ca să încerce să câştige o pâine din artă. Dificil, dacă nu imposibil, pentru Bucureştiul anilor ’90. Şi în cazul lor, „muza" a cerut sacrificii, pe care ei le-au plătit, cu modestie şi umilinţă, pe măsura ni velului de trai de atunci. Stăteau fiecare la gazdă, apoi încă trei ani, după ce s-au mutat împreună, tot cu chirie, cu gazda în casă. Monica Davidescu şi Au re lian Temişan în loc să-şi îngroape începuturile şi rădăcinile în strasuri de scenă, scot la iveală poveşti de viaţă incredibil de fruste. Orfană de mamă, Monica şi-a petrecut copilăria la Vistieru, o comunitate de câteva sute de suflete. La 19 ani, a fost învăţătoare în sat, vreme de un an. El vine din Craiova, îmboldit de visul de artist neîmplinit al tatălui. Au reuşit împreună pentru că au avut acea capacitate extraordinară de a crea şi menţine legături de suflet. Cu gazda lor, care a devenit imediat „Mamaie", ţin legătura permanent şi în ziua de azi. Pe naşii lor, Monica i-a cunoscut pe vremea când era ba secretară, ba manechin de ocazie. Peste ani, adică în 2006, familia Chinciu i-a cununat. Cuplul Aurelian Temişan şi Monica Davidescu sunt „VIP-urile în familie" ale acestei ediţii.
„Am stat trei ani în gazdă la mamaie!"
"Monica a făcut o socoteală: din 12 ani, se doarme cam o treime. Rămân vreo 8 - 9 ani, din care jumătate, fiecare dintre noi a fost separat la serviciu - spectacol, repetiţii. În turnee, am petrecut câte un an fiecare separat. Jumătate de an am fost pe la petrecerile prietenilor, împreună... Abia acum începem şi noi să ne cunoaştem", a conchis ea când a pierdut deja socoteala anilor, acesta fiind laitmotivul discuţiei cu Monica şi Aurelian Temişan. Întâlnirea cu ei a avut loc la Snagov, luni, 30 aprilie, când apropierea zilei de 1 mai trimisese în afara Capitalei jumătate din bucureşteni. Monica şi Aurelian erau şi ei într-o minivacanţă: la vila naşilor lor, arhitecţii Daniel şi Georgeta Chinciu, înconjuraţi de verdele din peisaj, de un număr impresionat de prieteni şi de şapte câini, dintre care doi ai lor.
Câinii latră, interviul merge. Dar căţelul Maţe are ceva cu căţelul Şuşu, şi discuţia se opreşte până când Monica restabileşte ordinea. Discuţie, din nou: s-au căsătorit la Palatul Snagov, chiar de ziua lui Aurelian. 430 de invitaţi, din care 370 prezenţi - 200 numai artişti. "În 2000, tot într-o zi de 3 iunie, ne-am logodit la Mânăstirea Pissiotta, doar noi şi naşii. Nu a ştiut nimeni. Presa a aflat după şapte-opt luni. Ziariştii au întrebat pe când nunta şi eu le-am spus: "Atunci când o mai pica ziua de 3 iunie, tot sâmbăta". Nu ne-am planificat căsătoria. Cam cu trei luni înainte, uitându-ne noi în calendar, am observat că data de 3 iunie pica tot în weekend, ca şi logodna. Atunci ne-am gândit dacă am putea organiza în trei luni cununia..." Şi s-au cununat. Mamaie gătea, artiştii făceau piaţa
Mai sosesc încă doi prieteni, se fac prezentări, se reia interviul. Monica dă filmul înapoi, spre Ziua Zero. "Ne-am cunoscut acum 12 ani, pe 13 ianuarie, la un spectacol de cabaret într-un local, în care eu prezentam, el cânta. Împreună ne-am mutat la patru-cinci luni după aceea. Am stat, la mare, în acelaşi hotel, în aceeaşi cameră, pentru că ne lega un alt spectacol de cabaret. Şi acum ne leagă unul, mai bun decât cele care se făceau atunci. ("Micul Paris’’ în care joacă amândoi). Am zis că ne înţelegem destul de bine ca să locuim împreună, să ne putem completa şi critica la modul constructiv. Cred că asta este benefic pentru doi artişti! Până atunci eu stătusem în gazdă, trei ani. El avea o altă gazdă. Şi atunci am hotărât să ne mutăm împreună la gazda mea, care era undeva pe Şoseaua Mihai Bravu. Ne-am înţeles atât de bine cu doamna respectivă (se numeşte Elena Radu) încât a devenit mamaia noastră. Şi astăzi ţinem legătura cu ea, iar eu cu fiul ei, Lucian, suntem ca fraţii. După o vreme a venit în casă şi nepoţica ei, pe care mamaia o creştea. Eram ca într-o familie, şi nu sunt vorbe mari. Întotdeauna am spus despre oamenii pe care i-am întâlnit în Bucureşti, în momentele critice ale vieţii mele, că au fost mâna de ajutor întinsă de Dumnezeu. Eu am găsit-o pe Mamaie când nu aveam unde să stau. A fost cel mai potrivit om din tot Bucureştiul pe care puteam să-l găsesc, ca să mă accepte pe mine, la acel moment, cu programul meu. Ne-a fost de foarte mare ajutor mamaia! Şi noi am fost cei mai apropiaţi ,,ai ei’’. Mamaie gătea, iar artiştii făceau piaţa. "În perioada respectivă, eu făceam parte din trupa de dans Platinium a Brânduşei Novac, şi petreceam mult timp la repetiţii", îşi aminteşte Monica. "Am stat împreună trei ani în gazdă, până am avut apartamentul nostru, cu repartiţie de la domnul primar Lis".
Domnişoara învăţătoare se îngrijea şi de gospodărie
Monica avea 19 ani când a venit în Bucureşti, lăsând în urmă satul natal, Vistieru din comuna Sotrile, judetul Prahova. "Acasă, eram trei fete - surorile mele şi cu mine - crescute de bunica din partea tatei. Mama noastră a murit când eu aveam trei ani. După terminarea liceului, am rămas în sat, şi un an de zile am fost învăţătoare suplinitoare. Şi părinţii, şi elevii îi spuneau "domnişoara învăţătoare". "Mi se părea ciudat, îi ştiam pe toţi, unii îmi erau cunoştinţe foarte apropiate, rude, veri de tot felul. Şi dintr-o dată eu devenisem pentru ei <>. După orele de la şcoală, îmi vedeam în continuare de ale noastre din gospodărie, mă îngrijeam de casă şi animale. Era cam neconfortabil, zău, pentru mine statutul acela". După ce domnişoara învăţătoare a ajuns în Capitală (1992, toamna), timp de 3 ani a fost ba secretară, ba manechin într-un magazin de haine, şi fă&shy;cea parte şi dintr-o trupă de dans. Dar ea a vrut să fie actriţă… A intrat simultan, la două facultăţi, la UNATC şi la Hyperion, în vara lui ’94. Din motive financiare, a optat pentru cea de stat.
"Tata a rămas la Vistieru cu surorile mele. Pe mine m-a lăsat să-mi văd de o posibilă carieră. <>, spune Monica. Tatăl surorilor Davidescu a murit acum cinci ani, casa va fi vândută lunile viitoare. "În curtea respectivă erau două case: noi stăteam în cea bătrânească, unde aveam televizorul, şi în bucătăria celei noi. La intrare aveam o bucată de linoleum, ca să nu călcăm pe preşuri cu noroiul de afară. Bucăţica aia de plastic a fost prima mea scenă: aveam 4 - 5 ani, îmi înfăşuram un şal al bunicii în zeci de feluri şi dansam pe el, uitându-mă la televizor. Mă visam artistă".
În loc de microfon, şurubelniţa
În continuarea ei, completează Aurelian, care a crescut la Craiova, într-o familie cu oarece înclinaţii artistice.
Tatăl, maistru la Electroputere, avea voce, ureche şi simţ muzical. "Eu luasem o şurubelniţă pe care înfăşuram aţă de papiotă şi imitam microfonul. M-a marcat faptul că tata a cântat în tinereţe, dar n-a reuşit să-şi urmeze vocaţia. La 20 de ani avea deja doi copii, pe mine şi sora mea. El n-a beneficiat de libertatea şi condiţiile de azi, greutăţile erau altele la acea vreme. S-a gândit că poate cineva din familie, şi nu oricine, un băiat, îi va duce mai departe visul. Uite că s-a întâmplat. Când am apărut pe firmament, în ‘89, multora le era cunoscut numele Temişan. Tata era artist amator, avea atestat. Numai că n-a venit la Bucureşti când i s-a spus, n-a putut valorifica o şansă. Ar fi însemnat să se mute cu familia - era imposibil atunci. Visez la un album cu "patru voci": eu, tata, Laurenţiu Duţă şi tatăl lui. Taţii noştri se ştiu din tinereţe. Sper să se realizeze într-o zi". Prietenii, finii şi naşii se relaxează la Snagov
"Când vrem să ne relaxăm, venim aici, la naşii noştri. Snagovul este relativ aproape de Bucureşti". Paradoxul întâlnirii cu cei care i-au cununat, explicat de Aurelian Temişan, sună aşa: "I-am cunoscut separat şi împreună în acelaşi timp. Monica i-a văzut prima oară în 1993 când era secretara unei firme care se ocupa de haine. Naşii noştri au o mică afacere într-o fabrică de confecţii. Eu i-am cunoscut un an mai târziu, în 1994, când m-am dus la ei să mă îmbrace pentru Festivalul de la Mamaia. Iar în 1995 am cunoscut-o pe Monica. Au fost pur şi simplu nişte întâmplări care s-au legat foarte frumos.
Grupul prietenilor familiei Temişan, printre care se numără şi Anca Ţurcaşiu (cu care joacă amândoi în musicalul "Chicago"), Cristina Trepcea, include şi cele şapte patrupede ale stăpânilor. Familia Temişan este posesoarea unui Pincher offen pitic, pe nume Agata, şi a unui Pincher australian, pe nume Cupi. Acesta a fost adoptat recent de la o doamnă care nu a putut să-i susţină financiar cheltuielile pentru o posibilă operaţie şi tratament. Sfâşiat de un rottweiler, cu trei fracturi de bazin şi una de codiţă, Cupi a avut nevoie de tratament şi îngrijire medicală prelungită. Al treilea "individ" cu blană din familie se numeşte Troţki, un Persan albastru, tampon între exemplarele canine.Celelalte patrupede care populează gazonul de la Snagov sunt ale prietenilor. Ocupaţi mai toată ziua cu filmări, turnee şi spectacole, Monica şi Aurelian îi lasă în grija vecinei de la parter, Mary Muscalu, care îi scoate afară de două ori pe zi. O altă vecină, Lili, de la scara alăturată a blocului lor din Calea 13 Septembrie, a preluat controlul "gospodăriei" – curăţenia în apartamentul de două camere extinse după desfiinţarea balconului şi pregătirea, din când în când, a unei cine calde. "Eu prepar cel mai fierbinte ceai", spune Aurelian, "iar Monica, uneori, minuturi. Ştii ce i-am urat la începutul relaţiei noastre? "Să dea Dumnezeau să nu ai timp de gătit". Şi Dumnezeu aşa a dat!".
Era cam neconfortabil pentru mine statutul de „domnişoara învăţătoare".
Monica Davidescu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu l-a pus la slabit pe Aurelian Temisan

Mesaj Scris de Admin 20.04.07 8:04

Monica Davidescu l-a pus la slabit pe Aurelian Temisan Se pare ca spectacolul "Chicago" le-a purtat noroc Monicai Davidescu si lui Aurelian Temisan, care acum joaca intr-un spectacol de mare succes, "Micul Paris". Cei doi soti pot fi vazuti, in fiecare simbata, de la 21.30, la Circ&Variete Globus, unde se numara printre artistii ce dau viata personajelor spectacolului realizat de Brindusa Novac. Este primul cabaret din România, are succes la public, iar Monica isi etaleaza aici si talentul de dansatoare. A tinut cura de slabire, arata foarte bine, insa, cum Aurelian s-a cam ingrasat, il tine la respect si nu-i da sa manince decit friptura slaba si iaurt. Actrita vrea ca sotul ei sa arate bine, mai ales ca are un rol principal in "Micul Paris". Ca o sotie constiincioasa, il hraneste sanatos pe barbatul iubit si este atenta sa nu se atinga de al ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Actrita Monica Davidescu:

Mesaj Scris de Admin 12.03.07 9:59

Actrita Monica Davidescu:
“Filmul despre grupuri de interese e inspirat din realitate”
CR
Noul film al lui Serban Marinescu, "Ticalosii", ce vorbeste despre grupuri de interese, este o reflectare a scenei politice, in opinia actritei Monica Davidescu, sau "o bresa" in situatia actuala a Romaniei, potrivit lui Dorel Visan, au spus actorii vineri, la vizionarea pentru presa a peliculei. Filmul "Ticalosii" are ca subiect politica grupurilor de interese si puterea Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Detalii_arrow
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu face striptease la Pro Tv

Mesaj Scris de Admin 05.03.07 6:04

Monica Davidescu face striptease la Pro Tv
Ziarul Gandul | 05 martie 2007
Monica Davidescu face striptease in aceasta seara de la 21.30 la Pro Tv. Machiata si coafata ca o dansatoare intr-un club de noapte, cu miscari languroase la bara, Monica Davidescu isi joaca personajul, Edith Dinescu, in serialul "Cu un pas inainte", care incepe astazi la Pro Tv.

Chiar daca nu are nimic in comun cu personajul, Monica Davidescu intra in pielea fostei balerine Edith Dinescu, care, din cauza unui accident la picior, isi abandoneaza talentul, alege drumul alcoolului si isi face o cariera din dansul intr-un club de noapte. "Ea e alcoolica, eu nu. Ea a facut 10 ani striptease, eu nu.
Dar am prezentat spectacole de cabaret cu dansuri mai sexy. Ea fumeaza, eu nu. Ei ii e greu sa aiba o relatie. Eu imi stiu drumul. Edith e in bataia vantului", povesteste actrita, care intruchipeaza o eroina diametral opusa ei.

Cu toate ca personajul sau pare un om ratat si slab, Monica isi doreste ca lumea sa-i dea o sansa lui Edith sa redevina un om respectat si demn: "As vrea ca oamenii sa o perceapa pe Edith ca pe un om care se lupta cu viata si care chiar vrea sa iasa invingatoare din aceasta lupta. Chiar daca se lasa doborata de greutati, reuseste, dupa ani, sa le dea la o parte".

Edith Dinescu ajunge profesoara de dans clasic la cea mai prestigioasa institutie de arte din tara, Academia de Arte ale Spectacolului Carmen Caragiu, dupa ce Carmen Caragiu o salveaza din existenta promiscua in care se complacea. Serialul de la Pro Tv are in distributie nume mari ale actoriei romanesti: Oana Pellea, Razvan Vasilescu, Cristi Iacob, Virgil Ogasanu, Emilia Dobrin, alaturi de care joaca si actori tineri: Ana Ularu, Aylin Cadir, Serban Gomoi, Alex Mihalus, Madalina Ghitescu, Eugen Jebeleanu, Diana Cavallioti. Serialul debuteaza la Pro Tv si prezinta drumul spre celebritate al unor studenti, dispusi sa lupte cu toate armele pentru a fi pe locul intai. (D.P.)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu, o femeie cu slăbiciuni

Mesaj Scris de Admin 28.02.07 16:44

Monica Davidescu, o femeie cu slăbiciuni


Actriţa Monica Davidescu va fi profesoară de dans clasic la Academia de Arte ale Spectacolului “Carmen Caragiu”: Edith Dinescu, din serialul “Cu un pas înainte”, difuzat de postul de televiziune Pro TV.
_________________________________

Cu un talent ce a ţinut ani la rândul primele pagini ale ziarelor, balerina Edith Dinescu s-a lăsat pradă depresiei şi problemelor cu băutura din cauza unui accident stupid ce a împiedicat-o să-şi continue ascensiunea în lumea dansului. Talentată, dar deprimată, frumoasă, dar tristă, puternică, dar inhibată, Edith Dinescu este readusă la viaţă şi speranţă chiar de directoarea Academiei “Carmen Caragiu”, fosta ei profesoară de dans, care o convinge să predea dans clasic, dacă nu mai poate să-l practice. Printre aburii alcoolului ce i-au furat zâmbetul şi dorinţa de viaţă, Edith decide să înfrunte realitatea şi ruşinea trecutului şi să predea alături de ceilalţi profesori la prestigioasa instituţie. “Edith Dinescu este altfel decât toate rolurile pe care le-am interpretat până acum”, a spus Monica Davidescu. Foarte bucuroasă că va face parte din distribuţia acestui film, actriţa speră ca publicul să fie încântat de prestaţia ei. “Aş vrea ca lumea să o perceapă pe Edith ca pe un om care se luptă cu viaţa şi care chiar vrea să iasă învingătoare din această luptă. Chiar dacă este doborâtă de greutăţi, reuşeşte, după ani, să le dea la o parte”, a descris Monica personajul ei. Aceasta este foarte mulţumită de ascensiunea sa în carieră şi are convingerea că rolul respectiv o va pune în valoare.

Lecţie de viaţă pe platoul de filmare

“Ce îmi place cel mai mult la scenariul acestui serial?! Că suntem într-o şcoală, unde avem anul întâi, doi, trei, patru şi profesori şi concentrăm totul pe viaţa a şase studenţi. Vedem cum se întrepătrund cele două generaţii, cum gândesc, cum comunică şi cum învaţă unii de la ceilalţi. Seamănă cu şcoala adevărată, pentru că şi acolo, la academie, unde am făcut eu, profesorul nu îţi este numai dascăl, ci şi prieten, părinte, frate, soră, te înţelege sau te ceartă”, a povestit cu entuziasm Monica Davidescu.

Ce îmi place cel mai mult la scenariul acestui serial?! Că suntem într-o şcoală, unde avem anul întâi, doi, trei, patru şi profesori şi concentrăm totul pe viaţa a şase studenţi. Vedem cum se întrepătrund cele două generaţii, cum gândesc, cum comunică şi cum învaţă unii de la ceilalţi.
Monica Davidescu

S-a apucat de fumat de dragul artei

Pentru că rolul din serialul “Cu un pas înainte” i-o cere, Monica Davidescu a învăţat să fumeze. Actriţa mărturiseşte că nu i-a fost uşor: “Mi-a fost îngrozitor de greu să fumez. Am învăţat abia în anul II de facultate, pentru un rol, şi în anul IV fumam chiştoace tot de dragul unui spectacol.” Aceasta povesteşte că dansează nonstop: ziua la filmările din Buftea, iar seara, la repetiţiile de la teatrul naţional. Coregrafie a învăţat în urmă cu câţiva ani, când a făcut parte dintr-o trupă de dans modern.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu trage fumuri in piept.

Mesaj Scris de Admin 19.02.07 4:42

Monica Davidescu trage fumuri in piept.

Pentru ca rolul din serialul "Cu un pas inainte" i-o cere, Monica Davidescu a invatat sa fumeze. Actrita, care va juca rolul profesoarei de dans clasic Edith Dinescu, marturiseste ca nu i-a fost usor: "Mi-a fost ingrozitor de greu sa fumez. Am invatat abia in anul II de facultate, pentru un rol, si in anul IV fumam chistoace tot de dragul unui spectacol". Monica Davidescu marturiseste ca danseaza non-stop - ziua la filmarile din Buftea, iar seara la repetitiile de la Teatrul National. Coregrafie a invatat in urma cu citiva ani, cind a ...



continuare


Ultima editare efectuata de catre Admin in 02.06.11 9:50, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu, la UPA

Mesaj Scris de Admin 13.02.07 16:12

Monica Davidescu, la UPAActriŢa Monica Davidescu va interpreta rolul lui Edith Dinescu, profesoară de dans clasic a Academiei de Arte ale Spectacolului "Carmen Caragiu", în serialul "Cu un pas înainte", ce va fi difuzat de ProTV începând cu 5 martie. Personajul interpretat de Monica Davidescu, balerina Edith Dinescu, are un talent care a ţinut ani la rând primele pagini ale ziarelor. Cu toate acestea, ea s-a lăsat pradă depresiei. Talentată, dar deprimată, frumoasă, dar tristă, puternică, dar inhibată, Edith Dinescu este readusă la viaţă de fosta ei profesoară de dans, care o convinge măcar să predea dans clasic, dacă nu mai poate să-l practice.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Aurelian Temişan, om de radio pentru prima dată

Mesaj Scris de Admin 10.02.07 8:32

Aurelian Temişan, om de radio pentru prima dată


Aurelian Temişan va fi pentru prima dată în postura omului de radio, pe CITY FM, la "Muzici cu personalitate", azi, de la ora 14.30. Chiar dacă discuţia cu Lucian Moga se va concentra asupra carierei sale muzicale, nu vor fi ocolite subiecte private, cum ar fi logodna sau nunta. Atmosfera va fi susţinută de Yes, Europe, Aaron Neville, Tom Jones, George Michael, Falco, Michael Jackson, Prince, Aurelian Andreescu şi Tower of Power. Totodată, ascultătorii vor putea audia variante ale melodiilor "Let's Have a Holiday" şi "Hai acasă" în interpretarea lui Aurelian Temişan. Având ca pretext muzica lui preferată, Lucian Moga va "răscoli" prin activitatea sa recentă, comentând despre spectacole şi apariţii TV. (M.F.) AZI


Ultima editare efectuata de catre Admin in 02.06.11 9:50, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Temişan

Mesaj Scris de Admin 28.11.06 7:57

Billy cu Aurelian Temişan
Duminică seară, la Sala Mare a Naţionalului bucureştean, s-a reluat megaproducţia "Chicago", în regia lui Ricardo Reguant, cu Aurelian Temişan în rolul lui Billy Flynn.
Regizorul spaniol Ricardo Reguant a adus la Naţionalul bucureştean celebrul şi costisitorul musical Chicago. Rolul avocatului Billy Flynn a fost jucat iniţial de actorul Ştefan Bănică jr. După cum se ştie, regizorul a gândit acest rol în dublă distribuţie. Andrei Duban era cel care a fost ales pentru această variantă. Iată că la aproape un an de la premieră, a avut loc o modificare majoră în distribuţie. Locul lui Ştefan Bănică jr. a fost luat de interpretul Aurelian Temişan. El nu este neobişnuit cu acest gen de spectacol, pentru că Temişan a făcut parte şi din trupa Teatrului de Revistă "Majestic" din Ploieşti. Intrarea pe scenă şi-a făcut-o odată cu rolurile interpretate la Teatrul de Revistă ploieştean. El a cochetat şi cu filmul, jucând în pelicula lui Mircea Mureşan, A doua cădere a Constantinopolului, iar acum colaborează, pe de o parte, cu Teatrul de Revistă "Constantin Tănase" , iar, pe de altă parte, îl puteţi vedea în spectacolul de cabaret, Micul Paris, al Companiei Circ & Variete Globus. În Chicago, rolul ce i s-a încredinţat este al unui avocat celebru, Billy Flynn, recunoscut în lumea violentă şi afaceristă a oraşului Chicago, drept unul care se juca "pe bani" cu sufletele bietelor femei ce ajungeau în închisoarea Mamei Morton (interpretată de Maia Morgenstern). Asistăm la o demontare a ceea ce înseamnă manipularea prin presă. Billy Flynn şi-a însuşit foarte bine tehnica manipulării şi le atrăgea pe femeile acuzate de crimă în această cursă. Cele două femei "celebre", pe care Billy Flynn ajunge să le manipuleze, sunt Roxie Hart (interpretată foarte bine de Monica Davidescu) şi Velma Kelly (căreia îi dă viaţă cu mult farmec şi ştiinţă a artei muzicalului Ilinca Goia). Aurelian Temişan se descurcă foarte bine în tot acest hăţiş de întâmplări şi situaţii neprevăzute ajuntându-l, pe de o parte, calităţile vocale, iar, pe de altă parte, experienţa căpătată în spectacolele de revistă în care a jucat până acum. Fiindcă el, timp de aproape trei ore, cântă, dansează, relaţionează cu personajele. Acest atu îl face să fie un Billy Flynn credibil, relevându-ne şi calităţile sale de actor.
Mariana Criş
mariana.cris@azi.ro


Ultima editare efectuata de catre Admin in 02.01.10 18:54, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Monica Davidescu: &#8222;Jucam si acum Take, Ianke si Ca

Mesaj Scris de Admin 19.11.06 17:31


Monica Davidescu: „Jucam si acum Take, Ianke si Cadâr, cu sala plina“


- Monica, în ce spectacole joci în aceasta perioada, si ce proiecte ai pe scena?
- Am avut, de curând, premiera la “Sânziana si Pepelea”, în regia lui Dan Tudor, am reluat “Chicago”- în care, începând cu aceasta stagiune, rolul Billy Flyn este jucat de Aurelian Temisan - apoi “Take, Ianke si Cadâr”, regia Grigore Gonta, care se tine mereu cu sala plina, iata, si în a saptea stagiune. Sper ca vom relua “Visul unei nopti de vara”, regia Felix Alexa, si “Apus de soare”, regia Dan Pita.
- Este mai usor sau mai greu sa jucati „în familie”?
- A fost mai greu în perioada repetitiilor, pentru ca el nu a avut regizor, si nici repetitii cu colegii, decât înainte de premiera, dar trebuia sa fie pregatit, asa ca am fost pe rând toate personajele cu care interactioneaza în scena, si am repetat mult împreuna. Este un partener bun, cu o alta personalitate si care îsi sustine partitura în stil propriu.
- Desi esti una dintre vedetele primei scene a tarii, se poate spune ca acest lucru nu s-a întâmplat deocamdata în ceea ce priveste cariera ta cinematografica. E adevarat?
- Cred ca da, având în vedere ca filmul în care am jucat un personaj principal important ruleaza doar pe micile ecrane în America. E vorba de “Vlad”, film realizat în România, dar care nu s-a difuzat aici. Iar “Fix-Alert”, pelicula lui Florin Piersic Jr., abia a intrat în cinematografe si va aparea curând pe DVD. “Vânatoarea” lui Serban Marinescu nu a aparut pe ecrane si asteptam premiera.
- Ce parere ai despre actorii care apar în sectoarele-nisa ale profesiei lor, cum ar fi publicitatea?
- În toata lumea se practica acest lucru. Si în publicitate sunt roluri de jucat si, daca aceasta e meseria actorului, sa joace roluri, atunci de ce nu? Ba mai mult, am aflat de curând ca Leonardo di Caprio a jucat în reclame de la vârste fragede, dus de mama sa. I-a placut aceasta meserie, a învatat, a devenit un actor cunoscut, apreciat si solicitat. Poate ca publicitatea consuma de multe ori imaginea unui actor, dar o si ajuta atunci când spotul e bine facut, iar actorul îsi alege un produs pe care sa-l reprezinte, si nu apare în toate reclamele doar pentru cantitate.
- Esti una dintre actritele care au facut succes pe podium si ca manechin. E fascinanta lumea modelling-ului?
- Mi-a placut întotdeauna sa prezint pe podium, dar mi s-a parut prea usor si m-am plictisit repede. Aveam nevoie de instigare, de angajare, de implicare, de propunere de ceva mai mult, care sa ma oblige, sa ma responsabilizeze si atunci am ales teatrul, care foloseste suma talentelor, complexelor, neputintelor, abilitatilor, carismei actorului. Urc înca pe podim pentru show-urile de moda ale Lilianei Turoiu Udrea, a carei imagine o reprezint.
- Cum decurge relatia conjugala dintre Monica si Aurelian?
- Foarte bine deocamdata. Ne ocupam foarte serios de vietile noastre profesionale. Acestea fiind pe primul loc, îti dai seama ca totul se învârte în jurul lor, iar viata personala se subordoneaza carierelor noastre. În rest... nici nu stiu ce sa va spun. Nu ne place sa spalam rufe în public, asta e sigur.
- Cum sunt împartite treburile gospodaresti în familia voastra?
- În functie de timpul liber pe care îl putem folosi. Gatitul e lasat în întregime în grija unei prietene, Mari, fara de care nu ne-am descurca, cumparaturile - când unul, când altul, curatenia - împreuna sau separat, catelul si pisicul... ei se ocupa de fapt de destresarea noastra, noi doar ne plimbam pe rând cu catelul de trei ori pe zi, în functie de program.
Larisa Ionescu
http://www.independent-al.ro/content/view/907/44/
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Davidescu/Temisan[V=] - Pagina 3 Empty Re: Davidescu/Temisan[V=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum