Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Gheorghiu[V=]

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Gheorghiu[V=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.06 10:23

Rezumarea primului mesaj :


Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcTEWf1k7e1SeO3uKVDj9_-Lb9G3jkFQ1I4cTsI3WEzH1y6qVRlODGjoc74Virgil 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcRafQhHEuXREJVyn50zVd2em-clKC4qagB2caPbxvchIKCRd17PYn9jiqsPetre
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcQ1R_KfnFNP6hTbeRvlafJWjm_IIqyMUb0hmbuoirj08Q1-D4rVv3D7C8YLica 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcT2MCPM3EEawtu68cs0S-t3pT08X9VJFP5zyeP87VE9pgByFgMW-IOzITqyTeodora 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcRAY_FMiUXc-vQOVygTt9gFaAO0so-v1dgZ6cLxxMs4JmxJ55QQU5_veE15Angela 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcTYtXTWl7DzejmH_H3DI7OIWbneOAfMI_FItiO1UU7yqOnZ9AppLux3bG0Gheorghe 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcS9ahZXfiHofXUqv_Kju4rHxD251ZXk5cgJenwUBB4NW-LcK_C1dkA0DBkLumonita 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcQFxfs0Etvb2y5xqhQJn9AnP6QXfh-vGIzMg7s9eBUCPb7Ocw5Mqs-VjdMMihnea
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcSkqSDAWkVZx2KPtqg-_dyEsfbEUJQNEMxLc7a20xY0odT4y6l2U1opValentin 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcS_qBUDjG1vPsiE-QS3vlw56YB4rUpSxpEhUsx_pPEvjj8_THR4e5vYAU6iMiluta 


Ultima editare efectuata de catre Admin in 02.05.15 13:01, editata de 93 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu, la Scala din Milano

Mesaj Scris de Admin 30.06.07 17:14

Angela Gheorghiu, la Scala din Milano
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Gheorghe Gheorghiu a petrecut 24 de ore in aeroportul din Ne

Mesaj Scris de Admin 21.06.07 12:51

Gheorghe Gheorghiu a petrecut 24 de ore in aeroportul din New York Celebrul solist Gheorghe Gheorghiu a trecut recent printr-o experienta traumatizanta. La opt iunie, s-a imbarcat in avion cu destinatia Los Angeles. Scopul vizitei pe tarim american a fost Andra, fiica sa, care si-a invitat tatal la festivitatea de absolvire a liceului. Numai ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din tirg, iar planurile artistului au fost date peste cap de un eveniment neplacut. Desi trebuia sa ajunga in aceeasi zi in Los Angeles, Gheorghiu a fost nevoit sa-si petreaca 24 de ore in aeroport. De teama unui atac terorist, avionul a trebuit sa faca o escala in New York, aceasta prelungindu-se suparator de mult. Avind in vedere atentatele din 11 iunie 2001, care s-au soldat cu pierderi semnificative de vieti omenesti, teama si haosul s-au facut simtite printre pasageri ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu lansează un album

Mesaj Scris de Admin 06.06.07 11:44

Angela Gheorghiu lansează un album
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Gheorghe Gheorghiu, indragostit de un manechin de virsta fii

Mesaj Scris de Admin 25.05.07 8:01

Gheorghe Gheorghiu, indragostit de un manechin de virsta fiicei sale In ultima vreme cantautorul Gheorghe Gheorghiu a cam disparut din peisajul românesc. Rubicondul cintaret isi pregateste, in momentul de fata, un album de revenire. Insa, in viata sentimentala pare sa-i merga bine. S-a amorezat lulea de un manechin, Andreea, pe care o curteaza de citeva luni, ii trimite SMS-uri, flori, adica tot tacimul pentru a o cuceri. Singura problema a indragostitului este ca noua cucerire are in jur de 20 de ani si este apropiata de virsta fiicei sale. Nu ar trebui sa-si faca prea multe probleme, nu de alta, dar mai sint si alte cazuri de indragostiti tomnatici care etaleaza iubite de virsta copiilor lor. Ca sa o faca sa-l iubeasca, s-a apucat de slabit, nu bea decit sucuri si apa plata, vrea intr-un fel sau altul sa arate si el ca un manechin. Greu de crezut ca va aj ...


continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Luminita Gheorghiu, patru premii internationale

Mesaj Scris de Admin 16.05.07 13:16

Luminita Gheorghiu, patru premii internationale
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu, in concert la Bucuresti

Mesaj Scris de Admin 16.05.07 13:05

Angela Gheorghiu, in concert la Bucuresti
http://curierulnational.ro/?page=articol&editie=712&art=50818
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu, triumf la Roma

Mesaj Scris de Admin 21.04.07 20:23

Angela Gheorghiu, triumf la Roma
http://www.realitatea.net/56743_Angela-Gheorghiu--triumf-la-Roma-.htmlSoprana româncă Angela Gheorghiu a cucerit publicul italian cu o interpretare magistrală în Traviata lui Verdi. Spectacolul, pus în scenă de legendarul Franco Zeffirelli, a avut loc aseară, cu prilejul zilei oraşului.Roma aniversează astăzi 2760 de ani de la întemeiere.

Soprana Angela Gheorghiu a jucat rolul Violettei şi l-a avut ca partener pe baritonul italian Renato Bruson. Cei doi au impresionat publicul, dar şi pe ziariştii italieni. Spectacolul de la Opera din Roma a fost transmis în direct în 22 de săli de cinema din toată Italia.

Este pentru a opta oară când cineastul Franco Zeffirelli pune în scenă Traviata, una dintre montări având-o în rolul principal pe Maria Callas.

Astăzi, de Ziua Romei, muzeele şi expoziţiile din capitala italiană pot fi vizitate gratuit, iar pe străzi au loc numeroase concerte în aer liber. Potrivit legendei, oraş dintre cele 7 coline a fost fondat de Romulus, cu 753 de ani înainte de Hristos.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu nu va veni la Festivalul Enescu

Mesaj Scris de Admin 04.04.07 8:49

Angela Gheorghiu nu va veni la Festivalul Enescu
http://www.azi.ro/daca.htm
Ministrului Iorgulescu nu-i pasă că soprana Angela Gheorghiu nu va cânta în cadrul ediţiei din acest an a Festivalului Internaţional "George Enescu". Cel puţin aşa a reieşit din afirmaţiile sale, făcute ieri, în cadrul unei conferinţe de presă."Acest Festival există şi nu este important în raport de prezenţa sau non-prezenţa Angelei Gheorghiu.
Opinia mea este că, probabil, din câte am văzut, nu va veni pentru că ea a motivat că are un alt program" - a spus ministrul Iorgulescu. Deşi Ioan Holender, directorul artistic al Festivalui Internaţional "George Enescu", anunţa anul trecut, tot într-o conferinţă de presă, că ediţia din acest an a manifestării va fi deschisă, la 1 septembrie, de o serie de artişti români cunoscuţi în străinătate, printre care şi Angela Gheorghiu, ministrul Culturii spune că în programul final soprana nu se regăseşte.
În prezent programul manifestării a fost definitivat, săptămâna trecută Guvernul aprobând şi un buget de 22 milioane de lei pentru organizare. "Faţă de ediţia precedentă avem o majorare a bugetului cu aproximativ 25%, în condiţiile în care festivalul va dura cu o săptămână mai mult şi se va desfăşura şi în alte localităţi din ţară (...) O microstagiune a festivalului va fi la Sibiu. Vom duce mai multe formaţii, artişti, orchestre să concerteze pe scena Sălii Thalia sau pe alte scene ale festivalului", a afirmat Iorgulescu. La 1 mai vor demara şi lucrările la Sala Palatului, pentru îmbunătăţirea acusticii şi scenei, în vederea găzduirii festivalului.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Re: Gheorghiu[V=]

Mesaj Scris de Admin 01.04.07 17:16

ANGELA GHEORGHIU
RECITAL
LOS ANGELES, CA
Soprana romanca, Angela Gheorghiu si-a reconfirmat prestigiul de mare diva a operei mondiale cu o performanta de mare valoare la Chandler Pavilion, in Los Angeles, Sambata, 17 Martie. A fost o seara de neuitat pentru un public care o vedea pe marea vedeta din Carpati pentru prima data intr[size=9]‑un recital de acest fel, in Los Angeles. Anul trecut Gheorghiu a fost protagonista operei Pagliacci cu Opera din Los Angeles, care este sub directia lui Placido Domingo.
Romanii s-au prezentat in numar foarte mare -probabil in jur de 30% din spectatori- aclamand-o pe soprana noastra atat de staruitor, ca la sfarsitul recitalului a fost nevoita sa iasa la "encores", pentru nu mai putin de 5 ori. De fiecare data si-a delectat publicul cu alta arie din repertoriul mondial. Una din ele fiind melodia compusa de Ion Grigoriu - "Muzica", aceasta fiind dedicata de compozitor in mod special Angelei.
De teama sa nu mai fie chemata pe scena din nou, dupa aria "Non ti scordar di me" de Curtis, artista a luat frumos de brat pe Stuart Canin, concermeister-ul orchestrei Operei din Los Angeles si a parasit scena, in timp ce spectatorii zambeau dandu-si seama de trick-ul experimentatei soliste.
Ziarul LA Times de luni apreciaza ca, desi Angela e cunoscuta ca fiind cam capricioasa, datorita renumelui ei, in recitalul de Sambata nu a fost vorba de asa ceva. Diva noastra a avut o prezentare exceptionala incepand cu garderoba aleasa pana la ultimul gest care nu a facut decat sa sublinieze alura zvelta si "gorgeaus" a moldovencei din Vrancea (descrierea apartine criticului muzical de la Los Angeles Times). Desi registrul mediu al sopranei a fost uneori acoperit de orchestra, dar a fost remarcabila in registrul inalt prin varietatea dramatica, vulnerabilitate si dedicare. Repertoriul a fost constituit din arii din "Faust" de Gounod, "Le Cid" si "Manon" de Massenet si binecunoscuta arie Habanera din "Carmen" de Bizet. In partea a doua a interpretat arii din "Manon Lescaut", "La Rondine" si "Madame Butterfly" de Puccini si din "La Forza del Destino" de Verdi.
Pentru "encore", soprana a interpretat arii din "My Fair Lady", cantecul "Grandada", "Muzica" de Grigoriu, "O mio bambbino caro" de Puccini si in final "Non ti scordar di me". Angela Gheorghiu s-a remarcat pe scena internationala in 1992, la Covenant Garden, in Londra cu rolul Zerlinei in Don Giovanni. Dar ce a sigilat-o, ca si mare stea a operei mondiale, a fost rolul Violettei in "La Traviata". Dirijorul Georg Solti, cand a auzit-o cantand, a spus, "Eram in lacrimi. A trebuit sa ies. Fata asta e minunata! Poate face orice"!
In 1996, primarul Rudy Giuliani din New-York a oficiat casatoria divei cu marele tenor italian Roberto Alagna.
De atunci cei doi au fost protagonisti ai multor opere peste tot in lume. Angela are numeroase inregistrari cu compania de inregistrari Decca si EMI, solo si impreuna cu Alagna.
De asemenea a cantat in rolul principal, in filmeleiopere "Romeo si Julietta" si "Tosca". Mai recent, Angela Gheorghiu a fost aleasa cea de-a 74-a cea mai frumoasa femeie din lume de FHM magazine.
Valentin C. Rada Esq
http://www.clipa.com/index.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Obsedanta iubire pentru Angela Gheorghiu

Mesaj Scris de Admin 26.03.07 16:40

Roberto Alagna si-a publicat amintirile
Obsedanta iubire pentru Angela Gheorghiu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty "Filmul m-a ales pe mine"

Mesaj Scris de Admin 26.02.07 17:47

"Filmul m-a ales pe mine"
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu, la Metropolitan Opera

Mesaj Scris de Admin 22.02.07 13:32

Angela Gheorghiu, la Metropolitan Opera
Vocea Angelei Gheorghiu se aude din nou de pe scena prestigioasei Metropolitan Opera din NY, de data asta din spatele rolului Amelia din "Simon Boccanegra". Soprana de origine romana a cantat cu "rafinament si concentrare adanca", scrie The New York Times in editia de miercuri, citat de Mediafax. Este pentru prima data cand Angela Gheorghiu apare in rolul Amelia la Met. Apreciatul bariton Thomas Hampson detine rolul titular, iar Marcello Giordani este iubitul Ameliei, in opera lui Verdi. Productia poate fi urmarita la Metropolitan Opera pana pe 9 martie.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Soţul Angelei Gheorghiu, sub bagheta lui Coppola

Mesaj Scris de Admin 14.02.07 11:08

Soţul Angelei Gheorghiu, sub bagheta lui Coppola
Cineasta americană Sofia Coppola va semna pentru prima oară regia unui spectacol liric. Sub "bagheta" ei va evolua tenorul Roberto Alagna, soţul sopranei Angela Gheorghiu, în opera "Manon Lescaut", care va fi pusă în scenă la Opera din Montpellier. Proiectul a fost dezvăluit presei cu prilejul prezentării Festivalului Radio France et Montpellier (care va avea loc între 11 şi 28 iulie 2007). Manifestaţia va include o "Zi Francis Ford Coppola", cineastul urmând să fie prezent la Montpellier, unde soţia sa, Eleanor, va deschide o expoziţie la Musée Fabre. Seara, Orchestra naţională din Montpellier va interpreta muzica din "Naşul " şi "Apocalypse Now", compusă de Carmine Coppola, tatăl lui Francis Ford. Alagna este de origine siciliană ca şi familia Coppola.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Luminiţa Gheorghiu

Mesaj Scris de Admin 05.02.07 12:19

Luminiţa Gheorghiu
Este interesant să cunoşti omul din spatele rolului, să vezi cum gândeşte, cum trăieşte, să descoperi ce îl determină să fie atât de discret şi modest, când ar avea dreptul să-şi strige faima în gura mare, şi nimeni nu ar avea nimic de comentat. Acest actor, această persoană este nimeni alta decât Luminiţa Gheorghiu, cel mai premiat actor român la festivalurile de specialitate din întreaga lume. Luminiţa Gheorghiu este născută la 1 septembrie şi toată adolescenţa şi-a petrecut-o luând lecţii de pian la Şcoala de Muzică, după care a fost admisă la Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, după a doua încercare.

Chiar dacă este mulţumită de ceea ce face în prezent, actriţa susţine că „am înţeles prea târziu că doar muzica te înalţă şi te mângâie. Teatrul sau filmul te pun pe gânduri“. Primul rol pe o scenă de teatru îl interpretează în 1971, însufleţind-o pe Mărioara în „Sânziana şi Pepelea“ la Studioul Casandra. În 1972 interpretează două roluri pe scena Teatrului „Mihai Eminescu“ din Botoşani, Victoriţa din „O fată imposibilă“, şi Vivie în „Profesiunea Doamnei Warren“. Pe scena de la Bulandra, scenă unde susţine spectacole şi în prezent, o admirăm interpretând-o pe Gerda, pe Nimi, Safta sau Lucietta în 1976. În 1985 o vedem în rolul Sonia din „Unchiul Vanea“, iar în 1995, în „Trei surori“, dă viaţă rolului Olga. Şi tot la Bulandra o vedem în „Tacâmuri de pui“ şi „Tango“. Luminiţa Gheorghiu debutează în cinematografie cu rolul Catrina a lui Moromete, în „Moromeţii“, pe fondul stării de disperare şi neputinţă pe care o resimţea în urma decesului fiicei sale. „Labirintul“, „Secvenţe“ sau „Priveş- te înainte cu mânie“, sunt alte filme în care interpretarea fără cusur a Luminiţei Gheorghiu se face remarcată.

Succesul internaţional avea să-l cunoască însă alături de Cristi Puiu, care o cooptează în echipa peliculei „Moartea domnului Lăză- rescu“. Aici Luminiţa Gheorghiu este Mioara, o asistentă medicală modestă, chinuită şi obosită de condiţiile şi rutina meseriei. Filmul nu numai că este primit foarte bine de critici, dar este difuzat în mai multe ţări din Europa şi SUA, criticii de specialitate apreciind „discreţia şi umilinţa interpretei faţă de personaj“. La prima vizionare a filmului, actriţa se arăta chiar ea surprinsă de felul cum a interpretat rolul Mioara. „M-a surprins şi pe mine felul cum îl învelesc cu pătura, pentru că îl învelesc altfel decât în alte secvenţe şi îi spun cu un alt semiton „Hai, domnu’ Lăzărescu, mergem...?“. În ianuarie 2007, filmul lui Cristi Puiu ajunge la Los Angeles, fiind nominalizat la categoria „Cel mai bun rol secundar feminin“, iar juriul Asociaţiei Criticilor de Film din Los Angeles îi decernează premiul Luminiţei Gheorghiu. Actriţa îşi aminteşte că la festivitatea de decernare a premiilor nu a avut emoţii când a urcat pe covorul roşu, faimosul covor roşu, fiindcă s-a gândit că „asta mi-e meseria...“.


Ultima editare efectuata de catre in 16.05.07 13:14, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Luminita Gheorghiu, felicitata de Clint Eastwood

Mesaj Scris de Admin 26.01.07 17:42

Luminita Gheorghiu, felicitata de Clint Eastwood

Asociatia Criticilor de Film din Los Angeles i-a inmanat, de curand, Luminitei Gheorghiu, premiul pentru „Cea mai buna actrita in rol secundar“, pentru rolul asistentei Mioara Avram din pelicula „Moartea domnului Lazarescu“, regizata de Cristi Puiu. La aceeasi categorie a concurat si Jennifer Hudson, cu rolul din «Dreamgirls» pentru care, o zi mai târziu, lua Globul de Aur. Pentru performanta, Gheorghiu a fost felicitata, printre altii, si de actorul Clint Eastwood. Succesul nu a schimbat-o, insa, cu nimic, impresionand in continuare prin modestie si simplitate.


- Va asteptati sa luati premiul din partea Asociatiei Criticilor de Film din Los Angeles? Cum ati primit vestea?

In clipa in care am aflat, eram la filmari, la „Lombarzilor 8“. Voiam sa ma apuc sa mai citesc secventa si am primit un telefon de la Cristi Puiu care m-a anuntat ca am luat premiul. Sunt destul de tare de felul meu, dar, cand am auzit, mi s-au inmuiat picioarele, nu m-am gandit niciodata ca mi se va intampla asta, mai ales ca nici un actor român nu a mai luat pâna acum un astfel de premiu. Toti colegii s-au bucurat foarte tare, un asemenea premiu cred ca se rasfrange asupra actorilor romani, eu mereu zic ca acesta e premiul Romaniei. Pe 11 decembrie am aflat - cred ca nu am sa uit nicicand aceasta data - si, dupa o luna, pe 13 ianuarie, am plecat la Los Angeles, iar pe 14 am fost la festivitatea de decernare. Parca as fi fost de-a lor, facusem un film la ei si imi dadeau acest premiu. Asa m-am simtit si nu stiu de ce nu m-am gandit inainte ca vor fi atat de calzi. Daca stau acum sa ma gandesc bine, comportamentul lor era firesc. Oameni pe care nu i-am cunoscut niciodata si nu stiu daca ii voi mai vedea vreodata, critici de film, actori, veneau si ma felicitau pentru rolul pe care l-am facut. printre ei era si Clint Eastwood!

- Premiul unde il tineti?

In sufragerie, l-am pus langa CD-ul cu „Lombarzilor 8“.

- Cum s-a schimbat viata dumneavoastra si traseul profesional de la primul film in care ati aparut si pana la rolul Mioarei Avram din „Moartea domnului Lazarescu“?

Primul meu rol principal feminin a fost in „Labirintul“ (1980), filmul pe care l-am facut cu Serban Creanga. In rest, am mai avut diverse aparitii de mai mica intindere, a urmat „Morometii“, dupa care a venit „Moartea domnului Lazarescu“. Toate rolurile pe care le-am interpretat pana acum cred ca mi-au fost destinate de undeva de sus, si atunci nu sunt mai atasata de unul decat de celalalt, dar sigur ca este absolut coplesitor traseul pe care l-a avut „Moartea domnului Lazarescu“, Ma atasez de rolurile care imi ies mai repede si mai bine. E foarte greu sa te uiti la tine si sa fii de acord imediat cu ce ai facut. Cu rolul Mioarei Avram, m-am lasat pur si simplu pe mana lui Cristi Puiu si s-a dovedit ca am facut foarte bine. Nimeni nu s-a gandit de la inceput ca „Moartea domnului Lazarescu“ va avea o viata atat de lunga. Premiul pe care l-am luat la Los Angeles este al 45-lea.

- Cum ati caracteriza acest film? Un film dur, adevarat? Ma gandesc la spusele regizorului cum ca filmul este o poveste de dragoste, o comedie, un film despre batranete si despre sistemul medical, dar, inainte de toate, este un film despre indiferenta atotdistrugatoare, despre nepasare si lipsa de comunicare. Dumneavoastra unde l-ati incadra?

E, intr-adevar, un film de dragoste sau despre lipsa de dragoste, un film despre cat de putin timp avem pentru cei de langa noi. Viata ne ia pe sus si foarte rar ne facem timp cu adevarat pentru cei de langa noi. Si nu ma refer la familie, la copii, cu ei traiesti, ii iubesti, ai grija de ei. Vorbesc de vecini, de oamenii de pe strada. La acest film nu atat moartea efectiva a lui Lazarescu m-a interesat, cat singuratatea lui. E foarte greu sa fii singur, singuratatea e mai rea decat moartea. In subsidiar, este vorba despre sistemul medical romanesc. Si va dau si un argument in acest sens. Cand am fost in Franta, la zilele filmului romanesc, in pauzele dintre vizionari, francezii veneau la mine si ma intrebau: „Stiti ca si eu am petrecut, cu soacra mea, aceeasi situatie?“ ~sta cred ca e meritul filmului. Daca ar fi vorba doar despre sistemul medical romanesc, nu stiu daca ar interesa pe atat de multa lume, pe cand tema singuratatii si a dragostei este universal valabila.

- Care credeti ca este calea corecta pe care trebuie sa o urmeze o familie care traieste drama dezintegrarii - cum se intampla cu familia Matei din serialul „Lombarzilor 8“?

O femeie trebuie sa stie sa traiasca si pentru ea, mai ale cand copiii sunt - cum se intampla in film - cat de cat crescuti si aranjati. In viata, trebuie sa ai curaj si ma bucur ca scenaristii au gandit asa. La un moment dat, trebuie sa te rupi de ceea ce te loveste. Femeile din Romania ar trebui sa aiba puterea sa traiasca si singure. Ce daca ai cinci copii? Cu unul sau cu cinci, mie mi se pare la fel de greu si, ca femeie, trebuie sa ai curaj. Si la 50 de ani poti sa iti iei viata in propriile maini. Singuratatea in doi e mai rea decat cea pe cont propriu.

- Cum a fost sa jucati alaturi de actori tineri? Ma refer aici la Tudor Aaron Istodor si la Monica Barladeanu.

Actorii tineri, cand sunt buni, vin cu un aer proaspat si te improspateaza si pe tine. Cred ca avem de invatat unii de la altii.

- Ca actrita, v-ati vedea moderand emisiuni la tv?

Nu, pentru ca este o profesie pe care trebuie sa o inveti si sa o exersezi. Trebuie sa ai multe calitati, este foarte greu sa fii moderator. Trebuie, in primul rand, sa stii sa taci dupa ce ai pus intrebarea si sa dirijezi omul spre raspunsul dorit. E o meserie grea, nu o cunosc, dar vad cand un moderator e bun sau nu. Nu sunt toti buni, cum nu sunt toti actorii buni.

- Care sunt lucrurile pe care le considerati „injositoare“ pentru un actor si pe care nu le-ati face niciodata?

Niciodata nu as ruga un regizor sa ma distribuie din prietenie. Nu am facut nimic injositor in profesia asta si cred ca, daca m-as naste si de o suta de ori, cred ca tot la fel m-as comporta. Sunt o provinciala, nu sunt facuta pentru a avea relatii de conjunctura; e limita mea si mi-o asum. In meseria asta, trebuie sa te duci, sa te zbati, sa ceri.

- Ce parere aveti despre tot conflictul iscat in jurul ultimului concurs organizat de Centrul National al Cinematografiei? Merita, oare, Cristi Puiu sa i se intample asta? A cui credeti ca e vina? A „mafiei“ din acest sistem despre care s-a tot vorbit, a regulamentului?

Cristi Puiu, dupa ce a facut ca numele Romaniei sa fie pronuntat de 45 de ori, dupa ce a avut o recunoastere internationala de atatea ori, nu trebuia sa mai participe la nici un concurs. Trebuia sa aiba, din oficiu, o finantare pentru aceste merite pe care nu eu i le-am recunoscut. A fost vorba de jurii peste jurii internationale. Ar trebui sa fie ca la anumite facultati la care nu se mai da examen, ci se ia in calcul doar media de la BAC si din timpul anilor de studiu. Indiferent daca el scria si trei cuvinte, e normal sa ai incredere ca stie ce are de facut cu un film. Sistemul, comisia nu le cunosc si nici nu ma intereseaza, cred ca nu trebuia sa participe. Daca era in America, probabil ca i se dadea finantare. El s-a supus acestui sistem de concurs, dar cred ca trebuia sa aiba un regim special, in mod obligatoriu.

- La ce proiecte lucrati acum?

La jumatatea lunii februarie, incep filmarile la sezonul doi din „Lombarzilor 8“, care va incepe, probabil, sa fie difuzat la B1 TV din luna martie si mai am doua proiecte. Pana nu se fac, nu stiu nimic exact. Horatiu Malaele vrea sa joc in productia pe care o pregateste, iar un regizor roman, care este profesor la Toulouse, are un scenariu, mi l-a dat si a zis ca vom face un film prin august-septembrie.
http://www.gardianul.ro/2007/01/26/media_cultura-c20/luminita_gheorghiu_felicitata_de_clint_eastwood-s89326.html


Ultima editare efectuata de catre in 16.05.07 13:14, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu va canta la Chicago

Mesaj Scris de Admin 20.01.07 10:52

Angela Gheorghiu va canta la Chicago Soprana Angela Gheorghiu va interpreta rolul Mimi in "La Boheme", de Puccini, in stagiunea 2007-2008 a Operei Lirice din Chicago, potrivit site-ului oficial al institutiei, citat de Mediafax.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Luminita Gheorghiu, cel mai important premiu luat de un acto

Mesaj Scris de Admin 20.01.07 8:08

Luminita Gheorghiu, cel mai important premiu luat de un actor roman ."Nu mi-am imaginat ca o sa ma simt a lor, desi paradoxal am fost asa de fericita ca am luat un premiu pentru Romania", a marturisit Luminita Gheorghiu inca emotionata si proaspat intoarsa din Statele Unite, unde pe 14 ianuarie a participat la decernarea premiilor Asociatiei Criticilor de Film din Los Angeles, primind pentru rolul din "Moartea domnului Lazarescu" Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin. "A fost extraordinar. Nu mi-am imaginat ca o sa vina atatia oameni la mine sa-mi spuna ce minunat e filmul, ce minunat e rolul, sa fiu atat de tinuta in brate! Sa fiu in aceeasi sala cu Steven Spielberg, Helen Mirren sau Clint Eastwood! Sa vorbesc cu niste oameni care sa fie cu tot sufletul pe buze!"

"Pe covorul rosu n-am avut emotii. Mi-am facut meseria"

Luminita Gheorghiu s-a pregatit din tara pentru selecta ceremonie de la Hotelul Park Hyatt din Los Angeles. Si-a conceput un speech care sa nu fie lung (l-a si cronometrat), a luat aparatul de fotografiat in bagaj (pe care l-a uitat apoi in camera de hotel - "sotul mi-a facut scandal ca am ratat un eveniment unic in viata"), a luat-o pe fiica sa, Alexandra, sa-i serveasca drept translator. La Los Angeles s-a intalnit si cu o prietena care locuieste acolo de 14 ani. "Ea imi spunea cand eram pe covorul rosu "zambeste, zambeste", dar cred ca zambeam mai mult de oboseala. Dar n-am avut emotii, si stiti de ce? Pentru ca in momentul in care am calcat pe covorul rosu, mi-am spus ca asta mi-e meseria. Iar cand am urcat pe scena, pur si simplu am uitat ca Steven Spielberg si Clint Eastwood erau chiar in fata, la o masa." Discursul Luminitei Gheorghiu a fost scurt si la obiect, dar a impresionat asistenta. Actrita a spus ca premiul e in cea mai mare masura premiul lui Cristi Puiu ("sa fie foarte clar!") si a multumit regizorului si producatorilor. "Dar cand am spus ca am visat acest premiu de cand eram copil si ca Dumnezeu si ei, cei din sala, m-au ajutat sa-mi vad acest vis implinit, mi s-a pus un nod in gat si am simtit ca s-au emotionat si ei." Henry Sheen, presedintele Asociatiei Criticilor de Film din Los Angeles, a intrebat-o pe Alexandra Gheorghiu care-i sunt planurile de viitor, dar, cand a aflat ca vrea sa devina regizor de film, a spus ca, dupa acest premiu, mama sa a devenit foarte scumpa si ca trebuie sa fie constienta de asta.

"Toti ma intrebau ce face Cristi, dar nu puteam spune adevarul"

Bineinteles ca Luminita Gheorghiu a fost intrebata despre Cristi Puiu. Ce face, ce lucreaza? "Moartea domnului Lazarescu" a avut in Statele Unite un succes fara precedent, fiind primul film romanesc bagat atat in seama (si in topuri) de catre cei mai apreciati critici de specialitate. "Am inghitit si n-am putut sa le zic ce se-ntampla. Ce sa fac? Sa ma plang ca un olimpic cu 44 de olimpiade castigate a ramas corigent la el acasa? Le-am spus ca lucreaza, ca se pregateste de urmatorul film. Oricum nu cred ca ar fi inteles."
Asociatia Criticilor de Film din Los Angeles s-a infiintat in 1975 si in fiecare an recompenseaza cele mai notabile performante de pe marile ecrane. La actuala editie, premiile au recompensat aceleasi filme care au fost acum cateva zile distinse si cu Globuri de Aur (oferite de Asociatia Presei Straine de la Hollywood): cel mai bun film al anului - "Letters from Iwo Jima" de Clint Eastwood, cel mai bun regizor - Paul Greengrass pentru "United 93", cea mai buna actrita in rol principal - Helen Mirren (pentru "The Queen"), cel mai bun actor in rol principal - Forest Whitaker si Sacha Baron Cohen, cel mai bun actor in rol secundar masculin - Michael Sheen ("The Queen") si altele. Printre micile exceptii s-a numarat si filmul lui Cristi Puiu. In preferintele criticilor din Los Angeles, Luminita Gheorghiu a devansat-o pe favorita numarul doi, Jennifer Hudson, care a primit Globul de Aur pentru "Dreamgirls".


Ultima editare efectuata de catre in 16.05.07 13:12, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu nu mai cânta la Covent Garden

Mesaj Scris de Admin 26.12.06 9:04


Angela Gheorghiu nu mai cânta la Covent Garden

Dupa ce sotul ei a parasit scena Scalei din Milano în plin spectacol, Angela Gheorghiu a facut si ea un gest criticat de presa: a renuntat sa mai cânte într-o opera de Verdi la Covent Garden. Publicatiile britanice sustin acum ca Angela Gheorghiu si Roberto Alagna se comporta pe scena precum cuplul Ceausescu la cârma tarii. Acum doua saptamâni, sotul sopranei Angela Gheorghiu, tenorul Roberto Alagna a plecat de pe scena. Alagna s-a înfuriat când publicul a început sa fluiere chiar în timp ce el interpreta o arie din Aida. Jignit, le-a aratat spectatorilor pumnul si apoi a plecat. Angela Gheorghiu are pretentii exagerate, sustine saptamânalul The Observer. Plecarea româncei de la Covent Garden este un eveniment tinut departe de ochii lumii. Oficial, au fost probleme cu contractul. Neoficial, soprana ar fi ratat câteva repetitii importante, sustine presa londoneza. Jurnalistii scriu ca soprana a mai avut probleme cu cei alaturi de care a lucrat. A refuzat sa poarte anumite costume, a refuzat sa urmeze scenarii ale unor opere celebre si nu a urcat pe scena decât dupa ce pretentiile i-au fost îndeplinite.
http://www.independent-al.ro/content/view/1009/44/1/1/
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Tenorul Roberto Alagna a parasit Scala in plin spectacol.

Mesaj Scris de Admin 12.12.06 5:27

Tenorul Roberto Alagna a parasit Scala in plin spectacol.

Tenorul Roberto Alagna, sotul sopranei Angela Gheorghiu, care interpreta rolul Radames in opera "Aida" pusa in scena la Teatrul Scala din Milano, a parasit scena brusc, duminica seara, in plin spectacol, furios din cauza criticilor aduse la adresa sa, transmite AFP. "Roberto Alagna a parasit Scala, iar numele celui care il va inlocui va fi anuntat foarte curind", a precizat un purtator de cuvint din partea teatrului milanez. Tenorul a parasit scena dupa ce a interpretat aria "Celeste Aida" pe parcursul careia a fost fluierat continuu ...continuare


Ultima editare efectuata de catre Admin in 14.03.11 12:10, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu o acuza pe Maria Callas de isterie

Mesaj Scris de Admin 12.11.06 19:31


Învinuind-o ca n-a înteles nimic din “Tosca”


Angela Gheorghiu o acuza pe Maria Callas de isterie

La 41 de ani, Angela Gheorghiu este, fara îndoiala, una dintre marile vedete din lumea lirica. Interpretarea rolurilor Mimi (“Boema”), Julieta, Butterfly si Tosca o plaseaza în fruntea sopranelor lirice ale momentului. Ea nu a mai fost auzita la Paris din 2001, când a cântat în “Boema” de Puccini, la Opera Bastille. În 2003, a triumfat alaturi de Roberto Alagna în “Romeo si Julieta”, la Chorégies d’Orange. Acum câteva zile, a dat primul concert parizian la Sala Pleyel, cu arii din opere franceze si italiene. Într-un interviu acordat ziarului Le Monde, Angela Gheorghiu recunoaste ca este intransigenta si ca refuza sa lucreze cu cei pe care nu-i place: ”Daca eu sunt singura care spune nu, este pentru ca ma consider raspunzatoare de spectacol, la fel ca directorul institutiei, dirijorul sau regizorul. Dar eu sunt singura pe scena, în fata publicului. Dirijorul este cu spatele, în fosa, iar regizorul, acasa. Unii nu au curajul sa vina sa salute pe scena ca sa auda huiduielile”. Întrebata de ce a spus ca în “Tosca” Maria Callas nu a înteles nimic din rol, soprana a sustinut în continuare ca marea cântareata l-a interpretat într-o maniera foarte isterica înca din primul act. Si, pornind de la Tosca, artista relateaza si câteva amintiri din tara: “ Eu stiu cum sa reactionez: în România, am primit telefoane prin care mi se cerea sa îmi vorbesc de rau colegii, ori care îmi spuneau: < Daca nu cânti aceasta muzica de propaganda, nu vezi niciun Puccini >. Astazi, nu-mi mai este teama, dar nu vreau sa aud vorbindu-se de politica, desi guvernarea Ceausescu mi-a sustinut si încurajat întotdeauna cariera. Precizez ca nu mi-am parasit tara, am plecat doar sa fac o cariera internationala”. Angela are contracte semnate pâna în 2012.
http://www.independent-al.ro/content/view/887/44/
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Enescu fara Angela Gheorghiu

Mesaj Scris de Admin 08.11.06 10:46

Enescu fara Angela Gheorghiu Soprana Angela Gheorghiu sustine ca numele sau este folosit de organizatorii editiei 2007 a Festivalului International "George Enescu" fara ca ea sa fi semnat vreun contract in acest sens.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu deschide Festivalul "Enescu" 2007

Mesaj Scris de Admin 01.11.06 8:00

Angela Gheorghiu deschide Festivalul "Enescu" 2007
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Angela Gheorghiu va lupta contra cancerului la san

Mesaj Scris de Admin 03.10.06 17:45

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Bulb Angela Gheorghiu va lupta contra cancerului la san


Ultima editare efectuata de catre in 16.05.07 13:09, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Re: Gheorghiu[V=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.06 10:23

Angela Gheorghiu si Costin Miereanu vor primi titlul de Doctor Honoris Causa al Universitatii de Arte din Iasi


Ultima editare efectuata de catre Admin in 07.12.10 16:54, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Gheorghiu[V=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.06 10:23


Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcTEWf1k7e1SeO3uKVDj9_-Lb9G3jkFQ1I4cTsI3WEzH1y6qVRlODGjoc74Virgil 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcRafQhHEuXREJVyn50zVd2em-clKC4qagB2caPbxvchIKCRd17PYn9jiqsPetre
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcQ1R_KfnFNP6hTbeRvlafJWjm_IIqyMUb0hmbuoirj08Q1-D4rVv3D7C8YLica 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcT2MCPM3EEawtu68cs0S-t3pT08X9VJFP5zyeP87VE9pgByFgMW-IOzITqyTeodora 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcRAY_FMiUXc-vQOVygTt9gFaAO0so-v1dgZ6cLxxMs4JmxJ55QQU5_veE15Angela 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcTYtXTWl7DzejmH_H3DI7OIWbneOAfMI_FItiO1UU7yqOnZ9AppLux3bG0Gheorghe 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcS9ahZXfiHofXUqv_Kju4rHxD251ZXk5cgJenwUBB4NW-LcK_C1dkA0DBkLumonita 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcQFxfs0Etvb2y5xqhQJn9AnP6QXfh-vGIzMg7s9eBUCPb7Ocw5Mqs-VjdMMihnea
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcSkqSDAWkVZx2KPtqg-_dyEsfbEUJQNEMxLc7a20xY0odT4y6l2U1opValentin 
Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Images?q=tbn:ANd9GcS_qBUDjG1vPsiE-QS3vlw56YB4rUpSxpEhUsx_pPEvjj8_THR4e5vYAU6iMiluta 


Ultima editare efectuata de catre Admin in 02.05.15 13:01, editata de 93 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gheorghiu[V=] - Pagina 9 Empty Re: Gheorghiu[V=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum