Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Monroe[V=]

2 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Monroe[V=]

Mesaj Scris de Admin 26.02.06 11:14

Rezumarea primului mesaj :

Monroe[V=] - Pagina 4 Images?q=tbn:ANd9GcQpDBWjVBKBY2ViNbQF387VjvMLPSjr8IEo5Kn4fgFiQEcbw5BM8O6dkzwMARLYN  MONROE-
17]Sexul este ceva natural. Iar eu sunt în foarte bune relaţii cu natura.
16]E mai bine sa fii fericita de una singura decat nefericita langa cineva.
15]Nu ma deranjeaza sa traiesc intr-o lume a barbatilor, cat timp pot fi o femeie.
14]Invata din ziua de ieri, traieste in ziua de azi si spera penru ziua de maine.
13]Imperfectiunea este frumoasa, nebunia este geniu si este mai bine sa fii absolut ridicol decat absolut plictisitor.
12]Stiu ca am apartiunut publicului si lumii, nu pentru ca as fi fost talentata sau extrem de frumoasa, dar pentru ca nu am apartinut nimanui altcineva.
11]Toti ar trebui sa incepem sa traim inainte sa imbatranim. Teama este stupida. La fel sunt si regretele.
10]Femeilor care cauta sa fie egale cu barbatii le lipseste ambitia.
9]Daca vrei sa ai doua fete, macar una dintre ele ar trebui sa fie draguta.
8]Daca as fi respectat toate regulile, nu as fi ajuns niciodata nicaieri.
7]Este mai bine sa fii urata pentru ceea ce esti, decat iubita pentru ceea ce nu esti.
6]Cred ca totul se intampla cu un motiv. Oamenii se schimba ca sa inveti sa renunti la ei, lucrurile merg prost ca sa le apreciezi atunci cand merg bine, crezi in minciuni ca sa inveti sa nu ai incredere in nimeni in afara de tine si, uneori, totul se duce de rapa ca sa faca loc lucrurilor bune.
5]Hollywoodul este acel loc în care un sărut este plătit cu 50 de dolari
şi un suflet cu 50 de cenţi.
4]O carieră reuşită este un lucru minunat, dar noaptea, cînd ţi-e frig, nu te poţi cuibări în ea.
3]Sexul face parte din natură, iar eu nu vreau să mă împotrivesc naturii.
2]Ciinii nu m-au muscat niciodata. Doar oamenii.
1]O fata desteapta saruta, dar nu se indragosteste, asculta, dar nu crede, si paraseste inainte de a fi parasita.
=====
Monroe[V=] - Pagina 4 Images?q=tbn:ANd9GcR1ZfxCHlrJF-R9uHphgNdm71fX5AtBsz2ay3p7qvwZGkqXvV1g-VbWGxefJAMES  MONROE-


Ultima editare efectuata de catre Admin in 08.07.15 16:17, editata de 74 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Re: Monroe[V=]

Mesaj Scris de Admin 28.07.10 11:52

La mai puţin de 1 metru în faţa ei se afla orchestra formată din 12 muzicieni îmbrăcaţi în costume şi zîmbindu-i larg.
În spatele lor era o punte de aproximativ o jumătate de metru lăţime. Apoi, chiar în spatele punţii respective se afla primul rînd de scaune, iar preşedintele stătea chiar în faţa lui Marilyn. Deci, se pare că preşedintele se afla la aproximativ 4 metri distanţă de ea. După declaraţiile celor prezenţi în seara aceea, la început Jack a fost un pic şocat de apariţia lui Marilyn, apoi destul de mulţumit, nicidecum jenat, după cum spun alte mărturii. Bobby, care se afla pe rîndul al III-lea, rînjea ca o pisică de Cheshire. Ethel, care se afla pe rîndul al II-lea, în faţa soţului ei, părea şi ea mulţumită. Dacă ne luăm după fotografiile care i-au fost făcute în timpul prezenţei lui Marilyn pe scenă, pare că se distra de minune. Însă, în aceleaşi fotografii, Pat pare mai degrabă îngrijorată. Jeanne Martin, care stătea în secţiunea VIP din Madison Square Garden, spune că o privea pe Marilyn cu o fascinaţie îngrozită: "Sincer, oricît de mult aş fi iubit-o pe Marilyn, intervenţia ei mi s-a părut a fi culmea prostului gust", spune ea. "Nu am nimic cu Marilyn. Era Marilyn, făcea ce făcea Marilyn. N-o pot învinui pentru faptul că era ea însăşi". "Îmi amintesc că nu-mi găseam locul pe scaun şi tot încercam să mă uit în altă parte, însă nu puteam să mă abţin şi mă uitam", spune Martin. "Era o privelişte de milioane. Înregistrările pe care le-am văzut cu toţii nu-i fac dreptate. Pe viu, era destul de şocant, mai ales pe vremea aceea. Însă, faptul că Bobby a organizat aşa ceva şi că preşedintele a permis aşa ceva... trebuie s-o spun, la vremea aceea mi s-a părut o lipsă de respect la adresa instituţiei prezidenţiale şi a Primei Doamne. Mi-am zis: «O, Doamne! Ce se întîmplă dacă Jackie vede chestia asta? Ce o să creadă?». "Jackie nu era în sală. Absenţa ei a transmis un mesaj. Pînă la urmă era Prima Doamnă, acesta era un spectacol în cinstea zilei de naştere a soţului ei, iar evenimentul avea să fie transmis la Televiziune. Faptul că s-a hotărît să nu vină la spectacol spune multe despre sentimentele pe care le avea pentru aventura dintre soţul ei şi vedeta de cinema. Ştia ce se întîmplase şi o deranja. I-a spus agentului Clinton Hill, de la Serviciile Secrete: "N-am de gînd să particip la aşa ceva. După părerea mea, Administraţiei i-a scăpat complet din mînă povestea asta cu Marilyn". Hill n-a avut nimic de zis în legătură cu acest subiect, cel puţin nimic care ar fi meritat să-i spună Primei Doamne. După un moment de tăcere, Jackie şi-a dat seama, probabil, că a mers prea departe şi i-a spus: "Te rog, uită că am zis asta". (Nunziata Lisi, prietena surorii lui Jackie, Lee Radziwill, îşi aminteşte: "Lee mi-a spus că Jackie şi JFK nu se certaseră pentru apariţia lui Marilyn la Madison Square Garden. Pur şi simplu, ea a hotărît că dacă lui nu-i păsa de sentimentele ei, dacă nu-i păsa că se va simţi umilită, foarte bine! Nu va veni la spectacol, iar el nu va putea să facă nimic ca să o convingă să renunţe la hotărîrea ei. I-a spus lui Lee: «Viaţa e prea scurtă ca să-mi fac probleme pentru Marilyn Monroe». A luat copiii la Glen Ora, o reşedinţă la distanţă de două ore de Washington, unde s-a distrat călărind".)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Re: Monroe[V=]

Mesaj Scris de Admin 27.07.10 10:38

Moartea ciudată a lui Marilyn Monroe
La 19 mai 1962, în culisele Madison Square Garden din New York, Marilyn Monroe era îngrozitor de neliniştită, şi pe bună dreptate. Fără îndoială, îşi dăduse în sfîrşit seama de gravitatea situaţiei. Era pe cale să cînte în cinstea cuiva care o respinsese, iar acesta era preşedintele SUA. Plecase din Los Angeles nesocotind dorinţele şefilor ei de la Fox, riscînd rolul principal dintr-un film. Complicaţii greu de imaginat, însă, de bine, de rău (şi, se pare, în ultima vreme mai ales de rău), aceasta era viaţa lui Marilyn.
La începutul lunii, producătorul Richard Adler era îngrijorat în privinţa costumaţiei pe care avea să şi-o aleagă Marilyn pentru un asemenea eveniment important şi televizat. Ea i-a spus să nu-şi facă probleme, că avea de gînd să poarte o rochie neagră sofisticată, cu un decolteu înalt, pe care i-o crease deja designerul Norman Norell.
Şi totuşi, avea cu totul alte intenţii. L-a rugat pe designerul Jean Louis să creeze o rochie "pe care doar Marilyn Monroe ar putea s-o poarte", şi exact asta a făcut. "Marilyn avea un fel încîntător de a-şi etala corpul şi, în acelaşi timp, de a-şi păstra eleganţa", mărturisea el. "Aşa că am creat o rochie de culoarea pielii, cum nu mai exista alta, singurul lucru care arăta că nu e nud, ci rochie, fiind doar paietele şi mărgelele". Rochia nu era căptuşită, iar Marilyn nu purta lenjerie intimă! De fapt, rochia a fost cusută direct pe corp de către creatorul ei (rochie care s-a vîndut la preţul de 1,27 milioane de dolari, la o licitaţie din 2007). Pe scenă, după ce a fost prezentată de Peter Lawford, acesta i-a luat haina de hermină, iar Marilyn a început să cînte "La Mulţi Ani" pentru preşedinte. "S-a descurcat destul de bine cu versurile", spune producătorul Richard Adler, "însă, oricum nu se auzea nimic, pentru că mulţimea urla şi ţipa. A fost un fel de seducţie în massă". Mulţi dintre cei care manifestă un interes chiar şi trecător pentru Marilyn Monroe au văzut filmarea din seara aceea, în care Marilyn cîntă "La Mulţi Ani". Nu este la fel de cunoscut şi restul intervenţiei ei, un omagiu special pentru JFK compus de Adler şi cîntat de Monroe pe melodia "Thanks for the Memories" ("Îţi mulţumesc pentru amintiri"). După aceea, Marilyn a mai cîntat încă o dată "La Mulţi Ani". "M-am simţit onorată cînd am fost chemată să cînt", i-a spus Marilyn, după aceea, lui Richard Merryman, redactor la Life. "Se aşternuse liniştea în sală cînd am apărut; mă simţeam ca şi cum, dacă aş fi purtat un slip, s-ar fi văzut sau ceva de genul ăsta. M-am gîndit: «Vai de mine, dacă nu scot nici un sunet?» Îmi amintesc că, în momentul în care m-am îndreptat spre microfon, m-am uitat pînă în tavan şi înapoi şi mi-am zis: «Acolo aş fi, sus acolo, sub una dintre grinzile alea, aproape de tavan, după ce mi-am plătit cei 2 dolari ca să intru.»" În mod clar, a fost o alegere ciudată din partea lui Marilyn să fie cît mai provocatoare în acea seară, mai ales dacă ne gîndim la cariera ei de pînă atunci. Cîţi ani petrecuse plîngîndu-se de imaginea ei de blondă prostuţă? Cîte bătălii dusese cu cei de la Fox ca să o distribuie în roluri care nu se încadrau în acest tipar? Cîţi ani studiase actoria, ca să-şi dea seama şi ceilalţi că are talent? Oare de ce s-a hotărît să renunţe la orice şansă de a fi privită altfel şi a apărut în această noapte importantă, plină de celebrităţi, sub înfăţişarea personajului pe care se străduise atît de mult să-1 îngroape? Cu siguranţă, în filmul Something's Got to Give nu juca rolul unei blonde proaste, avea un rol serios. A fost o alegere. Majoritatea apropiaţilor ei nu au fost încîntaţi de ea. În timpul unei repetiţii pentru spectacol, Paula Strasberg a spus: "Devine din ce în ce mai senzuală. Dacă nu se opreşte, o să fie o parodie." Richard Adler, care a scris versurile speciale pentru fragmentul "Mulţumesc pentru amintiri" din prestaţia lui Marilyn, a fost atît de nemulţumit de felul în care s-a prezentat Marilyn, încît l-a sunat pe Peter Lawford. Lawford 1-a sunat pe JFK şi i-a zis: "Marilyn are de gînd să se îmbrace foarte sexy". Reacţia lui JFK? "Sună bine". Nimeni nu putea să facă sau să-i zică lui Marilyn să o lase mai moale. După cum arată înregistrările din seara aceea, se pare că Marilyn se afla foarte departe de preşedinte, cînd a cîntat. Învăluită în întuneric, pare că se uită într-un mare gol. De fapt, nu s-a putut vedea niciodată ce se afla în faţa ei.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty JFK, Frank Sinatra si Marilyn Monroe participau la orgii

Mesaj Scris de Admin 18.06.10 17:55

JFK, Frank Sinatra si Marilyn Monroe participau la orgii
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Viaţa lui Marilyn Monroe, la licitaţie

Mesaj Scris de Admin 11.06.10 9:28

Viaţa lui Marilyn Monroe, la licitaţie
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Ar fi împlinit 84 de ani...

Mesaj Scris de Admin 05.06.10 8:36

Ar fi împlinit 84 de ani...

Dacă nu s-ar fi stins atât de prematur, actriţa Marylin Monroe, legendă a frumuseţii de la Holywood, ar fi împlinit, ieri, 84 de ani.
Diva Americii s-a născut pe 2 iunie 1926, adevăratul său nume fiind Norma Jean Mortensen. Marylin Monroe a fost cel mai celebru star din cinematografie şi sex simbol al secolului XX.

Monroe[V=] - Pagina 4 Read Citeste articolul
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Decesul lui Marilyn Monroe, subiect de film

Mesaj Scris de Admin 12.05.10 14:19

Decesul lui Marilyn Monroe, subiect de film
La 50 de ani de la moartea actritei, Hollywood-ul va produce o pelicula care va avea ca subiect misteriosul deces al acesteia.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Scrierile lui Marilyn Monroe, publicate Marilyn Monroe a fos

Mesaj Scris de Admin 29.04.10 15:36

Scrierile lui Marilyn Monroe, publicate


Marilyn Monroe a fost privita ca fiind imaginea femeilor blonde, a sexului frumos si chiar ... detalii »
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Video / Marilyn Monroe şi John Lennon, imaginea Citroën

Mesaj Scris de Admin 12.02.10 18:47

Video / Marilyn Monroe şi John Lennon, imaginea Citroën
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Noi fotografii cu Marilyn Monroe, făcute publice

Mesaj Scris de Admin 06.02.10 11:38

Noi fotografii cu Marilyn Monroe, făcute publice


Fotografii cu Marilyn Monroe în care aceasta se relaxează cu un prieten într-un apartament din New York, cu doar nouă luni înainte de a muri , au fost făcute publice, vineri, după ce 45 de ani au fost păstrate într-o arhivă. Autorul fotografiilor, Len Steckler, a surprins-o pe actriţă în clişee alb-negru, în decembrie 1961, când aceasta a venit la New York pentru a-l vizita pe prietenul fotografului, poetul Carl Sandburg - FOTO
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Misterul morţii lui Marilyn Monroe: sinucidere sau asasinat?

Mesaj Scris de Admin 09.01.10 17:06

Misterul morţii lui Marilyn Monroe: sinucidere sau asasinat?

La 5 august 1962 superstarul american Marilyn Monroe, a fost găsită moartă. Ştirea a zguduit America, „îngerul blond”, sau „ultima zeiţă”, cum fusese poreclită, a cărei frumuseţe tulburătoare fermecase milioane de spectatori de pe tot globul, părăsise lumea aceasta pentru a intra în legendă. Era blondă, superbă, întruchipa perfecţiunea. Pentru reviste de mare tiraj, magazine şi ilustrate, avea o poziţie preferată...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty VIDEO / Film cu Marilyn Monroe fumând marijuana, scos la vân

Mesaj Scris de Admin 02.12.09 15:01

VIDEO / Film cu Marilyn Monroe fumând marijuana, scos la vânzare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Celebra actriţă Marilyn Monroe era urmărită pas cu pas de FB

Mesaj Scris de Admin 13.10.09 22:20

Celebra actriţă Marilyn Monroe era urmărită pas cu pas de FBI Diva blondă a Americii în anii ‘50, Marilyn Monroe – pe numele ei real Norma Jean Baker – a fost urmărită cu maximă atenţie de FBI. Motivele pentru care contraspionajul american i-a acordat atâta atenţie actriţei au fost două: legăturile ei cu mişcarea comunista prin intermediul...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Marilyn Monroe, celebra actriţă care ura să se spele, deşi i

Mesaj Scris de Admin 12.10.09 11:03

Marilyn Monroe, celebra actriţă care ura să se spele, deşi iubea parfumurile scumpe Mulţi bărbaţi de pe planetă o consideră încă idealul feminin pe Marilyn Monroe. Celebrul star american, pe numele său adevărat Norma Jean Baker, s-a născut pe data de 1 iunie, în Los Angeles, California. Şi-a petrecut cea mai mare parte a copilăriei în orfelinat, căsătorindu-se la vârsta...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Joe DiMaggio si-ar fi dorit alaturi o Marilyn Monroe docila,

Mesaj Scris de Admin 02.09.09 8:35

Joe DiMaggio si-ar fi dorit alaturi o Marilyn Monroe docila, departe de lumina reflectoarelor
Jucatorul
de baseball Joe DiMaggio si-ar fi dorit sa o transforme pe Marily
Monroe dintr-o diva admirata de barbatii din lumea intreaga intr-o
femeie casnica, care sa renunte la cariera sa publica si sa aiba o
viata tihnita, undeva departe de lumina reflectoarelor.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Viata secreta a lui Marilyn Monroe dezvaluiri socante de

Mesaj Scris de Admin 01.09.09 8:44

"Viata secreta a lui Marilyn Monroe" - dezvaluiri socante despre moartea divei de la Hollywood

Frank Sinatra a dat-o afara pe Marilyn Monroe din resedinta lui de
vacanta Cal-Neva Lodge, cu doua saptamani inainte ca aceasta sa moara,
potrivit lui J. Randy Taraborrelli, autorul unei serii de interviuri
realizate cu persoane apropiate divei, relateaza dailymail.co.uk, citat
de Mediafax.

In
aceasta carte, ce contine o serie de interviuri cu mai multe persoane
apropiate actritei, publicistul american a dezvaluit adevarata
dimensiune a nelinistilor, bolilor si dependentei de medicamente de
care a suferit legendara artista americana, decedata pe 5 august 1962,
in urma unei supradoze de medicamente, la varsta de 36 de ani.

Pe
10 aprilie 1962, la 17 zile dupa intalnirea pe care Marilyn Monroe a
avut-o cu presedintele american John F. Kenney, actrita ar fi trebuit
sa aiba o intalnire profesionala cu Henry Weinstein, scenaristul noului
ei film, "Something's Got To Give". La acea vreme, Weinstein nu stia ca
Marilyn Monroe facuse o pasiune pentru presedintele american, fiind
devastata dupa ce acesta i-a respins avansurile - in timpul
weekend-ului petrecut impreuna in vila din Palm Springs a lui Bing
Crosby -, spunand ca ea nu avea "stofa de prima doamna a Americii".

Vazand
ca Marilyn Monroe nu se prezinta la intalnire, Weinstein l-a sunat pe
Ralph Greenson, psihiatrul care o trata pe diva americana si care era
convins ca aceasta suferea de schizofrenie paranoida, iar cei doi s-au
grabit spre resedinta actritei din Brentwood, Los Angeles, unde au
gasit-o in coma, in urma unei supradoze cu medicamente. In cele din
urma, Ralph Greenson a reusit sa o readuca la viata. Ulterior s-a aflat
ca Marilyn Monroe luase o combinatie de medicamente: Nembutal, Demerol
si Librium.

O sursa apropiata, care a tinut sa isi pastreze
anonimatul, temandu-se de represalii din partea familiei Kennedy, a
declarat ca vinovatul principal responsabil pentru depresia de care
suferea celebra actrita era chiar presedintele de atunci al Statelor
Unite, John F. Kennedy. Actrita a murit, de altfel, in urma unei
supradoze de medicamente. Moartea ei a declansat numeroase speculatii,
presa internationala intrebandu-se, de-a lungul anilor, daca Marilyn
Monroe a luat doza mortala de medicamente din proprie intiativa sau
daca a fost ucisa pentru a se sterge urmele asocierii ei cu familia
Kennedy.

Pe cand filma la "Inadaptatii", in august 1960, Marilyn
Monroe era extrem de dependenta de medicamentele prescrise de Greenson.
Actrita a inceput sa se planga ca "aude din nou voci", iar dozele de
tratament i-au fost marite. Greenson i-a prescris cate 300 de miligrame
de Nembutal, desi doza maxima este de 100 de miligrame. Potrivit lui
Rupert Allen, agentul de publicitate al actritei, aceasta inghitea pe
platourile de filmare si doze mari de Seconal, un alt medicament din
clasa barbituricelor, care o faceau sa devina "complet paranoica" in
orele in care era treaza.

Frank Sinatra, cu care Marilyn Monroe
a avut o relatie tumultuoasa, presarata de numeroase perioade de
despartire, a invitat-o pe aceasta, pentru a petrece alaturi de actorul
britanic Peter Lawford si de sotia acestuia, Pat, la resedinta lui de
vacanta Cal-Neva Lodge, cateva zile de vacanta, incepand din 27 iulie
1962, cu mai putin de doua saptamani inainte de moartea actritei. Joe
Langford, un angajat al companiei care asigura paza proprietatii lui
Sinatra, isi aminteste: "Cand Frank a vazut-o pe Marilyn a fost socat
sa constate cat era ea de deprimata si l-a sunat imediat pe psihiatrul
ei".

Injectiile cu calmante pe care diva americana obisnuia sa
si le faca singura in ultimii ani ai vietii i-au socat pe cei prezenti.
"Si-a deschis poseta si a scos acele seringi. Eram chiar acolo, alaturi
de Frank Sinatra si de Pat Lawford", a adaugat Joe Langford. Marilyn
Monroe declara, insa, de fiecare data ca acelea erau injectiile ei "cu
vitamine" si ca stie foarte bine ce face. Putin mai tarziu, insa,
actrita a lesinat in camera ei.

"Frank Sinatra nu stia ce sa mai
creada despre toate acestea. Era suparat, desi o iubea pe Marilyn. Insa
nu voia ca ea sa moara la Cal-Neva atat timp cat era si el acolo. Ar fi
fost ceva teribil", a spus Langford. "Scoate-o de aici si scoate-o
imediat", i-ar fi spus Sinatra acestuia. Stacy Baron, un alt oaspete al
lui Sinatra, isi aminteste: "Eram in hol si l-am vazut pe Peter Lawford
intr-o parte si pe Pat in cealalta parte «scotand-o practic pe sus» pe
aceasta femeie. Am fost cu adevarat socat. Era Marilyn Monroe".

Aceste
interviuri vor fi publicate in cartea intitulata "The Secret Life Of
Marilyn Monroe", de J. Randy Taraborrelli, ce va fi lansata de editura
Sidgwick, pe 18 septembrie.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Marilyn Monroe, Madonna si Jenna Jameson - femei care au sch

Mesaj Scris de Admin 25.07.09 14:31

Marilyn Monroe, Madonna si Jenna Jameson - femei care au schimbat perceptiile despre sex

America, tara tuturor posibilitatilor, tara democratiei, tara
libertatii de exprimare, tara unde casatoriile intre persoanele de
acelasi sex sunt permise in cateva state, tara unde libertatea este -
cel putin la nivel teoretic - cuvantul de ordine. Si totusi, la nivel
perceptual, lucrurile nu au stat tot timpul asa in America, mai ales
intr-o zona delicata cum este sexul. Pornind de la exemplul lui Nicole
Daodone, care a infiintat centrul OneTaste din San Francisco, unde
promite ca oamenii ating implinirea sexuala la nivel mental,
jurnalistii de la Vanity Fair au facut o trecere in revista a femeilor
care, de-a lungul anilor, au reusit sa schimbe perceptiile americanilor
despre sex. Din acest clasament nu lipsesc nume precum Marilyn Monroe,
Madonna, Jenna Jameson sau Monica Lewinsky.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Marilyn Monroe i-a cântat lui Kennedy fără lenjerie intimă

Mesaj Scris de Admin 19.07.09 7:35

Marilyn Monroe i-a cântat lui Kennedy fără lenjerie intimă

http://www.click.ro/Click_de_Duminica/Click_Acasa/marilyn-monroe-i-a-cantat-lui-kennedy-fara-lenjerie-intima

Povestea de dragoste dintre sex-simbolul Americii, Marilyn
Monroe, şi fostul preşedinte al SUA, John.F. Kennedy, rămâne încă
învăluită în mister după ce a dat naştere la numeroase speculaţii
scandaloase.


Aventura actriţei cu J.F. Kennedy a început în vara anului 1961. În
luna iunie, Marilyn a fost acceptată în cercul de prieteni intimi ai
liderului de la Casa Albă. A fost văzută împreună cu surorile Kennedy
la un concert susţinut de Frank Sintatra, care frecventa de asemenea
cercul prezidenţial. Actorul Peter Lawford i-a făcut cunoştinţă
frumoasei Marilyn cu preşedintele.
Lawford era însurat la acea vreme cu una dintre surorile lui Kennedy.
Pasiunea dintre divă şi John s-a aprins repede. Lawford, care devenise
un confident al cumnatului său, o aducea pe Marilyn la bordul avionului
prezidenţial.
Ea îl însoţea pe liderul american la întâlniri oficiale şi petreceau
mult timp împreună. Locul lor preferat de întâlnire era o vilă de pe
malul mării din Santa Monica. Marilyn a povestit unui jurnalist
amănunte şocante despre legătura ei cu John. S-a plâns că nu puteau
petrece noaptea cu lumina stinsă, deoarece gărzile de corp erau tot
timpul în alertă.

Actriţa nu numai că nu ţinea secret amorul ei cu preşedintele, ba
chiar îi plăcea s-o trâmbiţeze. Sărbătorirea zilei de naştere a lui
Kennedy, în 1962, a rămas de pomină în istorie. Îmbrăcată într-o rochie
sexy, fără lenjerie intimă, Marilyn i-a cântat cu foc “Happy Birthday,
Mr. President”, cântec pe care l-a transformat într-o declaraţie
publică de iubire.
Ziarele de scandal au exploatat la maximum relaţia lor de amor. Acest
fapt a început să-l deranjeze pe Kennedy, care – în 1964 – voia să
candideze pentru un nou mandat de preşedinte. Era conştient că
slăbiciunea pentru Marilyn i-ar fi pus piedici în cariera politică.
Unii membri ai clanului Kennedy susţin că John a pus capăt relaţiei cu
actriţa la insistenţa tatălui său.
Rochia care a făcut istorie

Rochia pe care Marilyn Monroe a purtat-o la recepţia dată la Casa Albă
cu prilejul împlinirii vârstei de 45 de ani de către John F. Kennedy a
scris istorie. La 37 de ani distanţă, s-a vândut cu preţul record de
1,26 de milioane de dolari. Câştigătorul licitaţiei nu şi-a dezvăluit
identitatea nici în ziua de astăzi.
Sinucidere, accident sau crimă?

Născută la 1 iunie 1926, Marilyn Monroe – pe numele adevărat Norma
Jeane Mortenson - a fost una dintre cele mai frumoase actriţe de la
Hollywood. A avut o copilărie nefericită, fiindcă mama ei – bolnavă
psihic – a dat-o în grija altora.
Marilyn a fost căsătorită cu un oarecare James Dougherty (1942-1946),
jucătorul de baseball Joe DiMaggio (1954) şi scriitorul Arthur Miller
(1956-1961). La 4 august 1962, Marilyn era disperată că nu mai putea
lua legătura nici cu Bobby Kennedy şi a ameninţat că va da toate
aventurile în vileag.

Nu a mai apucat, fiindcă în acea noapte a fost găsită moartă.
Oficial, s-a sinucis cu o supradoză de somnifere. Moartea sa a generat
însă un şir fără sfârşit de speculaţii potrivit cărora a fost ucisă şi
că fraţii Kennedy nu ar fi fost străini de crimă.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Ultimele poze ale lui Marilyn

Mesaj Scris de Admin 12.05.09 21:13

Ultimele poze ale lui Marilyn
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Marilyn Monroe

Mesaj Scris de Admin 02.03.09 17:40

Marilyn Monroe

În 1945, apăruse deja pe coperţile a peste 30 de reviste naţionale. Anul următor i-a adus un contract cu studiourile 20th Century Fox.

În cei 16 ani de carieră cinematografică a făcut 29 de filme, din care 24 chiar în primii opt ani. Vulnerabilitatea şi senzualitate ei înnăscută, dar mai ales talentul extraordinar pentru comedie, au ajutat-o să devină una dintre cele mai faimoase femei ale secolului XX.

În mai 1962, Monroe şi-a făcut ultima apariţie publică importantă, cântând Happy Birthday, Mr. President în cadrul unei petreceri televizate dată în cinstea preşedintelui american John F. Kennedy.

Trei luni mai târziu, în dimineaţa zilei de 5 august 1962, este găsită moartă în casa sa din Los Angeles. Oficial, moartea ei a fost înregistrată ca sinucidere prin consum excesiv de medicamente. Adepţii teoriilor conspiraţiei susţin că decesul actriţei are legătură cu fraţii Kennedy.
articol complet
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Cine o imita cel mai bine pe Marilyn Monroe.In variantă româ

Mesaj Scris de Admin 26.01.09 10:20

Cine o imita cel mai bine pe Marilyn Monroe.In variantă românească.


A fost cea mai cunoscută divă blondă din întreaga lume, dorită de milioane de bărbaţi şi admirată de sute de mii de femei. Chiar şi după moarte, imaginea ei a rămas de-a pururi un model pentru lumea vedetelor şi nu numai.
Este vorba bineînţeles de Marilyn Monroe. Dacă, în America, VIP-urile s-au bătut în a o imita cât mai bine pe controversata actriţă, ei bine, mai nou şi vedetele noastre încearcă acelaşi lucru. Click! a întocmit o listă cu frumoasele noastre imitatoare. Loredana este pe prima poziţie. Dacă...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty 146.500 de dolari pentru o fotografie a lui Marilyn Monroe

Mesaj Scris de Admin 18.12.08 16:09

146.500 de dolari pentru o fotografie a lui Marilyn Monroe
Ultima fotografie a lui Marilyn Monroe, înainte de tragica ei dispariţie realizată de Bert Stern a fost vândută la un preţ record, miercuri, într-o licitaţie organizată la New York.Instantaneul realizat de Stern, intitulat "The Last Sitting", a fost vândut [...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty MARILYN MONROE INCA INSPIRA MODA

Mesaj Scris de Admin 11.12.08 10:35

MARILYN MONROE INCA INSPIRA MODA


Dupa 48 de ani de la moartea actritei, Marilyn Monroe ramane inca un icon al feminitatii. De la stilul glam rock al cantaretei Gwen Stefani si pana la alura de femme fatale a actritei Scarlett Johansson, numeroase sunt starurile si nu numai care s-au inspirat din stilul divei hollywoodiene.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Marilyn Monroe, ultimul sexy pictorial

Mesaj Scris de Admin 04.12.08 12:52

Marilyn Monroe, ultimul sexy pictorial
http://www.click.ro/ClickNews/marilyn-monroe-ultimul-sexy-pictorial
În 1961, un fotograf american pe nume Douglas Kirkland a vrut să realizeze un pictorial incendiar cu cea mai dorită femeie a Americii din acel moment, Marilyn Monroe. Fotograful era angajat al revistei Look şi sedinta foto cu Marilyn Monroe l-a transformat intr-unul dintre cei mai celebrii fotografi ai ai momentului.

Pictorialul s-a desfăşurat cu un an înaintea morţii vedetei şi marca 25 de ani de la lansarea revistei Look. Pe atunci, Marilyn Monroe avea 35 de ani si tocmai divortase de Arthur Miller.

Ea s-a fotografiat intinsa pe pat, printre aşternuturile albe, diafane si cu zâmbet suav, lăsând aparatul foto să o surprindă pe jumatate goală în dormitorul propriu.
Imaginile sunt instantanee de pe filmul fotografic realizat de Douglas Kirkland
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty James Monroe

Mesaj Scris de Admin 05.11.08 17:57

James Monroe (April 28, 1758 – July 4, 1831) was the fifth President of the United States (1817–1825). His administration was marked by the acquisition of Florida (1819); the Missouri Compromise (1820), in which Missouri was declared a slave state; the admission of Maine in 1820 as a free state; and the profession of the Monroe Doctrine (1823), declaring U.S. opposition to European interference in the Americas, as well as breaking all ties with France remaining from the War of 1812.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Marilyn si clanul Kennedy

Mesaj Scris de Admin 20.09.08 20:37

Marilyn si clanul Kennedy
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Monroe[V=] - Pagina 4 Empty Re: Monroe[V=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum