Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


PERLE

2 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

PERLE - Pagina 2 Empty NOSTALGIE

Mesaj Scris de Admin 23.12.05 10:46

Rezumarea primului mesaj :

Romantele parintilor nostri
Am început sa-mbatrînesc
Am început sa-mbatrînesc...
Am cam uitat ca anii zboara,
Vremea în loc n-o poti opri,
Mai trece-o zi si înc-o zi,
Si-am început sa-mbatrînesc...

Oricît te minti, n-ai ce sa faci!
Degeaba dai oglinda-afara!
Degeaba fugi de adevar
Si-ti mai ascunzi un fir de par!
Oricît te minti, n-ai ce sa faci!

Într-un amurg de primavara,
Privind o fata si-un baiat,
Ma vad pe mine de-altadata,
Si lacrimînd, îmi spun: pacat!
Unde sînt anii tineretii,
Cînd crezi ca tu vei fi iertat?
Se duc încet pe apa vietii
Si-ajungi sa spui si tu: pacat!

Am început sa-mbatrînesc,
Desi mai cred ca mi se pare...
Ce bine-ar fi sa fie-asa,
Dar mi-e carunta inima,
Frunzele vietii-ngalbenesc.
Si nu-i deloc usor sa spui
Cînd a venit si rîndul tau:
„Îmbatrînesc si-mi pare rau...“
Fetita mea, ieri un copil,
Si-a dat cu pudra-ntîia oara...
Si a dansat la primul bal!
Deci am fetita-o domnisoara...

Cînd s-a întors, mi-a povestit
C-a sarutat-o un baiat!
Si parca ieri venea plîngînd
Ca papusica s-a stricat...
Si parca ieri, la fel cu ea,
Traiam romanta dragostei,
Iar azi, privind-o, ma gîndesc:
„Ce rochie-i fac la nunta ei?!“.


Versurile: Jack Fulga
Muzica: H. Malineanu



Iti mai aduci aminte....Simon Templar, trening, bascheti, imbracaminte de la 'pachet', pantofi Guban, pantaloni evazati, inele
ghiul, tablouri cu sirene,, Beng beng, Unde ie iluziile mele care le-am perdut? my, my, my Delilah, Beatles,
clasificarea muzicii in usoara, grea si populara, primele autoserviri, "Dialog la distanta", telefoane cuplate,
program de apa calda, creioane chimice si HB, 303, ascutitori chinezesti, noile uniforme scolare, tovarasa


Ultima editare efectuata de catre in 15.02.06 21:32, editata de 4 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 29.04.15 12:35

Calin tine de mina mireasa care are parul lung de fericire. 
Ea lupta sa puna mina pe dragostea flacaului. 
Poetul isi asteapta iubita ca impreuna sa cutremure o barca. 
Ion Creanga s-a nascut intre anii 1887-1889. 
Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia. 
Arhimede a fost grec de neam si a murit asa de barbari de fascisti hitleristi. Asta cind el studia in palatul sau din Grecia. Si cum el studia a intrat un soldat si a zis "damio". Si a zis Arhimede ca nu es. Asa a zis hitleristu nu esi si a bagat baioneta in el. Dar multe principi de fizica a ramas de la Arhimede printre care principiul luiArhimede
Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai intoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi. 
In romanul "Rascoala" personajul principal este poporul si marea masa a taranilor. 
Dimitrie Cantemir a avut un rol insemnat in viata sa. 
Ion sufera ca nu are pamint dar o lipsa e ca macar in carte Rebreanu il putea improprietari. 
Capitala SUA este Casa Alba. 
In China traieste foarte multa lume care maninca o abundenta de orez, se incheie la git si-a inventat guma de la capatul creionului. 
Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avind in zona o prezenta statornica. 
In padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa. 
Capitala Olandei este jumatate la Haga, jumatate la Amsterdam
Toate rascoalele au cerut pamint care era tinut sub talpa de boieri. 
Optica se ocupa cu studiul ochelarilor. 
Romanii i-au batut crunt pe cartilaginezii din Cartagina. 
Lebada moare de cite ori cinta. 
Animalele salbatice traiesc in padurea zoologica. 
In dogmatism, gindirea devine rigida, casanta. 
Punctul este o linie redusa la minimum. 
In caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii. 
Al. Vlahuta a cules de pe drumuri multe peisaje pe care le-a descris cu un penel meserias. 
Cosbuc ne spune liric ca boierii sa nu mai loveasca in cei dezbracati si goi, mai bine sa le dea pamint arabil. 
In multe poezii O. Goga a scos in evidenta natura si treieratul pe caldura. 
Calinescu ne-a lasat o carte foarte groasa, in care arata cum s-a infiintat literatura romana si ce scriitori au lucrat la origini. 
Lucian Blaga povesteste in versuri ca pe vremea sa era atit de liniste ca daca mergeai pe apa nu te scufundai iar in pomi se auzea cum cresteau sicrie. 
Marin Preda a avut viata ca o prada, de aceea a compus "Delirul". Scriitorii care se consuma mult, mor. 
Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.
Creierul este un organ oarecum indispensabil capului. 
Rascoala de la Bobilna a inceput pe un deal si s-a terminat in 1438. 
Razboiul de 100 de ani a durat putin mai mult. 
Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori. 
Ion Barbu a scris si o poezie din increngatura molustelor: "Dupa melci". 
Ghita o omoara pe Ana cu propria lui mina, bagindu-i ghiara pina-n git. 
In capitolul romanului "Mortii poruncesc celor vii" ce spun mortii aia trebuie sa faci, ca de nu... 
Si Stroe Orheianu cind il vazu pe Tudor Soimaru zise in gind: Pe unde o scot, vere?! 
Cind armata incepu sa traga cu tunul in tarani, acestia se privira unii pe altii si zisera: E pericol, domnule! 
Rascoala incepu spre seara si taranii isi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi. 
Cu cit ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atit taranii stau mai mult in circiuma, ca sa faca in ciuda boierului
Si cind Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata il gidila in talpi. 
Faptul ca gaina babei Ioana isi gasi obstescul sfirsit sub rotile masinii boierului, declansa rascoala. 
Taranii loveau in boier cu ce aveau ei: cu una, cu alta... 
Lui Ion, Florica nu-i apartinea in intregime, fiindca ceva din ea era si a lui George Buluc. 
Sublocotenentul Rosu avea un singur ficat si ala gaurit in trei parti de un singur glonte. 
Sergentul Ionescu era un om bun dar avea pingelele de la cizme rupte de intrau gloantele prin ele! 
Descoperirea Americii s-a produs intr-un moment de neatentie a pazei de coasta. 
Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor. 
Unul numit Don Quijote, a inventat o instalatie eoliana care producea vint. 
La sesizarea lui Hamlet, un control inopinat a constatat ca e ceva putred in Danemarca. 
Singele soldatilor curgea dar el punea degetul pe gaura unde intrase glontul si singele nu mai curgea. 
Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane. 
Inclestarea era mare. Aviatia germana facea des atacuri infanteristice. 
La Otopeni erau numai gropi si avioanele le ocoleau si tunarii trageau dupa ele in zig-zag. 
Si tunarul ochi bine si lovi avionul cu teava tunului. 
Dupa ce lupta mult timp, soldatului ii cazura creierii intr-o gamela. 
Contemporanii lui Eminescu l-au urmarit ca sa-i ghiceasca filozofia si ca sa-i caute nod in papura. 
Din lumea satului tisnesc figuri memorabile ca: pupaza, ciresul si altele care au completat actiunea operei. 
Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini in sus. 
Si bietul Eminescu, scirbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle ii facea fite, intra intr-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun. 
Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta. 
Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga. 
Caragiale a scris nuvela "In vreme de razboi" fara a depune un mare efort fizic. 
Eminescu este un mare clasic, pentru ca se studiaza intre peretii claselor. 
In versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este in gagicareala si ea ii spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul. 
Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca incepe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera. 
La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framintari sociale si politice. 
Mos Danila isi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri. 
Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta in palat si il astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa. 
In acest text se analizeaza trasaturile vitelor de la plug, caci aceste obiecte - boul si vaca - sint cele mai valoroase ale taranului. 
Ion pleca spre casa Anei Baciu cu gindul la figuri mari ce se fac numai noaptea. 
Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea in poezie si nu ma bag eu in ce a facut el. 
Pe linga aceasta poezie Nichita Stanescu a mai scris si un ou si o sfera. 
Legile nescrise ale satului sint respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si ciinele lor. 
Metoda folosita de Ion pentru a pune mina pe pamintul Anei este insarcinarea. 
Versul "de la strabunii mei pina la tine" explica distanta in km, care exista intre poet si rudele sale ce traiau undeva la tara. 
Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius. 
Eminescu a publicat frumoasa poezie "Pe linga plopii Slavitesti". 
La inceputul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cite un tei mai gros sau mai subtire in functie de cite strofe are poezia. 
Si eroul, ca sa nu fie gasit, se ascunse intr-o pititoare. 
Cind eroul muri impuscat de nemti pe cimp, simti miros de marar si de patrunjel. 
El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate in portbagaj. 
Ioana ii zise eroului sa-i bage aparatul in priza. 
Cind veni fata, baiatul ii mingiie pisoiul. 
Soldatii ii urmareau pe nemti si, cum ii vedeau ca se urca in avioane, sareau calare pe tunuri si ii urmareau pe tot aeroportul. 
Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan. 
Personajele principale din povestirea "O ora din august" sint: ofiterul Rosu si avioanele nemtesti. 
Pe aeroportul Otopeni se luptau nemtii cu americanii, iar romanii trageau, cu succes, cind in unii, cind in altii. 
Gala Galaction se mai numea si Grigore Pisulescu!!! 
Agripina nu avea decit doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot il maninca vulturii. 
Pe Tudor Soimaru, dorul pentru Magda Orheianu il tragea jos de pe cal, mai-mai sa pice! 
Orheianu sta drept pe cal, de parca avea un bat infipt undeva. 
Magda il iubea pe Tudor Soimaru fara sa stie ca acesta nu stia limbi straine. 
In "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel. 
Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz. 
Liviu Rebreanu are placerea de a ne aduce la cunostinta, in operele sale, iubirea de pamint a taranului. 
Semnele de punctuatie explica ca limba romana de aceea a aparut, ca sa aiba virgule si puncte. 
Tu nu stii sa inoti, pentru ca nu ai vrut sa inveti carte. 
Creanga a scris povesti ca: "Cocosul babei", "Gaina lenesa", "Punguta cu bani marunti", "Lupul si capra". 
Vlaicu-Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.
Sinonimul cuvintului "pace" este "hai la razboi"! 
In drama "Apus de soare" Stefan cel Mare era asa de batrin, incit picioarele nu-l mai tineau, dar el mergea inainte cu inima. 
Ceahlaul este situat sus pe munte. 
Mos Danila sta pe vine sa prinda vulturii de pene.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 21.04.15 19:59

http://www.ziartricolorul.ro/pleonasme-des-intilnite-in-limba-romana/
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 31.03.15 9:21

Din teze si extemporale
http://fun.bzi.ro/din-teze-si-extemporale-10316

Calin tine de mina mireasa care are parul lung de fericire. 



Ea lupta sa puna mina pe dragostea flacaului. 



Poetul isi asteapta iubita ca impreuna sa cutremure o barca. 



Ion Creanga s-a nascut intre anii 1887-1889. 



Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia



Arhimede a fost grec de neam si a murit asa de barbari de fascisti hitleristi. Asta cind el studia in palatul sau din Grecia. Si cum el studia a intrat un soldat si a zis "damio". Si a zis Arhimede ca nu es. Asa a zis hitleristu nu esi si a bagat baioneta in el. Dar multe principi de fizica a ramas de la Arhimede printre care principiul lui Arhimede. 



Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai intoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi. 



In romanul "Rascoala" personajul principal este poporul si marea masa a taranilor. 



Dimitrie Cantemir a avut un rol insemnat in viata sa. 



Ion sufera ca nu are pamint dar o lipsa e ca macar in carte Rebreanu il putea improprietari. 



Capitala SUA este Casa Alba. 



In China traieste foarte multa lume care maninca o abundenta de orez, se incheie la git si-a inventat guma de la capatul creionului. 



Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avind in zona o prezenta statornica. 



In padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa. 



Capitala Olandei este jumatate la Haga, jumatate la Amsterdam. 



Toate rascoalele au cerut pamint care era tinut sub talpa de boieri. 



Optica se ocupa cu studiul ochelarilor. 



Romanii i-au batut crunt pe cartilaginezii din Cartagina. 



Lebada moare de cite ori cinta. 



Animalele salbatice traiesc in padurea zoologica. 



In dogmatism, gindirea devine rigida, casanta. 



Punctul este o linie redusa la minimum. 



In caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii. 



Al. Vlahuta a cules de pe drumuri multe peisaje pe care le-a descris cu un penel meserias. 



Cosbuc ne spune liric ca boierii sa nu mai loveasca in cei dezbracati si goi, mai bine sa le dea pamint arabil. 



In multe poezii O. Goga a scos in evidenta natura si treieratul pe caldura. 



Calinescu ne-a lasat o carte foarte groasa, in care arata cum s-a infiintatliteratura romana si ce scriitori au lucrat la origini. 



Lucian Blaga povesteste in versuri ca pe vremea sa era atit de liniste ca daca mergeai pe apa nu te scufundai iar in pomi se auzea cum cresteau sicrie. 



Marin Preda a avut viata ca o prada, de aceea a compus "Delirul". Scriitorii care se consuma mult, mor. 



Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.



Creierul este un organ oarecum indispensabil capului. 



Rascoala de la Bobilna a inceput pe un deal si s-a terminat in 1438. 



Razboiul de 100 de ani a durat putin mai mult. 



Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori. 



Ion Barbu a scris si o poezie din increngatura molustelor: "Dupa melci". 



Ghita o omoara pe Ana cu propria lui mina, bagindu-i ghiara pina-n git. 



In capitolul romanului "Mortii poruncesc celor vii" ce spun mortii aia trebuie sa faci, ca de nu... 



Si Stroe Orheianu cind il vazu pe Tudor Soimaru zise in gind: Pe unde o scot, vere?! 



Cind armata incepu sa traga cu tunul in tarani, acestia se privira unii pe altii si zisera: E pericol, domnule! 



Rascoala incepu spre seara si taranii isi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi. 



Cu cit ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atit taranii stau mai mult in circiuma, ca sa faca in ciuda boierului. 



Si cind Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata il gidila in talpi. 



Faptul ca gaina babei Ioana isi gasi obstescul sfirsit sub rotile masinii boierului, declansa rascoala. 



Taranii loveau in boier cu ce aveau ei: cu una, cu alta... 



Lui Ion, Florica nu-i apartinea in intregime, fiindca ceva din ea era si a lui George Buluc. 



Sublocotenentul Rosu avea un singur ficat si ala gaurit in trei parti de un singur glonte. 



Sergentul Ionescu era un om bun dar avea pingelele de la cizme rupte de intrau gloantele prin ele! 



Descoperirea Americii s-a produs intr-un moment de neatentie a pazei de coasta. 



Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor. 



Unul numit Don Quijote, a inventat o instalatie eoliana care producea vint. 



La sesizarea lui Hamlet, un control inopinat a constatat ca e ceva putred in Danemarca. 



Singele soldatilor curgea dar el punea degetul pe gaura unde intrase glontul si singele nu mai curgea. 



Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane. 



Inclestarea era mare. Aviatia germana facea des atacuri infanteristice. 



La Otopeni erau numai gropi si avioanele le ocoleau si tunarii trageau dupa ele in zig-zag. 



Si tunarul ochi bine si lovi avionul cu teava tunului. 



Dupa ce lupta mult timp, soldatului ii cazura creierii intr-o gamela. 



Contemporanii lui Eminescu l-au urmarit ca sa-i ghiceasca filozofia si ca sa-i caute nod in papura. 



Din lumea satului tisnesc figuri memorabile ca: pupaza, ciresul si altele care au completat actiunea operei. 



Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini in sus. 



Si bietul Eminescu, scirbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle ii facea fite, intra intr-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun. 



Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta. 



Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga. 



Caragiale a scris nuvela "In vreme de razboi" fara a depune un mare efort fizic. 



Eminescu este un mare clasic, pentru ca se studiaza intre peretii claselor. 



In versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este in gagicareala si ea ii spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul. 



Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca incepe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera. 



La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framintari sociale si politice. 



Mos Danila isi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri. 



Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta in palat si il astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa. 



In acest text se analizeaza trasaturile vitelor de la plug, caci aceste obiecte - boul si vaca - sint cele mai valoroase ale taranului. 



Ion pleca spre casa Anei Baciu cu gindul la figuri mari ce se fac numai noaptea. 



Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea in poezie si nu ma bag eu in ce a facut el. 



Pe linga aceasta poezie Nichita Stanescu a mai scris si un ou si o sfera. 



Legile nescrise ale satului sint respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si ciinele lor. 



Metoda folosita de Ion pentru a pune mina pe pamintul Anei este insarcinarea. 



Versul "de la strabunii mei pina la tine" explica distanta in km, care exista intre poet si rudele sale ce traiau undeva la tara. 



Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius. 



Eminescu a publicat frumoasa poezie "Pe linga plopii Slavitesti". 



La inceputul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cite un tei mai gros sau mai subtire in functie de cite strofe are poezia. 



Si eroul, ca sa nu fie gasit, se ascunse intr-o pititoare. 



Cind eroul muri impuscat de nemti pe cimp, simti miros de marar si de patrunjel. 



El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate in portbagaj. 



Ioana ii zise eroului sa-i bage aparatul in priza. 



Cind veni fata, baiatul ii mingiie pisoiul. 



Soldatii ii urmareau pe nemti si, cum ii vedeau ca se urca in avioane, sareau calare pe tunuri si ii urmareau pe tot aeroportul. 



Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan. 



Personajele principale din povestirea "O ora din august" sint: ofiterul Rosu si avioanele nemtesti. 



Pe aeroportul Otopeni se luptau nemtii cu americanii, iar romanii trageau, cu succes, cind in unii, cind in altii. 



Gala Galaction se mai numea si Grigore Pisulescu!!! 



Agripina nu avea decit doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot il maninca vulturii. 



Pe Tudor Soimaru, dorul pentru Magda Orheianu il tragea jos de pe cal, mai-mai sa pice! 



Orheianu sta drept pe cal, de parca avea un bat infipt undeva. 



Magda il iubea pe Tudor Soimaru fara sa stie ca acesta nu stia limbi straine. 



In "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel. 



Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz. 



Liviu Rebreanu are placerea de a ne aduce la cunostinta, in operele sale, iubirea de pamint a taranului. 



Semnele de punctuatie explica ca limba romana de aceea a aparut, ca sa aiba virgule si puncte. 



Tu nu stii sa inoti, pentru ca nu ai vrut sa inveti carte. 



Creanga a scris povesti ca: "Cocosul babei", "Gaina lenesa", "Punguta cu bani marunti", "Lupul si capra". 



Vlaicu-Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.



Sinonimul cuvintului "pace" este "hai la razboi"! 



In drama "Apus de soare" Stefan cel Mare era asa de batrin, incit picioarele nu-l mai tineau, dar el mergea inainte cu inima. 



Ceahlaul este situat sus pe munte. 



Mos Danila sta pe vine sa prinda vulturii de pene.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 06.03.15 12:19

Testele de la Simulare BAC 2015 se termină astăzi (5 martie). Dar rezultatele vor fi anunțate abia săptămâna următoare. Elevii din clasele a XI-a, a XII-a și a XIII-a au testat probele, dar profesorii corectori și-au pus, din nou, mâinile în cap. Lucrările sunt pline de bazaconii.
Subiectele de la „Simulare BAC 2015” au fost de nivel mediu, au spus specialiștii, dar unii elevi s-au întristat.

Simulare BAC 2015: „Nu știu. Habar nu am”

Iată ce spune o tânără liceană care se pregătește de zor nu pentru examenul de Bacalaureat de anul acesta, ci pentru cel de admitere la facultate!
„Subiectul I. 1, Nu știu. 2. Nu am fost la ora asta. 3. Nu am învățat, mă pregătesc pentru facultate. 4. … 5. Nu știu. 6 Habar nu am.”
Un coleg al fetei, care a participat și el la „Simulare BAC 2015”, a făcut chia versuri: „Foaie verde fir mohor / Când văd subiectul mor / Nu-i ca fulgerul ușor / Ce fac dorulețul meu?''/ Foaie verde fir mohor / Toată lumea are dor / Și-i ca fulgerul ușor / Numai dorulețul meu”.

Simulare BAC 2015 - cele mai amuzante „perle”

Iată câteva dintre cele mai amuzante perle de la proba de Limba română, potrivit portalInvatamant.ro:

  • „Ion ar fi avut mai mult noroc de avere dacă juca la loto”.
  • „Rolul verbelor la perfect simplu e să ne spună că Ioan Slavici era oltean”.
  • „Care-i e cu cratima ca sa nu se confunde cu orașul Carei, de unde am și eu o rudă care se scrie cu litera mare”.
  • „Arghezi? Cine să-l înțeleagă pe omul ăsta? Sunt sigur că viața lui era tristă pentru că nu avea prieteni cu care să iasă la o bere. D-aia a scris poezii triste”.

Simulare BAC 2015 - „Tata îmi spune să nu mai vin dimineața de la club”

Tot la „Simulare BAC 2015”, o elevă a făcut un eseu despre importanța comunicării dintre copii și părinți: „Eu și tatăl meu nu avem o comunicare prea bună. El îmi spune mereu să nu mai vin dimineața de la club, eu îi spun că distracția maximă începe după miezul nopții, dar nu mă ascultă, așa că în loc să comunicăm, ne certăm”.
Anul trecut, doar 52% din elevii din clasele a XII-a şi 44% din elevii din clasele a XI-a au luat notă de trecere la simularea probei de Limba şi literatura română.
http://www.click.ro/news/national/perle-de-la-simulare-bac-2015-n-o-sa-crezi-ce-bazaconii-s-au-scris
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 03.02.15 19:19

Perle autentice din tezele şi extemporalele elevilor



  • „Lăpuşneanu cheamă boierii la palat, le taie capetele şi le puse într-un patrulater. Apoi o cheamă pe nevastă-sa, să vadă patrulaterul!“. * „Ciobănaşul din «Mioriţa» nu avea frică de moarte. El dorea ca mama lui să nu îl găsească la spital, pentru că era bătrînă şi suferea de inimă“. * „Autorul a caracterizat aşa de bine personajele, încît noi nu mai avem ce să spunem!“. * Meşterul Manole le-a spus zidarilor săi că cel mai bun lucru pentru a construi mînăstirea este să-şi zidească nevestele în zid, ca să scape de ele!“. * „Primarul din comuna «Neamul Şoimăreştilor» îl întreabă pe Tudor Şoimaru ce a făcut el de cînd a plecat din comună!“. * „Ca să-i arate cît de mult îl iubeşte pe Felix, Otilia fuge cu Pascalopol“. * „Lui Creangă îi plăceau sarmalele cu poalele în brîu şi pentru că era popă, le sfinţea pe fiecare în parte, pe măsura ce le mînca. * „Lui Lică Sămădăul îi mergea numele de criminal pentru că omora şi porci şi oameni, fără să aleagă!“. *„T. Arghezi a avut o copilărie grea şi urîtă. De mic copil el a cioplit cruci de piatră!“. * „În lupta de la Vaslui, Ştefan cel Mare i-a păcălit pe turci şi i-a împins unde era nămolul mai mare, de şi-au murdărit turcii toţi şalvarii şi au pierdut lupta“.
  • http://www.ziartricolorul.ro/perle-autentice-din-tezele-si-extemporalele-elevilor-4/
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 21.12.14 14:39

25 de ani de perle notabile ale funcţionarilor publici. Fapte re(a)le!

de George Petrineanu (15-12-2014)
1 ecou
Personajele
S: Solicitantul (cel din fata geamului anti-glont cu orificiu la partea de jos – ghiseul)
F: Funcţionarul
1997. La “Biroul (de evidenţă a) populaţiei”
Solicitant: Poftiţi va rog actul meu de identitate.
Funcţionar (contratiat): Păi nu vi-l primesc!
Solicitant: ???
Funcţionar: Pentru că l-aţi îngăurit!
(Rîsete, sudalme)
2010. La biroul Asigurărilor de sănătate
S: N-aţi putea să-mi primiţi contribuţia de sănătate fără să mai vin cu dovadă de plată a impozitului de la ghişeul de alături care e închis azi? Văd că aveţi datele în faţă dumneavoastră pe monitor.
F (contrariat): Şi eu ce să scriu aici (arătînd spre un dosar cu acte privindu-l pe S)??? Conform cu calculatorul?!
2011 La biroul de pensii
F: (responsabil cu solicitanţii din UE): Nu vă pot primi dosarul de pensionare*!
S: ???
F: Suedia nu e în UE (notă. Suedia e în UE din 1993)!
S: Scoate paşaportul suedez şi-i arată că pe fiecare pagină e imprimat “EU” de cîte 50 de ori
Analiză: Deşi la prima vedere acesta e un caz de incompetenţa, am motive serioase să cred că e de fapt maschează o încercare de şantaj pentru obţinerea şpăgii.
2014 La Asigurări de sănătate
F: (tună şi fulgeră)
S: Vă atrag atenţia că legea prevede să fiţi amabilă şi plină de solicitudine cu noi, solicitanţii
F: Nu pot să fiu amabilă cînd vreţi dumneavoastră!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 24.10.14 9:58

1. O stiu pe Nichita, nu stiam ca o cheama si Stanescu… Probabil intre douacafteli mai scrie si poezii.
2. Eminescu a fost poet doar cat a trait. In rest nu stiu ce meserie avea.
3. Daca Arghezi scria o poezie, Ion Barbu scria alta diferita, ca sa nu-i confundelumea.
4. Poetii nici ei nu stiau ce scriu, de aceea suntem intrebati mereu ”Ce a vrut sa zica autorul?”
5. Poezia patriotica este cea in care ne aratam dragostea de tara si ura fata de dusmani. De aceea maneaua este poezie patriotica.
6. Stefan Augutin Doi Nasi a scris ”Mistretul cu dinti de argint” in care la sfarsit el moare dar porcu scapa.
7. Baltagul e un fel de topor cu care babele isi cautau sotii.
8. Tudor Arghezi si-a luat numele de la raul Arges, deci este un poet acvatic. In schimb, Ion Dunareanu este poet Fluvial.
9. In Luceafarul poetul arata cat de proasta e femeia care refuza un super gagiunemuritor si rece pentru un ospatar muritor si cald.
10. Dupa titlu, poezia ”Zdreanta” pare sa fie despre o femeie usoara, dar este despre un caine care punea botul la oua.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 18.10.14 11:49

'Perlele' anului 2013



Angajatii anului sunt cei de la gaze din Bacau, care au verificat o conductă cu bricheta, provocând o explozie.
Vânatorul anului este arădeanul care s-a autoîmpușcat, folosind pușca pe post de băț.

Titlul de “pescarul anului 2013” i se acordă post mortem băcăuanului care, dorind să se laude cu undița la colegi, a murit electrocutat.

Taximetristul din Deva care a uitat unde si-a parcat masina si a sunat la politie, crezând ca i-a fost furată, a câștigat detașat titlul de “taximetristul anului“.

Cea mai soferita din 2013 este o femeie din Timisoara, care a luat-o pe contrasens pe autostrada pentru ca s-a ratacit.

Politistul anului a fost desemnat sibianul care a dat foc la un radar.

Declaratia anului merge la o doamna din Bistrita care, dupa ce a parcat masina lânga calea ferata si a fost lovita de tren, a scos pe gura urmatoarele:
„M-am speriat foarte tare, ne-a lovit cu locomotiva. Trebuia sa oprească, sa fie mai atent”

La mare concurenta e declarația unui consilier local din Radauti:
“Nu am auzit niciodata sa vina un pacient la spital si sa fie violat de un câine. De obicei sunt muscati de câini. Legea spune sa-i castram pe toti sa nu se înmulteasca… ok, dar la spital vine omul muscat si nu violat. Medicii stomatologi, fie umani sau fie veterinari, sa scoata dintii la câini si sa le deie drumul în comunitate”, a spus Radu Cezar – consilier local PDL de la Rădăuţi – See more at: Maidanezii mușcă, nu violează!

Titlul de “vasluianul anului 2013” merge la tânarul care si-a înjunghiat mama pentru ca e mai rezistenta la alcool decât el.

Nu e vreo surpriza ca primarul anului 2013 e Nicolae Robu, de la Timisoara. Omul asta ar trebui sa câstige alegerile din oficiu, pe viata, ca sa ne putem bucura de bijuteriile mintii sale. Fie ca vorbim de trecerile de pietoni alb-violet, de reinventarea codului rutier sau de anticonceptionalele pentru ciori, Nicolae Robu demonstreaza ca îsi merita locul în cartile de istorie cu marii primari ai României.

Preotul anului lucreaza la penitenciarul din Bacau si le furniza detinutilor telefoane mobile, în schimbul unor sume de bani.

Magistratii anului sunt cei din Gorj, care NU au aprobat întreruperea pedepsei cu închisoarea, dar AU admis dreptul la recurs unui mort.

Mama anului este galateanca ce a platit peste 4.000 de euro ca sa-si salveze fiul de închisoare, desi acesta dormea în casă. Foarte aproape de titlu s-a aflat teleormaneanca ce si-a ascuns copilul sub fusta la vama.

Fiul anului este constanteanul care si-a aruncat mama pe fereastra pentru ca nu a vrut sa faca sex cu el.

“Sotia anului 2013” merge în judetul Neamt, unde o femeie si-a ucis sotul, l-a transat, l-a aruncat în WC-ul din curte, apoi le-a spus rudelor ca e plecat la munca în Italia.

Sotul anului e barbatul din judetul Mures care, dupa ce a accidentat mortal un copil, a vrut sa dea vina pe sotie.

Batalia pentru titlul de “barbatul anului 2013” se da între constanteanul care s-a aruncat din masină ca sa-si pedepseasca iubita si nemteanul care a sarit din autobuz ca sa scape de tipetele iubitei.

Titlul de “cuplul anului 2013” merge la cei doi bucuresteni care, dorindu-si o atmosfera romantica în fata semineului, au turnat benzina peste foc.

Turistul anului 2013 este bucuresteanul care, aflat în vacanta la Costinesti, a cules mure din fata trenului.

Elevul anului e braileanul care a dat telefonul pe speaker în timp ce copia la BAC.

Titlul de “personalul medical al anului” merge la Cluj-Napoca, unde un pacient a murit pentru ca au uitat sa-l întoarca de pe-o parte pe alta.

Afacerea anului 2013 sunt baloanele umplute de la aragaz.

Initiativa locala a anului merge la Iasi, unde s-au interzis acvariile transparente.

Lupta strânsa pentru titlul de proiectul de infrastructura al anului: stâlpul din mijlocul drumului,drumul catre nicaieri, intersectia care da într-o cladire,trecerea de pietoni care duce într-un zid si trecerea de pietoni care duce niciunde.

Cea mai bun metoda de a scapa de viespi din 2013 este incendierea a trei gospodării.

Dieta anului e pe baza de vata si energizant.

Am lasat la final ce e mai bun: podiumul “românul anului 2013”

Locul 3: Ieseanul care a cumparat electrocasnice cu bonuri de masa false.

Locul 2: Constanteanul care s-a deghizat în agent ISU ca sa ajunga mai usor la moaste.

Locul 1: Hunedoreanul care s-a dus la politie ca sa-si scoata cazierul judiciar, desi era dat în urmarire internationala.

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 06.10.14 12:41

Copii spun lucruri traznite

De ce circula singele in corp?
Sangele umbla prin corp, ca sa ii prinda pe microbi si sa ii inece.(6 ani).

De ce ne spalam cu sapun?
Noi ne spalam, ca sa dam sapun in ochi la microbi. (5 ani)

Ce sunt amprentele?
Amprentele sunt cand punem mana pe o clanta si raman degetele acolo si le gaseste politia. (8 ani)

Ce este sufletul?
Suflet e cand iti pune mama prajituri pe farfurie si ii lasi prajituri si lu ala mic. (8 ani)
Sufletul are o forma de inima. (8 ani)

De ce sa pun potcoave la cai?
La cal se pune potcoave, sa nu cada calul pe spate, atunci cand pune frana calul se intepeneste in potcoave. (9 ani)

Ce inseamna cuvantul "modern"?
Modern e cand vezi ceva frumos si e scump si n-ai bani. (7 ani)

Cum se face parfumul?
Parfumul se face din apa, dop si din parfum. (5 ani)

Cum se inteleg pasarile sau animalele intre ele, daca noi, oamenii,vorbim si de multe ori nu ne intelegem?
Pasarile sau animalele vin unele langa altele si vorbesc in soapta si noua ne spun numai "miau". (10 ani)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 23.09.14 10:23

Monica Columbeanu : "Uite o vaca plina cu lapte!"


Gheorghe Hagi : “Omul este o persoana umana.”


Dumitru Dragomir : “Dom’le, eu muncesc 24 ore pe zi, iar uneori chiar si noaptea.”


Viorel Catarama : “Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din decembrie 1989.″


Gigi Becali : “M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat."


Vali Vijelie : “Nevasta-mea este o femeie care, oricate greseli as face, tot o iubesc.”


Fernando de la Caransebes : "Mi s-a spart o glanda vocala."


Viorel Lis : "Oana, ti-au cazut sfarcurile!"


Oana Zavoranu : "Oana Roman e o gogoasa infuriata si are bucurii la Pepe."
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 11.09.14 13:31

Perlele elevilor
Cristofel Columb a plecat in America unde s-a insurat cu o bastinoasa.


Poema "Miorita" circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa, din motive tehnice. In balada "Miorita" este vorba de trei ciobani care comploteaza impreuna sa-l omoare pe unul dintre ei. Ciobanul "Mioritei" a spus ca la cap sa-i puie diverse categorii de fluiere.


Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea primavara, haiducii cei harnici plecau in padure. Acolo ei cintau suflind din frunza si lasindu-i pe boieri cu buza umflata.


Multimile de boieri exploatatori isi tineau banii numerar in pungi. Haiducii ii atacau si ii usurau de bani in toate baladele.


Scoala Ardeleana nu a avut propriu-zis sediu, din lipsa de fonduri austro-ungare.


Alexandru Lapusneanu s-a tinut de cuvint atunci cind a spus:

De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu! Dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu.


profesorul: ''ce fel de functionar era ghita pristanda?'' , elevul: '' cu palarie''


Engleza oral:

Prof: First subject

Elev:.....

Prof: Second subject

Elev:....

Prof: Care-i vedeta ta preferata (romana)

Elev: Gutza

Prof: Liber 4 (nota)


Unui elev ii pica la lb romana oral curentul literar romantism.

Profa:Da,zi!

Elevul:Eu pentru astazi am invatat Ion de Liviu Rebreanu!!

Profesoarele din comisie se uita stupefiate si incep sa rada in hohote!!!


De data asta din partea profesorului (bac 2006)..:

Subiect :poezie Eminescu(nu stiu exact cum suna cerinta)

Elevul:Am ales Scrisoarea 1

Prof:Nu imi place subiectul prea greu..

Nota 6.50( e adevarata)


Moromete era un deosebit intelectual, mai ales acolo in gradina lui Iocan, unde era foarte considerat de mai toti de-acolo, un intelectual.


mancati voi rahat, ca Moromete chiar este primul taran intelectual din opera lui Marin Preda. Si am mai vazut pe aici o "perla" unde comedia apartine genului dramatic. Chiar asa este fratilor, chiar daca va vine greu sa credeti, comedia APARTINE genului dramatic. Daca tot criticati, macar criticati calumea.


proful..hai ma copilash..ce naiba..nu stii nimic..macar zi si u ceva de mihai eminescu..opere..ceva...la care elevul..intr-un sictir de nu se mai putea(el fotbalist la un liceu de "prestigiu" la dat genii)da ala cine draq mai e..!?!?!...


bsh Ilie Moromete era intelectual poate in locul de unde vi tu ... da in orice caz nu era intelctual in opera lui Marin Preda!!!


oral romana 2006

tipei din fata mea ii cade Flori de mucegai de Tudor Arghezi:


"deoarece arghezi era in inchisoare si nu avea pix si hartie a scris cu unghia pe perete"


oral 2006:

prof: ce legatura are Titu Maiorescu cu Junimea?

elev: era sotia lui!!!!


oral 2006

avea de ales o povestire de sadoveanu

elevul incepe: am ales moara cu noroc... si dupa ce termina de vorbit vreo 5 minute ii zice proful: bine, acum ne zici si ceva de sadoveanu?


Un elev e intrebat la romana oral:

-Cine a mai scris comedii in afara de Caragiale?

Elevul raspunde:

-Gigi Becalli


la examenul oral: "Ion a insarcinat-o pe Ana"


povesteste-mi despre intalnirea catalinei cu luceafarul. R: Pai, ca sa o vada, luceafarul s-a dat de trei ori peste cap si s-a facut musca
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 30.08.14 10:12

Perle ale soferilor

O masina invizibila a aparut de nicaieri, mi-a lovit vechiculul si a disparut.
• Ca sa evit lovirea barei masinii din fata, am calcat pietonul.
• Pietonul nu stia in ce directie sa se indrepte, asa ca l-am calcat.
Stalpul de telegraf se apropia repede. Am incercat sa virez cand el m-a lovit in fata.
• Am claxonat pietonul, dar el se holba la mine.
• Masina din fata mea a lovit pietonul, dar acesta s-a sculat asa ca l-am lovit si eu.
• Cealalta masina a intrat in mine fara sa ma atentioneze asupra intentiilor ei.
• M-am lovit cu un camion care stationa, venind din sens invers.
• Am plecat de la marginea soselei, m-am uitat la soacra mea si am trecut peste parapet .
• Incercand sa omor o musca, am intrat cu masina intr-un stalp de telegraf .
• Conduceam masina de 40 ani, cand am adormit la volan si am avut un accident.
• Cand m-am apropiat de intersectie, un semn stop a aparut in locul in care nici nu semn stop nu mai aparuse vreodata.
• Cauza indirecta a accidentului a fost un ins marunt, intr-o masina mica, cu o gura mare.
• Apropiindu-ma de intersectie, nu am vazut nici un vehicul venind din dreapta mea, asa ca am lovit masina din fata.
• Parbrizul spart. Cauza necunoscuta. Probabil voodoo.
• In timp ce ma deplasam cu autoturismul proprietate personala pe DN1, in directia Otopeni, un avion mi-a taiat calea, prin aer. Nu cred ca circula regulamentar, intrucat era foarte aproape de sol. Atunci fiul meu a tipat, pentru ca era disperat, el are doar 9 ani, si eu am accelerat ca sa evit avionul. Am intrat in masina din fata mea care era condusa de o femeie. Sa stiti ca femeia m-a si injurat.
• Eu stateam linistit pe loc, la semafor. Deodata masina a plecat singura si l-a atins in bara pe conducatorul auto din fata mea. Atunci el s-a enervat si a dat tare cu spatele si mi-a spart farurile, mi-a indoit bara. Eu n-am avut nici o vina.
• O femeie se prefacea ca traverseaza. Pe soferul din fata mea l-a pacalit si a franat. Am oprit si eu, dar soferul din spatele meu, care vedea ca femeia se preface, a intrat in mine.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 21.08.14 18:29

perle
Este foarte important sa iti alegi un model in 


viata. Eu inca de mica m-am vazut model de 


succes, pe marile scene, prezentand haine 


scumpe, pentru oameni rafinati. Acum modelul 


meu este Madalina Ghenea.


Multa lume critica pe Zavoranca, Daniela Crudu


dar ele sunt cap de afis in show biz, prin toate 


revistele, le urmaresc fotografii in cluburi, pe 


strada, apar seara la televizor. Pentru mine ele au 


reusit in viata. Numele lor apare pe internet de 


mii de ori. Altfel, nu te stie nimeni, in afara de 


cartierul tau. E bine sa ai un model de urmat, te


inspira in ce faci. 


o Un model te reprezinta. Gigi Becali vorbeste pe 


intelesul meu, pricep. Patapievici are fraze 


incalcite, musai am nevoie de dictionar ca sa 


pricep ce vrea sa spuna. 


Se uita cu jena la poza capului iubitei lui din 


vitrina la fotograf ca faceau misto baietii de la 


terasa de iel. Fotografia avea buzele surazatoare. 


Ia lasat-o iubita lui ca atunci cand este plecat cu 


treaba, el sa nu uite de fata ei.


Un jurnal e bine sa ai ca sa vezi cat de prost erai in 


trecut si cate fete ti-au mancat bani.


Stefan cel Mare a batut cel mai multi turci, era 


spaima Imperiului Austro-Otoman. A avut vreo 50 


de razboaie cu ei si a fost 50-0. Numai cand il 


vedeau aia si deja incepea sa le sune apa in cap.


Perle ale candidatilor la Facultatea de Jurnalism si Stiintele 


Comunicarii (Bucuresti


Setea de cunostinte va va tine legati de ecranele 


televizoarelor pana in momentul in care oboseala 


nu va mai putea fi stapanita.


Un alt motiv pentru care urmaresc cu regularitate 


aceasta emisiune si v-o recomand este aventura, 


eu fiind o persoana careia ii place sa se riste 


pentru ea la final, sa obtina un bagaj de 


informatii.


Emisiunea e la o ora destul de tarzie, in 


comparatie cu orice alta emisiune ce se difuzeaza 


la acea ora.


Majoritatea dintre noi, au un model in viata care 


e vedeta, iar prin aceasta ocazie putem afla mai 


multe despre ea si modul cum gandeste.


Un prim lucru benefic ce poate fi identificat in 


legatura cu Top Gear este faptul ca 


telespectatorul i-a contact cu limba engleza pura 


vorbita chiar de inventatorii ei.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 29.07.14 16:59

perle
IMAGINI AUDITIVE 


Autorul imi prezinta ca sa vad niste imagini auditive si nu 


numai. 


CARACTER UMORISTIC 


Interesul tinerilor fata de Romania ar creste sesizabil daca s-ar 


promova emisiuni cu caracter umoristic. 


TREI IN TOTAL 


Am scris doua pagini despre Floare Albastra si mai scriu inca 


una despre Luceafarul, ca sa fie trei in total.


SCUTIRE 


Ma scuzati ca nu stiu sa scriu despre Eminescu, dar am fost 


bolnava si am si scutire.


SNOBISMUL 


Putem avea multe beneficii daca stim sa evitam sa trecem pe


partea snobismului care si el poate fi de multe ori o calitate.


CATALIN, CATALINA SI LUCEAFARUL


Catalina era printesa, Catalin era servitor iar Luceafarul era o 


stea. 


APROPIERE SI DEPARTARE


Cratima uneori apropie sau alteori departeaza


PUNGUTA CU DOI BANI 


Ion Creanga ne-a adus in fata punguta cu doi bani in care a 


invins binele. 


ABECEDARUL 


Nu am o carte preferata, dar am fost impresionat de abecedar, 


din care am invatat primele litere, dar si primele poezii.


PORECLA LUI MIRCEA 


Mircea cel Batran nu era batran, era doar porecla.


O POEZIE 


Scrisoarea a 3-a contine de fapt o poezie.


TALENT SI RIMA


Lucian Blaga are mare talent si rima ca un poet.


COPILUL LUCEAFARULUI


Luceafarul a coborat pe Pamant si a facut sex cu aleasa inimii 


lui. Catalina l-a iubit si i-a daruit un copil din flori, apoi s-au 


casatorit. 


SINGURATICUL 


Autorul parca transmite faptul ca era un singuratic, un 


melancolic si fara pic de viata, dar bineinteles era un lucru 


trecator deoarece in viata nu mereu avem ceea ne dorim.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 17.07.14 16:45

Poeţii nici ei nu ştiau ce scriu, de aceea suntem întrebaţi mereu: ”Ce a vrut să zică autorul ?”
 ,,În romanul Ion de L. Rebreanu, personajul principal, îi băgă mâna pe sub fusta Anei, cu scopul de a pune mâna pe pământul ei “
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 07.07.14 9:18

Romania e oficial pe primul loc la productia de perle de Bac din lume
 
Incepand cu anul acesta avem cu ce sa ne mandrim. Romania a devenit oficial cea mai mare exportatoare de perle de bac, pe primul loc in lume la productia de perle care nu sunt de cultura ci de incultura. Aceste perle care mai de care mai mari si mai gogonate vor putea fi admirate de oamenii din intreaga lume.

Perlele romanesti de Bac sunt unice in lume si au devenit celebre pe orice continent. „Perla de Bac romaneasca este speciala pentru ca s-a nascut din prostie si necunoastere”, a declarat un profesor de romana, un mare culegator de perle. „Au o calitate deosebita si se vede prostia fina dar sunt si perle grosolane foarte cautate pe piata neagra."



 Toata productia de perle se duce la export pentru ca putem produce in fiecare an colectii intregi prin care sa sustinem piata locala.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 05.06.14 8:11

http://fun.bzi.ro/din-realizarile-ministerului-educatiei-si-cercetarii-5035

Au fost respectate ortografia si gramatica originale.

In acest timp imperiul roman de apus cade si este inlocuit de imperiul roman de rasarit fiindca avea o muzica bizantina.

Iliada a fost scrisa de un trubadur necunoscut, pe nume Homer.

Romanii aveau o muzica cu caracter de fanfara.

A fost la fel ca in istoria cu Romeo si Julieta care au supt la o leoaica.

Populatia Egiptului antic se impartea in trei categorii : barbati, femei si copii.

In aceasta drama Stefan cel Mare apare ca un soare stralucitor care apune din cauza ranii de la picior.

Mircea cel Batran a fost ingropat la Cozia, impreuna cu umbra sa.

In finele piesei, Balcescu a murit din cauza sanatatii.

Personajul lui Camil Petrescu are constiinta pura, dar incarcata.

El priveste retrospectiv spre viitor si se izoleaza de cei din jur sinucigandu-se.

La sfarsitul romanului Ana Karenina isi curma zilele, ramanand in continuare o mama buna.

Pe voda-Tomsa, Movila a vrut sa-l prinda pe picior gresit dar nu i-a mers.

Meritul principal a lui Geo Bogza este ca el insusi este martor la ceea ce vede.

In trecut petrolul se scotea la noi sub forma puturilor.

Ritmul acestui pastel e domol ca si sentimentul care e trohaic.

Otelul se scurgea din oala. Abia acum intelese Alecu Duma ca putea sa moara de viu.

Eminescu s-a nascut in Comuna din Paris.

Desi avea o varsta inaintata, Vitoria Lipan era inca tanara.

Aceasta initiativa stralucita eu o aplaud cu amandoua mainile.

Atunci a venit si controlul sa vada biletele celor care s-au urcat in tren la statia urmatoare.

Cronicarii munteni ii laudau pe stapanii lor cu cuvinte frumoase, iar pe dusmani cu ocari si insulte.

Poeziile noastre populare au fost scrise de tarani, oameni simpli care nu stiau carte.

Nu trebuie nici sa cadem in extrem, nici invers.

Dintre cele mai importante poezii cu caracter protestant ale lui Eminescu citam si "Ai nostri mineri".

In poezia "Duhovniceasca" nu intalnim imagini vizuale pentru ca e intuneric si poetul nu vede nimic.

Tanase Scatiu afirma pe drept cuvant ca cine are bani multi e bogat.

Substanta cenusie este mai proeminenta la copii care pe masura ce cresc se imputineaza.

Gherea sustine ca arta este legata strans cu societatea. Maiorescu sustine invers.
Ionel s-a urcat pe un cal, a pus toba de gat si goarna la gura; cu o mana batea toba, cu cealalta sufla cat putea in goarna.

Cu toate ca este destul de batrana, Chirita se tine de aventuri amoroase. Satisfacandu-si aceste placeri, ea consuma multi bani pe care-i stoarce de la tarani.

Colegul care a luat cuvantul inaintea mea are dreptate intru totul dar pana la un punct, caci ... Ionel din "Vizita" era mai putin prost crescut decat Goe pentru ca era mai mic.

... Si daca se intampla, Doamne fereste, ceva, iti fac o inmormantare sa traiesti !
La han, pe inserate, drumetii beau vin din oale noi si mananca pui fripti in tzigla si placinte din poala Ancutei.

Stand ascuns in tufis, iepurasul auzi "Ham ! Ham !" - Acesta este vanatorul, isi zise el.

Din cauza setei de bani, Ghita si-a distrus familia conjugala.

In "Marul de langa drum", sentimentul este trait atat de pom, cat si de mar.

Paratraznetul iaste o tava care sa pune pe varful casii si are trii craci in doaua directii.
Carbonul este necesar vietii, mai bine zis plantelor si animalelor pentru schimbul de gaze.

Triunghiul isoscel este un patrulater cu doua laturi.

Imaginea locurilor natale i s-a imprimat din copilarie, puternic si colorat, pe retina creierului.

Dragostea pentru natura si in special pentru padure a poetului care se naste in primii ani ai copilariei lui va sta la baza multor poezii.

Intr-o viata efemer de scurta, poetul a creat o opera nemuritoare prin marimea ei.

Familie de cuvinte : magnetofon, telefon, microfon ... sifon.

In povestirea lui Sadoveanu avem de-a face cu un om matur care este reprezentat printr-un copil mic.

Un om necajit este si Niculaies care raspunde de securitatea oilor.

Trubadurii aratau si calitatile unei fete sau ale altui obiect.

Serul difteric se prepara asa : luam sange de le un cal mort de difterie, ne facem injectie cu el si ne curata.

Iluminismul are ca scop iluminarea capetelor din secolul XVIII.

Pastelul nu este in fond decat sufletul poetului imbalsamat in natura.

Ienachita Vacarescu a lasat urmasilor sai Vacaresti un testament scris intr-un ritm saltaret.
Cei care comit greseli sunt penibili de pedeapsa.

La noi in cartier a fost si anul trecut o mare epilepsie de gripa..

Iluminismul este un curent care apare in epoca desfranarii feudalismului.

Nu ne intelegem pentru ca intre noi sunt prea multe contraverse..

Primavara e cald si pasarelele se intorc din tarile calatoare.

Apologia la care ajunge creatia lui Sadoveanu este romanul "Fratii Jderi".

A venit in vizita si i-a stricat deranjul.

Asa se sfarseste scurta viata si tragica moarte a lui Niculaita Minciuna.

La 1907 toti participantii au fost omorati cu tunul, iar unii dintre ei trimisi in judecata.
Datorita geniului sau, Ion Creanga a ajuns sa fie tradus in toate colturile tarii si chiar peste hotare.

Spre deosebire de tragedie, intr-o comedie deznodamantul se termina de obicei vesel.
Caci, in definitiv, ce reprezinta un milion ? Ia, sapte-opt sute de mii, colo !

Atunci cand un Aprod Purice ii da calul sau, acesta se face movila pentru ca mai tarziu sa ajunga boier.

La noi, berzele se inmultesc inca din zbor.

Batranul Dan traieste intr-o pestera care-i da un aspect grotesc.

Primul nostru poet de origine macedoneana a fost Macedonski.

Printre marii nostri demagogi care ne-au lasat schite de valoare in literatura noastra universala se numara si I. L. Caragiale.

Tipatescu se purta cu nevasta lui Trahanache asa ca si cum ea n-ar avea sot. Ii trimite scrisori de amor, vorbesc amandoi ca niste indragostiti si asa mai departe.

La inceputul piesei, Catavencu este adresiv pentru a admira scrisoarea, iar in finalul piesei cand pierde scrisoarea este servil, lipsit de orice gest umil.

Madame Popescu avea obrajii bucalati si fiind bine facuta avea multi prieteni care o vizitau servindu-i cu tot ce avea mai bun printre care si I. L. Caragiale.

Toate personagele din "O scrisoare pierduta" sunt lipsite de incultura.

Alergand mereu, Ionel a tulburat dezordinea in casa si a facut patanii in bucatarie.

Deseori Caragiale demasca moravurile mosierilor de a da nas copiilor lor.

Mam-mare si tanti Mita ia promis lui Goe ca daca mai ramane repetent si inanul acesta il duce la Bucuresti de 23 August.

Rica Venturiano si Nae Catavencu vor sa ajunga la un tel. Amandoi sunt mari pedagogi.
Tipatescu face abuz apoi il aresteaza inegal pe Catavencu fiindca isi pierduse palaria.
Politistul Prispanda vorbeste numai cu perle.

In "Vizita" Caragiale reprezinta un dialog intre doamna Popescu si insusi persoana lui facandu-i o vizita la domiciliu.

Neastampirat, Goe intra in WC nu se stie precis din care motiv si se incuie acolo.

Ora exacta a plecarii trenurilor e de obicei mai devreme sau mai tarziu, cum e norocul.
Dupa ce trece Nistrul inapoi, Dan se intoarce in cort si cade lat mort pe jos.

Abia atunci indragostitul vazu ce scrie pe geamul cunoscutei florarii : "Flori".

Acolo, la izvor, Labis aude detunatura pustii care constituie moartea gingasei fiare.

Arendasii fara mila storceau pe tarani pana la ultimul bob de grau.

La nunta lui Calin, popa este un bondar lenes si gras care nu-i mai tace gura cantand cantece lautaresti.

Trebuie sa facem o temeinica analiza, nu numai analitica, dar si sintetica.

Pe acesti decazuti, numai Tepes ii mai poate eventual salva, dand foc la puscarie si la casa de nebuni.

Pretuirea pe atunci a scriitorului dupa moarte o cunostea Eminescu din experienta personala.
Asa e omul: nu-i vine sa creada ca moare pana nu inchide ochii...

Creanga isi povesteste amintirile cu ochii copilariei.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 03.06.14 11:02

Din ciclul "copiii spun lucruri traznite"
CE ESTE RASCOALA?
RASCOALA INSEAMNA, CAND PARINTII NOSTRI NU GASESC BANI SI ATUNCI
RASCOLESC CA SA GASEASCA. (8 ANI)



CE ESTE ECONOMIA?
ECONOMIE INSEAMNA SA NU MAI CHELTUIM DIN SALARIU, CA SA-L PUNEM LA
BANCA. CHELTUIM NUMAI DIN CIUBUCUL, CARE NI-L DA SEFUL. (7 ANI)



CE SUNT AMPRENTELE?
AMPRENTELE E CAND PUNEM MANA PE O CLANTA SI RAMAN DEGETELE ACOLO SI LE
GASESTE POLITIA. (8 ANI)


CE ESTE POLITICA?
POLITICA ESTE CAND MAI MULTI OAMENI SE INTALNESC SI VORBESC FOARTE MULT. (8 ANI)
POLITICA E UN FEL DE SPIONAJ. (12 ANI)



CE ESTE SUFLETUL?
SUFLET E CAND ITI PUNE MAMA PRAJITURI PE FARFURIE SI II LASI PRAJITURI
SI LU' ALA MIC. (8 ANI)


CE ESTE TRISTETEA?
TRISTETE INSEAMNA CAND UN OM VINE LA ALTUL SI BEA MULT.(7 ANI)



DE CE SE BAT POTCOAVE CAILOR?
-CALULUI I SE BAT POTCOAVE, PENTRU CA POTCOAVELE SUNT MAI USOARE DECAT
CALUL SI ELE MERG MAI REPEDE DECAT CALUL.(8 ANI)
-LA CAL SE PUNE POTCOAVE, SA NU CADA CALUL PE SPATE, ATUNCI CAND PUNE
FRANA, CALUL SE INTEPENESTE IN POTCOAVE. (9 ANI)
-LA CAL SE PUNE POTCOAVE CA SA TROPAIE PE STRADA, CA DACA NU TROPAIESTE
NU E CAL.(7 ANI)



CE ESTE RESPECTUL?
RESPECT INSEAMNA SA TE SCOLI SI SA STEA BABELE PE SCAUN.(9 ANI)



CE INSEAMNA CUVANTUL "MODERN"?
MODERN E CAND VEZI CEVA FRUMOS SI E SCUMP SI N-AI BANI. (7 ANI)


CUM SE FACE PARFUMUL?
PARFUMUL SE FACE DIN APA, DOP SI DIN PARFUM. (5 ANI)


CUM REZISTA PASARILE CALATOARE SA ZBOARE, ZI SI NOAPTE, MII DE KILOMETRI?
RANDUNICILE CAND PLEACA IN TARILE CALDE, PE DRUM SE ASEAZA PE ARIPA
BERZEI SI SE ODIHNESC. PASARILE CAND PLEACA ASA DEPARTE ISI IAU MANCARE LA
ELE INTR-O SACOSA. INAINTE DE A ZBURA, MAI STAU O LUNA, DOUA, SA SE
ODIHNEASCA.(7 ANI)



CUM STIU CEI DE LA TELEVIZOR CA MAINE VA FI VREME URITA SAU FRUMOASA?
OMUL DE LA TELEVIZOR STIE CA MAINE PLOUA, CA ARE UN BILET SI CITESTE.
BILETUL I L-A SCRIS MAMA LUI. (6 ANI)


DACA PAMANTUL SE INVARTESTE, CUM DE NU CADEM DE PE EL?
-NU SE INVARTESTE DECAT PAMANTUL, ASFALTUL NU SE INVARTESTE. (6 ANI)
-PAMANTUL ESTE ROTUND. NOI NU CADEM DE PE EL, PENTRU CA STRAZILE SUNT
DREPTE, ELE NU SUNT ROTUNDE. (8 ANI)
-PAMANTUL ARE FORMA ROTUNDA, NOI NU CADEM DE PE EL, CA NOI NU MERGEM
ACOLO, UNDE SE FACE EL ROTUND. (7 ANI)


CE SUNT BURUIENILE?

BURUIENILE SUNT NISTE PLANTE FOLOSITOARE DOAR LOR. (12 ANI)


CE ESTE PLOPUL?
PLOPUL ESTE O VIETUITOARE DIN LEMN. (7 ANI)


CE ESTE AMBITIA?
AMBITIA IN VIATA INSEAMNA SA FII EGOIST. (10 ANI)


CE ESTE ZAMBETUL?

-A ZAMBI INSEAMNA SA RAZI PARCA IN GANDUL TAU. (8 ANI)
-A ZAMBI ESTE CAND NISTE OAMENI RAD CU GURA INCHISA, CA SA NU DERANJEZE
OAMENII DE LA BLOC. (7 ANI)


CE INSEAMNA SA FII NEMURITOR?
NEMURITOR E CAND SUNT DOI BANDITI SI TRAGE CU PISTOLUL, UNUL MOARE SI
CELALALT RAMANE IN PICIOARE NEMURITOR. (7 ANI)


LA CE FOLOSESTE STEAGUL?

STEAGUL FOLOSESTE, CA ATUNCI CAND VENEAU TURCII PESTE NOI, EI NU STIAU
PESTE CE TARA VENEAU SI ATUNCI NOI LE ARATAM STEAGUL SI DUPA AIA EI STIAU.
(7 ANI)


CE SUNT LACRIMILE?

LACRIMILE SUNT, CAND CREIERUL DA UN MOMENT DE GANDIRE, EL TRANSPIRA SI
TRANSPIRATIA IESE PRIN OCHI. (11 ANI)


CE ESTE INJECTIA?
II BAGA INJECTIA LA POPOU SI LA OM SI LA MICROB SI PE EL IL OMOARA, CA
E MAI MIC. (7 ANI)


CE ESTE ACELA UN MINISTER?
-MINISTER INSEAMNA, CA SA TE DUCI ACOLO SA TE RAZBUNI. (9 ANI)
-MINISTER ESTE O INCAPERE MARE UNDE SE ADUNA TOTI MINISTRII CA SA FACA
SEDINTE PENTRU A IMBUNATATI CARTIERUL LOR. (9 ANI)
-MINISTERUL ESTE O FABRICA CARE FACE BETE. (7 ANI)
-MINISTER INSEAMNA CAND SCRIE CEVA SI SE DUCE LA ALT OM SI OMUL ASA IL
TRIMITE LA ALT OM. (8 ANI)

CE ESTE MINISTRUL?
-MINISTRU E UN OM CARE STA PE SCAUN SI LE SPUNE LA ALTII SA FACA CERERE. (7 ANI)
-MINISTRU E UN OM CARE A INVATAT ZECE CLASE SI S-A DUS LA SERVICIUL DE MINISTRI. (8 ANI)


CATI ANI TINE COPILARIA?
-COPIII TRAIESC 35 DE ANI, OAMENII TINERI 25 SI BATRANII IN 5 ANI MOR. (8 ANI)
-COPILARIA TINE CEL MAI MULT, CA DORESTI TU TOT TIMPUL SA TE FACI MARE (9 ANI)
-COPILARIA TINE 5 ANI SI DUPA AIA VINE SCOALA. (6 ANI)


CE ESTE TALENTUL?
TALENTUL ESTE O MANDRIE A CREIERULUI. (12 ANI)


CE ESTE SETEA?
SETEA INSEAMNA CAND TU VEZI CICO IN ORAS SI VREI SA BEI SI MAMA NU-TI
DA, CA DUPA AIA NU ARE BANI DE MANCARE. (7 ANI)


CE ESTE INIMA?
INIMA E O CARNE CARE STA PE SUFLETUL OAMENILOR, CA SA TRAIASCA OAMENII CU SUFLET. (7 ANI)

CE ESTE IGIENA?
IGIENA ESTE CAND VIN NEAMURILE SI VEDE CE CURAT E IN CASA. (7 ANI)


CE SUNT MICROBII?
MICROBII SUNT NISTE GANDACEI MICI DE TOT, EI SUNT ASCUNSI PE LA APROZAR.

EI VEDE CA AI CUMPARAT CARTOFI, SARE PE CARTOFI SI DACA NU-L SPELI PE
CARTOF, TU MORI. (7 ANI)


CUM DE ESTE BRADUL VERDE TOT TIMPUL?
BRADUL ARE CEL MAI MULT ORGANISM SI CALCIU SI DE-AIA E VERDE MEREU. (12 ANI)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 01.06.14 17:51

http://www.observatorul.com/articles_main.asp?action=articleviewdetail&ID=13373
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 27.05.14 10:52

Si bietul Eminescu, scirbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle ii facea fite, intra intr-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun.


Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta.


Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga.


In versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este in gagicareala si ea ii spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.


Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca incepe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.


La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framintari sociale si politice.


Mos Danila isi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri.


Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta in palat si il astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa.


Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea in poezie si nu ma bag eu in ce a facut el.


Legile nescrise ale satului sint respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si ciinele lor.


Metoda folosita de Ion pentru a pune mina pe pamintul Anei este insarcinarea.


Versul "de la strabunii mei pina la tine" explica distanta in km, care exista intre poet si rudele sale ce traiau undeva la tara.


Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius.


La inceputul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cite un tei mai gros sau mai subtire in functie de cite strofe are poezia.


Cind eroul muri impuscat de nemti pe cimp, simti miros de marar si de patrunjel.


El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate in portbagaj.


Ioana ii zise eroului sa-i bage aparatul in priza.


Cind veni fata, baiatul ii mingiie pisoiul.


Soldatii ii urmareau pe nemti si, cum ii vedeau ca se urca in avioane, sareau calare pe tunuri si ii urmareau pe tot aeroportul.


Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan.


Personajele principale din povestirea "O ora din august" sint: ofiterul Rosu si avioanele nemtesti.


Pe aeroportul Otopeni se luptau nemtii cu americanii, iar romanii trageau, cu succes, cind in unii, cind in altii.


Gala Galaction se mai numea si Grigore Pisulescu!!!


Agripina nu avea decit doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot il maninca vulturii.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 03.05.14 20:29

PARERILE COPIILOR DESPRE MAME . . .

Raspunsuri date de copii din clasa a doua la urmatoarele intrebari:


De ce a facut-o Dumnezeu pe mama ta?

1). Ea e singura care stie unde e banda de lipit.
2). Mai mult ca sa curete casa.
3). Sa ne ajute pe noi cand ne nastem.

Cum le-a facut Dumnezeu pe mame?

1). El a folosit pamant, cum ne-a facut si pe noi.
2). Magie, plus putere suprema, si a amestecat mult.
3). Dumnezeu le-a facut la fel ca pe mine si pe tine .... Numai ca a
folosit piese mai mari.!!!...

Din ce ingrediente au fost facute mamele?

1). Dumnezeu a facut mame din nori si par de inger si cele mai
frumoase lucruri din lume si o masura de severitate.
2). Ele trebuie sa aiba oase de om. Dupa aia s-a folosit foarte multa
ata, ma gandesc.

De ce Dumnezeu nu te-a dat pe tine altei mame?

1). Pentru ca noi sintem neamuri..
2). Dumnezeu a stiut ca ea ma iubeste mai mult decat mamele altor oameni.

Ce fel de fetita a fost mama ta?

1). Mama mea a fost totdeauna mama mea si nimic altceva.
2). Nu stiu, ca nu am fost pe vremea aia, dar cred ca a fost mare sefa.
3). Altii imi spun ca ea era buna ....candva !

Ce a trebuit sa stie mama ta despre tatal tau inainte ca sa se
casatoreasca cu el?

1).. Numele lui de familie.
2). Ea a trebuit sa stie trecutul lui. Daca a fost un escroc? Daca se
imbata cu bere?
3). Daca face cel putin 800 $/ pe an, daca el a spus ''nu'' la droguri
si ''da'' la treburile casei?

De ce mama ta s-a casatorit cu tatal tau?

1). Tatal meu face cele mai bune macaroane din lume. Si mama mea mananca mult.
2). Ea a devenit foarte batrana si nu mai putea sa faca nimic fara el.
3). Bunica mea mi-a spus ca mama mea nu a avut sapca gandirii pe cap
cand s-a maritat cu tata!

Cine-i boss la voi in casa?

1). Mama mea nu vrea sa fie boasa, dar e nevoita sa fie pentru ca
tatal meu e un pampalau.
2). Mama e ! Poti sa-ti dai seama dupa cum face inspectia camerei
mele. Ea vede orice sub pat.
3). Eu cred ca mama e,  pentru ca are mai multe de facut decat tatal meu.

Care-i diferenta dintre mama si tata?

1). Mama lucreaza si la serviciu si acasa, iar tata  numai la serviciu.
2). Mama stie cum sa vorbeasca cu profesorii fara ca sa-i sperie.
3). Mama are magie, ea te face sa te simti bine fara doctor.

Ce face mama ta in timpul liber?

1). Mamele nu au timp liber !!!
2). O auzi  zicand ca plateste facturi toata ziua.

Ce ar trebui sa schimbe mama ta, ca sa fie perfecta?

1). In interior ea e deja perfecta. Pe dinafara cred ca ar trebui o
operatie de frumusete.
2). Dieta.

Daca ai putea schimba ceva la mama ta, ce ai face?

1). Ea ma obliga tot timpul sa imi tin camera curata. As sterge asta din ea!
2). As face-o mai desteapta! Atunci ea ar recunoaste ca sora mea e cea
care a facut prostii, si nu eu.
3) Doresc ca ea sa scape de ochii invizibili de la spatele capului.

Cand te opresti din a zambi, trimite altor mame, bunici sau matusi.....
sau oricui are de-a face cu copiii, sau are nevoie de un zambet.

DE  LA  BORIS  PETROFF
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 10.03.14 11:23

http://www.apropo.ro/fun/perle-de-la-simularea-pentru-bacalaureat-12225953
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 08.03.14 18:34

http://supergabones.blogspot.ro/p/perle-bacalaureat.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 23.02.14 8:53

http://jurnalul.ro/stiri/observator/elevii-scriu-multe-lucruri-trasnite-cele-mai-tari-perle-de-la-simularea-la-evaluarea-nationala-661954.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Admin 25.01.14 19:16

Părerea copiilor despre mame
Răspunsuri date de copii din clasa a doua la următoarele întrebări:
DE CE A FĂCUT DUMNEZEU MAME?
1. Ea e singura care ştie unde este banda de lipit.
2. Mai mult ca să cureţe casa…
3. Să ne ajute pe noi când ne naştem.
CUM LE-A FĂCUT DUMNEZEU PE MAME?
1. El a folosit pământ, cum ne-a făcut şi pe noi.
2. Magie, plus putere supremă, şi a amestecat mult.
3. Dumnezeu a făcut mame la fel ca mine şi tine… Numai că el a folosit piese mai mari…
DIN CE INGREDIENTE AU FOST FĂCUTE MAMELE?
1. Dumnezeu a făcut mame din nori şi păr de înger şi cele mai frumoase lucruri din lume şi o măsură de severitate.
2. Ele trebuie să aibă startul din oase de om. După aia s-a folosit multă aţă, mă gândesc.
DE CE DUMNEZEU TE-A DAT PE TINE MAMEI TALE ŞI NU ALTEI MAME?
1. Pentru că noi suntem neamuri…
2. Dumnezeu a ştiut că ea mă iubeşte mai mult decât mamele altor oameni.
CE FEL DE FETIŢĂ A FOST MAMA TA?
1. Mama mea a fost totdeauna mama mea şi nimic altceva.
2. Nu ştiu, că nu am fost pe vremea aia, dar cred că a fost mare şefă.
3. Alţii îmi spun că era bună…cândva.
CE A TREBUIT SĂ ŞTIE MAMA TA DESPRE TATĂL TĂU ÎNAINTE CA EA SĂ SE CĂSĂTOREASCĂ CU EL?
1. Numele lui de familie…
2. Ea a trebuit să ştie trecutul lui. Dacă a fost un escroc Dacă se îmbăta cu bere?
3. Dacă face cel puţin 800$ pe an, dacă el a spus “nu” la droguri şi “da” la treburile casei?
DE CE MAMA S-A CĂSĂTORIT CU TATĂL TĂU?
1. Tatăl meu face cele mai bune macaroane din lume. Şi mama mea mănâncă mult.
2. Ea a devenit foarte bătrână şi nu mai poate să facă nimic fără el.
3. Bunica mea mi-a spus că mama mea nu a avut şapca gândirii pe cap când s-a măritat cu tata.
CINE-I BOSS LA VOI ÎN CASĂ?
1. Mama mea nu vrea să fie boasă, dar ea trebuie să fie pentru că tatăl meu e pămpălău.
2. Mama e.Poţi să-ţi dai seama după cum face inspecţia camerei mele. Ea vede orice sub pat.
3. Eu cred că mama e, numai pentru că ea are mai multe de făcut decât tatăl meu.
CARE-I DIFERENŢA DINTRE MAMA ŞI TATA?
1. Mama lucrează la lucru şi lucrează acasă, iar tata lucrează numai la lucru.
2. Mama ştie cum să vorbească cu profesorii fără ca să-i sperie.
3. Taţii sunt înalţi şi puternici, dar mama are puterea reală, pentru că ea este cea pe care o întrebi când vrei să petreci o noapte acasă la prieteni…
4. Mama are magie, ea te face să te simţi bine fără doctor.
CE FACE MAMA TA ÎN TIMPUL LIBER?
1. Mamele nu au timp liber.
2. O auzi pe ea zicând că plăteşte facturi toată ziua.
CE AR TREBUI SĂ SCHIMBE MAMA TA, CA SĂ FIE PERFECTĂ?
1. În interior ea e deja perfectă. Pe dinafară cred că ar trebui o operaţie de înfrumuseţare.
2. Diete.
DACĂ AI PUTEA SĂ SCHIMBI CEVA LA MAMA TA, CE AR FI?
1. Ea mă obligă tot timpul să îmi ţin camera curată. Aş şterge asta din ea.
2. Aş face-o mai deşteaptă. Atunci ea ar şti că sora mea e cea care a făcut prostii, şi nu eu.
3. Eu aş dori ca ea să scape de ochii invizibili de la spatele capului…
Am savurat aceste răspunsuri inocente ale copiilor, dar sunt convins că ele sunt profund influienţate de mame, in detrimentul bietului tată… Hai să fim sinceri şi să recunoaştem că cei mici au aceeaşi afecţiune pentru fiecare din părinte!
http://racoltapetru6.wordpress.com/tag/mama-mea/
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

PERLE - Pagina 2 Empty Re: PERLE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum