Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Tarile Musulmane

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Tarile Musulmane

Mesaj Scris de Admin 14.02.06 4:56

Rezumarea primului mesaj :

Liderul opoziţiei egiptene a caracterizat şi el holocaustul drept un “mit”
Liderul principalului grup islamist de opoziţie din Egipt a declarat marţi că holocaustul a fost un “mit”. În plus a mai criticat şi guvernele occidentale pentru persecutarea persoanelor care se îndoiesc de existenţa genocidul evreiesc, informează Associated Press.

Aceste comentarii au fost făcute de Mahdi Akef (foto alăturată), liderul Frăţiei Musulmane, organizaţie care are un larg suport în rândul populaţiei, şi se încadrează în aceeaşi logica a declaraţiilor prin care şi preşedintele iranian, Mahmoud Ahmadinejad, a spus că se îndoieşte de existenţa unui genocid al evreilor. Bineînţeles că aceste afirmaţii au dat naştere unor critici dure din partea opiniei internaţionale, dar în schimb nu au fost criticate de guvernele şi mass-media din lumea arabă.

Democraţiile occidentale îi persecută pe toţi aceia care nu se conformează politicii sioniste referitoare la holocaust”, a scris Akef într-un articol adresat adepţilor săi.
Directorul din Israel al centrului Simon Wiesenthal a avertizat asupra pericolului că în lumea arabă s-a iscat un val al negării holocaustului. “Problema este că foarte puţini lideri din lumea arabă sunt dispuşi să le spună oamenilor că trebuie să înţeleagă şi să accepte faptul că holocaustul chiar a avut loc”, a adăugat Efraim Zuroff.
Tonul dur folosit de Mahdi Akef este în contrast cu discursurile moderate ale organizaţiei sale în timpul alegerilor parlamentare. Frăţia Musulmană este de fapt o grupare ilegală şi astfel militanţii săi au fost prezentaţi drept candidaţi independenţi la alegeri, reuşind să obţină 20 la suta din voturi, adică 88 de locuri în parlament, devenind astfel principalul bloc de opoziţie din ţară. La aceste alegeri, ce s-au încheiat în 7 decembrie, Partidul Naţional Democrat al preşedintelui Hosni Mubarak a obţinut 320 de fotolii în parlament, obţinând 73 la sută din voturi. Alte partide de opoziţie au reuşit să obţină 17 locuri în parlament. Astfel opoziţia deţine aproape 25 la sută din locurile din parlament faţă de doar 10 procente înregistrate în fosta legislatură.
În articolul său, publicat pe o pagină de internet a grupului musulman, Akef a mai criticat şi politica Statelor Unite ale Americii, dar şi a altor state occidentale: “eu fac aceste declaraţii pentru toţi oamenii liberi din întreaga lume cu scopul de a trezi conştiinţa umanităţii. Sabia democraţiei loveşte doar în aceia care ridică steagul islamului”.
Frăţia Musulmană cere şi implementarea legii islamice, Shariah, deşi nu a explicat foarte clar ce va însemna acest lucru pentru Egipt. Mulţi analişti acuză această organizaţie pentru faptul că în public foloseşte discursuri moderate, în timp ce susţine tacit şi atitudini mai radicale.
Frăţia Musulmană este şi cel mai vechi grup islamist din Egipt, fiind creat în 1928 de Hassan al-Banna. A fost interzis în 1954, dar a continuat să participe la alegeri prin candidaţi “independenţi”, devenind astăzi cel mai important bloc al opoziţiei. Reprezentanţii acestei organizaţii au declarat că ar mai fi obţinut încă 30 de locuri suplimentare în parlament daca forţele de securitate nu ar fi inetrvenit violent în campania electorală.

http://ro.novopress.info/?p=857


Ultima editare efectuata de catre Admin in 29.07.11 12:09, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Re: Tarile Musulmane

Mesaj Scris de Admin 03.07.09 19:28

Institutiile filantropice ale sauditilor
Bineinteles ca toti colegii mei din bransa s-au intrebat care erau intentiile mele. Mi-au dat un exemplu. „Uite cum finanteaza sauditii aceste grupari... sauditii au infiintat mai multe institutii filantropice pe o strada in Virginia, mai exact Grove Street nr. 555, Herndon, Virginia.”
„Bine, am zis eu ... sauditii sunt teroristi ... si ce-i cu asta?” „Aceste institutii filantropice finanteaza institutii ca Fratia Musulmanilor, Hamas, Hizballah, Al-Qai’da. Asadar, sauditii beneficiaza de deduceri de impozit pentru terorism. Acestia au infiintat niste grupari de fatada si astfel toate gruparile teroriste din SUA si gruparile de fatada primesc banii sauditilor sub forma de donatii caritabile”. „Nu se poate ... iti bati joc de mine?” „Nu, chiar asa este”.
Mi-au mai spus ca langa locuinta mea din Tampa, Florida, traiau unii dintre cei mai mari teroristi din lume. Era vorba de doi profesori de la universitatea din Florida. Unul dintre acestia, care tocmai plecase din tara si se afla acum in Siria, era liderul mondial al Jihad-ului Islamic. Al doilea la comanda dupa el, liderul Jihad-ului Islamic din emisfera vestica, este dr Sami Al-Arian, profesor la universitatea din Florida de Sud.
„Cred ca glumesti... asa ceva nu poate fi adevarat.”
Ei bine asa e, acestia strang bani din toata America si ii trimit in Siria si in Palestina pentru a angaja atacatori sinucigasi care sa ii omoare pe evrei. Am primit si casete video in care profesorul Al-Arian era pe scena cand unul dintre prietenii lui s-a ridicat si a spus: „Ia sa vedem cine da 500$ pentru a omori un evreu? Exista oameni in Ierusalim care sunt dispusi sa injunghie un evreu pe strada, dar avem nevoie de 500$.” „Toti acesti bani, adauga el, vor intra in Comitetul Islamic pentru Palestina.” Acest comitet este de fapt gruparea de fatada din S.U.A. pentru Jihad-ul Islamic Palestinian. Vazand toate acestea m-am asigurat ca totii prietenii mei din FBI si CIA vor primi si ei aceste dosare.
„Bine dar de ce nu l-ati dat in urmarire judiciara pe tipul asta din moment ce stiti de el inca din 1989?”, am intrebat eu, la care mi s-a raspuns: „Am vrea noi ... am incercat sa il dam in judecata, dar deoarece toti banii pe care ii primeste provin de la sauditi si cum ni se ordonase sa nu intreprindem nici o actiune care sa deranjeze guvernul saudit, nu am putut sa ne atingem de el.”
„Ei lasa ca pe mine nu ma deranjeaza sa pun guvernul saudit in dificultate”, am spus eu ... si stiti ce am facut? Am donat bani institutiei de binefacere care strangea fonduri pentru teroristi caci numai astfel legea din Florida imi dadea dreptul sa dau in judecata institutia filantropica pentru a afla unde se duc banii mei. Situatia a fost hilara.
La inceputul lui martie 2002 am elaborat o lunga actiune judiciara in care il demascam pe profesorul Sami Al-Arian, amintind toate infractiunile pe care le-a comis, toate atacurile cu bomba din Israel, precum si afacerea de strangere de fonduri din America pentru finantarea terorismului. Am mentionat si faptul ca Sami Al-Arian primea banii de la sauditi care convinsesera guvernul sa nu il dea in urmarire judiciara pe motive politice. Din cauza avizelor de securitate pe care le detin, tot ceea ce scriu are caracter de material secret si din aceasta cauza inainte de a fi publicat trebuie trimis la guvern pentru a fi cenzurat. De aceea a trebuit mai intai sa trimit actiunea judiciara pe care o elaborasem la CIA. Cei de la CIA au fost nespus de incantati si m-au incurajat in ceea ce am intreprins: „este foarte bine, nici noua nu ne plac sauditii, da-i in judecata si arata-le lor!”
Trei zile mai tarziu m-am trezit cu doi agenti FBI la usa: „stiti ca exista doar 21 de oameni in guvernul american care cunosc aceste informatii iar dumneavoastra sunteti al 22-lea? Cum ati intrat in posesia acestor informatii?” „Imi pare rau, dar nu pot sa va spun, este privilegiul relatiei avocat – client”.
Cu o zi inainte sa inaintez actiunea am primit un telefon de la Ministerul Justitiei al SUA. Am fost rugat sa nu inaintez actiunea a doua zi: „John, te rugam nu intenta actiunea maine. O sa verificam institutiile astea saudite de binefacere, intentionam sa le inchidem dar mai da-ne un pic de timp.”
„Da, sigur intentionati sa le verificati, asta mi-ati spus si in ianuarie, si in februarie si acum e martie si nu ati facut nimic. Vreti mai mult timp? Va mai dau pana maine la ora 16.00. O sa inaintez plangerea maine la ora 10.00, iar la ora 16.00 o sa fac publica adresa institutiilor filantropice saudite.”
Asadar, urmatoarea zi am depus plangerea la ora 10 si am anuntat presa ca urma sa fac unele dezvaluiri mai tarziu.
La ora 10.15 guvernul american a lansat operatiunea Green Quest, in care s-a executat un raid asupra tuturor institutiilor filantropice saudite, in urma caruia, in mai putin de o ora, toata reteaua saudita de spalare a banilor din America a fost inchisa. Dovezile gasite au fost atat de convingatoare incat in prezent profesorul Al-Arian se afla in inchisoarea federala asteptand sa fie judecat. Complicele sau [Sameeh] Hammoudeh a fost de asemenea pus sub acuzare ca si alte 32 de persoane implicate. Toti au fost acuzati, mai putin sauditii.
La o luna dupa ce intentasem procesul impotriva lui Al-Arian am reusit in sfarsit sa dau lovitura. Am invitat 40 dintre cei mai de seama avocati din America la St. Petersburg, Florida. Urma sa le propun o afacere ... si ce mai afacere! Intentionam sa le cer sa puna la bataie cateva milioane de dolari din banii lor pentru a face ceva pentru America – eu fiind sarac, nu dispuneam de o asemenea suma. Insa vorbim aici de avocati ca Ron Motlez, avocati care castigasera miliarde de dolari din procesele impotriva industriei de tutun sau azbest.
„Vreau sa va uitati la dovezile pe care le-am adunat. Aceleasi banci si institutii filantropice saudite care l-au finantat pe Al-Arian au finatat si gruparea terorista Al-Qai’da.” „Ceea ce va cer eu este sa inaintati o actiune civila comuna catre Curtea Federala din Washington in numele tuturor celor ce au murit in atentatele din 11 septembrie [2001].” Eu o sa lucrez benevol si o sa strang toate dovezile de care aveti nevoie, va voi pune in legatura cu expertii, va voi asigura toate documentele necesare ... trebuie sa facem acest lucru pentru America.”
Avocatii au studiat toate documentele pe care le-am adunat, iar in 15 august 2002 au intentat cel mai mare proces din istoria Americii inaintat la Curtea Federala din Washington DC prin care cereau sauditilor despagubiri in valoare de un trilion de dolari. In actiune se sustinea in principal ca toate aceste banci saudite aveau un singur lucru in comun: toate ii ofereau lui Ossama bin Laden mita in valoare de 300 de milioane de dolari pe an pentru ca acesta sa lase Arabia Saudita in pace si sa se ocupe de altcineva, lucru pe care l-am simtit pe pielea noastra in 11 septembrie. Sauditii trebuie sa plateasca pentru neglijenta lor, iar procesul decurge destul de bine.

Sa invatam din experientele din trecut
Din ce in ce mai multi oameni din CIA si FBI se folosesc de mine pentru a obtine informatii. Pare incredibil, dar am chiar propria mea emisiune sambata dimineata la postul de televiziune Fox care emite la nivel national. Emisiunea mea este transmisa in direct la ora 11.20. Postul de radio ABC mi-a oferit de asemenea un program radio national, transmis insa in direct la ora 22.30, ora cam tarzie pentru multi dintre dumneavoastra. La varsta a treia am devenit profesor. Acum 25 de ani eram mult mai tanar si mai subtirel, dar nu primeam atatea email-uri cate primesc acum. In prezent primesc in jur de 500-1000 de email-uri pe zi de la barbati si femei din bransa serviciilor de informatii din intreaga lume.
Trebuie sa punem capat raului care a pus stapanire pe aceasta lume. Trebuie sa recunoastem faptul ca Al-Qai’da nu s-a impus de una singura, calea pe care a urmat-o fiind dictata de nazism. Doctrina Al-Qai’da este asemenea celei sustinute de arabii nazisti care ii urasc pe evrei, urasc democratia, precum si cultura occidentala si tot ceea ce implica aceasta. Al-Qai’da nu este de fapt nimic mai mult decat expresia religioasa a fascismului arab. Noi i-am permis acestei ramuri a nazistilor sa supravietuiasca si sa se dezvolte iar acum s-a intors impotriva noastra.
Trebuie sa ne straduim mai mult. Copiii reprezinta mostenirea noastra si daca vrem ca acestia sa traiasca in siguranta, trebuie sa ii invatam sa nu repete greselile trecutului. Toate generatiile trebuie sa cunoasca semnificatia acestor lumanari: trebuie sa stie nu numai ca una dintre cele mai mari tragedii din istoria intregii lumi a avut intr-adevar loc, ci si ca raul care a provocat aceasta tragedie – nazismul – a supravietuit din cauza ca noi nu am fost suficient de vehementi in lupta impotriva acestuia. Noi nu am dus treaba la bun sfarsit. Trebuie de asemenea, sa le spunem copiilor nostri ca in toate generatiile, barbatii si femeile Americii au stat umar la umar cu fratii evrei, crestini si musulmani. Impreuna ne-am ridicat impotriva urii. America este acum unita, iar noi vom castiga razboiul impotriva terorii, vom duce la bun sfarsit ceea ce a fost inceput acum mai bine de jumatate de secol. Trebuie sa stabilim standarde conform carora a invata un copil sa urasca este una dintre cele mai rele forme de abuz de minori. Trebuie sa colaboram pentru a pune capat rasismului, trebuie sa ii invatam pe copii sa isi aduca aminte de Holocaust si sa fie mandri de cei ce i-au supravietuit si care ne-au inspirat prin curajul lor. Sa ne unim in numele si in onoarea acestora pentru a lupta impreuna pentru ca ceea ce a fost sa nu se mai intample niciodata!

Despre autor:
John Loftus este fost procuror al Ministerului American de Justitie si locuieste in St. Petersburg, Florida. Pe cand era tanar ofiter in armata americana a ajutat la pregatirea israelienilor intr-o operatiune secreta care a schimbat cursul luptei in razboiul Yom Kippur din 1973.
In timpul administratiei Carter si Reagan s-a ocupat de cazurile CIA si a investigat criminali de razboi nazisti, lucrand pentru Procurorul General al Statelor Unite ale Americii.
In calitate de avocat particular lucreaza pro bono pentru a ajuta sute de agenti secreti sa obtina permisiunea legala de a declasifica si de a face publice toate secretele vremii. Loftus este Vicepresedintele Comitetului Executiv al Muzeului Holocaustului din Florida.
Este de asemenea coautor (cu Mark Aarons) al lucrarilor The Secret War against the Jews (editura St Martin, 1994) si Unholy Trinity: The Vatican, the Nazis and the Swiss Banks (editura St. Martin, 1992, 1998). Urmatoarea carte care urmeaza sa apara se numeste Prophets of Terror: Jonathan Pollard and Peace in the Middle East.
Loftus poate fi contactat pe site-ul sau http://www.john-loftus.com.
Aceasta versiune a discursului a fost descarcata de pe site-ul:
http://www.navyseals.com/community/articles/article.cfm?id=4328.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty S-ar putea ca Israelul să nu mai existe peste 60-70 de

Mesaj Scris de Admin 26.06.09 16:19

"S-ar putea ca Israelul să nu mai existe peste 60-70 de ani"
Interviu realizat de Petru Clej cu jurnalistul Dorian Galbinski


Conflictul dintre Israel şi Hamas din Gaza a intrat în faza unui acord de încetare a focului, dar esenţa antagonismului dintre cele două părţi e neschimbată. Prezent în Israel în timpul confruntărilor sângeroase care au dus la moartea a peste 1300 de palestinieni şi 13 evrei, jurnalistul Dorian Galbinski, care a lucrat timp de 38 de ani la BBC, mi-a împărtăşit câteva dintre impresiile sale din călătoria sa în Orientul Apropiat.

Cum se vede în Israel conflictul spre deosebire de felul în care este perceput la TV sau în presa internaţională?

Marea masă a populaţiei din Israel tot la TV şi în ziare a aflat despre desfăşurarea conflictului. Niciun reporter nu a avut voie să intre în Gaza pe timpul conflictului, nici măcar reporteri israelieni.

Un cititor al revistei ACUM s-a declarat revoltat de interdicţia impusă reporterilor pe timpul acestui conflict. Tu ce părere ai?


Pot să-ţi spun ce părere au israelienii. Aproape toţi cu care am vorbit mi-au spus că a fost o idee bună. Pentru că e foarte greu pentru un ziarist în spaţiul restrâns pe care-l are în presă, radio sau TV să dea imaginea completă, el dă numai crâmpeie. Iar aceste crâmpeie sunt, în general, de ordin umanitar. Or, aşa cum s-a întâmplat acum doi ani în războiul din Liban, armata israeliană nu a putut să-şi îndeplinească misiunea pentru care a fost trimisă din cauza ziariştilor. E într-un fel un conflict între libertatea de informare şi securitatea statului Israel. Se spune că prima victimă a unui război este adevărul. Sigur că mulţi reporteri ar fi relatat adevărul de acolo, dar era un adevăr parţial. De exemplu, chiar după ce s-a terminat conflictul, prietenii din Anglia, Franţa, Statele Unite mi-au spus că au vzut mai puţine scene din Sderot, în sudul Israelului, bombardat de rachete de către Hamas, cu panică, cu victime, e adevărat, mai puţine la număr, dar cu sentimentul de panică cu care trăiesc locuitorii de acolo de ani de zile, decât au văzut din Gaza.

Cum se comentează acolo chestiunea raportului de victime de circa 1/100 între Israel şi palestinieni?


Israelul e o ţară democrată, nimeni nu neagă acest fapt. Am văzut la televizor dezbateri foarte aprinse pe această temă, între oameni care criticau guvernul şi armata israeliană pentru forţa cu care au intrat în Gaza şi cei care apărau intervenţia. Știi că în Biblie scrie că cine salvează un om de la moarte, salvează o lume întreagă. Și opusul e adevărat, cine distruge o viaţă, distruge un universe. Până la urmă, orice om care moare e un universe terminat. Israelienii spun: e adevărat că am omorât mai mulţi oameni, dar ce înseamnă “proporţionalitatea”? Ar însemna ca Israelul să arunce la fel, la întâmplare, rachete în Gaza, peste şcoli, peste moschei, peste absolute tot?

Dar ONU a acuzat Israelul că a tras împotriva unei şcoli...

E adevărat, iar replica Israelului este că aui tras doar în acele obiective de unde s-a tras în ei.

Deci există această acuzaţie că Hamas îşi plasează luptătorii în obiective civile, şcoli, spitale?

Dar dar aceasta nu mai e o acuzaţie, e un fapt dovedit, relatat de o mulţime de reporteri străini, nu numai israelieni, scandinavi, un reoporter italian de la Corrierre delle Sera. Dacă există un beneficiu al acestei acţiuni israeliene, este faptul că mulţi palestinieni din Gaza au început să mârâie împotriva Hamas, să-i acuze că i-au folosit pur şi simplu ca un scut împotriva atacurilor israeliene.

Da, dar de la mârâială până la revoltă mai e mult, iar istoria ultimilor 60 de ani arată câ până la urmă sângele apă nu se face când e vorba de conflictul israelo-palestinian...

Dar ar fi şi foarte greu… Prietenii mei din Israel îmi spun că nu aşteaptă o revoltă a palestinienilor din Gaza, pentru că aceştia sunt pur şi simplu terorizaţi. Adică orice Palestinian care spune “Hai totuşi să vedem dacă ne putem înţelege cu Israelul” riscă să fie ucis împreună cu toată familia sa.

Poate-mi povesteşti despre tragedia medicului palestinian care a încercat să facă o apropiere de israelieni...

Da, medicul Palestinian Izzadin Abu Alaish lucrase ani de zile în Israel şi împreună cu o doctoriţă israeliană avea intenţia să construiască un spital chiar pe linia de frontieră dintre Gaza şi Israel, unde să fie trataţi atât pacienţi palestinieni cât şi israelieni. Israelul cunoaşte foarte bine orice imobil din Gaza, deci aveau adresa acestui medic. Nu se ştie clar ce s-a întâmplat până la urmă, cert este că i-au bombardat casa şi i-au ucis mulţi membri ai familiei. Când am plecat din Israel ancheta era încă în curs. Israelienii susţin că s-a tras asupra lor din casă sau din vecinătatea ei, suspectându-se o provocare din partea Hamas, care astfel a vrut să-l pedepsească pe medic pentru cooperarea sa cu Israelul.

Dar pe ansamblu şi văzut de acolo, cum iese Israelul din acest conflict?

Israelul ştie că nu poate să câştige niciodată. Prietenii mei îmi spun: toată lumea e împotriva noastră, din punct de vedere propagandistic Hamas câştigă întotdeauna, există acest current stângist anti-israelian în tot Occidentul, n-avem nicio şansă pentru ca lumea să se oprească şi să examineze şi punctul nostru de vedere. Sigur, sunt câteva voci răzleţe, dar în general Israelul pierde din punct de vedere propagandistic, poate şi datorită faptului că e o putere militară, e o luptă între David şi Goliat.

În care Israelul a devenit Goliat...

Da, iar în Occident există simpatie pentru cel care e mai slab. Iar pentru israelieni e mai importantă securitatea lor decât părerea omenirii. Ei spun “Am văzut din istorie ce-a făcut restul omenirii pentru noi. N-o să vină nimeni să ne salveze dacă vom fi vreodată în pericol.”

Cum răspund israelienii la acuzaţia care vine din Occident că acest conflict generează antisemitism şi că ponoasele le trag evreii din Diasporă?

Israelienii răspund că nu e nevoie de un motiv anume ca să fii antisemit. Dacă eşti antisemit tot timpul găseşti motive. Israelienii spun contrariul: în loc să fim apreciaţi pentru că suntem în prima linie împotriva expansiunii islamiste radicale, suntem acuzaţi. Ei fac o comparaţie între oprirea Imperiului Otoman la Viena în 1683 şi faptul că ei ţin în loc, şi ei recunosc – nu ştiu pentru cât timp – asaltul islamist. Am un prieten care mi-a spus la un moment dat: “Nu-mi fac nicio iluzie, s-ar putea ca Israelul să nici nu mai existe peste 60 – 70 de ani, să fi fost după 1948 doar o scurtă perioadă de înviere a vechiului stat evreu, care să dispară din nou şi iar să fie evreii în peregrinări prin lume alte 2000 de ani.” Deci din acest punct de vedere nu cred că-şi fac prea mari iluzii, dar pentru moment îşi văd existenţa în pericol şi spun “Dacă nu eram noi, Europa ar fi asistat la mult mai multe atentate, iar islamul militant s-ar fi extins mult mai repede.” Asta e părerea lor.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Purtătorul de cuvânt guvernamental iranian: Holocaustul

Mesaj Scris de Admin 11.06.09 13:01

Purtătorul de cuvânt guvernamental iranian: Holocaustul, o 'mare minciună'
Purtătorul de cuvânt guvernamental iranian Gholam Hossein Elham (foto) a calificat marţi Holocaustul drept o 'mare minciună'', scornită pentru a justifica crearea statului Israel în Orientul Mijlociu, informează marţi Irna.

'Holocaustul este un concept provenit dintr-o mare minciună menită să creeze un regim fără rădăcini, în centrul lumii islamice', a afirmat oficialul iranian într-o conferinţă de presă la Teheran consacrată situaţiei în Fâşia Gaza şi în oraşul religios iranian Qom.
27 ianuarie este Ziua internaţională de comemorare a Holocaustului.
Nu este pentru prima dată când un responsabil al administraţiei preşedintelui Mahmoud Ahmadinejad, ultraconservator, pune în cauză realitatea istorică privind Holocaustul.
În decembrie 2005, preşedintele iranian a calificat Shoah drept un simplu 'mit'', iar Ministerul de Externe iranian a organizat în 2006 o conferinţă pe această temă, reunindu-i în special pe cei care neagă Holocaustul.
La puţin timp după venirea sa la putere, în iunie 2005, Ahmadinejad a generat un val de proteste la nivel internaţional, cerând 'ştergerea' statului evreu din istoria lumii.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Violarea femeilor israeliene -

Mesaj Scris de Admin 02.05.09 21:32

Violarea femeilor israeliene - soluţie propusă de o deputată egipteană
O metodă 'inedită' de luptă pentru 'eliberarea teritoriilor ocupate de Israel' propune o femeie deputat din Egipt, Nagla Al-Imam. În direct pe postul de televiziune Al-Arabiya, aceasta i-a îndemnat pe bărbaţii arabi... să violeze femeile israeliene peste tot unde vor da peste ele, aşa cum Israelul 'violează teritoriile arabe'. 'Este o formă de rezistenţă', şi-a exprimat convingerea Nagla Al-Imam. 'Vreau ca femeile israeliene să dispară din ţările arabe.

Israelul nu a reacţionat deocamdată la aceste declaraţii şocante ale deputatei egiptene. În schimb, directorul Institutului pentru cercetări politice de la Moscova, Serghei Markov, a declarat pentru cotidianul rus Komsomolskaia Pravda că 'ura reciprocă dintre arabi şi israelieni depăşeşte uneori limitele raţionalului'.
În opinia lui Markov, cel mai bun comentariu în acest sens l-a oferit fostul secretar de stat al SUA, Henri Kissinger, care, după ce a participat la 'diplomaţia tip suveică' dintre Israel şi ţările arabe, a declarat că 'acum poate lucra liniştit ca director al unei case de nebuni'.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Stînga agitată cade în antisemitism

Mesaj Scris de Admin 18.01.09 16:52

Stînga agitată cade în antisemitism
de Liviu ANTONESEI
Îmi cer scuze că ies cumva din tematica rubricii mele şi abordez un subiect ce ţine de situaţia politică internaţională, războiul din Gaza, efectele şi ecourile acestuia în viaţa publică şi mass media lumii. Este interesant cum Israelul, care şi-a trimis armata regulată să-i astîmpere pe teroriştii Hamas – gruparea este astfel catalogată unanim la nivel mondial, iar faptul că a ajuns la putere în Gaza prin alegeri libere nu-mi spune nimic, nici Hitler n-a dat o lovitură de stat de la bun început! –, care au aruncat veme de opt ani pînă la o sută de rachete pe zi asupra localităţilor israeliene din apropiere, tinde să piardă bătălia mediatică şi în faţa opiniei publice.

Chiar şi pe mail, la opt mesaje pro-palestiniene şi chiar direct pro-Hamas, dacă primesc două care reflectă punctul de vedere al Israelului – şi primesc aproape 20 în fiecare zi! Aflu de acolo că, în aproape opt ani, tirurile cu rachete nu au făcut atîtea victime pe cît bombardamentele şi intervenţia terestră israeliană în cîteva săptămîni. Probabil aşa este, doar că domnii care ne informează atît de corect uită că acest lucru se datorează faptului că autorităţile israeliene au construit adăposturi, au instalat interceptoare de rachete, deci se străduiesc să-şi protejeze populaţia, în vreme ce teroriştii Hamas ţin copiii, femeile şi bătrînii în apropierea bazelor militare şi se ascund prin spitale şi şcoli, folosindu-i practic ca scuturi umane.

Moartea atîtor civili nevinovaţi este, de bunǎ seamǎ, tragicǎ, fiecare pierdere de viaţă umană este ireversibilă şi regretabilă, dar mă îndoiesc că „umanismul” abstract din declaraţiile politice, din mijloacele de presă şi de la mitinguri este capabil să salveze măcar un singur individ. Tipul acesta de „umanism”, să ne amintim şi de manifestaţiile contra înarmării din Vestul anilor şaptezeci-optezeci, generos subvenţionate de Moscova, au făcut mai mult rău decît o mulţime de conflicte locale deschise. Războiul este, desigur, un lucru regretabil în general, din păcate, istoria lumii ne arată că n-a fost o zi lăsată de la Dumnezeu de pace deplină, poate numai în vremea Olimpiadelor antice, dar şi atunci doar pe teritoriul cetăţilor greceşti! Iar războiul din Orientul Apropiat a izbucnit exact în ziua în care se înfiinţa statul Israel, nu şi cel palestinian, cum suna rezoluţia ONU. De ce? Pentru că lumea islamică de atunci nu-şi dorea atît un stat palestinian, cît distrugerea Israelului. Între timp, au fost numai războaie sau războaie îngheţate, cîteva state islamice au acceptat existenţa Israelului, Egiptul a semnat chiar un tratat de pace.

Dar terorismul a devenit un fenomen exploziv – chiar Al Fatah, organizaţia lui Yasser Arrafat, primul preşedinte al Autorităţii Palestiniene, a fost iniţial o organizaţie teroristă, cu liderul său în frunte. Chiar în momentul de faţă, preşedintele acesteia aparţine unei organizaţii moderate, dispuse la pace cu Israelul şi la înfiinţarea unui stat palestinian propriu, în vreme ce Hamas, acum la putere prin alegeri, repet (ceea ce spune ceva şi despre electoratul palestinian), a rămas aceeaşi organizaţie teroristă, al cărei unic interes este aneantizarea Israelului, cu tot cu locuitorii sǎi!

În această situaţie, nu e important, totuşi, cine a început, cine e agresor şi cine agresat? Un stat suveran cum este Israelul, supus atacului continuu, nu are dreptul să se apere, să-şi protejeze cetăţenii? Se pare că nu, de vreme ce protestarii vestici, majoritatea de stînga, deci principial antifascişti, au ajuns deja la manifestări clar antisemite.

Cimitire şi monumente evreieşti din Vestul Europei au fost profanate, steagul israelian, laolaltă cu cel american, că aşa de bon ton la stînga, sînt incendiate în urlete isterice. Şi asta se întîmplă în Europa, nu în vreun stat islamic fundamentalist! Ba chiar şi instituţiile europene sau guvernele vestice, nu cele de stînga, ci cele teoretic de dreapta liberală sau conservatoare, sînt cuprinse de partizanat şi duplicitate. Cînd Cehia, care deţine în acest moment preşedinţia UE, a afirmat dreptul Israelului la autoapărare, politrucii din Vest au sărit ca ulii, cerîndu-le cehilor să-şi „modereze” afirmaţiile. De ce ne-am mira? Cum reacţionează Bătrîna Doamnă Europa, ce pare tot mai mult neputincioasă, în faţa repetatului şantaj rusesc cu gazul? Cum a reacţionat la agresiunea împotriva Georgiei? Bun, la multe mă puteam aştepta, dar să văd cǎ stînga europeană, ba chiar şi unii guvernanţi europeni de centru şi dreapta democratică ajung atît de aproape de antisemiţii declaraţi, ei bine, la asta chiar nu mă aşteptam!
citeste[...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Despre islamişti, nazişti şi pedofili

Mesaj Scris de Admin 21.11.08 19:32

Despre islamişti, nazişti şi pedofili
http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=211&cmd=articol&id=7786
Undeva pe la începutul lui 2006, Mohammed Raja a lăsat un bilet părinţilor săi în care le spunea că se vor revedea în rai. Apoi a plecat într-un fel de casă conspirativă unde viziona materiale despre atentate, decapitări şi altele de acest gen. Legea antiteroristă de aici pedepseşte inclusiv deţinerea de materiale care „au legătură cu comiterea, pregătirea sau instigarea la acte de terorism“. Raja şi alţi trei tineri au fost iniţial condamnaţi la un total de 13 ani de închisoare. Dar Curtea de Apel a anulat sentinţa. Judecătorii au considerat că legea e ambiguă şi că procurorii nu au demonstrat clar că cei patru erau pe cale să comită un act de terorism.

Ceea ce a declanşat o întreagă dezbatere nu despre caz, ci despre lege. Fiecare parte a venit cu un contra-exemplu foarte serios. Cei care critică legea fac o comparaţie cu Mein Kampf. Distribuţia şi consumul cărţii lui Hitler sînt legale. Spun criticii: dacă poţi citi Mein Kampf fără să te apuci să omori evrei, de ce atunci nu ar fi legal să consumi materiale teroriste cîtă vreme nu te apuci să comiţi acte de terorism? E un argument foarte pertinent. De cealaltă parte, cei care spun că legea este bună, dar judecătorii sînt dereglaţi, fac comparaţia cu pedofilia. Este interzis să posezi şi să consumi materiale pedofile. Rişti arestarea chiar dacă nu comiţi un act sexual cu un copil. Dar această lege nu scandalizează atît de rău ca legea privind teroriştii. De ce? Mobilul etic al acestei diferenţe îmi este cu totul neclar. Nu poţi susţine în mod consistent că statul trebuie să pedepsească vizionarea unui film în care un copil este folosit sexual, dar nu poate pedepsi vizionarea unui film în care un adult este decapitat.

Prin aceste două exemple, diferenţa etică mi-e limpede. În cazul lui Hitler, este vorba despre vehicularea unor teorii politice. Absolut cretine, de acord, dar politice în esenţa lor. Avînd de ales între libertatea politică individuală şi securitatea colectivă, cu riscul de a permite răspîndirea unor idei cretine, atunci cred că trebuie să alegem libertatea. Pe acelaşi principiu, nu aş fi de acord cu interzicerea materialelor care propovăduiesc instaurarea unui califat mondial condus de Osama bin Laden în care toţi necredincioşii (deci inclusiv eu) ar fi omorîţi sau transformaţi în sclavi.

În cazul pedofiliei, nu este vorba despre exercitarea unei libertăţi politice, ci despre o activitate criminală individuală, în care riscăm nu răspîndirea unor idei, ci încurajarea şi organizarea unor acte criminale concrete, cu victime imediate. Cu alte cuvinte, interzicem materialele pedofile pentru a apăra copiii de viitoare presupuse acte îndreptate împotriva lor, chiar prin restrîngerea libertăţii unor indivizi care nu au comis acele acte. Prin paralelism, dacă nu vorbim despre materiale politice islamiste, ci despre materiale în care se învaţă cum se fabrică bombe sau în care sînt expuse scene de decapitare, mi se pare legitim ca statul să apere viitoarele presupuse victime ale exploziilor şi decapitărilor. Libertatea individuală este un drept politic pentru care merită să mori, dar o vom pîngări dacă permitem pedofililor sau teroriştilor să se folosească de ea pentru a maltrata sau omorî alţi oameni.

Recunosc că este o dilemă etică serioasă. În acelaşi timp, mi se pare că diferenţierea nazism/islamism ca teorii politice vs pedofilie/decapitare ca acte de barbarie individuală este solidă din punct de vedere etic. Dacă această demonstraţie vi se pare subţire, aştept cu nerăbdare argumente contrare. Nu e o formă de politeţe faţă de cititori, chiar aştept.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Declaraţie-şoc a unei deputate din Egipt

Mesaj Scris de Admin 14.11.08 17:13

Declaraţie-şoc a unei deputate din Egipt
http://www.curentul.ro/index.php/In-lume/Declaratie-soc-a-unei-deputate-din-Egipt.html



O femeie deputat din Egipt, Nagla Al-Imam, a făcut o declaraţie uluitoare prin care îi îndeamnă pe bărbaţii arabi să violeze femeile israeliene oriunde vor da peste ele, ca o formă de rezistenţă. Metoda şocantă are la bază lupta pentru teritoriile ocupate de Israel, Nagla Al-Imam urmând principiul ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, căci aşa cum Israelul "violează" teritoriile arabe, aşa şi arabii trebuie să procedeze cu femeile acelei ţări. Israelul nu a reacţionat încă la aceste afirmaţii, singurul care a comentat fiind directorul unui institut din Moscova, a cărui părere, întemeiată de altfel, este că se depăşesc limitele raţionalului în aceste lupte dintre arabi şi israelieni, iar un fost secretar al SUA, după participarea la "diplomaţia tip suveică" dintre Israel şi ţările arabe, a declarat: "Acum pot lucra liniştit ca director al unei case de nebuni".
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty 'Tom si Jerry', interzisi in Iran

Mesaj Scris de Admin 22.09.08 20:15

'Tom si Jerry', interzisi in Iran pe motiv ca ar fi evrei
http://www.libertatea.ro/stire/tom-si-jerry-interzisi-in-iran-pe-motiv-ca-ar-fi-evrei-147700.html
Fanatismul religios a depasit granitele rationalului in Orientul Mijlociu: Iranul a acuzat evreii de propagarea iudaismului prin intermediul filmului cu desene animate “Tom si Jerry”, informeaza MigNews. Hasan Bolkhari, membru in Consiliul pentru Cinematografie de la Teheran si consilier al ministrului invatamantului in cabinetul iranian, a declarat ca soricelul Jerry din filmul “Tom si Jerry” ar fi evreu.
Oficialul iranian considera ca acest film de desene animate a fost facut de “evrei de la Hollywood exclusiv in scopul de a schimba atitudinea fata de rozatoarele marsave si murdare, intrucat nazistii deseori ii reprezentau pe evrei in chip de soareci”. In opinia demnitarului iranian, evreii se comporta cu celelalte popoare la fel ca soricelul Jerry, care profita de istetimea sa pentru a-i da un bobarnac motanului prostanac. Astfel, a continuat el, filmul de desene animate a spalat creierul a mii de copilasi occidentali, care, in loc sa urasca rozatoarele murdare, dimpotriva, le-au indragit
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Un musulman salvează un evreu de agresiunea unor creştini!

Mesaj Scris de Admin 14.12.07 9:56

Un musulman salvează un evreu de agresiunea unor creştini!Musulmanul Hassan Askari a devenit eroul newyorkezilor după ce, într-un vagon de metrou, a sărit în apărarea lui Walter Adler şi a logodnicei acestuia, ambii evrei, pentru a-i apăra de atacul brutal al unor "creştini" antisemiţi. Atât salvatorul, cât şi cei salvaţi s-au ales cu ochii învineţiţi.
Povestea din metroul­ Q, ce duce în districtul Brooklyn, a făcut înconjurul New York-ului, după ce pe coperţile mai multor publicaţii au apărut chipurile protagoniştilor: Hassan Askari, 20 de ani, de religie musulmană, şi Walter Adler, de religie mozaică.
În timp ce Departamentul de Poliţie din New York a anunţat recent o creştere cu 20% a delictelor cu tentă rasială, tânărul musulman a preferat să se aleagă cu un ochi vânăt pentru a apăra un grup de patru evrei (deci "inamici" istorici), printre care Walter şi logodnica acestuia, de agresiunile verbale şi fizice a opt tineri, tatuaţi cu chipul lui Hristos pe braţ. Walter şi amicii lui se întorceau în Brooklyn după ce comemoraseră îm­preună Hannuka, sărbă­toarea ebraică a Luminii.
Pumni şi o intervenţie salvatoare

"Crăciun fericit!", le-au spus, provocator, cei opt tineri lui Walter. "Hannuka fericită!", le-a răspuns acesta într-o manieră cordială, cum avea să povestească Hassan mai târziu. "Evreii l-au omorât pe Hristos tocmai de Hannuka", au replicat creştinii, proferând apoi diverse insulte la adresa poporului evreu. În scurt timp, pumnii au început să zboare în toate direcţiile.
Fără să stea prea mult pe gânduri, tânărul musulman a intervenit în bătaia generală, de partea lui Walter Adler, dându-i acestuia răgazul să ajungă la semnalul de alarmă. La următoarea staţie, poliţia i-a arestat pe cei opt bătăuşi. Hassan Askari a primit apoi multe oferte de sponsorizare din partea newyorkezilor, după ce s-a aflat că munceşte în două locuri pentru a-şi plăti universitatea.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Iranienii, înnebuniţi după o telenovelă

Mesaj Scris de Admin 10.10.07 12:40

Iranienii, înnebuniţi după o telenovelă din vremea Holocaustului
http://www.gandul.info/planeta-nebunilor/iranienii-innebuniti-dupa-telenovela-vremea-holocaustului.html?3938;950374
*Iubirea dintre o evreică şi un iranian – mare succes în Republica Islamică
*Varianta iraniană a listei lui Schindler

Serialele de televiziune şi poveştile de dragoste reuşesc să schimbe mentalităţi. În timp ce preşedintele iranian, Mahmud Ahmadinejad, refuză să recunoască Holocaustul şi cere „ştergerea de pe hartă” a Israelului, poporul pe care îl conduce aşteaptă cu înfrigurare să afle ce se mai întâmplă într-un serial pe tema Shoah. Paradoxal, povestea de dragoste dintre o evreică şi un iranian (ea salvată din lagăr chiar de el, de profesie diplomat) se bucură de mare succes în Republica Islamică. Serialul „Întoarcere la zero grade” este difuzat pe postul naţional de televiziune la o oră de maximă audienţă, în fiecare seară de luni, imediat după jurnal, perioada ramadamului fiind în mod tradiţinal propice pentru producţiile televizate.
Producţia televizată descrie relaţia dintre Habib Parsa, născut dintr-un părinte iranian şi unul palestinian, şi Sarah Struck, o franţuzoaică evreică, informează Mediafax. Cei doi s-au cunoscut la o universitate pariziană înainte de război. Ocuparea Parisului de către nazişti o deteremină pe Sarah să se ascundă. Habib, care lucrează la ambasada iraniană, o salvează cu ajutorul mamei lui, procurându-i un paşaport care i-a permis să fugă în Iran. Difuzarea serialului oferă o altă imagine Republicii Islamice.
„Când lucram la scenariu, între 2000 şi 2004, problema (Holocaustului pusă în 2005 de preşedintele Ahmadinejad) nu era încă atât de controversată pe scena politică”, a declarat regizorul şi scenaristul Hassan Fathi, care a explicat că a citit „cărţi şi articole referitoare la eforturile iranienilor, concretizate în demersuri pe lângă ambasadele Franţei şi României, de a ajuta miile de evrei să scape din mâinile forţelor rasiste ale naziştilor”.
Fără secvenţe din lagărele de concentrare
„În serial, simpatizăm atât cu evreii nevinovaţi, victime ale crimelor naziştilor în timpul celui de-al doilea război mondial, cât şi cu palestinienii, victime ale opresiunii sioniste”. Sunt însă tabuuri peste car e nici măcar un scenarist destul de curajos nu poate trece. Nicio scenă nu descrie oroarea din lagărele de concentrare, dar un fragment ilustrează mai mulţi evrei cărora li se ordonă purtarea stelelor galbene, pentru identificarea lor.
Serialul surprinde în egală măsură şi viaţa iranienilor în timpul şahului Reza Pahlavi, tatăl lui Mohammad Reza, care i-a succedat la tron, înlăturat de la putere de revoluţia islamică din 1979. Televiziunea iraniană evocă rareori această perioadă, dar serialul o descrie în detaliu, până la uniformele de poliţie sau cravatele, considerate incorecte în Republica islamică. Producţia a fost filmată cu actori iranieni şi străini, Sarah fiind interpretată de actriţa franceză Nathalie Matti.
„Există două personaje principale în film, istoria şi memoria. Dialogul dintre ele este cel mai bun mijloc de a rezolva neînţelegerile dintre culturi, religii şi rase” - Hassan Fathi (regizor şi scenarist)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Papa va căuta o soluţie pentru antisemitismul din Iran

Mesaj Scris de Admin 10.10.07 11:50

Tarile  Musulmane - Pagina 2 800_arrowPapa va căuta o soluţie pentru antisemitismul din Iran
O delegaţie la nivel înalt a Congresului Mondial Evreiesc s-a întâlnit marţi la Roma cu Papa Benedict, pentru a discuta despre Iran şi problema antisemitismului.


Potrivit unui reprezentant al Congresului Mondial Evreiesc, Suveranul Pontif a promis că va încerca să schimbe ceea ce a fost descrisă drept ura conducerii iraniene faţă de evrei şi Israel. Dar, aşa cum spune corespondenta BBC Frances Harrison, oficialităţile iraniene neagă vehement că sunt anti-semite şi susţin că doar se opun sioniştilor.

Membrii Congresului Mondial Evreiesc au fost primiţi la Vatican de Suveranul Pontif în cadrul unei audienţe private, în cursul căreia şi-au exprimat îngrijorarea faţă de Iran, pe care îl cred în stare de orice ca să distrugă statul Israel şi să îi terorizeze pe evrei.

Potrivit unor informaţii, se pare că delegaţia ar fi menţionat cât este de neliniştită în legătură cu Iranul şi ar fi susţinut că statul islamic este o ameninţare atât la adresa stabilităţii mondiale cât şi a evreilor.

Membrii delegaţiei evreieşti au spus că Papa a promis să afle cum ar putea fi folosită educaţia pentru contracararea anti-semitismului în general şi a ceea ce au numit ura conducerii iraniene faţă de evrei şi Israel.

Iranul nu recunoaşte existrenţa statului Israel

Probabail că Iranul va fi îngrijorat de declaraţiile potrivit cărora conducerea ţării este anti-semită, şi de ideea unirii, împotriva sa, dintre evrei şi catolici.

În Iran trăieşte cea mai mare comunitate evreiască din Orientul Mijlociu, în afară de Israel. Sunt circa 20.000 de evrei care au propriul reprezentant în Parlament şi alcătuiesc o minoritate religioasă recunoscută.

Dar întreaga conducere iraniană refuză să recunoască dreptul la existenţă al statului Israel.

Preşedintele Mahmoud Ahmadinejad a provocat indignare punând în mod repetat sub semnul întrebării amploarea Holocaustului, iar guvernul său a organizat o conferinţă la care s-au strâns în 2006 toţi negaţioniştii cunoscuţi din întreaga lume.

Această iniţiativă i-a făcut pe mulţi în străinătate să îl numească antisemit - un calificativ pe care preşedintele Ahmadinejad îl respinge.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty În Iran se difuzează primul program tv care face referire

Mesaj Scris de Admin 26.09.07 10:20

În Iran se difuzează primul program tv care face referire la Holocaust
Miercuri 26 septembrie 2007, 07:41


Un serial transmis de televiziunea de stat iraniană face senzaţie în statul islamic, scrie Associated Press. Este primul program tv care face referire la Holocaust, într-o ţară al cărei preşedinte a declarat că masacrul evreilor nu a existat şi a refuzat să recunoască statul Israel.

Holocaustul este menţionat foarte rar în presa iraniană, iar în manualele şcolare nu există referiri la exterminarea evreilor în timpul celui de-al doilea Război Mondial.

Serialul, produs de televiziunea de stat controlată de Guvern, prezintă povestea unui diplomat iranian care ajută un grup de evrei să scape de Holocaust. Scenariul se bazează pe o poveste adevărată a unui oficial de la ambasada iraniană din Paris, care le-a dat 500 de paşaporte iraniene unor evrei, pentru a putea părăsi Parisul la începutul anilor 40.

În prezent, în Iran trăiesc peste 25 de mii de evrei, fiind cea mai mare comunitate evreiască din Orientul Mijlociu, după Israel. Serialul a mai atins un subiect fierbinte în Iran: pentru prima dată, mai multe actriţe au apărut la televizor fără a ţine cont de codul islamic pentru îmbrăcăminte.
continuare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Crestinii copti acuzati de antisemitism

Mesaj Scris de Admin 01.06.07 21:31

Crestinii copti acuzati de antisemitism
Organizatia sionista “Liga Anti-Defaimare” (ADL), infiintata in 1913 de grupul B’nai B’rith in Statele Unite ale Americii, sustine ca patriarhul crestinilor copti din Egipt “alimeteaza antisemitismul virulent din lumea araba” prin declaratia facuta in cadrul unui interviu televizat, precum ca “evreii L-ar fi ucis pe Hristos”. In comunicatul ADL se spune ca liderul crestinilor egipteni, Shinoda al III-lea (foto), considera ca aceasta afirmatie este bazata pe Noul Testament si ca Vaticanul a gresit cand si-a cerut scuze pentru antisemitismul Bisericii Catolice.

“Este tulburator, dar nu surprinzator, faptul ca inca exista lideri crestini din lumea araba care nu numai ca cred in deicidul de care s-ar face vinovat poporul evreu ci si predica acesta opinie enoriasilor”, a spus Abraham H. Foxman, directorul ADL. “Aceasta arata ca este nevoie de educatie si inclinatie spre toleranta in Orientul Mijlociu, nu numai in randul musulmanilor ci si in cel al crestinilor”, a continuat acesta.
In interviul de la inceputul lunii aprilie, acordat postului de televiziune egiptean Dream 2, patriarhul a declarat urmatoarele: “Pentru ce si-a cerut scuze Vaticanul? Nu a facut nimic care sa necesite scuze. Nu imi plac lucrurile facute doar de dragul aparentelor”. Cand jurnalistul i-a raspuns ca Biserica Catolica si-a cerut scuze pentru descrierea evreilor drept “ucigasi ai lui Hristos”, patriarhul Shinoda a raspuns ca “Noul Testament spune ca ei sunt vinovati de aceasta. Este Vaticanul impotriva invataturilor din Noul Testament?”.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Iranul cere probe Europei in ceea ce priveste holocaustul

Mesaj Scris de Admin 08.02.07 16:19

Iranul cere probe Europei in ceea ce priveste holocaustul
O fundatie iraniana sponsorizata de guvernul de la Teheran a cerut marti Europei sa-i prezinte probe in legatura cu uciderea evreilor in timpul celui de al doilea razboi mondial, anunta agentia de stiri IRNA. Mohammad Ali Ramin, seful “World Holocaust Foundation”, a declarat ca in special Austria, Germania si Polonia ar trebui sa ofere documente spre analiza si cercetare.
Presedintele Republicii Islamice, Mahmoud Ahmadinejad, a cerut crearea acestei fundatii dupa ce Iranul a gazduit in luna decembrie a anului trecut o conferinta internationala controversata despre holocaust, la care au participat o seama de invitati straini. Seful statului si-a exprimat de mai multe ori in public indoielile personale in ceea ce priveste amploarea holocaustului


Ultima editare efectuata de catre Admin in 12.10.08 18:54, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Invitatii straini de la conferinta despre holocaust

Mesaj Scris de Admin 20.12.06 17:42

Invitatii straini de la conferinta despre holocaust se tem sa se reintoarca acasa
Presedintele Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, a declarat duminica ca unii participanti la o recenta conferinta internationala pe tema holocaustului, desfasurata in zilele de 11 si 12 decembrie in Teheran, i-au spus ca se tem de posibilitatea ca ei sa fie arestati la reintoarcerea in tarile de origine, informeaza agentia de stiri IRNA. Vorbind cu ziaristii, seful statului a marturisit ca a discutat personal cu cativa cetateni europeni si americani, care au rostit discursuri in cadrul dezbaterilor. “Acestia au realizat in mod sigur ca in timpul sederii in Teheran s-au putut bucura de libertatea de exprimare ce nu o au in tarile lor”, a mai presedintele Ahmadinejad.
Tarile  Musulmane - Pagina 2 Teheranrenouf091nl7
Comentariile liderului iranian au venit dupa ce acesta a primit de mai multe rapoarte care arata ca o parte dintre participantii occidentali la conferinta au fost arestati sau au fost chemati in instanta la sosirea in tarile lor. Se pare ca acesta este si cazul profesorului si istoricului francez Robert Faurisson, care declarase in Teheran ca “mitul holocaustului” a fost fabricat de sionisti si ca celebrele camere de gazare nu ar fi existat niciodata.
Controversata conferinta stiintifica a fost organizata de Ministerul de Externe iranian si la eveniment au participat 67 de cercetatori si intelectuali din aproape 25 de state: Germania, SUA, Austria, Iordania, Armenia, Australia, Indonezia, Marea Britanie, Italia, Bahraim, Belgia, Portugalia, Pakistan, Danemarca, Rusia, Japonia, Coasta de Fildes, Franta, Kenya, Malayezia, Ungaria, Maroc, Egipt si Nigeria.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty ntisemitism la Teheran

Mesaj Scris de Admin 14.12.06 17:45

Antisemitism la Teheran

Un departament al Ministerului iranian de Externe numit Institutul de Studii Politice si Internationale a organizat zilele trecute o conferinta internationala intitulata "Revizuirea Holocaustului: O viziune globala". In esenta, a fost o adunare de revizionisti - precum celebrul negationist francez Robert Faurisson sau fostul congresman si lider al Ku Klux Klanului, David Duke, care au citit niste texte ce pretind ca "demonstreaza" ca Holocaustul nu a existat niciodata - desfasurata sub patronajul presedintelui iranian, Mahmud Ahmadinejad.
Bineinteles, "conferinta" a fost condamnata de aproape toata lumea: de Casa Alba, de primul ministru britanic, Tony Blair, de vicepresedintele Comisiei Europene, Franco Frattini, de Vatican si de cancelarul german Angela Merkel. Ahmadinejad a tinut si el un discurs la aceasta conferinta pe care a anuntat-o inca de la inceputul anului. Am aflat ca nici el, nici conferinta, nu sunt antisemite, ca aceasta este o manifestare a libertatii de expresie pentru niste oameni carora li se refuza sa isi expuna opiniile in Europa, unde negarea Holocaustului se pedepseste cu inchisoarea si ca "Regimul sionist va fi sters de pe fata pamantului si atunci intreaga umanitate va fi libera". Atunci cand un grup de studenti de la Universitatea din Teheran l-au intrerupt, i-au ars portretele si i-au strigat "Moarte dictatorului!", Ahmadinejad i-a acuzat ca sunt "agenti americani" si a emis aprecierea ca "Cel mai rau tip de dictatura din lume este dictatura americana, care a fost imbracata in haina drepturilor omului". Asadar, "Holocaustul nu a existat", disparitia Israelului va elibera lumea, Iranul este paradisul libertatii de expresie si America este cea mai groaznica dictatura din cate s-au pomenit.
Lasand gluma deoparte, se pune intrebarea de ce ar fi interesat presedintele Iranului de un eveniment de acum 60 de ani? Pentru ca negarea Holocaustului nu spune ceva despre trecut, ci despre viitor. Daca Holocaustul nu a existat, decizia Natiunilor Unite de a infiinta statul Israel nu este legitima si atunci incercarea de a-l sterge de pe harta ar fi justificata. Daca n-ar fi fost vorba decat despre viziunea istorica a unui dictator smintit, n-ar fi fost mare lucru, dar e vorba despre un dictator care in curand va avea la dispozitie un arsenal nuclear. In al doilea rand, dupa acest spectacol de dogmatism si intoleranta va fi mai greu pentru sustinatorii din Congres ai celebrului raport Baker privind Irakul sa pretinda ca Statele Unite sa deschida un dialog cu Iranul. Cu cine sa stai de vorba, cu un antisemit care neaga Holocaustul si crede ca America este o dictatura?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Conferinta Holocaustului, "un afront"

Mesaj Scris de Admin 13.12.06 6:49

Conferinta Holocaustului, "un afront"
Conferinta privind Holocaustul organizata la Teheran este "incredibil de socanta", a estimat ieri premierul britanic, Tony Blair, in cadrul conferintei sale de presa lunare, transmite Rompres.


"Iranul, in mod deliberat acum, provoaca un maximum de probleme pentru guvernele moderate si pentru noi in regiune, in Palestina, in Liban si in Irak. Eu gasesc ca aceasta conferinta pe care ei o tin, punand la indoiala Holocaustul, este incredibil de socanta", a declarat premierul Blair.
Casa Alba a calificat ieri conferinta organizata de Teheran drept un "afront adus lumii civilizate". "SUA condamna conferinta privind Holocaustul organizata de regimul iranian luni la Teheran", a declarat un purtator de cuvant al Casei Albe, Dana Perino. "Adunarea celor care neaga existenta Holocaustului la Teheran este un afront adus intregii lumi civilizate, precum si valorilor iraniene traditionale de toleranta si respect reciproc", a mai spus ea.
La randul sau, Vaticanul a subliniat ieri intr-un comunicat ca "Holocaustul a fost o tragedie inspaimantatoare", fata de care "nu se poate ca cineva sa ramana indiferent", remarca facuta in legatura cu controversata conferinta privind Holocaustul organizata la Teheran, transmite Rompres.
Fata de tezele revizioniste exprimate la aceasta conferinta, Vaticanul a subliniat ca amintirea Shoahului "trebuie sa ramana un avertisment pentru constiinte", se afirma in comunicatul Vaticanului
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Proteste faţă de preşedintele iranian

Mesaj Scris de Admin 11.12.06 18:03

Proteste faţă de preşedintele iranian.Zeci de studenţi iranieni au ars fotografii ale preşedintelui Mahmud Admadinejad şi au aruncat petarde în faţa unei universităţi unde liderul iranian susţinea o conferinţă despre Holocaust. Este pentru prima dată când Ahmadinejad, ales în 2005, se confruntă cu astfel de ostilităţi în timpul unui eveniment public.

Studenţii au scandat "Moarte dictatorului!" şi s-au confruntat cu susţinătorii preşedintelui care i-au împiedicat pe protestatari să se apropie de podium. Un purtător de cuvânt al preşedinţiei a declarat că Ahmadinejad nu a fost afectat de proteste şi a continuat să-şi prezinte discursul în cadrul conferinţei despre Holocaust organizată chiar de liderul de la Teheran, care a uimit o lume întreagă când a negat în public Holocaustul, în care au pierit aproximativ 6 milioane de evrei.

Mai mult decât atât, Mahmoud Ahmadinejad a afirmat că Israelul ar trebui sters de pe hartă. Chiar dacă această conferinţă face parte din campania lui Ahmadinejad împotriva evreilor, autorităţile iraniene au invitat zeci de istorici la acest eveniment.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe de la Teheran a precizat că vor fi invitaţi cercetătorii care şi-au petrecut ani de zile analizând documentele legate de Holocaust. În Iran, cărţile istoricului englez David Irwing, arestat în prezent în Austria după ce fost acuzat de negarea Holocaustului, sunt foarte populare.
http://www.realitatea.net/29753_Proteste-fata-de-presedintele-iranian-.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Conferinţă dedicată Holocaustului, în Iran

Mesaj Scris de Admin 29.11.06 8:15

Iranul va organiza, în decembrie, o conferinţă internaţională privind Holocaustul, cu scopul de a crea "ocazii (...) pentru o cercetare ştiinţifică privind aspectele ascunse şi neascunse ale celui mai important eveniment politic al secolului XX, pentru ca acesta să devină mai transparent", se menţionează într-un comunicat al Ministerului de Externe de la Teheran. Iranul, care nu recunoaşte Israelul, îi susţine pe istoricii revizionişti care pun la îndoială realitatea sau amploarea Holocaustului. Conferinţa intitulată "Studii privind Holocaustul: perspectivă mondială" va avea loc după data de 10 decembrie, desemnată de ONU ca Ziua internaţională pentru drepturile omului. Această reuniune "respectă în totalitate religia evreiască şi este departe de orice polarizare sau propagandă", susţine comunicatul. Preşedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a calificat de câteva ori Holocaustul împotriva evreilor drept "mit", afirmând că Israelul este condamnat la "dispariţie".
Conferinţă dedicată Holocaustului, în Iran
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Caricatura de Mohammadreza Doustmohammadi/Iran.

Mesaj Scris de Admin 06.11.06 13:29

Concursul caricaturilor despre holocaust a luat sfarsit

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Holocausttoonzs7
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Stat evreu in Occident

Mesaj Scris de Admin 18.10.06 19:22

Stat evreu in Occident
Liderul de la Teheran a propus, ieri, Germaniei si Austriei sa gazduiasca statul evreu pe teritoriul lor, daca se considera vinovate de masacrarea evreilor, in timpul celui de-al doilea razboi mondial. „De ce trebuie sa plateasca musulmanii palestinieni? I-ati oprimat; atunci oferiti regimului sionist o bucata de pamant european, pentru a-si face acolo guvernul“, a declarat Mahmoud Ahmadinejad.
http://www.atac-online.ro/archive/2005/decembrie/09/6.php
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Holocaustul este un fapt istoric de netagaduit

Mesaj Scris de Admin 10.09.06 12:32

Holocaustul este un fapt istoric de netagaduit, afirma Kofi Annan TEHERAN - Secretarul general al ONU, Kofi Annan, a condamnat, pe 3 septembrie, expozitia de caricaturi privind Holocaustul, gazduita recent de Iran, declarind, totodata, ca Holocaustul este "un fapt istoric de netagaduit".
Kofi Annan - noteaza agentiile de presa - a abordat acest subiect in cadrul unei conferinte de presa ce a urmat intrevederii sale cu presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad, care, nu cu mult timp in urma, a declarat ca Holocaustul - in urma caruia, conform istoricilor, 6 milioane de evrei au fost ucisi de catre nazisti - este un "mit".
"Cred ca tragedia Holocaustului este un fapt istoric trist si de netagaduit. Asadar, ar trebui sa acceptam acest adevar si sa le povestim copiilor nostri despre ceea ce s-a intimplat in cel de-al doilea razboi mondial, pentru a ne asigura ca asa ceva nu se va mai intimpla niciodata", a subliniat Kofi Annan, la Teheran.
Declaratiile secretarului general al ONU survin si ca replica la comentariile purtatorului de cuvint al diplomatiei iraniene, Hamid Reza Assefi, potrivit carora amploarea Holocaustului a fost exagerata, numarul victimelor fiind "mult diferit de cel care a fost publicat"
"Am vazut unele dintre aceste lagare in Germania de Est si in Polonia ciand am fost ambasador si, in opinia mea, aceasta (amploarea Holocaustului) a fost foarte exagerata", a afirmat Assefi, adaugind ca numarul victimelor Holocaustului "este mult diferit de cel care a fost publicat".
http://www.divers.ro/international_ro?wid=37457&func=viewSubmission&sid=1982
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Fratia musulmana, nazistii si Al-Qai'da

Mesaj Scris de Admin 11.06.06 18:15

Fratia musulmana, nazistii si Al-Qai'da
Discurs tinut
de John Loftus (fost procuror al Ministerului de Justitie al S.U.A.)
pentru a marca comemorarea holocaustului (Yom Ha’Shoah) in 18 aprilie 2004

Publicat pentru prima data in Jewish Community News, august 2004

[Articol extras din Nexus Magazine, Anul I, Numarul 4 (decembrie 2005- ianuarie 2006)]

Al-Qai’da este produsul unui grup fascist arab, infiintat in anii 1920, finantat de catre Adolf Hitler, folosit dupa cel de-al doilea razboi mondial de catre serviciile de informatii britanice, franceze si americane si sprijinit ulterior de catre sauditi si reactivat de catre CIA.

Vi se va parea ciudat ca un catolic irlandez sa va vorbeasca despre Yom Ha’Shoah, insa experienta mea in ceea ce priveste Holocaustul este putin mai neobisnuita. Pe cand lucram pentru Procurorul General a trebuit sa intreprind unele cercetari secrete cu privire la Holocaust. In acest scop am mers intr-un orasel numit Suitland, Maryland, situat in imediata apropiere a Washingtonului, loc unde guvernul american isi tine literalmente ingropate secretele. Exista acolo 20 de galerii subterane, fiecare dintre ele avand o suprafata de 4046,7838 m2. Daca ati vazut cumva filmul Raiders of the Lost Ark, in ultima scena ati vazut cam cum arata astfel de galerii subterane, insa acestea despre care va vorbeam nu sunt organizate chiar ca acelea din film. Ei bine, in aceste galerii subterane am descoperit ceva ingrozitor.
Am aflat ca o mare parte dintre nazistii pe care fusesem insarcinat sa ii dau in urmarire judiciara apareau pe statele de plata ale CIA, iar agentia nu stia acest lucru, fiind pur si simplu mintita de catre Serviciul Britanic de Informatii. Ceea ce nici Serviciul Britanic de Informatii nu stia era faptul ca cel care a furnizat aceste informatii era Kim Philby, agent dublu sovietic, comunist – implicat in scandalul legat de Razboiul Rece. Cu toate acestea, Departamentul de Stat a facut uitata toata aceasta poveste permitandu-le nazistilor sa ramana in America pana cand eu am avut proasta inspiratie de a face publice toate aceste lucruri.
Ce altceva ai putea face atunci cand doresti sa faci publica o astfel de poveste decat sa contactezi emisiunea 60 minutes? Intr-adevar l-am contactat pe Mike Wallace care mi-a acordat 30 de minute in emisiunea lui, cel mai lung timp acordat pana atunci vreunei persoane. Cand episodul despre nazistii din America a fost transmis in direct in 1982 acesta a provocat o stare de tensiune la nivel national. Congresul a cerut sa se examineze situatia, Mike Wallace a obtinut premiul Emmy, iar familia mea a primit amenintari cu moartea. S-a intamplat apoi ceva foarte ciudat. In ultimii 25 de ani toti spionii din SUA, Canada si Anglia, trecuti in rezerva, m-au solicitat pentru a ii reprezenta in calitate de avocat – gratuit, bineinteles. Astfel am avut 500 de clienti de pe urma carora am castigat cate un dolar pentru fiecare. Am ajuns astfel sa fiu cel mai prost platit avocat din America desi, paradoxal, cel mai solicitat.
Sa va dau un exemplu. Anul acesta un prieten de la CIA pe nume Bob Baer a scris o carte foarte interesanta despre Arabia Saudita si terorism, intitulata Sleeping with the Devil. Citisem aproape o treime din carte cand am ajuns la partea in care Bob povestea despre perioda in care lucrase la CIA si despre cat de sarace erau dosarele. Spunea de exemplu ca in dosarele despre Fratia Musulmanilor nu se gasea mai nimic in afara de cateva articole taiate din ziare.
L-am sunat atunci pe Bob si i-am spus: „Bob, te inseli, CIA are dosare foarte bine documentate cu privire la Fratia Musulmanilor. Stiu acest lucru pentru ca eu insumi le-am citit acum 25 de ani”.
„Ce vrei sa spui?” intreba el. Uite cum poti afla toate secretele legate de Fratia Musulmanilor, si voi puteti face la fel. „Du-te la calculator si tasteaza cuvintele Banna si Nazi si cauta pe Internet”. Bob a tastat aceste doua cuvinte iar rezultatul cautarii au fost vreo 30, 40 de articole din intreaga lume. Dupa ce le-a citit m-a sunat si a exclamat ingrozit „Dumnezeule, ce am putut face?”
In prezent principala mea ocupatie, si de altfel si scopul acestui articol este de a oferi noii generatii CIA informatii cu privire la Fratia Musulmanilor si de a dezvalui faptul ca aceasta a fost o organizatie fascista angajata de catre Serviciile Occidentale de Informatii care de-a lungul timpului a evoluat in organizatia cunoscuta in prezent sub numele de Al-Qa’ida [Al-Qaeda].

Scurt istoric al Fratiei Musulmanilor
Iata cum a inceput totul. In anii 1920 un tanar egiptean pe nume [Hassan] Al-Banna a infintat acest grup nationalist numit Fratia Musulmana. Al-Banna era un admirator fervent al lui Adolf Hitler si coresponda cu acesta regulat. Atat de staruitor era Al-Banna in admiratia lui pentru Partidul Nazist incat in anii 1930 Fratia Musulmanilor a devenit arma secreta a Serviciului Nazist de Infomatii. Nazistii arabi aveau foarte multe in comun cu noua doctrina nazista: ii urau pe evrei; urau democratia si cultura occidentala. Astfel, politica oficiala a celui de-al treilea Reich a fost orientata inspre dezvoltarea in secret a Fratiei Musulmanilor ca si „coloana a cincea”, o armata in interiorul Egiptului.
In momentul in care a izbucnit razboiul, Fratia Musulmanilor a declarat in scris ca va acorda tot sprijinul generalului Rommel, avand grija ca nici un soldat american sau englez din Cairo sau Alexandria sa nu ramana in viata.
Pe parcursul celui de-al doilea razboi mondial Fratia Musulmanilor a inceput sa se extinda si sa isi largeasca aria de influenta ajungand sa aiba chiar si o sectiune palestiniana condusa de catre Marele Muftiu al Ierusalimului, cel mai mare fanatic al tuturor timpurilor. Marele Muftiu al Ierusalimului, reprezentantul Fratiei Musulmanilor in Palestina, era fara indoiala reprezentantul arabilor nazisti, un om cu o mare putere de influenta. De exemplu, in timpul razboiului, acesta a plecat in Germania si a recrutat oameni pentru a infiinta o divizie SS de arabi nazisti. Aceasta divizie, denumita Divizia Handzar de musulmani, stabilita in Croatia, avea sa devina nucleul noii armate de fascisti arabi a lui Hitler menita sa cucereasca Peninsula Arabica si, de acolo, chiar si Africa – sau cel putin asa se spera.
La sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial Fratia Musulmanilor a fost acuzata de crime de razboi, iar agentii Serviciului German de Informatii care o coordonau au fost capturati in Cairo. Intreaga retea a fost retinuta de catre Serviciul Secret Britanic. In acest moment a avut loc un lucru ingrozitor: in loc sa inceapa urmarirea in justitie a nazistilor – a Fratiei Musulmanilor - guvernul Britanic i-a angajat. Toti refugiatii nazisti, criminali de razboi de origine araba sau musulmana, au fost dusi in Egipt, unde timp de trei ani au fost pregatiti pentru o misiune speciala. Serviciul Secret Britanic intentiona sa se foloseasca de fascistii din Fratia Musulmanilor pentru a ataca Israelul in 1948. Doar cateva persoane din Mossad detin aceasta informatie, insa majoritatea membrilor armatelor si gruparilor teroriste arabe care au incercat sa distruga Israelul erau de fapt nazisti arabi proveniti din Fratia Musulmanilor. Marea Britanie nu a actionat de una singura. Serviciul Francez de Informatii a colaborat cu Marea Britanie si a ajutat la eliberarea Marelui Muftiu si la aducerea acestuia in Egipt, contribuind astfel la reunirea arabilor nazisti. Asadar, din 1945 pana in 1948, Serviciul Secret Britanic a oferit protectie tuturor nazistilor arabi, dar, cu toate acestea, nu a reusit sa distruga Israelul.
In aceste conditii britanicii au decis sa vanda arabii nazisti unei organizatii ce avea sa devina CIA. Poate ca vi se pare stupid, un plan diabolesc, insa chiar asa s-a intamplat. Ideea era ca noi sa ii folosim pe arabii nazisti in Orientul Mijociu pentru a ii contracara pe arabii comunisti. Asa cum Uniunea Sovietica finanta arabii comunisti, tot astfel aveam sa actionam si noi, finantand arabii nazisti sa lupte impotriva celor comunisti. Astfel au inceput sa aiba loc numeroase pregatiri secrete, timp in care Fratia Musulmanilor era pe statul de plata al CIA.
Intre timp, insa, egiptenii deveneau din ce in ce mai ingrijorati din cauza acestei situatii. Nasser a ordonat Fratiei Musulmanilor sa paraseasca Egiptul amenintandu-i ca, in caz contrar, vor fi inchisi si executati. Astfel, in anii 1950, CIA a evacuat nazistii Fratiei Musulmanilor in Arabia Saudita. Ei bine, atunci cand au ajuns in Arabia Saudita unele dintre capetele luminate ale Fratiei Musulmanilor, ca Azzam [dr. Abdullah], au inceput sa predea in scolile religioase numite „madrassas”. Acolo acestia au combinat doctrina nazismului cu un cult islamic foarte ciudat – wahabism-ul.
Toata lumea confunda islamismul cu aceasta religie fanatica si considera islamul – de fapt versiunea saudita a acestuia – ca fiind reprezentativa, cand de fapt nu este deloc asa. Toate natiunile musulmane au condamnat acest cult wahabi ca fiind erezie de mai mult de 60 de ori, insa, cand sauditii au devenit bogati si puternici, situatia s-a schimbat, caci acestia au cumparat tacerea multor natiuni musulmane. Acest cult foarte sever, wahabismul, a fost practicat numai in Arabia Saudita si doar de catre talibani si in realitate nu are nimic de-a face cu islamismul. Islamismul este o religie pasnica si toleranta care s-a aflat in relatii bune cu evreii in primul mileniu al existentei sale.
Arabia Saudita, in schimb, a devenit lacasul Fratiei Musulmanilor, iar scolile religioase „madrassas” locul de propagare a fascismului si a extremismului. In aceste scoli „madrassas” s-a remarcat un tanar elev foarte interesat de cele ce se predau. Studentul lui Azzam era chiar Osama bin Laden. Ei bine, da, Osama bin Laden a fost format de nazistii Fratiei Musulmanilor care emigrasera in Arabia Saudita.

CIA si Al-Qa’ida
In 1979 CIA a decis sa ii scoata pe arabii nazisti de la pastrare si sa ii repuna in functiune. Rusii invadasera Afganistanul asa ca ne-am oferit sa ii finantam pe sauditi cu conditia ca acestia sa stranga toti nazistii arabi la un loc si sa ii trimita in Afganistan pentru a se lupta cu rusii. Era necesar sa gasim un alt nume pentru arabii nazisti caci Fratia Musulmanilor era un nume cu o rezonanta prea mare, al carui trecut nazist era binecunoscut, asa ca le-am dat numele de Maktab al-Khadamat al-Mujahidin, adica MAK.
CIA a mintit Congresul atunci cand a afirmat ca nu stia cine se mai afla pe statul sau de plata in afara sauditilor, lucru care se intelege ca nu era adevarat, caci o anumita sectiune a CIA-ului stia foarte bine ca ii angajase inca o data pe nazistii arabi pentru a ii folosi in ducerea razboaielor secrete.
Intre anii 1979 si 1989 Azzam si asistentul sau Osama bin Laden, deveniti foarte cunoscuti, s-au impus si au castigat razboiul, alungandu-i pe rusi din Afganistan. Vazind ca a castigat razboiul, CIA-ului nu i-a mai ramas altceva decat sa se intoarca acasa, lasand armata de fascisti arabi in Afganistan. Sauditii nu doreau nici ei ca nazistii arabi sa se reintoarca si au inceput sa ii ofere mita lui Osama bin Laden si adeptilor acestuia pentru a ii tine departe de Arabia Saudita. Intre timp MAK s-a scindat, iar Azzam a fost asasinat in conditii misterioase, se pare ca de insusi Ossama bin Laden care a devenit conducatorul celei mai radicale grupari rezultate din fuziunea dintre fascistii arabi si extremistii religiosi numita de el Al-Qai’da. Insa ramurile Fratiei Musulmanilor se intind si in prezent in intreaga organizatie Al-Qai’da.
Ayman Al-Zawahiri, secundul lui Ossama bin Laden, de exemplu, provine dintr-o ramura egipteana a Fratiei Muslumanilor – Jihad-ul Islamic Egiptean, rezultat din Jihad-ul Islamic Palestinian.
In Israel exista o alta ramura a Fratiei Musulmanilor – organizatia cunoscuta sub numele de Hamas. Cand forte israeliene l-au asasinat pe seicul [Ahmed] Yassin, necrologul publicat intr-un ziar din Cairo, in limba araba, de catre Fratia Musulmanilor dezvaluia faptul ca Yassin era de fapt conducatorul secret al Fratiei Musulmanilor din Gaza.
Astfel, Fratia Musulmanilor a devenit o otrava ce a cuprins Orientul Mijlociu si incepand cu 11 septembrie chiar intreaga lume. Stiu ca toata aceasta poveste vi se poate parea un joc bolnav al inchipuirii, dar pentru a va convinge de realitate este suficient sa deschideti calculatorul si sa tastati cuvintele „Banna” si „Nazi” pentru a gasi toate acele articole despre care va vorbeam. Acolo veti gasi toate informatiile pe care CIA a incercat sa le ascunda angajatilor sai, nedorind ca ei sa afle cumplitul trecut. In anul 1984, pe cand ma ocupam cu demascarea nazistilor europeni care figurau pe statul de plata al CIA, agentia incerca sa ascunda Congresului faptul ca nazistii arabi fusesera angajati inca o data pentru a lupta impotriva rusilor. Bob Baer a ramas uimit atunci cand a studiat dosarele. Uimitor este si faptul ca o intreaga generatie – generatia CIA actuala – nu stie absolut nimic despre aceste lucruri, si credeti-ma actuala generatie CIA este formata din americani decenti care incearca sa isi faca datoria cu onoare. Singura lor problema este ca dosarele au fost ascunse, insa acum toate aceste secrete trebuie sa iasa la iveala.


http://www.nexusmagazine.ro/index.php?
option=com_content&task=view&id=19&Itemid=26


Ultima editare efectuata de catre Admin in 16.07.11 20:44, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Presedintele iranian a cerut germanilor sa nu mai

Mesaj Scris de Admin 01.06.06 11:09

Presedintele iranian a cerut germanilor sa nu mai fie prizonieri ai holocaustului

Presedintele Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, s-a adresat poporului german intr-un interviu realizat de revista Der Spiegel si publicat duminica. El a declarat ca germanii nu ar trebui sa isi mai insuseasca sentimentul de vinovatie in chestiunea holocaustului si chiar si-a exprimat din nou unele indoieli in ceea ce priveste veridicitatea acestuia.



Eu cred ca poporul german este prizonier al holocaustului. Peste 60 de milioane de oameni au fost ucisi in timpul celui de al doilea razboi mondial. Intrebarea este urmatoarea: de ce doar evreii sunt in centrul atentiei, a spus presedintele republicii islamice, care a reconfirmat dorinta sa de a calatori in Germania pentru a vedea meciurile nationalei la Campionatul Mondial de Fotbal. Cat timp poporul german va mai fi tinut ostatic de sionisti? De ce trebuie sa va simtiti obligati fata de sionisti? Ati platit despagubiri timp de 60 de ani si se pare ca se vrea sa platiti inca 100 de ani, a continuat Ahmadinejad.

Primul meci al Iranului in cadrul Campionatului Mondial de Fotbal din Germania este impotriva echipei nationale a Mexicului si va fi jucat in Nuremberg in data 11 iunie, la doua zile dupa inceperea oficiala a turneului international.

Intrebat de ziaristii de la Der Spiegel, care pe coperta editiei in care a aparut interviul au folosit titlul Omul de care lumea se teme, daca isi mentine parerile sale conform carora holocaustul este un mit, Ahmadinejad a raspuns simplu: ;eu nu accept un lucru drept adevar decat daca sunt absolut convins de acest fapt.In Europa sunt doua tabere. Unii cercetatori, care sunt puternic motivati politic, sustin ca holocaustul a avut loc. Mai exista insa si cercetatori care nu accepta varianta oficiala a istoriei si sunt bagati la inchisoare, a mai spus presedintele Iranului.

In Germania punerea sub semnul intrebarii a unor aspecte legate de veridicitatea holocaustului reprezinta un delict penal grav si se pedepseste chiar cu pana la cinci ani de inchisoare.

http://ro.novopress.info/?p=1392
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty O lege iraniana va obliga evreii si crestinii sa poarte

Mesaj Scris de Admin 20.05.06 12:00

O lege iraniana va obliga evreii si crestinii sa poarte semne distinctive
Organizatiile pentru apararea drepturilor omului au atras atentia
asupra unei noi legi adoptate de Parlamentul iranian, care prevede ca
evreii si crestinii de pe teritoriul tarii sa poarte semne care sa ii
distinga de musulmani, relateaza cotidianul canadian National Post, in
editia online.
"Este o reminiscenta a Holocaustului", a declarat
rabinul Marvin Hier de la centrul Centrul Simon Wiesenthal din Los
Angeles. "Iranul se apropie din ce in ce mai mult de ideologia
nazista", a precizat el.
Iranienii exilati, care locuiesc in Canada, au confirmat informatiile
potrivit carora Parlamentul iranian a adoptat, in cursul acestei
saptamâni, o lege privind codul vestimentar obligatoriu pentru toti
iranienii.
Legea, care a fost aprobata de Ghidul suprem iranian, Ali Khamenei,
prevede purtarea unor semne distinctive de catre persoanele care nu
apartin religiei islamice.
Cei aproximativ 25.000 de evrei din Iran vor fi obligati sa poarte
ecusoane galbene, crestinii vor purta insigne rosii, iar celalate
minoritati religioase ecusoane albastre.
Un iranian care locuieste la Toronto, Ali Behroozian, a declarat ca
legea ar putea intra in vigoare cel mai devreme la inceputul lui 2007
si va face si mai dificila viata evreilor, crestinilor si altor
minoritati religioase din Iran.
Legea a fost elaborata in urma cu doi ani, dar a fost blocata in
Parlamentul iranian pâna recent, când a fost rediscutata la ordinul
presedintelui Mahmoud Ahmadinejad.
Purtatorul de cuvânt al ambasadei iraniene la Ottawa a refuzat sa
comenteze aceste masuri, iar Centrul Simon Wiesenthal a trimis o
scrisoare de protest secretarului general al ONU, Kofi Annan, si
solicitat comunitatii internationale sa faca presiuni asupra Iranului
pentru anularea legii.
Ahmadinejad a descris in rapetate rânduri Holocaustul ca pe un mit, iar
la inceputul anului a anuntat ca Iranul va gazdui o conferinta pentru
reexaminarea istoriei "Solutiei Finale" a nazismului.
http://www.obiectivdesuceava.ro/index.php?page=articol&ids=17281
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tarile  Musulmane - Pagina 2 Empty Re: Tarile Musulmane

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum