Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


TURCIA

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty TURCIA

Mesaj Scris de Admin 01.02.07 16:06

Rezumarea primului mesaj :

TURCIA - Pagina 4 Z


Ultima editare efectuata de catre Admin in 08.04.14 10:40, editata de 5 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


TURCIA - Pagina 4 Empty 28.000 de romani merg in aceasta vara in Antalya

Mesaj Scris de Admin 09.06.07 17:07

28.000 de romani merg in aceasta vara in Antalya
85 de preparate calde si reci, in fiecare zi
S-a inaugurat prima cursa aeriana directa Timisoara – Antalya. Cei care au decis sa-si petreaca anul acesta vacanta de vara TURCIA - Pagina 4 Detalii_arrow
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Antalya, la două ore distanţă de Iaşi

Mesaj Scris de Admin 07.06.07 17:08

Antalya, la două ore distanţă de Iaşi
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Antalya ramane in topul preferintelor romanilor

Mesaj Scris de Admin 02.06.07 6:16

Antalya ramane in topul preferintelor romanilor
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Turcia - o destinaţie de vacanţă pentru 35.000 de români

Mesaj Scris de Admin 01.06.07 20:28

Turcia - o destinaţie de vacanţă pentru 35.000 de români
http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20070601&cat=14&subcat=100&subart=57254



Turcia este împărţită în 81 de provincii, întinsă fiind pe două continente, reprezentând o îmbinare armonioasă de mare, soare şi oraşe antice scăldate în lumina mediteraneeană.

Oferta de vacanţă

Pentru petrecerea vacanţei în Turcia compania Vampyrtour propune un circuit Istanbul - Ankara - Cappadokia - Goreme- Uchisar - Kaymakly- Konya - Side - Manavgat - Antalya - Pamukkale - Hyreapolis - Marmaris - Insula Rodos - Bodrum - Milet - Efes - Bergama - Troia pentru 349 euro de persoană, preţul incluzând transportul cu autocarul, 11 cazări cu mic dejun inclus, 3 cine în hoteluri de 3 si 2 stele, ferry boat-ul la Canakkale, vizitele cuprinse în program şi ghid din partea agenţiei pe traseu. Se vor vizita Moscheea Albastra, Biserica Sfântă Sofia şi Palatul Topkapi, Palatul Dolmabahce, Ankara cu Băile Romane, Moscheea Haci Bayram, Templul lui Augustus, Zidurile Orasului cu Turnul Otoman. Se vizitează muzeul în aer liber din Valea Goreme şi Uchisar, important centru turistic al regiunii, oraşul subteran Kaymakly. Voiajul va continua spre Konya, pe vechiul "Drum al Mătăsii" via Aksaray şi cu vizitarea ruinelor Palatului Selgiucid şi a mormântului lui Mevlana Gelaledin-Al-Rumi, cel mai mare poet mistic persan, vizita frumoasei staţiuni Side cu Amfiteatrul grec, Apeductele romane şi Templele lui Apolo şi Artemis. Se va continua cu Pamukkale, apoi Marmaris, renumita staţiune de pe ţărmul Mediteranei. În Rhodos se vor viza portul, Aleea Cavalerilor şi Palatul Guvernamental. Compania de turism La piovra turista propune ceva mai special - o croazieră în estul Mediteranei pentru 675 euro de persoană. Transportul este asigurat cu avionul până la Istanbul şi cazarea este la rang de trei stele, cu mic dejun inclus. Croaziera se va realiza cu vasul Perla, dotat cu numeroase facilităţi, adaptat pentru croazierele pe Mediterană. Vasul dispune de 395 de cabine interioare şi exterioare, care pot găzdui 995 de pasageri. Sunt incluse în preţ transportul cu avionul Bucuresti - Istanbul - Bucuresti, transferuri cu autocarul la aeroport - hotel - port, 7 nopti de cazare cu pensiune completă pe vasul Perla, o noapte de cazare cu mic dejun în Istanbul, participarea la toate activităţile de divertisment şi accesul la toate facilităţile vasului, ghid instoţitor pe durata croazierei. Se vor vizita Hipodromul, Moscheea Albastră, Sfânta Sofia, Palatul Topkapi, biserica Chora şi biserica Sf. Sergius. Ancorat pe insula Mykonos vasul va staţiona pentru a permite vizitarea simbolicelor mori de vânt "Veneţia" de pe plaja Alevkantra sau complexul celor cinci biserici ortodoxe, Paraportiani. Se va face o scurtă oprire în mica insulă Patmos din Marea Egee şi se va vizita Kusadasi. Ziua a cincea este destinată vizitării Rhodosului, iar următoarea "insulei îndrăgostiţilor", Santorini şi a Heraklionului, capitala Insulei Creta.

Puteţi rezerva pentru o vacanţă în Turcia şi la Europatravel, beneficiind astfel de cazare la hotel Pelikan 3 stele, la preţul de 18,00 euro/persoana pe noapte în cameră dublă/ noapte, cu mic dejun inclus. Prin Traveltime, laKusadasi - Pigale Beach Resort 3 stele veţi achita de 328 euro/ persoană în regim all inclusive până la 454 euro/ persoană, în funcţie de perioada aleasă. Se asigură transport cursă charter, cazare şi masă, transfer aeroport - hotel - aeroport şi asistenţă turistică. All tour prin Romaniantourism oferă cazare la Hotel Barut Lara Resort Spa&Suites 5 stele. Hotelul se află pe plaja Lara Beach, la 12 km faţă de centrul Antalyiei, având ca facilităţi: restaurant, baruri, terasă, piscină exterioară, piscina interioară, saună, baie turcească, masaj, fitness, baschet, minigolf, tenis, tenis de masă, volei, sporturi acvatice, baby sitter, loc de joacă şi miniclub pentru copii, piscina pentru copii, club de noapte, parcare, plajă privată. Preţul este stabilit în funcţie de periodă. Pentru 06.06-03.07 şi 22.09-31.10 preţul este de 82 euro/noapte - persoană în cameră dublă/triplă, 91 euro/noapte - persoană în cameră cu vedere la mare, 125 euro/noapte - persoană în cameră single. Preţurile pentru perioadele 04.07-24.07 şi 25.08-21.09 la 90 euro/noapte, respectiv 102 euro şi 137 euro/noapte. Pentru 25.07-24.08 turiştii vor cheltui 99 euro/noapte, 109 euro/noapte sau 149 euro/noapte. Preţurile sunt valabile pentru all inclusive. Agenţia de turism Patriot oferă sejururi la Hotel Marmaris Palace, tip all inclusive pentru 68 de euro în perioada 7 iunie - 11 iulie şi 31 august - 17 septembrie şi la 77 euro între 12 iulie şi 30 august. Transportul nu este asigurat. Pentru sejururi de 7 nopţi cu transport cu avionul şi cazare la acelaşi hotel, în regim all inclusive preţurile variză de la 635 la 695 euro. După 15 septembrie preţurile ajung până la 560 euro. Prin Easy Travel puteţi alege oferta specială pentru luna iunie în Antalya La Majesty - Oasis Hotel - patru stele - pentru 371 euro/ persoană. Oferta este valabilă din 18 mai şi se încheie pe 23 iunie 2007, în regim all inclusive, Transportul fiind asigurat prin cursă charter. Hotelul este situat la 90 km de aeroportul Antalya şi dispune de plajă privată cu pietricele.

Obiective turistice de vizitat

Istanbul - cel mai mare oraş al Turciei. Sub numele de Constantinopol, oraşul a servit drept capitală a Imperiului Bizantin, ulterior devenind capitală a Imperiului Otoman. După 1930 numele oficial al oraşului a devenit Istanbul. Aici se pot vizita Moscheia Albastră, construită între anii 1609-1616, sau Sfânta Sofia, fostă catedrală a vechiului oraş bizantin, transformată în moscheee dupa 1453 şi, apoi, în catedrală catolică de către primii cruciaţi din 1204, devenind ortodoxă în 1261. În 1453, Sfânta Sofia a fost transformată în moschee. Printre obiectivele turistice care pot fi incluse în circuitul turistic în Istanbul se numără şi palatul Topkapi sau Palatul Dolmabahae, aici putând fi admirat unul dintre cele mai mari candelabre din lume (de 4 tone). Ankara - capitala Turciei şi al doilea cel mai mare oraş al ţării după Istanbul. Dispune de câteva universităţi, Biblioteca Naţională, Muzeul Arheologic, Muzeul Etnografic, Muzeul Civilizaţiilor Anatoliene şi mausoleul Mustafa Kemal Ataturk. Troia - oraş al Greciei antice este situat la sud de Istanbul şi a fost obiectul Războiului Troian . Pergamonul - cunoscut şi ca Pergamos, capitala regatului antic Pergamum este situat la 20 km de coasta de vest a Asiei Mici. Efes - unul din cele 12 oraşe ale Ioniei din Grecia antică. Este faimos încă din antichitate pentru Templul dedicat Zeiţei Artemis, una din cele şapte minuni ale lumii antice. Oraşul a fost unul dintre primele centre ale creştinătăţii.
Milet - oraş al vechii Grecii pe coasta de vest a Asiei Mici.

Staţiunile litoralului turcesc

Cele mai frumoase sunt Marmaris şi Kemer - oraşe de pe malul Mării Mediterane, situate aproape de oraşele Izmir şi Antalya. În fiecare zi, de pe mal pleacă sute de vaporaşe care fac excursii pe mare, iar altele merg pană în Insula Rodos . La 14 km de orasul Denizli se întinde satul Pamukkale. Apele calcaroase se ridică la suprafaţă la o temperatură de 35 de grade celsius, formand stalactite de culoare alb-gălbuie. La 5 km de Pamukkale se află un centru termal care se numeste Karahaylt, unde apa atinge foarte mari concentraţii de fier. Riviera Antalyei, cu cele mai frumoase şi mai cunoscute dintre plajele Turciei, rămâne în topul preferinţelor turiştilor.
Partea vestică impresionează cu salbaticii Munţi Taurus şi cu noile staţiuni Phaselis, Camyuva, Goynuk, Tekirova, Kas, Kemer şi Beldibi .
O altă comoară a Turciei este insula Kusadasi sau Insula Păsării, un oras-port la Marea Egee cunoscut din antichitate drept Neapolis, marcată la nord de Izmir iar la sud de Bodrum.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Concediu de pasa all-inclusive in Antalya

Mesaj Scris de Admin 01.06.07 19:27

Concediu de pasa all-inclusive in Antalya
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty JURNAL DE CALATORIE: ISTAMBUL

Mesaj Scris de Admin 30.05.07 20:58

JURNAL DE CALATORIE: ISTAMBUL - TURCIA Orice prejudecati ati avea...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty ...Si eu am fost in Antalya

Mesaj Scris de Admin 29.05.07 12:43

...Si eu am fost in Antalya
TURCIA - Pagina 4 Spacerhttp://www.curierulnational.ro/?page=articol&editie=1447&art=91333
Pana la urma m-am dus si eu in Antalya. Cam tarziu, as spune. Eram foarte sceptic in ceea ce priveste povestile unor prieteni care mi-au spus cam cu ce se mananca hummus-ul turcesc. Ceea ce am vazut, insa, la fata locului mi-a zdruncinat serios prejudecatile si am inteles ce are Turcia atat de special de atrage sute de mii de romani anual. Comparatia cu litoralul romanesc este aproape desueta. Si asta deoarece la noi nu s-a mai facut nimic de multi ani, in timp ce, din ceea ce personal am constatat, in Antalya exista o adevarata frenezie a constructiilor. Vorbind cu reprezentanti ai autoritatilor locale, doar de la inceputul acestui an s-au dat in folosinta zeci de complexuri hoteliere de cinci stele, precum si multe altele de trei si patru stele, si asta deoarece in Turcia turismul aduce intr-adevar bani si antreneaza cu sine si alte sectoare ale economiei. Din ceea ce am aflat la fata locului, fiecare complex necesita un efort investitional intre 100 si 150 milioane euro (se intind in medie pe 150 ha), ceea ce inseamna ca doar in Antalya se investesc anual miliarde de euro. Sunt curios cat a investit statul roman in turism in ultimii 17 ani!
Practic, regiunile Belek si Kemer, vizitate, erau intesate de astfel de complexuri, iar pe fiecare petic gol de pamant se amplasa un nou santier. Un asemenea complex este ceva urias, in care gasesti tot ce-ti pofteste inima, de la restaurante, cafenele, magazine, piscine, lounge-club-uri si pana la parapanta sau terenuri de golf. Poti sta un intreg sejur fara sa iesi macar o data.
Am aflat si cum ii ajuta statul turc pe intreprinzatori: 99 de ani terenul de sub complex dat in concesiune si teren gratuit apropiat de complex pe care dezvoltatorul sa ridice locuinte pentru muncitori. Mai exista si inlesniri de natura fiscala prin care toate taxele pe care un agent de turism le plateste nu depasesc 20% din venituri, dupa ce pana in urma cu cativa ani acestea erau de 15%. In Romania, acestea ajung si pana la 40 - 45%. De asemenea, statul se ocupa de aducerea de forta de munca din regiunile cele mai defavorizate ale Turciei si inlesneste acordarea de vize de lucru pentru muncitorii din tarile vecine (iranieni si iranience, irakieni, ba chiar thailandezi sau chinezi). Bani sunt destui, pentru ca profiturile din anii anteriori se reinvestesc si, in plus, se creeaza parteneriate solide si cu banci sau cu fonduri de investitii. Ca un fapt divers, terenurile de golf din Belek, renumite in intreaga Europa, au fost gandite inca de acum 15 ani, cand s-au plantat primii pini. In Turcia toata lumea munceste, desi salariile din turism sunt destul de mici, apropiate valoric cu cele de pe la noi. Din cate am constatat, diferenta o fac serviciile, pentru ca in niciunul din complexurile pe care le-am vizitat sau am innoptat nu am intalnit cuvintele "nu pot" sau "nu exista" (e drept ca am vizitat numai hoteluri de 5 stele, insa aceeasi abordare o au si angajatii din magazine, restaurante si hoteluri cu calificativ mai scazut). Efectiv, turcii "se dadeau peste cap" in a-ti indeplini dorintele, pentru ca ei stiu ca un client nemultumit mai spune altor 10, care mai spun la 100, si ei pierd bani din aceasta. Fetele acre de chelneri sau receptioneri pe care le intalnim pe litoralul Marii Negre acolo nu exista. Fiecare chelner, receptioner si fiecare patron de butic este zambitor si socializeaza. Se recomanda, te intreaba cum te cheama si de unde esti, iar la auzul numelui Romania ii lauda pe Hagi si pe Lucescu. Nu am intrat in niciun magazin in care sa nu fiu servit cu ceai si cu rahat, iar in unele, dupa ce am cumparat ceva, patronul mi-a dat si un mic cadou. Stiu cum sa-ti ia banii, avand in vedere ca intr-un anume magazin intrasem doar sa admir niste narghilele, iar dupa o ora am iesit cu o toca turceasca, o narghilea si doua tricouri pe care am dat 50 de euro de la 75 cat imi ceruse initial turcul. Negocierea pretului este obligatorie in Turcia pana si atunci cand iti iei tigari. Se poate spune ca daca se compara pachetele turistice, atunci Antalya este mai scumpa decat litoralul romanesc. Daca se calculeaza, insa, bugetele de vacanta cheltuite, Antalya este categoric castigatoare. 1.000 de euro reprezinta suficient, in Antalya, pentru un cuplu care-si petrece un sejur de sapte zile la cinci stele All Inclusive. Cam tot atat ca si la Mamaia, cu mic dejun inclus.
Sfarsitul excursiei mi-a lasat un gust amar. Nu puteam sa nu ma gandesc cum in anii trecuti atunci cand cautam o oferta de vacanta prin Eforie sau in alta parte ma interesam sa vad daca au apa calda.
Cine iubeste atat de mult litoralul romanesc, sa se duca in continuare la noi. Eu, cu siguranta, n-o sa ma mai duc!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Antalya, taram romanesc

Mesaj Scris de Admin 27.05.07 17:00

Antalya, taram romanesc
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Descoperiti in Turcia luxosul lant de hoteluri Rixos

Mesaj Scris de Admin 08.05.07 16:20

Descoperiti in Turcia luxosul lant de hoteluri Rixos
Turcia a fost denumita "leaganul civilizatiei" si, calatorind prin aceasta tara incarcata de istorie, veti descoperi ca i se potriveste supranumele. Civilizatiile de hiti, frigieni, lycieni, lydieni, ionieni, persi, macedoneni, romani, bizantini, otomani, toate au contribuit la istoria Turciei.
Scaldata de soare, incepand cu luna aprilie pana la sfarsitul lunii octombrie, clima este ideala pentru relaxare, plaja, practicarea diferitelor sporturi nautice.
Turcia este tinutul de care te simti atras si revii fie si numai pentru a simti din nou binefacerile soarelui si ale marii. Antalya, Kemer, Belek, Side, Alanya, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kusadasi, Ören Ayvalik reprezinta destinatiile unei vacante ideale. Antalya poate constitui provocarea fie de a descoperi mostenirile istorice, fie de a va relaxa in cadrul bazelor hoteliere atat de generoase. Coasta Antalyei, ce gazduieste statiunile perle - Antalya, Belek, Kemer, Alanya si Side, diferite una de cealalata, care fac din ea un colier de inestimabile provocari. In orice perioada a anului, Antalya reprezinta o provocare care nu dezamageste nici pe cei mai exigenti turisti.
Cunoscuta drept o statiune estivala, Antalya ne surprinde prin clima binefacatoare, ideala pentru relaxare, plaja, si practicarea diferitelor sporturi.
Bucurandu-se de o asezare atat de favorabila, Antalya prin bogata sa baza hoteliera se deschide turistilor aproape de-a lungul intregului an.
 
Belek, paradis al nisipului si al marii
 
Fiind foarte aproape de aeroport, Belek, localizat intre Side si Antalya face parte dintr-o noua regiune turistica, beneficiind de cele mai moderne facilitati si de peisaje superbe. Cu toate ca a fost din plin modernizat, padurile de pini si eucalipti ale Belek-ului au ramas intacte, intinzandu-se pana pe plajele aurii ale statiunii.
Zona abunda in hoteluri, cluburi si sate de vacanta, toate acestea intrecandu-se in originalitate arhitecturala. Belek este ideal pentru iubitorii de sport, ce pot alege dintr-o gama variata de activitati de acest gen, in special sporturi acvatice si tenis. Belek este o statiune situata intr-un cadru natural feeric, scaldata de razele soarelui 300 de zile pe an. Fiind o destinatie din ce in ce mai cautata pentru plajele sale nisipoase, hotelurile de lux si terenurile de golf, Belek are de oferit o atmosfera minunata pentru petrecerea unui concediu relaxant, cu bai de soare si inot. Cluburile de 5 stele de un lux deosebit si in regim de "ultra all inclusive" va ofera posibilitatea petrecerii unei vacante moderne in aceasta minunata statiune.
 
Rixos Premium, cel mai luxos hotel din Belek si al doilea din Turcia
 
Pe 12 iulie 2005 a fost inaugurat RIXOS PREMIUM HOTEL/BELEK, al doilea hotel de 7 stele din lume. Este vorba despre o adevarata bijuterie arhitecturala, construita pe malul marii, pe o intindere de 2.500 mp. Rixos este un brand mondial pe piata serviciilor hoteliere.
Una din cele mai mari retele de hoteluri pe teritoriul Turciei. Daca apreciati confortul si ospitalitatea, atunci Rixos este alegerea potrivita. "Lantul Rixos cuprinde 6 hoteluri in Turcia astfel 3 hoteluri in Kemer-Antalya denumite Rixos Hotel Tekirova, Rixos Hotel Labada and Rixos Hotel Beldibi si, pe langa acestea, mai sunt Rixos Hotel Premium Belek, Rixos Hotel Bodrum si Rixos Hotel Konya. Fiecare din hoteluri este amplasat in apropiere de litoral. In hotel sunt camere standard, Family suites, superior rooms, cu doua camere King Suites, vile cu 2 si 3 etaje, bungalou. Rixos Premium este localizat in statiunea Belek, la 40 km de aeroportul Antalya si 50 km de Antalya si se intinde pe o suprafata de 400.000 m2." ne-a explicat Erol Danaci, marketing manager al hotelurilor Rixos. Hotelul detine 7 restaurante, baruri, piscina interioara si exterioara pentru adulti si copii, aqua park "Troy Aqua (12.000 mp, Calul Troian-25 m inaltime cu 3 tobogane deschise si 2 inchise, piscine, o pestera, un turn cu ceas-14 m cu 3 tobogane), sala fitness, baie turceasca, sauna, sauna ruseasca, jacuzzi, 10 terenuri de tenis, volei, gimnastica, perete pentru catarat, baschet, squash, billiard, toate fara plata. Sporturi de apa, lectii de tenis, masinute electrice si bowling - cu plata. Program de animatie cu echipa profesionala pe parcursul zilei si seara, mini club pentru copii si adolescenti (Rixy Kid Club, locuri de joaca, piscina, restaurant, minidisco), petreceri (Troya Party, Beach Party, Gala Dinners, October Fest). Hotelul are plaja privata de nisip (1000 de m lungime si 100 m latime, 2 diguri), sezlonguri, umbrele si prosoape de plaja fara plata, informeaza Danaci.
Hotelul este dotat cu 730 de camere standard, deluxe si apartamente, cu bai proprii, uscator de par, telefon, tv satelit, seif, aer conditionat, minibar, acces internet, balcon sau terasa, si 39 de vile. In urmatorii 2 ani lantul Rixos se va extinde, deoarece se vor deschide inca 4 hoteluri in Croatia, Ucraina, Austria si Dubai.
 
 
 
Catalina Sandu / catalina.sandu@curierulnational.ro


Ultima editare efectuata de catre Admin in 19.01.14 15:56, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty KUSADASI

Mesaj Scris de Admin 29.04.07 8:09

TURCIA - Pagina 4 Kusadasi
Kusadasi, ospitalitate vestică în stil otoman
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Exotism oferit de Antalya

Mesaj Scris de Admin 12.03.07 7:57

Exotism oferit de Antalya
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Antalya

Mesaj Scris de Admin 11.03.07 13:49

Antalya

- multi chelneri va vor scrie direct pe nota bacsisul pe care ar trebui sa-l platiti (ceva de genul “one dolar for me” - “un dolar pentru mine”).
- cea mai frumoasa plaja e Lara Beach - la 12 km est de centru.
- la terase mancarea este ieftina si foarte buna. Un pranz poate costa intre 5 si 10 dolari.

O excursie in Antalya, cu cazare la hotel 4*, costa de la 375 euro/persoana,
iar la hotel 5* - de la 475 euro/persoana. Pachetul include: transport cu avionul, cinci nopti cazare cu all inclusive
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=categorie&cid=57
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Orasul-bazar

Mesaj Scris de Admin 26.02.07 16:03

Orasul-bazar
http://www.ziarulclujeanului.ro/nocache/articol/Calatorii/Orasul_bazar.html
Agenţiile de turism oferă sejururi la Istanbul, singurul oraş aflat pe malurile a două continente



Dacă până acum nu ai avut ocazia, e vremea să faci o vizită la Istanbul. Cel mai mare oraş al Turciei şi singurul din lume ce se desfăşoară pe malurile a două continente, Europa şi Asia, Istanbulul are o populaţie de aproximativ 10 milioane de locuitori. Oraşul a fost întemeiat de împăratul roman Constantin cel Mare, pe locul fostei colonii greceşti Bizanţ. Sub numele de Constantinopol, a servit drept capitală a Imperiului Bizantin pentru mai bine de un mileniu.
Sunt, de fapt, două oraşe într-unul singur, care coabitează: unul tradiţional, marcat puternic de religia musulmană, cu moschei, femei acoperite cu văluri, bărbaţi mustăcioşi cu mentalităţi greu de conceput în vremurile noastre, cu o cultură, artă şi credinţă puternic înrădăcinate, şi unul occidental, cu magazine, hoteluri, cafenele şi cluburi ultramoderne. Frumuseţea oraşului rezultă tocmai din acest cocktail impresionant de culturi şi moduri de viaţă diametral opuse, care reuşesc totuşi să convieţuiască. Partea asiatică s-a dezvoltat mai târziu decât cea europeană şi din acest motiv este mai modernă. Cele două sunt legate între ele prin două poduri: Fatih Sultan Mehmet şi Bogazici şi de cursele regulate ale feribotului. Ce trebuie neapărat să vizitaţi odată ajunşi în Istanbul?
>> Cornul de Aur - Este un estuar ce împarte oraşul Istanbul în două. Împreună cu Marea Marmara, Cornul de Aur formează o peninsulă cu un liman natural. Acest loc a fost ocupat la început de coloniştii greci, la fel ca şi Bizanţul ce îşi avea sediul naval aici, şi zidurile erau construite pe linia malului pentru a proteja oraşul de atacurile navale. La intrarea în Corn, există un lanţ mare tras din Constantinopol spre fortăreaţa Galata, în partea de nord, pentru a preveni intrarea vaselor nedorite.
>> Palatul Topkapî - Acesta a fost comandat de către sultanul Mehmet al II-lea în 1459 şi terminat în 6 ani. Este simbolul şi centrul Imperiului Otoman, localizat între Cornul de Aur şi Marea Marmara, cu o vedere superbă asupra strâmtorii Bosfor.

Nu rata!

Tocmeşte-te pentru orice fleac în bazar, bea ceai cu negustorii, mănâncă peşte vândut direct de pe bărcile ancorate în porturi, cumpără orice conţine simbolul ochiului lui Alah şi coboară în catacombe. Merită!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty IZMIR

Mesaj Scris de Admin 09.02.07 14:51

Izmir (Turcia)


Ultima editare efectuata de catre Admin in 19.01.14 15:55, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Bosfor - tunelul secolului Proiectul va lega feroviar Europa

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:57

Bosfor - tunelul secolului Proiectul va lega feroviar Europa de Asia, pe sub Stramtoarea Bosfor.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty ANTALYA

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:51

TURCIA - Pagina 4 Antalya
Antalya - Nunta poleita cu lux si kitsch
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Istanbul, orasul-legenda

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:47

Istanbul, orasul-legenda
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Doua fete ale Istanbulului

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:37

Doua fete ale Istanbulului
http://www.gds.ro/Util%20si%20placut/2006-07-01#articolNr54125
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Turcia - intre istorie, religie si turism

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:24

Turcia - intre istorie, religie si turism
http://www.sfin.ro/articol_1653/turcia___intre_istorie__religie_si_turism.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Istanbul

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:22

Istanbul
http://www.gdo.ro/Magazin/2005-02-16#articolNr5275


Ultima editare efectuata de catre in 01.07.07 17:37, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Un tunel va lega cele două maluri ale Bosforului

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:19

Un tunel va lega cele două maluri ale Bosforului
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2006/05/060501_bosfor_tunel.shtml
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty TURCIA

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 20:07

Turcia
=====
 Plaja turceasca la preturi romanesti si servicii vestice


Ultima editare efectuata de catre Admin in 19.01.14 15:55, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty TURCIA

Mesaj Scris de Admin 01.02.07 16:06

TURCIA - Pagina 4 Z


Ultima editare efectuata de catre Admin in 08.04.14 10:40, editata de 5 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

TURCIA - Pagina 4 Empty Re: TURCIA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum