Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


PERLE

2 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

PERLE - Pagina 5 Empty NOSTALGIE

Mesaj Scris de Admin 23.12.05 10:46

Rezumarea primului mesaj :

Romantele parintilor nostri
Am început sa-mbatrînesc
Am început sa-mbatrînesc...
Am cam uitat ca anii zboara,
Vremea în loc n-o poti opri,
Mai trece-o zi si înc-o zi,
Si-am început sa-mbatrînesc...

Oricît te minti, n-ai ce sa faci!
Degeaba dai oglinda-afara!
Degeaba fugi de adevar
Si-ti mai ascunzi un fir de par!
Oricît te minti, n-ai ce sa faci!

Într-un amurg de primavara,
Privind o fata si-un baiat,
Ma vad pe mine de-altadata,
Si lacrimînd, îmi spun: pacat!
Unde sînt anii tineretii,
Cînd crezi ca tu vei fi iertat?
Se duc încet pe apa vietii
Si-ajungi sa spui si tu: pacat!

Am început sa-mbatrînesc,
Desi mai cred ca mi se pare...
Ce bine-ar fi sa fie-asa,
Dar mi-e carunta inima,
Frunzele vietii-ngalbenesc.
Si nu-i deloc usor sa spui
Cînd a venit si rîndul tau:
„Îmbatrînesc si-mi pare rau...“
Fetita mea, ieri un copil,
Si-a dat cu pudra-ntîia oara...
Si a dansat la primul bal!
Deci am fetita-o domnisoara...

Cînd s-a întors, mi-a povestit
C-a sarutat-o un baiat!
Si parca ieri venea plîngînd
Ca papusica s-a stricat...
Si parca ieri, la fel cu ea,
Traiam romanta dragostei,
Iar azi, privind-o, ma gîndesc:
„Ce rochie-i fac la nunta ei?!“.


Versurile: Jack Fulga
Muzica: H. Malineanu



Iti mai aduci aminte....Simon Templar, trening, bascheti, imbracaminte de la 'pachet', pantofi Guban, pantaloni evazati, inele
ghiul, tablouri cu sirene,, Beng beng, Unde ie iluziile mele care le-am perdut? my, my, my Delilah, Beatles,
clasificarea muzicii in usoara, grea si populara, primele autoserviri, "Dialog la distanta", telefoane cuplate,
program de apa calda, creioane chimice si HB, 303, ascutitori chinezesti, noile uniforme scolare, tovarasa


Ultima editare efectuata de catre in 15.02.06 21:32, editata de 4 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 22.11.07 11:42

“In ziua de azi n-as baga mana-n foc nici pentru mine.”
Irina Loghin
“Batea ploaia cu grindina, mare cat singurul testicul al lui Oliviu Gherman.”
Corneliu Vadim Tudor
“Manelele sunt un fel de mamele cu silicon; arata bine, dar sunt false.”
Madalin Voicu
“M-am rugat ca Traian Basescu sa fie reincarnat, intr-o viata viitoare, intr-un caine maidanez care sa fie eutanasiat.”
Elena Sporea
“Pe Prut a murit cineva. A murit fratele nostru ideal si ar trebui sa tinem pentru el o era de reculegere.”
Adrian Paunescu
“Democratia asta este cam enervanta.”
Ion Iliescu
“Judecatorii nu sunt fiinte de pe alte planete.”
Adrian Nastase
“Se impune acordarea unor facilitati tuturor celor care sunt de origine romana.”
Damian Brudasca
“...in fiecare copil de roman se naste un Vadim Tudor !!!”
Corneliu Vadim Tudor
Si preotii, la fel ca fotbalistii, intra in joc cu un vesmant, ceea ce inseamna ca sunt multe asemanari intre noi.
P.F. Teoctist
Noi, maghiarii, suntem apreciati de femeile din Romania pentru ca suntem cel putin bilingvi.
Gh. Frunda
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 20.08.07 8:10

“Bună seara, iubito”, interzisă şase luni

În 1978, atunci când Adrian Enescu i-a pus notele pe portativ, viitorul hit “Bună seara, iubito”, în interpretarea Aurei Urziceanu, era destinată coloanei sonore a unui film. Fericita întâlnire a compozitorului cu un volum de versuri semnat de Lucian Avramescu, în 1986, a făcut ca piesa să fie rescrisă şi reorchestrată. Apoi, a fost înregistrată cu vocile Loredanei Groza şi a lui Ion Caramitru. Piesa a fost interzisă şase luni, din cauza versurilor şocante, puternice, prea directe. Stătea la “loc de cinste” pe listele negre ale Electrecordului şi Radioului. Loredanei nu i s-a interzis să cânte piesa la concertele din ţară, iar celebritatea pe care a câştigat-o a forţat Electrecordul să o imprime pe vinil, în 1988. “«Bună seara, iubito» a început prin a fi o poezie de dragoste şi a sfârşit prin a deveni cântec. Am scris-o în două minute, de parcă mi-ar fi dictat-o cineva din Lună, de parca aş fi ştiut-o dintotdeauna”, ne-a mărturisit Lucian Avramescu (foto), autorul versurilor. “O vreme, mi-a fost frică să cânt «Bună seara, iubito», pentru că mi se părea o piesă foarte sensibilă. Dar a avut un succes cu mult peste aşteptări”, ne-a spus Loredana Groza.



Pe “Strada Speranţei” e “O lume minunată”

Nu întâmplător, cele mai multe piese din topul întocmit pe baza preferinţelor cititorilor Jurnalului Naţional au fost lansate în ultima parte a secolului al XX-lea. Sunt mai proaspete în memoria colectivă, au fost interpretate de cântăreţi celebri şi, pentru cei mai mulţi dintre melomani, se leagă de evenimente din viaţa personală.



RECORD. Aproape opt ani a stat în sertar partitura de la “Bună seara, iubito” până să intre la inimile românilor. Pe versurile lui Lucian Avramescu, înregistrată cu vocile lui Ion Caramitru şi a cvasinecunoscutei pe atunci Loredana Groza, “Bună seara, iubito” a scandalizat comisiile de cenzură din Radio şi Electrecord. Când a fost imprimat pe vinil, “Bună seara” a înregistrat vânzări-record pentru acele vremuri şi chiar şi pentru zilele noastre: 1,5 milioane de exemplare!



DUPĂ 20 DE ANI. Tot printre cele mai iubite şlagăre ale secolului trecut se numără un cântec compus pentru coloana sonoră a unui film: “Ani de liceu”. Regizorul Nicolae Corjos i-a pus în braţe lui Florin Bogardo scenariul scris de George Şovu. Compozitorul a făcut echipă cu Stela Enache şi cu textierul Saşa Georgescu şi, în scurt timp, i-a livrat lui Corjos cântecul, înregistrat pe bandă magnetică. Regizorul nu a fost impresionat la prima audiţie, dar, tot ascultând, şi-a dat seama că este exact ce avea nevoie pentru “Liceenii”. Că nu s-a înşelat o dovedeşte faptul că “Ani de liceu” este şi la 20 de ani de la “naştere” la fel de savuros.



Pentru a deveni şlagăr, orice compoziţie bună trebuie să treacă prin etapa de... “şlagăr în devenire”! Acestui proces s-a supus şi Pâslăriţa, interpreta ce chinuia pianul şi-n miez de noapte atunci când inspiraţia îi dădea târcoale. “Lasă-mi, toamnă, pomii verzi” a fost lansat în 1981, la emisiunea lui Titus Munteanu, “Şlagăre în devenire”, de la Sala Radio. Un an mai târziu, Casa Electrecord a scos un disc de autor care cuprinde compoziţii ale Margaretei Pâslaru, printre care “Lasă-mi, toamnă, pomii verzi” şi “Păsările”. Melodia trecuse deja rampa, fiind zilnic cerută în emisiunile radiofonice. Spectacolele de la Sala Palatului purtau titlul cântecului, la fel ca şi afişul ce anunţa turneele prin ţară. Când Pâslăriţa i-a pus versurile pe note, Ana Blandiana era deja o poetă consacrată. “Faptul că o ţară întreagă a cântat o poezie de-a mea pe o melodie de-a Margaretei nu poate decât să mă bucure”, declara Ana Blandiana la lansarea CD-ului aniversar Margareta Pâslaru, din 2000.



CONTROVERSAT. Procomunism sau doar patriotic? Textierul Ovidiu Dumitru alege cea de-a doua variantă când vorbeşte despre “Copacul”, celebra piesă scrisă de Jolt Kerestely şi interpretată de Aurelian Andreescu. Versurile cântecului au fost scrise într-o singură noapte a anului 1975. Kerestely i-a cerut un text lui Dumitru cu doar două zile înainte de termenul-limită de înscriere la Festivalul Mamaia. “Lucrul cel mai frumos a fost că un textier de naţionalitate română şi un compozitor ungur se prezintă în concurs cu o piesă despre patriotismul românesc şi, culmea, sunt şi premiaţi!”, îşi aminteşte Ovidiu Dumitru.

“Cântecul de Aur al Epocii de Aur”, celebrul “Macarale” interpretat de Trio Grigoriu, trăieşte de ceva vreme o a doua viaţă, reorchestrat fiind pe ritmuri moderne. “Macarale, râd în soare argintii/ Macarale, în zori de zi./ Suie-agale, pe albastrele cărări/ Macarale, suie în zări// O macara, încetinel/ Mi-a adus un bileţel/ Îl prind iute şi-l citesc/«Spor la lucru şi te iubesc!»“. Mai asudă omul pe şantierele patriei, dar nu exclude posibilitatea unei idile la locul de muncă!



“Să-i amintiţi vă rog frumos adresa mea,/ Când vă-ntâlniţi cu Fericirea!”, “Să o poftiţi vă rog frumos la masa mea,/ Când vă-ntâlniţi cu Fericirea,/ Să-mi toarne doar o picătură de nectar,/ În cupa plină de-amar!” Păi astea sunt versuri potrivite ideologiei autohtone din anul 1983? “Toate persoanele care verificau textul înaintea festivalului de la Mamaia s-au făcut că nu înţeleg nimic. “Dacă înţelegeau, ar fi trebuit să acuze trei mari vedete ale muzicii uşoare româneşti: Vasile Veselovschi, Mihai Maximilian şi Corina Chiriac. Dar cădea şi Stela Popescu, ca soţie a lui Maximilian... Ar fi fost un dezastru.” Comisia s-a făcut că n-a înţeles şi a tradus textul cam aşa: “E amarul de amor. Se suferă din dragoste etc”. Dar nicăieri nu era vorba de iubire. “Strada Speranţei” era un cântec social, cu mesaj cu tot.



POPULARE. Mirabela Dauer este interpreta a două dintre şlagărele incluse în primul volum al “Cântecele noastre, toate”. “«Ioane, Ioane» e o melodie preluată din folclor. Am lansat-o prin 1977, când cântam cu Savoy”, ne-a dezvăluit “privighetoarea”. Cât despre “Te-aştept să vii”, nici nu se pune problema să aibă Mirabela vreo cântare la care publicul să n-o ceară. “Am auzit că a ajuns imnul deţinuţilor. Dar se cânta peste tot, la nunţi, botezuri, la petreceri. Am auzit-o cântată chiar şi la înmormântări, de către fanfară”, arată textierul Andreea Andrei cât de populară ajunsese piesa.

Inspirat de un băiat care-şi căuta iubita pe plajă, compozitorul Alexandru Mandy a compus melodia “N-aţi văzut cumva o fată?”, pe care Cornel Constantiniu, “îmbrăcat în alb, precum un prinţ”, a cântat-o pe scena Festivalului de la Mamaia în 1971 şi cu care a luat Marele Premiu de Interpretare. Tot la Mamaia, dar nu în concurs, ci în recitalul artistei Mihaela Mihai din 1974, a ajuns la urechile publicului “Salcia” lui Horia Moculescu, pe versurile lui Mihai Maximilian. Succesul la public a fost total. Sărbătorirea Anului Internaţional al Copiilor la Sala Polivalentă, în 1979, l-a inspirat pe Mihai Constantinescu să găsească textul pentru “O lume minunată”. Aşa s-a ales solistul cu eticheta de “interpretul copiilor”.

Acestea sunt doar o parte din poveştile “Cântecelor noastre, toate”. Secretele de culise fiind dezvăluite, nu ne mai rămâne decât să fredonăm şlagărele secolului al XX-lea!



CELEBRITATE

“Cei de la Electrecord şi Radio nu au vrut să imprime şi să difuzeze discul în forma propusă de mine şi mi-au cerut să schimb textul. Nu am fost de acord şi le-am zis că mai bine ţin piesele în sertar decât să le modific. «Bună seara, iubito» a devenit cunoscută fiind cântată în sălile din ţară. La televiziune a apărut abia la sfârşitul lui ’88. «Bună seara, iubito» a făcut mari furori şi încă mai face, dar nu sunt un om care să trăiască

din amintiri”

Adrian Enescu compozitor “Bună seara, iubito”



SPERANŢA

“Acest cântec nu tratează o poveste de dragoste. «Strada Speranţei» era un strigăt de disperare cauzat de foamea pe care ne-a impus-o Ceauşescu. Toate forurile care aprobaseră piesa şi care s-au făcut că nu înţeleg mesajul erau, la rândul lor, nişte persoane importante. A fost o acţiune colectivă”

Corina Chiriac interpretă “Strada Speranţei”



FOTOLIUL

“Mirabela a avut mare succes cu această melodie. La un spectacol, când a început să cânte «Te-aştept să vii», au năvălit pe scenă mai multe femei care au sărit pe ea. A fost scoasă de pe scenă şi spectacolul s-a terminat. Am auzit că la un spectacol din străinătate fanii i-au adus Mirabelei un tort în formă de fotoliu. Aproape toată lumea crede că această melodie se numeşte «Fotoliul»“

Andreea Andrei textier “Te-aştept să vii”



LICEENII

“Prima dată când am ascultat melodia «Ani de liceu» mi s-a părut una slabă. Îmi aduc aminte că Bogardo mi-a adus melodia înregistrată pe o bandă. Eram în timpul filmărilor la «Liceenii», am întrerupt tot. Bogardo a înţeles exact ce am vrut. Mai mult, m-a convins că vocea lui şi a Stelei Enache sună mult mai bine decât a lui Ştefan Bănică jr şi a Oanei Sârbu. Aşa că ei doi au dublat actorii”

Nicolae Corjos regizor “Liceenii”



BUNĂ SEARA, IUBITO

“Bună seara, iubito, te aştept ca din cer/ Să-mi aduci continente de palid mister/ Cu trenul acesta personal şi stingher/ Bună seara, iubito, pot să-ţi spun prin cuvinte/ Că puţine mai sunt pe pământ lucruri sfinte/ Că intră iubiri prematur în morminte”



TE-AŞTEPT SĂ VII

“Fotoliul din odaie/ Şi-o carte ce-ai lăsat-o pe noptieră,/ O ultimă ţigară uitată într-un colţ pe etajeră/ Şi floarea din fereastră, / Biletul ce-a rămas de-atunci pe masă/ Toate

te-aşteaptă/ Să te întorci acasă.// Te-aştept să vii/ Să te întorci la mine/ Numai aici ne va fi cel mai bine/ Să treci din nou, cu inima-mpăcată/ Al casei prag, aşa, ca altădată/ Te-aştept să vii/ Să te întorci

la mine/ Numai aici ne va fi cel mai bine/ Să treci din nou, cu inima-mpăcată/ Al casei prag, aşa, ca altădată”



DRUMURILE NOASTRE

“Tot ce-a fost în viaţa mea odată/ Voi lăsa uitării/ Ani şi luni şi nopţi la rând povară/ Clipa despărţirii/ N-am să cer ce nu-mi poţi da vreodată,/

N-am să-ţi cer iubirea,/ N-am să bat la porţi închise iară/ Nu-ţi feri privirea.// Drumurile noastre poate se vor întâlni vreodată/ Drumurile şi iubirea, gândurile, fericirea/ Drumurile noastre poate se vor întâlni vreodată/ Drumurile şi iubirea, gândurile, fericirea”



DU-MĂ ACASĂ, MĂI TRAMVAI

“Du-mă acasă, măi tramvai/ Du-mă acasă, ce mai stai/ Du-mă la căsuţa mea/ Cu portiţă şi cişmea// Noaptea se lasă în mahala,/ Pe strada noastră e pustiu,/ La o portiţă stă cineva/ Şi mă aşteaptă ca să viu// Păi, du-mă acasă, măi tramvai/ Du-mă acasă, ce mai stai/ Du-mă la căsuţa mea/ Cu portiţă şi cişmea”
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 20.08.07 8:10

Şlagăre nemuritoare, de ieri, de azi, dintotdeauna


În ciuda zecilor de ani care şi-au lăsat amprenta pe partiturile şi plăcile ce le duc mai departe nemurirea, piese precum “Zaraza”, “Iubesc femeia”, “Sanie cu zurgălăi”, “Vrei să ne-ntâlnim sâmbătă seara” sau “Trurli, trurli” nu şi-au pierdut nici acum savoarea.


Poveşti precum cele pe care se sprijină succesul melodiilor de altădată sunt rare. Merită amintite, măcar şi pe scurt, pentru a gusta mai bine dulceaţa acestor cântece.



“ZARAZA”. Totul a început în vara lui 1931, notează George Sbârcea, compozitorul melodiei “Ionel, Ionelule”, când Zaraza, tangoul tânărului compozitor argentinian Taglerara, a prins viaţă. De ajutor la lansare i-a fost filmul marelui regizor sir Alexander Korda, care a auzit melodia în interpretarea unei orchestre dintr-un bar londonez şi a folosit-o într-un film de-al său. La noi, filmul lui Korda nu a ajuns niciodată. În schimb, a renăscut Zaraza, prin vocea lui Cristian Vasile şi prin versurile lui Nicolae Kiriţescu. Artistul Vasile a pierit o dată cu iubita lui, Zaraza, sau ţiganca Zarada, ucisă mişeleşte de duşmanii săi. Interpretul n-a mai cântat-o niciodată, vocea lui fiind de atunci auzită doar la patefon. Înnebunit de dragoste şi ură, Cristian Vasile a furat urna cu cenuşa iubitei de la crematoriul “Învierea” şi, timp de patru luni, a sorbit-o, lingură cu lingură, până nu a mai rămas nici urmă de Zaraza.



FLEACURI. “Femei sunt multe-n lumea asta mare/ Frumoase ca seninul înstelat/ Găseşti plăceri nebune-n fiecare/ Şi-s dulci ca o clipită de păcat.// De-mi place-o brună cu ochi de jăratec/ În focul căror inima-mi topesc/ Apare-o blondă cu surâs sălbatec/ Şi nu mai ştiu pe care s-o iubesc// Iubesc femeia/ De dor nebună/ Femeia brună/ Cu ochi negri, de foc/ Dar şi pe-aceea/ Cu ochi verzi ca marea/ Îmbrăţişarea/ Ei mă-mbată pe loc.” Ionel Fernic, compozitorul şi textierul piesei “Iubesc femeia” (interpretată tot de Cristian Vasile), nu dădea doi bani pe “aceste fleacuri muzicale” (n.r. – referindu-se la cele peste 400 de melodii ale sale).

Titi Botez (“eternul amant” ce a făcut-o celebră pe “Trurli, trurli”), Jean Moscopol şi Maria Tănase s-au lăsat seduşi de un cântec dintr-un spectacol de revistă compus de Ion Vasilescu. Însă abia Gică Petrescu a reuşit să facă din “Du-mă acasă, măi, tramvai” un şlagăr. Şi “Căsuţa noastră” (P. Popescu-Peppo, muzică şi text) a devenit o melodie nemuritoare prin glasul lui nea Gică.



PE MULTE VOCI. De la Aura Urziceanu, Marina Voica, Gică Petrescu, la Maria Ciobanu, Benone Sinulescu, Edith Piaf sau Vaya con Dios, “Sanie cu zurgălăi” a cunoscut diverse interpretări. În partitura originală, scrisă de Richard Stein, “Sania” mai avea un refren: “Clin, clin, clin, clin/ Prin troiene şi zăpezi/ Du-mă iute, săniuţa mea,/ Du-mă la mândruţa mea”. Pe CD-ul nostru de colecţie puteţi asculta una dintre variantele “folclorice” ale piesei, în interpretarea inegalabilei Maria Lătăreţu.

Sub franţuzitul pseudonim Claude Romano, George Sbârcea compunea în 1937, la comanda directorului Teatrului Alhambra, Nicolae Vlădoianu, un cântec ce ar putea prea bine fi imnul zilei de 7 ianuarie. Lisette Verea a cântat pentru prima oară “Ionel, Ionelule”. Aplauzele şi bisurile nu s-au oprit în Sala Alhambra nu s-au oprit nici după ce artiştii ajunseseră la casele lor. A doua zi, bucureştenii fredonau “Ionel, Ionelule”.

“Vrei să ne-ntâlnim sâmbătă seara/ Într-o cârciumioară, la Şosea/ Unde cântă un pian şi o vioară/ Şi-unde nu ne vede nimenea/ Perechi-perechi, amorezaţii stau la masă/ Şi nu văd nimic în jurul lor/ Guriţe iau drept consumaţii, ce le pasă?/ Dacă-şi fac jurăminte de-amor.” “O invitaţie la evadare din proza existenţei apăsătoare a grijilor zilnice”, aşa caracteriza George Sbârcea melodia “Vrei să ne-ntâlnim sâmbătă seară”, compusă de Ion Vasilescu şi interpretată de Jean Moscopol cel graseiat.

“La, la, la, le, le, la!”, exclama Luigi Ionescu, în 1961. Aşa s-au născut “Lalelele” lui Temistocle Popa. Succesul a fost uriaş: când îl vedeau pe stradă, oamenii îl strigau pe Luigi Ionescu “Măi, lalele!”.

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 04.08.07 13:22

Sete dintr-un alt mileniu





Sifoane de metal care te deşelau goale cănd le duceai la incărcat. Sifoane de sticlă inconjurate cu plasă de sărmă. Sifoane "auto" cu capsule care iţi făcea sifonul pe loc in sufragerie. Amintiri dintr-o altă epocă. In mileniul apei plate cu lămăie, sifonăriile care au mai rămas vănd din ce in ce mai puţin. Â


"Ţaca-paca-ţaca-paca. Pufff-pufff" se aude fără oprire de 14 ani in garajul lui nea Dorel, care şi-a inghesuit aici o sifonărie. Din mileniul trecut şi pănă azi, intr-o cameră unde incape fix o Dacie, Dorel a revărsat răuri de sifon in paharele şpriţarilor din cartier. Tudor Paraschiv, Dorel, cum ii zic vecinii din cartierul bucureştean Militari, şi-a deschis afacerea cu sifoane in 1993, cănd incă erau vremuri de glorie pentru sifonari. "Aveam coadă in faţa sifonăriei pănă in parcare", aruncă nea Dorel măna spre orizont, arătănd dincolo de geam, peste capetele unor oameni imaginari, care ar sta la coadă chiar acum. Dar nu e nimeni in faţa prăvăliei, iar maşina lui de amestecat apă cu gaz e oprită. Vindea cam 600 de sifoane pe zi. Crede că vecinii i-au venit de hac afacerii. "Ştii cum e romănul, dacă vede că merge la ăla o afacere, işi face şi el", zice Dorel amărăt şi povesteşte cum aproape peste noapte au mai apărut in cartier incă cinci sifonării de răsuna in tot cartierul "ţaca-paca-ţaca-paca-puff-puff". Crede că din toate prăvăliile, "ăl mai bun sifon tot la el se găseşte". Il prepară ca pe vremea "Complexelor alimentare". "Celelalte mai au TEC-uri din acestea", zice cu dispreţ, aruncănd apoi o privire galeşă spre maşinăria lui de sifon tip "Precizia", producţie 1993. "Al meu te inţeapă pe limbă, că aşa le place oamenilor. Eu bag opt-atmosferă, să sară sifonul din pahar. Şi, dacă omul face şpriţ, să-i sară vinul pe masă. Nu se supără." Din cauza concurenţei, de prin 2000, sifonăria a inceput să-i meargă din ce in ce mai prost. Acum vinde de zece ori mai puţin decăt in anii de glorie. Omul care reuşeşte să umple in jur de 60 de sifoane pe zi nu crede că apa minerală care se găseşte acum la tot pasul i-a stricat lui afacerea. "E vrăjeală, dom’le, asta cu sifonul care se vinde mai puţin din cauza apei minerale!"


BĂTĂLIA BULELOR DE GAZ. Crede că sărăcia oamenilor e cea care nu va seca prea curănd maşinăria lui de amestecat apă cu bioxid de carbon. "Lumea nu are bani şi se uită la preţ." Nea Dorel dă cu 25 de bani litrul, in condiţiile in care apa minerală e, in medie, de cinci-şase ori mai scumpă. Şi, totuşi, in opinia lui Paraschiv, nu numai preţul e cel care face diferenţa. "Eu vă spun ceva: cumpăraţi o apă minerală şi umplu un pahar, iar in altul o să pun sifon. Să-mi ziceţi care-i mai bun." Acceptăm concursul şi dăm să mergem la cumpărături. "Să nu luaţi totuşi apă foarte rece, că nu dă foarte rece sifonăria", incearcă vănzătorul să echilibreze balanţa viitoarei confruntări. Dorel amestecă intre ele paharele să nu ne dăm seama care e cu sifon şi care e cu apă minerală. "Ei? Care-i mai bun?" "Nu prea e nici o diferenţă", răspundem sincer. Indicăm totuşi un pahar unde apa inţepa mai tare la limbă. "Ei, ăla era sifon!", exclamă incăntat, vărăndu-şi măinile in buzunarele pantalonilor la dungă, umflăndu-şi pieptul. "Hai, domnule, v-am zis eu că sifonul e mai bun. Şi preţul nici nu se compară". Şi, ca să-şi argumenteze şi mai bine bătălia cu apa minerală in care sifonul iese tot timpul căştigător in viziunea lui, spune că multe ape carbogazoase sunt doar pe etichetă naturale, căci "tot aşa se fac şi multe din alea". Cu apă chioară de la robinet şi cu gaz.

In sifonăria lui Dorel intră cam un client la 5 minute. Majoritatea pentru ce varsă "Precizia" in PET-urile in care fusese odată apă minerală. Căci sifoane de sticlă prinse de jur-imprejur cu sărmă, care ar putea ajunge veritabile piese de muzeu, nu a mai văzut Paraschiv de mult. "Acelea erau mult mai periculoase, explodau mai uşor", spune bărbatul.

In Bucureşti era pănă in 2000 o intreprindere care fabrica sifonării, dar s-a inchis, aşa că acum nu se mai fac piese de schimb pentru aparatul lui Dorel. Insă omul are cunoştinţe printre foştii salariaţi ai fabricii, care, nu se ştie cum, "mai au ei piese de schimb". "Şi, dacă nu au, sunt strungari şi ştiu să imi facă."


LA FIER VECHI. Dorel este optimist şi, deşi vinde de zece ori mai prost decăt in mileniul trecut, crede că sifonăriile nu sunt pe cale de dispariţie. Alţi sifonari nu au aceeaşi părere. Margareta Nuţu, o sifonăreasă din celălalt capăt al Bucureştiului, spune că din 2000, de cănd s-a aventurat in vănzarea de apă cu bioxid de carbon, afacerea ii merge din ce in ce mai prost. "Ne-am apucat de afacere, că nu mai erau bani in casă. Acum să ştiţi că suntem pe punctul să ne găndim să o scoatem la vănzare", recunoaşte Margareta, care dă sifonul mai ieftin decăt Dorel. 20 de bani litrul.

In Pagini Aurii figurează in Bucureşti doar şase sifonării. Una din ele e deja falimentată. "Nu mai vănd sifon, dar, dacă vreţi, puteţi să cumpăraţi tuburile…", ne propune la telefon o bătrănă. Pe internet circulă zeci de anunţuri cu vănzări de sifonării. Doar două anunţă: "Cumpăr sifonărie". Preţurile pentru un astfel de aparat, in care intră şi tuburile de bioxid de carbon, sar rar de 20 de milioane de lei vechi. Cineva işi imbie potenţialul cumpărător cu raportări care cu siguranţă nu sunt desprinse din realitatea sifonăriei lui nea Dorel sau a Margaretei. "Acest aparat poate fi startul propriei tale afaceri pe care o poţi incepe cu numai 800 de euro. Se pot inregistra vănzări zilnice intre 600 şi 1.200 de litri (…)." Omul susţine că se poate vinde de 3.600 RON pe lună, iar cheltuielile nu depăşesc 1.500 RON. Maria, o altă femeie din Bucureşti, nu mai vinde sifon, dar işi vinde sifonăria cu totul. Şi a pus-o in vănzare pe internet. Degeaba. Nu a vrut nimeni să i-o cumpere, aşa că a vrut să apeleze la soluţia radicală: "Am scos-o din funcţiune, că nu mai aveam clienţi in zonă. Mai veneau aşa, doar pensionarii. Am vrut să o desfac şi să o vănd la fier vechi".





Amintiri

Mai multe decăt anunţurile de vănzare-cumpărare sifonării sunt amintirile blogger-ilor despre epoca de aur a sifoanelor copilăriei. "Imi amintesc că mai erau autosifoanele (sau nush cum se numesc) alea de iţi trebuiau nişte chestii mici care semănau cu nişte torpile: pe care le băgai intr-un loc anume şi apoi agitai recipientul…", scrie cineva care semnează "EH". "Şi, ca să păstrăm unda... de umplut sifoane, mai umple careva? Eu, cănd eram micuţă, mă duceam să umplu sifoanele la sifonărie (evident), sifonărie care avea sifonăreasă (evident). Acum sifoanele zac in pivniţă... goale!" Ce să facem, apă carbogazoasă
e peste tot acum! A apărut şi in varianta "light" chiar, observă "Marika". ""Unii erau cu sticlele alea groase şi cu plasă (...) Cănd turna sifonul in sticle se vedeau in rezervoarele din spate cam ce se intămpla, cum apa incepea să se mişte, cum bulele de aer incepeau să se unduiască şi cum rezultatul intră in sticle", scrie Radu Mihai pe blogul lui. Vă aşteptăm pe www.jurnalul.ro să vă povestiţi amintirile legate de sifoane şi sifonării,
sifonari şi sifonărese.


Ultima editare efectuata de catre Admin in 16.02.10 19:26, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 03.07.07 19:10

Perle la Bac: Hogas este românul care, din lipsa de timp, face drumetii
La o zi dupa ce s-a încheiat corectarea lucrarilor de la proba scrisa de Limba si literatura româna, de la Bacalaureat, profesorii corectori s-au luat cu mâinile de cap. „Perlele“ au ajuns deja traditionale, însa îngrijorarea din acest an este cu atât mai mare, cu cât acest examen a dovedit o pregatire si mai slaba si o pasiune nebuna pentru terfelirea limbii române.

Pentru autenticitate, vom preciza mai întâi ca aceste savuroase „perle“ au fost adunate de la un centru de corectare din Bucuresti, acolo unde au fost evaluate tezele candidatilor de la trei licee teologice si unul laic. Reamintim cititorilor ca varianta de subiecte pentru proba scrisa de la româna a avut, pentru cei mai multi dintre candidati, numarul fatidic 78. Astfel, la punctul 9 de la primul subiect, prin care se cerea motivarea, prin doua argumente, prezenta descrierii din „Parintele Ghermanuta“ de Calistrat Hogas, un candidat scrie albastru pe alb: „Calistrat Hogas este românul care, din lipsa de timp, poate face drumetii din perspectiva descrierilor“. Pentru punctul 7, prin care trebuia sa se precizeze semnificatia a doua figuri de stil diferite din text, un alt tânar absolvent de liceu ne informeaza: „Prin personificarea pârâului Nichitiu se evidentiaza importanta apei curgatoare care strabate numeroase regiuni, întretinând viata, atât vegetala, cât si animala“. Un altul, care se pare ca de când s-a nascut a deschis numai calculatorul, si nu cartea, face urmatoarea confuzie si scrie în loc de „instantele comunicarii narative“ „statiile comunicarii narative“. La cerinta privind precizarea valorii expresive a doua adjective, aflam dintr-o alta lucrare ca „adjectivele «prelung» si «jalnic» au rolul de a descrie sunetul termic produs de lagar…“.

Ion Pillat a ajuns de râsul elevilor
Tot la primul subiect, punctul 8, prin care se cerea explicatii legate de motivul folosirii frecvente a imperfectului, un candidat scrie: „Motivul folosirii frecvente a imperfectului în textul dat este apartenenta textului la o perioada de început a literaturii, când limba literara era foarte mult influentata de regiunea din care provenea autorul“. La eseul mult contestat, cei mai multi elevi l-au preferat pe Ion Pillat. Saracul poet a ajuns de râsul elevilor. „Poetul este acelasi, doar recurenta se schimba“, marturiseste un candidat. Un altul, ca sa demonstreze ca „traditionalismul nu e convertirea samanatorismului“, asa cum preciza criticul Nicolae Manolescu, face urmatoarea apreciere la universul poetic al lui Ion Pillat: „Casa copilariei este satul în care se ascund misterele mintii“. Tot la acest subiect, profesorul corector tot a cautat sa înteleaga sensul unei observatii scrise, dar nu a înteles contextul. Astfel, spre surprinderea lui, citeste ca „bunica veni cu Dacia berlina, iar iubita apare cu trasura“. Si la acest centru, corectorii au sesizat ca s-a copiat pe rupte
.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 26.06.07 6:16

Mihai Eminescu este un poet modernist”, „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război” a fost scrisă de Caragiale, iar „George Bacovia este un poet care are o poezie mai deprimantă”. Acesta este nivelul pregătirii unor absolvenţi de liceu, care au susţinut, ieri, proba orală la limba şi literatura română.
La Colegiul Tehnic-Mecanic Griviţa, din Bucureşti (unde a predat limba şi literatura română, până anul trecut, şi „celebra” profesoară Corina Vasile), unii candidaţi au povestit, cum au înţeles ei, literatura română.

„Mara e un roman epic. Autorul descrie personajul principal. Mara îşi iubeşte foarte mult copiii. Avea doi copii şi o personalitate mai rar întâlnită. S-a maturizat foarte repede din cauza neajunsurilor”, turuia, sigură pe sine, eleva A.C. „Romanul este tradiţionalist pentru că se ţin tradiţiile. În special, toţi scriitorii se duc puţin mai înapoi”, a continuat ea să îi minuneze pe cei doi profesori examinatori.
Romanul „Ion”, al lui Liviu Re­breanu, a fost povestit într-o variantă inedită de către o altă candidată. „Ion e omul căruia îi place să aibă pământ pentru că tatăl lui a vândut pământul familiei. El vrea să se căsătorească cu Ana lui Bălosu pentru pământ.
Acesta o face însărcinată. Ion iubea să muncească şi să îngrijească pământul”. Eleva găseşte şi deosebirea dintre Ion şi Ilie Moromete: „Ilie Moromete nu vrea să se căsătorească cu o femeie pentru pământ. Ilie vrea pământul ca să-l păstreze!”.
Nici drama „Suflete tari” nu a avut şansa să beneficieze de o prezentare cât de cât corectă: „Principalele personaje sunt Andrei Pietraru şi Ioana Boiu pe care acesta o iubeşte foarte mult, dar ea nu se lasă convinsă. El hotărăşte să se sinucidă. Este dus de prietenul său departe ca să-şi facă o afacere împreună, iar Elena încearcă să-l facă s-o uite pe Ioana Boiu”, a spus o absolventă care consideră că „o comedie are un final bun”.
Un candidat le-a spus examinatorilor că Zoe Trahanache îi joacă pe degete pe bărbaţii din operă, iar „numele lui Agamiţă Dandanache vine de la un personaj, de la belea”. „DOOM-ul este un dicţionar explicativ pentru că are explicaţii”, a spus o altă candidată. Când tinerii nu mai aveau nimic de spus, găsesc totuşi propoziţia salvatoare: „Păi, întrebaţi-mă!”. Astăzi, continuă proba orală la limba română şi va începe proba orală la limbile materne, iar miercuri va începe proba orală la limbile moderne
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 20.06.07 9:11

Primele perle la Testele Naţionale
„Părinţii nu trebuie să îşi sâcâie copiii şi nici să îi perturbeze!”;


Ultima editare efectuata de catre in 25.09.07 21:22, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 13.06.07 13:55

Perle capacitate

Viata albinelor e primejduita mereu de insecte ca: tantarul, viespea, soarecele si ursii care se urca in fagi unde sunt albinele stranse in colonii si depun miere.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 03.06.07 18:15

"s-au verificat toate actele pe fostii trei ani pe care am fost primar"
- Marian Vanghelie

"A garanta proprietatea inseamna a limita dreptul omului asupra
proprietatii lui " - Ion Iliescu

"Doar prin hazardul inconstient social nu se putea ajunge in sfere atat
de aureolate si in plan financiar" - Cornel Dinu

"Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informatii din lume - stie tot,
chiar si-un fir de par" - Gigi Becali

"Omul este o persoana umana" - Gheorghe Hagi

"Decesul i se poate intampla oricui" - Adrian Nastase

"Iisus Cristos s-a nascut intr-o pestera foarte modesta" - Teoctist

"Domnul Ion Cristoiu a spus despre mine ca sunt corupt pe vremea cand nu
eram, in 1993¡í - Viorel Hrebenciuc

"Sunt oameni care nu poti sa le bagi lucrurile in cap nici cu forcepsul"
- Loredana Groza

"Nevasta-mea este o femeie care, oricate greseli as face, tot o iubesc"
- Vali Vijelie

"Pe la voi prin Chisinau trece Volga, nu ? Cum ? Nu mai trece ?" -
Loredana Groza

"Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din
decembrie 1989¡í - Viorel Catarama

"Domnule presedinte, noi n-am facut nimic, cartela e acolo, in banca,
voteaza de una singura. Uitati-va. Noi nu avem nicio vina aici" - Attila
Verestoy

"Eu prin presupuneri deduc" - Gheorghe Stefan

"M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut
oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb
Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine
sa le dai la presa" - Gigi Becali

"Dom'le, eu muncesc 24 ore pe zi, iar uneori chiar si noaptea" - Dumitru
Dragomir

"Acel tanar care s-a transformat in trei sute este vorba de unul singur"
- Marian Vanghelie
"Primul rezultat notabil al acestor doi ani este ca inca mai guvernam" -
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 02.06.07 6:32

"Perle" mortale, pescuite de prin Tribunale
* "M-am casatorit cu pîrîta mînat de un puternic sentiment de afectiune. Am socotit ca prezenta a mai multi copii va domoli temperamentul ei navalnic".


Ultima editare efectuata de catre in 25.09.07 21:21, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 28.05.07 21:15

Fata de taran descrisa de George Cosbuc este o realitate palpabila.
Ciobanul "Mioritei" a spus ca la cap sa-i puie diferite fluiere.
...Sinteza este o comparatie. La teza nu scriem ca la Eminescu gasim... la Labis gasim nu stiu ce. Sau ca la Eminescu gasim vara si la ala altceva. Nu asa se face o sinteza. Principalul e sa nu fie greseli de ortografie.
Pastelul nu este in fond decat sufletul poetului imbalsamat in natura.
Cei care comit greseli sunt penibili de pedeapsa.
Primavara e cald si pasarelele se intorc din tarile calatoare.
Datorita geniului sau, Ion Creanga a ajuns sa fie tradus in toate colturile tarii si chiar peste hotare.
Spre deosebire de tragedie, intr-o comedie deznodamantul se termina de obicei vesel.
Atunci cand un Aprod Purice ii da calul sau, acesta se face movila pentru ca mai tarziu sa ajunga boier.
Batranul Dan traieste intr-o pestera care-i da un aspect grotesc.
Tipatescu se purta cu nevasta lui Trahanache asa ca si cum ea n-ar avea sot. Ii trimite scrisori de amor, vorbesc amandoi ca niste indragostiti si asa mai departe.
La inceputul piesei, Catavencu este agresiv pentru a admira scrisoarea, iar in finalul piesei cand pierde scrisoarea este servil, lipsit de orice gest umil.
Toate personagele din "O scrisoare pierduta" sunt lipsite de incultura.
Deseori Caragiale demasca moravurile mosierilor de a da nas copiilor lor.
Politistul Prispanda vorbeste numai cu perle.
Ora exacta a plecarii trenurilor e de obicei mai devreme sau mai tarziu, cum e norocul.
Acolo, la izvor, Labis aude detunatura pustii care constituie moartea gingasei fiare.
La nunta lui Calin, popa este un bondar lenes si gras care nu-i mai tace gura cantand cantece lautaresti.
Trebuie sa facem o temeinica analiza, nu numaian alitica, dar si sintetica.
Cristofel Columb a plecat in America unde s-a insurat cu o bastinoasa.
Estuarul este o palnie care se baga pe gura unui rau ca sa se largeasca
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 25.05.07 11:25

Perle profesori
Pâna sa fie împuscat marele împuscat...



Ultima editare efectuata de catre in 25.09.07 21:20, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 19.05.07 8:59

"Lumea are voie sa aiba doua conturi; unul in lei, unul in valuta si inca unul pentru economii. Mai mult nu."
Florin Georgescu (fost ministru al finantelor)

"S-au verificat toate actele pe fostii trei ani pe care am fost primar"
Marian Vanghelie

"A garanta proprietatea inseamna a limita dreptul omului asupra proprietatii lui "
Ion Iliescu

"Bancile sunt conduse de bancheri in toata lumea in afara de Cismigiu si Herastrau"
Bogdan Balthazar (director de banca)

"Becali e un brand. Eu la Avicola Iasi pot sa fac pui Gigi Becali, daca vreau"
Gigi Becali

"Doar prin hazardul inconstient social nu se putea ajunge in sfere atat de aureolate si in plan financiar"
Cornel Dinu (antrenor de fotbal)

"Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informatii din lume - stie tot, chiar si-un fir de par"
Gigi Becali

"Familia e sfanta, pe cand patria....cum sa va spun patria e sacra"
Dumitru Dragomir (presedintele Ligii Profesioniste de fotbal)

"Destinul meu a fost marcat de soarta"
Dan Iosif (copil al strazii, apoi revolutionar, apoi consilierul lui Iliescu, in prezent parlamentar si om bogat)

"Omul este o persoana umana"
Gheorghe Hagi (fotbalist)

"Este vointa lui Dumnezeu ca eu sa pasc acest popor"
Gigi Becali

"Domnul Ion Cristoiu a spus despre mine ca sunt corupt pe vremea cand nu eram, in 1993"
Viorel Hrebenciuc (parlamentar P.S.D.)

"Eu in tinerete eram amfitrion pe oriunde ma duceam"
Gigi Becali

"Eu sunt pe toate listele de corupti si arestati, dar nu am nicio greata"
Viorel Hrebenciuc

"Sigur ca am auzit de El Nino. E numele unui cantaret de muzica latina , nu?"
Loredana Groza

"Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din decembrie 1989"
Viorel Catarama

"La noi, sefii de partide sunt ca vacile in India "
Antonie Iorgovan

"Domnul Iorgovan e un fel de electron sarit de pe orbita"
Adrian Nastase

"Omar Hayssam apartine tarii, este un bun al intregului popor"
Adrian Nastase

"Am invatat putin limba braziliana!"
Loredana Groza

"M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa"
Gigi Becali

"Fiecare are gusturile lui in muzica... N-are cum sa asculte toata lumea numai Schopenhauer"
Costi Ionita
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 01.05.07 19:36


Geografie-scris:Scrie 5 orase importante din Ro .
-Bucureshti
-Iashi
-Timishoara
-Constantza
-Clujna-Poca
ce face internetul din om:)))))

3. Poetul canta satul de care nu te mai poti desparti odata ce l-ai
parasit.

4. O padure virgina este o padure in care mana omului n-a pus niciodata
piciorul. (cata profunzime...)

5. Dupa moartea parintiilor sai, Creanga si-a trait viata in continuare
pana in ultimii ani ai vietii lui.

6. Toma Alimos se razbuna pe boierul Manea care l-a ranit mortal pe la
spate cu ajutorul lasitatii..

7. Caragiale este autorul schitelor si nuvelelor sale, ca sa nu mai vorbim
de teatru.

8. In poezia lui Toparceanu gazele, gandacii si insectele, cum e cotofana,
stau de vorba:"Ce ne facem fetelor ?". (asta-mi suna a banc sec...Smile)))

9. Poema "Miorita" circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa din
motive tehnice. (s-o fi gandit mult....ma intreb...)

10. Toma Alimos era viteaz pt ca cu o mana conducea calul, cu o mana isi
tinea matzele si cu o mana se batea cu Manea (o punem pe seama emotiilor...)

11. in fabula autorul descrie releatiile sexuale intretinute de oameni.
insa el foloseste animalute in descriere. in fabula bivolul si cotofana el
arata cum o pasarica si un bivol faceau sex, iar un caine pofticios din
fire vrea su el dar bivolul nu era homosexuala asa ca nu accepta , iar
catelul se oftica.................... ( scrisa la simulare 2006 de andrei
tomac 8a sc. nr.8 mihail kogalniceanu , dorohoi) -...Dumnezeule...iata efectul stirilor de la ora 5:00...

12. Stefan cel mare era un barbat bine imbracat la costum venea de la un
razboi cu o mana in ghips pt ca cazuse de pe cal(macovei ovidiu)(lic
sporiv suceava)

13. Profesoara:'Sa scrieti cu majuscule'.
Eleva:'Daca nu avem majuscule putem sa scriem cu pixu...'Smile

14. ... in timpul razboiului secular care a durat 30 de ani

15. personaje Toma Alimos:
toma alimos-personaj principal
Manea-personaj secundar
calul(murgul)- personaj animalic (imagine that...)

16. Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca
pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea
primavara, haiducii cei harnici plecau in padure. Acolo ei cintau suflind
din frunza si lasindu-i pe boieri cu buza umflata. (voi intelegeti cum vine asta??!!!)

17. Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata
a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Rovinari.

18. Cand eroul muri impuscat de nemti pe camp, simti miros de marar si de
patrunjel.

19. Metoda folosita de Ion pentru a pune mana pe pamantul Anei este
insarcinarea (foooaaaaarte tare si...modern tipu, n-ai ce zice...Smile)))

21. Rascoala de la Boblna a nceput pe un deal si s-a terminat n 1438.

22. Descoperirea Americii s-a produs ntr-un moment de neatentie a pazei de
coasta.

23. Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.

24. Si tunarul ochi bine si lovi avionul cu teava tunului.

25. In "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel.







Ultima editare efectuata de catre in 11.05.07 23:19, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 01.05.07 19:28

" Nascutii'n jurul lui ' 70, vedem acum in anul 20...
" Nascutii'n jurul lui ' 70, vedem acum in anul 2007 cum casa parintilor nostri
este de 50 de ori mai scumpa decat
atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele
noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe
luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si
la politica mai mult decat cred cei in varsta, care bombane in spatele
nostru ca "noi nu stim nimic".

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele
si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsa", "Sticluta cu
otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii are au strigat "Un
doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise,
dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si
primii care am vazut desene animate color.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la
turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca.
Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti
pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare.

Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere. Nu am fost
ultimii "Soimi ai Patriei" (cu costumele alea groaznic de nepotrivite
cromatic) dar am fost ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am
cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam
"misto" si "fain" in loc de "cool", "marfa', "beton", "mortal" sau
"supertare".

Am sorbit din ochi Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas ..
si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem
si noi subtitrare sa intelegem de ce s-a certat Mila cu Shiro.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa
vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de
apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si
clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne
provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala..

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael
Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de
manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care
nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii
din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile
nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, "MZK
a-nceput cu Backstreet Boys, kre nici nu mai sunt kul acum, man!"

Am citit "Licurici", "Pif" (care aveau cadou niste jucarii bestiale)
si am baut Cico si sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea
multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc
fara teama de virusi.

Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si
poate ca tot noi i-am trimis 10 000 de mailuri "de dulce". Noi nu ne
dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby
surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo
sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne
plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline
de praf.

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau
baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa
"pupam pe gura" pe cine "iubeam".

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la
cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa
cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le
aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand
ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca
ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu
bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune
speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau
din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie
desfacut de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu
toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa
imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am
tinut cont de cate lipide si glucide mancam.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei
schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am
fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai
tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"...
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!
Iar daca ai (cel putin!) lacrimi in coltul ochilor, felicitari! Le meriti din plin, prietene din generatia noastra..."


Ultima editare efectuata de catre Admin in 16.02.10 17:46, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 20.04.07 19:56

Rebreanu ne infatiseaza in "Padurea spanzuratilor" o padure plina cu pomi in care spanzuratii tin loc de crengi.
Poetul canta satul de care nu te mai poti desparti odata ce l-ai parasit.
Datorita faptului ca Lapusneanu chinuia pe boieri taindu-le nasul, urechile, mainile etc., el le a devenit antipatic acestora.
Toma Alimos s e razbuna pe boierul Manea care l-a ranit mortal pe la spate cu ajutorul lasitatii.
Lapusneanu era un tiran care gasea placere in schingiuiri adica avea cruzime statica.
Mama lui Niculaies murise din frageda copilarie.
Si atunci Ana se prabusi de pe abisurile fericirii.
In "Miezul verii" femeia tine in brate un copilas de tata care alearga in goana spre fantana.
Bozan n-a murit ca altii in lupta, ci cand voia sa fuga, murise.
In secolul al XV-lea limba vorbita de popor era considerata vulgara si n-o vorbea nimeni.
In "Pastel" vedem o batrana care alearga agale prin linistea noptii cu taciuni aprinsi in mana.
Intamplarile povestite s-au petrecut vara trecuta, mai exact intr-un satulet oarecare.
Si asa, dand de bucluc taranul din "Arendasul roman" pleaca multumit acasa.
Felix si Otilia fiind lipsiti de dragoste paterna si-o acordau reciproc.
Conflictul nuvelei se termina la inceput cu moartea eroului.
Eminescu arata ca fonfii, flecarii si gusatii se adunau in sfatul< BR tarii sa-si satisfaca nevoile.
Ienachita Vacarescu a lasat urmasilor sai Vacaresti un testament scris intr-un ritm saltaret.
La noi, berzele se inmultesc inca din zbor.
Abia atunci indragostitul vazu ce scrie pe geamul cunoscutei florarii:"Flori".
Arendasii fara mila storceau pe tarani pana la ultimul bob de grau.
Pretuirea pe atunci a scriitorului dupa moarte o cunostea Eminescu din experienta personala.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 13.04.07 11:29

Nostalgia se vinde bineDupă ani de zile în care muzica modernă a făcut legea la casele de producţie, la posturile de radio şi de televiziune, dar mai ales în discoteci, românii redescoperă farmecul melodiilor de altădată.
În mod paradoxal, tinerii născuţi în anii ’80, în perioada în care Dan Spătaru transformase melodia "Drumurile noastre" în şlagăr, au ajuns acum să-l îndrăgească atât de mult încât să ceară dj-ilor să-l programeze cât mai des. În varianta originală sau într-una nouă, interpretată de trupele sau de soliştii momentului. Este un adevăr valabil pentru playlisturile din discoteci, dar şi pentru cele ale posturilor de radio. Evident, modernismul îşi spune cuvântul, aşa că, în ziua de astăzi, "Drumurile noastre" nu mai este şlagăr, ci un hit!
În mod paradoxal, tinerii, şi nu numai ei, sunt din ce în ce mai atraşi de muzica românească a anilor ’60, ’70, ’80, iar CD-urile care reunesc creaţii celebre ale acelor timpuri se vând ca pâinea caldă. "Să mori din dragoste rănită", al Angelei Similea, "Hai vino iar în gara noastră mică", interpretat de Gabriel Dorobanţu, "Să nu uităm nicicând să iubim trandafirii" al lui Florin Bogardo, "Iubire, bibelou de porţelan" al trupei Mondial sunt doar câteva dintre melodiile vechi de succes, care, imediat după 1990, au fost date uitării, dar sunt acum din nou foarte ascultate. În variante originale sau remixate.
Succesul pe care casele de producţie l-au înregistrat cu lansarea pe piaţă a CD-urilor cu muzică veche a determinat o remarcabilă revenire a soliştilor din generaţia "de aur" în atenţia impresarilor.
Interesul publicului pentru muzica de calitate, pentru talentele reale, care au cunoscut succesul înainte de invenţia cu lucratul vocilor pe calculator, a fost evident miercuri seara, când Mirabela Dauer şi Raoul (Rareş Borlea) au lansat albumul "Floare albă, floare albastră". Hotelul Phoenicia a devenit neîncăpător pentru numărul mare de admiratori de toate vârstele, dar şi pentru colegii de generaţie ai Mirabelei. Angela Similea, Corina Chiriac, Aura Urziceanu, compozitorul Ionel Tudor, Maria Dragomiroiu, Liza Panait cu familia, Stela Popescu, Cornel Constantiniu şi fratele lui geamăn au fost doar câteva dintre vedetele care au venit la lansare. În rest, admiratori cât cuprinde…
De acelaşi succes s-a bucurat şi evenimentul de ieri, la care Cornel Constantiniu a avut ocazia să spună, pe note muzicale, "Vă mulţumesc" tuturor celor care au fost alături de el în perioada grea de dinainte de operaţia sa. Albumul lansat ieri poartă chiar acest nume şi conţine 20 de melodii semnate de compozitori renumiţi, dar neîncadraţi la categoria "moderni": Sabin Păuţa, Dinu Giurgiu, Vasile V. Vasilache, Marcel Dragomir.

Şi, pentru că la spectacolul din mai 2006, organizat de Music Management în memoria lui Dan Spătaru, peste 4.000 de oameni au aplaudat muzica acestuia, totul a fost transpus pe suport CD. "In Memoriam Dan Spătaru" are două volume, se vinde foarte bine şi demonstrează că, exasperaţi de nonvalori, românii sunt nostalgici după muzica veche, de calitate… "Nişte Băieţi" coafează nostalgia

Şi adolescenţii au de anul trecut posibilitatea să fie în contact cu muzica românească veche. "Nişte Băieţi" preiau melodii nemuritoare şi le transformă, pe ritmuri de melodii actuale din zona punk, ska şi rock. Ei "coafează" modern piese ca "Fată dragă", "Un actor grăbit" (tribut Laura Stoica), "Lasă-mi toamnă pomii verzi", "Ioane! Ioane!" şi multe altele. "Nişte Băieţi" au realizat deja două turnee în 20 de oraşe din ţară. Trupa va concerta în curând la Viena, pe 5 mai, în cadrul unui eveniment dedicat României.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 11.04.07 20:28

Strutul baga capul in nisip cand e pericol ca acolo are el ouale si sa-si ia ramas bun de la ele.
Desi pierd lupta, taranii lui Rebreanu au unele mici satisfactii cum ar fi:
uciderea boierului Iuga, arderea conacelor, etc.

A fost la fel ca in istoria cu Romeo si Julieta care au supt la o leoaica.
Personajul lui Camil Petrescu are constiinta pura, dar incarcata. El priveste retrospectiv spre viitor si se izoleaza de cei din jur sinucigandu-se.
La sfarsitul romanului Ana Karenina isi curma zilele, ramanand in continuare o mama buna.
Meritul principal a lui Geo Bogza este ca el insusi este martor la ceea ce vede.
Cronicarii munteni ii laudau pe stapanii lor cu cuvinte frumoase, iar pe dusmani cu ocari si insulte.
Substanta cenusie este mai proeminenta la copii care pe masura ce cresc se imputineaza.
Ionel s-a urcat pe un cal, a pus toba de gat si goarna la gura; cu o mana batea toba, cu cealalta sufla cat putea in goarna.
Imaginea locurilor natale i s-a imprimat din copilarie, puternic si colorat, pe retina creierului.
Familie de cuvinte: magnetofon, telefon, microfon... sifon.
Trubadurii aratau si calitatile unei fete sau ale altui obiect.
Prof: declinati in propozitii substantivul "razesul".
Elevul: Nominativ: Razesul este un cavaler. (Cine?)
Genitiv: Haina razesului este eleganta. (A cui?)
Dativ: Razesului ii mor copii de foame. (Cui?)
Acuzativ: Am intalnit pe razesul la film. (Pe cine?)
Vocativ: Razesule, lupta pentru pace!

conditiilor grelePrincipiul soneriei este ca apesi afara si se aude inauntru.
Anotimpurile care apar mai des in opera acestui mare poet al naturii sunt:
primavara, vara, toamna si iarna.

Dupa moartea paintiilor sai, Creanga si-a trait viata in continuare pana in ultimii ani ai vietii lui.
Din cauza , Eminescu a murit de foame toata viata.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 27.03.07 19:39

Ce sunt drogurile?
Drogurile sunt niste plante pe care le usuca gangsterii si le iau ca pe niste medicamente, care ii amortizeaza, sa nu-si mai recunoasca faptele. (14 ani)
Ce este rascoala?
Rascoala inseamna cand parintii nostri nu gasesc bani si atunci o rascolesc ca sa gaseasca. (8 ani)
Ce este respectul?
Respect inseamna sa te scoli si sa stea babele pe scaun. (9 ani)
Ce sunt amprentele?
Amprentele e cand punem mana pe o clanta si raman degetele acolo si le gaseste politia. (8 ani)
Ce sunt buruienile?
Buruienile sunt niste plante folositoare doar lor. (12 ani)
Ce este politica?
Politica este cand mai multi oameni se intalnesc si vorbesc foarte mult. (12 ani)
Ce este sufletul?
Suflet e cand iti pune mama prajituri pe farfurie si ii lasi prajituri si lui ala mic. (8 ani)
Ce este tristetea?
Tristete inseamna cand un om vine la altul si bea mult. (7 ani)
De ce se bat potcoave cailor?
Calului i se bat potcoave pentru ca potcoavele sunt mai usoare decat calul si ele merg mai repede decat calul. (8 ani)
La cal se pune potcoave sa nu cada calul pe spate, atunci cand pune frana, calul se intepeneste in potcoave. (9 ani)
La cal se pune potcoave ca sa tropaie pe strada, ca daca nu tropaieste nu e cal. (7 ani)
Ce inseamna cuvantul modern?
Modern e cand vezi ceva frumos si e scump si n-ai bani. (7 ani)
Cum se face
parfumul?
Parfumul se face din apa, dop si din parfum. (5 ani)
Cum rezista pasarile
calatoare sa zboare, zi si noapte, mii de kilometri?
Randunicile, cand pleaca in tarile clade, pe drum se aseaza pe aripa berzei si se odihnesc.
Pasarile, cand pleaca asa departe, isi iau mancarea la ele intr-o sacosa.
Inainte de a zbura, mai stau o luna, doua, sa se odihneasca. (7 ani)
Ce este economia?
Economie inseamna sa nu mai cheltuim din salariu, ca sa-l punem la banca.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 25.03.07 19:13

Cravatele din piele de la Fondul Plastic
Bicicletele Pegas, Ural, Carpati, Victoria, semicursiera sovietica Turist.


Motoreta Mobra de 50cc, motocicletele CZ si MZ de 125cc, Simson, Java de125cc sau 250cc, IJ de 350cc cu sau fara atas
Trabant, Wartburg, Fiat 500cc, Fiat 800cc, Pobeda, Volga, Gaz, M 463, Aro pe diesel, VW-ul Broasca din anii 60, Skoda 1000, Dacia 1100 din 1968, Dacia 1300 din 1970,
Camioanele Steagul Rosu, Carpati, Bucegi, Roman, tractoarele Universal
Gutui verzi tinute pe dulapul din bucatarie la copt si aromat casa.
Portocala mancata intr-o jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete. Portocale numai de Revelion dupa cateva ore de coada si numai 1kg de persoana. Banane nu se vindeau la Arad.
Pif vs. Rahan, benzile desenate din Cutezatorii, Arici Pogonici, Aschiuta cu Iurie Darie
Practica din uzina, practica pe santier, practica agricola, la culesul porumbului
Bomboanele Cip, multicolore si mici cit o gamalie, care se mincau direct cu limba.
Dropsurile chinezesti anti-tuse, care generau dependenta.

Lipiciul Pelican
Uniforma azurie de PTAP, cu bereta care putea fi purtata sugubat, pe-o ureche. Trageri ... prilej de picnic UTC-ist.
Catalogul Neckermann pe post de coffee table book, pe care-l rasfoiai in vizite si cu care te jucai jocuri de genul "alege-ti un singur lucru de pe fiecare pagina".
Drajeurile cu dextroza Olimp.

Tenisii Dragasani, baschetii chinezesti.
Comandantul de unitate cu snur galben(cel mai tare!). Albastru si rosu erau mai mici in grad

Focul din ultima seara de tabara.

La revedere tabara draga, Am cravata mea sint pioner, Taratata goarnele au sunat, Trei culori cunosc pe lume, Si unu-i Decebal cel mare si celalat Traian cel drept
Brigazile artistice si de agitatie.
Ciocolata chinezeasca Golden Bee, cu o albina gigantica pe ambalaj.

Orele de dirigentie, orele de constitutie, orele de economie politica, orele de lucru manual, orele de lacataserie, orele de tamplarie
Cacao indiana Maltova mincata direct din borcan, cu lingurita.
Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.
Pufarin.
Orasul strabatut pe jos in mijlocul noptii prin nameti pentru ca ai pierdut ultimul tramvai plecand de la majorat.
Cerneala Pescarus pentru prosti, cerneala Pelican pentru desteptii premianti.

Stilourile chinezesti cu penite din aur de 5 karate din care mi-am facut inele de casatorie cumparand 100 penite. Calitate super, monopol absolut

Zanganitul navetelor cu sticle de lapte la 5 dimineata. Taica-meu cobora boscorodind (isi lasase de cu seara plasa cu sticle la o coada virtuala in spatele magazinului).
Fotbal cu fise si jocul cu cutia de chibrite pe catedra. Tabloul lui Ceausescu deasupra catedrei. Fumatul din WC
Matricola si cordeluta, bentita.
Peisaje decolorate si acoperite de rahat de muste in compartimentele de tren, in camerele de hotel si in scara blocului.

Pick-up-ul cu placi din Bulgaria, magnetofonul rusesc Kashthan si cel cioslovac Tesla.
Blugii de la sarbi sau polaci, cu fermoar cusut peste tiv ca sa nu se zdrentuiasca.

Buteliile de aragaz care costau de 5 ori valoarea reala

Campingurile de la 2 Mai, nudistii de la Costinesti

Cipicii crosetati din macrame, espadrilele cu talpa de sfoara.
Gumela vs. guma chinezeasca in foita de orez.
Circuitul casetelor video in natura.
Canistrele cu benzina din portbagaj la plecarea in vacanta.
Apa calda si Kilogramul de carne, de ziua lui, de ziua ei si de 23 august.
Bateria de la masina carata pina sus, in apartament, ca sa ai lumina pentru teme.
Fondu' clasei.

Fier vechi (?), castane (?!), sticle si borcane("atita-ti trebuie, sa-mi iei borcanele de muraturi!"), maculatura ideal, cartele perforate de calculator, ca trageau greu la cintar).
Careul din prima zi de an scolar.
Uniforme zdrentuite in ultima zi de liceu.
Jurnalele dinaintea filmelor de la cinema

Elevul de serviciu pe scoala. Profu de serviciu pe scoala.
Elasticu sarit pina la pierderea cunostintei.
Nectarul bulgaresc, bea-l cu apa minerala, ca e prea gros, o sa ti se opreasca in gat....
Caramelele bulgaresti, bomboanele cubaneze

Jofre, profiterol, mascote, dobos, savarine, ecler, fursecuri
Nita & Nastasescu. Revista de mate, fizica & chimie. Culegerea de mate Gheba
Ciorapii albi flausati (ideal cu trei dungi).
Maieurile de plasa chinezesti, vopsite si purtate peste tricou de alta culoare.
Ceasurile de mana sovietice Raketa, Pobeda cu data zilei.

Ceasurile electronice aduse din West de tiganii nosti, cu alarma la alegere din 7 melodii

Caciulile sovietice din blana de iepure negre sau gri, caciuli din blana de nutrie, caciulile astrahan
Aparatele foto sovietice Smena, Zenit, Fed.
Apa minerala cu sedimente ("e buna, mama, are fier, minerale...") Lipova, Borsec, Buzias, Hebe puturoasa

Frucola, Brifcor, Zmeurata, Cico. Buteliile de sifon din sticla sau tabla, reutilizabile
Patinele cu rotile (patru, ca la masina), patinele de gheata legate direct de talpa de la pantofi cu cheia, dupa cateva patinaje ramaneam fara talpa la pantofi
Pungile de un leu.
Dumitru Prunariu, primul cosmonat roman.
Povesti nemuritoare de Petre Ispirescu, Legendele Olimpului de Alexandru Mitru,
Toate pinzele sus de Radu Tudoran, Ciresarii
Winnetou, Ultimul Mohican, Old Shatterhand, Cei trei muschetari, Cavalerul Pardalian, Helo Dolly, Conversatia cu Gen Hackman, SandoCan, Tarzan
Caciula de dama tip "burlan", jambierele multicolore, mania tricotatului."
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 25.03.07 19:13

sandale cu talpa de lemn, cafeaua Meinl, ghetele de baschet cehesti,
ceasuri Schaffhausen/Doxa, geamgii, iaurgii, laptari,
zarzavagii, sacagii, tocilari, sapunul 'Cheia', magiunul fiert in
conforca din curte, 'Cleopatra, ochii-ti ard ca flacara!', 'Cumparati
curent de la IREB!',
'Dati copiilor bomboane!', statia de radioficare,
dusumele de lut, pantaloni de doc, fotbal cu nasturi, bluze de nailon
stravezii prin care se vedeau bretelele de la sutien si suncile de
la talie, legaturile de schi Kandahar, pantalonul-pana,
pantalonii pescaresti, frizura-periutza, vase de bucatarie emailate,
discurile 'Elite special', patefonul cu ac, gramofonul, rufe
inghetate, puse iarna afara la uscat, caimac, chiloti de diftina, ierbar,
mingi de cגrpa, raglan, moda turbanelor, baticurile, pantofii de la
Dermata, pantofii de la Guban, drot de facut bucle, IJ-urile,Ramona,
Milutza Gheorghiu...
\
Iti mai aduci aminte?
- Banane verzi tinute pe dulapul din bucatarie la copt.
- Dozele goale de Coca-Cola, pepsi, bere...etc, expuse pe dulap
- Roboteii din pachete de tigari straine goale
- O portocala mincata in jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete.
- Pif vs. Rahan. Sau daca nu, benzile desenate din Cutezatorii.
- Practica in uzina vs. practica agricola.
- Bomboanele Cip, multicolore si mici cit o gamalie, care se mincau direct cu limba.
- Dropsurile chinezesti anti-tuse, care generau dependenta. Ca si lipiciul Pelican...
- Uniforma azurie de PTAP, cu bereta care putea fi purtata sugubat, pe-o ureche. Trageri (vorba vine... prilej de picnic UTC-ist).
- Catalogul Neckermann pe post de coffee table book, pe care-l rasfoiai in vizite si cu care te jucai jocuri de genul "alege-ti un singur lucru de pe fiecare pagina".
- Cenaclul Flacara.
- Drajeurile cu dextroza Olimp.
- Negustoresele poloneze de la "nudisti". Turistele est-germane (cica veneau si suedeze, dar nu le-a vazut nimeni).
- Tenisii de Dragasani vs. baschetii chinezesti.
- Comandantul de unitate cu snur albastru (cel mai tare!).
- Focul din ultima seara de tabara.
- Brigazile artistice si de "agitatie"(?!).
- Ciocolata chinezeasca Golden Bee, cu o albina gigantica pe ambalaj.
- Televizoarele Venus, Diamant si Sport. Telecolor!!!
- Album duminical. Gala desenului animat. Cascadorii risului.
- Orele de dirigentie, orele de constitutie, orele de economie politica.
- Cacao (sau ce-o fi fost...) indiana Maltova mincata direct din borcan, cu lingurita.
- Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.
- Pufarine.
- Orasul strabatut pe jos in creierii noptii si prin nameti pentru ca ai pierdut ultimul autobuz plecind de la un "majorat".
- Coniac albanez, vodca poloneza, vermut Mamaia.
- Cerneala Pescarus (pentru norod) vs. cerneala Pelikan (pentru " premianti").
- Fotbalul cu fise pe catedra. Tabloul "lui" deasupra catedrei.
- Matricola si bentita.
- Peisaje decolorate si acoperite de rahat de muste in compartimentele de tren, in camerele de hotel si in scara blocului.
- Radioul Gloria, cu nume de orase exotice pe cadran unde ascultai cotele apelor Dunarii, "Moldova Veche (cu accent pe primul "o") baisse cent centrimetres..., corul Madrigal, teatru radiofonic si, bineinteles,
" Aici Radio (pauza scurta) Europa Libera".
- Metronomul lui Radu Teodoru vs. topurile lui Andrei Voiculescu.
- Pick-up-ul cu placi din Bulgaria vs. magnetofonul rusesc Majak
- Cipicii crosetati din macrame vs. espadrilele cu talpa de sfoara.
- Cravatele din piele de la Fondul Plastic (basca, toate celelalte orori de la Fondul Plastic...).
- Bicicleta Pegas cu coarne vs. semicursiera Turist.
- Gumela vs. guma chinezeasca in foita de orez.
- Mihai Constantinescu, Marius Teicu, Olimpia Panciu, Eva Kiss, Gil Dobrica, Marian Nistor, Marina Scupra.
- ABBA vs. Boney M.
- Circuitul casetelor video in natura.
- Canistrele cu benzina din portbagaj la plecarea in vacanta.
- Raftul cu scule in portbagajul fiecarei Dacii.
- Apa calda de ziua lui, de ziua ei si de 23 august.
- Bateria de la masina carata pina sus, in apartament, ca sa ai lumina pentru teme.
- Fondu' clasei.
- Fier vechi (?), castane (?!), sticle si borcane ("atita-ti trebuie, sa-mi iei borcanele de muraturi!"), maculatura (ideal, cartele perforate de calculator, ca trageau greu la cintar).
- Careul din prima zi de an scolar.
- Uniforme zdrentuite in ultima zi de liceu.
- Jurnalele dinaintea filmelor de la cinema (cine-si mai aduce aminte despre ce era vorba in ele?...)
- Elevul de serviciu pe scoala.
- Elasticu' = sarit pina la pierderea cunostintei.
- Nectarul bulgaresc ("bea-l cu apa minerala, ca e prea gros, o sa ti se opreasca in git...").
- Caramelele bulgaresti vs. bomboanele cubaneze.
- Nita & Nastasescu. Revista de fizica & chimie. Comentarii la romana.
- Ciorapii flausati (ideal cu trei dungi).
- Maieurile de plasa chinezesti, vopsite si purtate peste tricou de alta culoare.
- Ceasurile Raketa.
- Aparatele foto Smena.
- Apa minerala Aurora, cu sedimente ("e buna, are fier, minerale...").
- Tigarile Cismigiu (Kent-urile romanesti care va sa zica).
- Frucola vs. Brifcor vs. Zmeurata.
- Patinele cu rotile (patru, ca la masina).
- Pungile de un leu.
- Serialul "Liniile maritime Onedin".
- Cupa Campionilor Europeni.
- Dumitru Prunariu.
- "Povestiri istorice" vs. "Legendele Olimpului".
- Winnetou vs. Old Shatterhand.
- Caciulile rusesti din blana de iepure.
- Caciula de dama tip "burlan", jambierele multicolore, mania tricotatului.

Si...am uitat ceva?
\
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 21.03.07 8:09

"Lumea are voie sa aiba doua conturi ; unul in lei, unul in valuta si inca unul pentru economii. Mai mult nu. - Florin Georgescu (fost ministru al finantelor) "s-au verificat toate actele pe fostii trei ani pe care am fost primar" - Marian Vanghelie "A garanta proprietatea inseamna a limita dreptul omului asupra proprietatii lui " - Ion Iliescu "Bancile sunt conduse de bancheri in toata lumea in afara de Cismigiu si Herastrau" - Bogdan Balthazar (director de banca) "Cineva a vrut sa vina la Cornu ca sa-mi numere gainile. I-am sugerat c-ar fi mai bine sa vina sa-mi numere ouale." - Adrian Nastase "Becali e un brand. Eu la Avicola Iasi pot sa fac pui Gigi Becali, daca vreau " Gigi Becali "Doar prin hazardul inconstient social nu se putea ajunge in sfere atat de aureolate si in plan financiar" - Cornel Dinu (antrenor de fotbal) "Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informatii din lume - stie tot, chiar si-un fir de par" - Gigi Becali "Familia e sfanta, pe cand patria....cum sa va spun patria e sacra " Dumitru Dragomir (presedintele Ligii Profesioniste de fotbal) "Destinul meu a fost marcat de soarta" (Dan Iosif ( copil al strazii apoi revolutionar, apoi consilierul lui Iliescu, in prezen parlamentar si om bogat) "Omul este o persoana umana" - Gheorghe Hagi (fotbalist) "Este vointa lui Dumnezeu ca eu sa pasc acest popor" - Gigi Becali Domnul Ion Cristoiu a spus despre mine ca sunt corupt pe vremea cand nu eram, in 1993" - Viorel Hrebenciuc (parlamentar P.S.D.) "Eu in tinerete eram amfitrion pe oriunde ma duceam" - Gigi Becali "Eu sunt pe toate listele de corupti si arestati, dar nu am nicio greata" - Viorel Hrebenciuc "Pe la voi prin Chisinau trece Volga , nu ? Cum ? Nu mai trece ? - Loredana Groza "Sigur ca am auzit de El Nino. E numele unui cantaret de muzica latina , nu ? - Loredana Groza "Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din decembrie 1989" - Viorel Catarama "La noi, sefii de partide sunt ca vacile in India" - Antonie Iorgovan "Domnul Iorgovan e un fel de electron sarit de pe orbita" - Adrian Nastase "Omar Hayssam apartine tarii, este un bun al intregului popor" - Adrian Nastase am invatat putin limba braziliana!loredana groza "M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa" - Gigi Becali Fiecare are gusturile lui in muzica.. N-are cum sa asculte toata lumea numai Schopenhauer" - Costi Ionita
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 18.03.07 16:21



Mircea Cel Bătrîn a fost un tînăr voievod plin de vitejie încă de pe vremea lui Aurel Vlaicu Voda. El a mai fost si domn al Tării Rom&aring;nesti pînă la Marea cea Mare, adică pînă pe litoral, la 2 Mai.




Ultima editare efectuata de catre in 25.09.07 21:15, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 04.03.07 16:31

“s-au verificat toate actele pe fostii trei ani pe care am fost primar” - Marian Vanghelie

“A garanta proprietatea inseamna a limita dreptul omului asupra proprietatii lui ” - Ion Iliescu

“Doar prin hazardul inconstient social nu se putea ajunge in sfere atat de aureolate si in plan financiar” - Cornel Dinu

“Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informatii din lume - stie tot, chiar si-un fir de par” - Gigi Becali

“Omul este o persoana umana” - Gheorghe Hagi

“Decesul i se poate intampla oricui” - Adrian Nastase

“Isus Cristos s-a nascut intr-o pestera foarte modesta” - Teoctist

“Domnul Ion Cristoiu a spus despre mine ca sunt corupt pe vremea cand nu eram, in
1993″ - Viorel Hrebenciuc


“Sunt oameni care nu poti sa le bagi lucrurile in cap nici cu forcepsul” - Loredana Groza

“Nevasta-mea este o femeie care, oricate greseli as face, tot o iubesc” - Vali Vijelie

“Pe la voi prin Chisinau trece Volga, nu ? Cum ? Nu mai trece ?” - Loredana Groza

“Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din decembrie 1989″ - Viorel Catarama

“Domnule presedinte, noi n-am facut nimic, cartela e acolo, in banca, voteaza de una singura. Uitati-va. Noi nu avem nicio vina aici” - Attila Verestoy

“Eu prin presupuneri deduc” - Gheorghe Stefan

“M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa” - Gigi Becali

“Dom’le, eu muncesc 24 ore pe zi, iar uneori chiar si noaptea” - Dumitru Dragomir

“Acel tanar care s-a transformat in trei sute este vorba de unul singur” - Marian Vanghelie

“Primul rezultat notabil al acestor doi ani este ca inca mai guvernam” - Adrian Nastase
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 31.01.07 5:16

filme lacrimogene italienesti, Alain Delon...pe care l'am 'tradat' cu
Simon Templar alias "The Saint", rochita de catifea, trening,
bascheti, imbracaminte de la 'pachet', pantofi Guban, posete 'plic',
pantaloni evazati, covoare de plush cu scena "Rapirea din serai",
scrumiere in forma de peste, inele ghiul, tablouri cu sirene - marfa de
contrabanda adusa de vaporenii intreprinzatori si connoiseurs de
rafinamente proletcultiste. De cate ori ascult tangoul de
demult, trandafirii tai, Beng beng, Unde ie iluziile mele care le-am perdut?
my, my, my Delilah, breton gen Beatles, clasificarea muzicii in
usoara, grea si populara, primele auto(de)serviri, "Dialog la
distanta", telefoane cuplate, program de apa calda, creioane chimice si
HB, ascutitori chinezesti, noile uniforme scolare, tovarasa
diriginta, martisoare, cadouri de 8 martie, plocoane pentru scutiri la
educatie fizica, "Snagov" fumat in WC-ul cimitirului tineretii mele,
panglica obligatorie, braga si placinte dobrogene, frigider
Zil, aspirator Buran, camera Laika, poze cu dedicatie pe verso, Pif
le chien, Revista mea, Paris Match...
... Bula si bancuri cu cutremurul, BT-uri, sticla de
bere tip CAER, cico, prajituri cu nume antiapetisante "Buturuga",
"Cartof" (delicios, plin cu nuca), 'stewardesele' de pe ITB,
'blatul' studentesc la teatre, calatorii clasa 1-a cu
'nashul' cursuri de 'socialism stiintific', cartusul de Kent si sticla
de whisky, chibrite care nu se aprindeau, palinka Bloody Mary,
nesscaffe cu apa minerala, Noapte buna, copii...
... Maresiev, Galia Koroliova, Alexandr Matrosov,
Pavlik, Stahanov, Valeri Cikalov, Ivan Budionii, Ceapaev, mai vreti?
Daca nu va astimparati va infund cu Vodopianov, Ostrovski (ala
cu asa s-a cacalit otelul), Fadeev, Zboara Cocorii, Comunistul, Fata cu
Parul Carunt, Libelula, Piati Minuuuut... Alarma in munti, Sadko,
Cazacii de pe Don, Tamara Makarova, Vesna, Kalman Latabar, Alerg dupa o
stea, Norman Wisdom (sic)... sufertash, Duba Neagra, baia
comunala, motoreta Puch, motoreta ILO, bicicleta Wanderer, Submarinul Dox,
stamba, tesatura anti-jeg, burtiere, pantofi cu talpa de rafie/paie,
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 5 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum