Evreii din Romania - forum de istorie si actualitate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Ultimele subiecte
» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE2
Scris de Admin 26.08.17 22:37

» TEXT ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE1
Scris de Admin 26.08.17 22:36

» Comunitatea evreiască din Botoșani (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» Comunitatea evreiască din Botoșani (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:30

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (1)
Scris de Admin 26.08.17 22:19

» ITINERARIU SEFARD DIN IMPERIUL OTOMAN IN TARILE ROMANE (2)
Scris de Admin 26.08.17 22:18

» DESPRE ANTISEMITISMUL MAREȘALULUI ION ANTONESCU
Scris de Admin 04.08.17 23:54

» Romanizarea Romaniei 1940-44 legi antisemite, CNRomanizare
Scris de Admin 04.08.17 21:13

» ROMÂNIA LUI ANTONESCU ȘI LOGICA VIOLENȚEI(3): VIOLENŢA MILIT
Scris de Admin 05.03.17 11:01

» Anunțuri Administrative
Scris de Admin 25.02.17 20:07


Codreanu/Miscarea Legionara[v=]

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Codreanu/Miscarea Legionara[v=]

Mesaj Scris de Admin 23.02.06 18:49

Rezumarea primului mesaj :

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Images?q=tbn:ANd9GcRS_bBNK6qYULAkK6PMyZPCSuVEIBN0MG96FqSeZTZyVwMrB5v8MIHAI  CODREANU-
Atunci cînd ploua în suflet, nu-i niciodata senin afara, iar cînd e senin în suflet, nu ploua afara niciodata.
=====
Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Images?q=tbn:ANd9GcTE2unPWwvQ6rs27SssXu5-cAaLX5yUop2uLiaG2rgi82tMd75UYOkLjz8Zelea
Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Images?q=tbn:ANd9GcQ8YYJNlJZf6_Rhb-dGjp1xtEtOYBhfcJ7-fZ9m3BP3XRW4H5MwbrlA5qWiMihai
Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 9k=Theodor


Ultima editare efectuata de catre Admin in 07.06.15 16:49, editata de 40 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos


Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty CONTINUARE>>>>>

Mesaj Scris de Admin 17.08.08 19:54

Aici trebuie să remarcăm că principesa Ileana de Habsburg, în memoriile sale - Trăiesc din nou, Bucureşti, 1999 –, care le-a scris în 1951 în SUA, nu aminteşte absolut nimic de legăturile sale cu părintele Boca sau maica Veronica de la Vladimireşti, pentru că, spune în multe locur i, nu doreşte să aducă daune persoanelor care încă se află în ţara condusă de comunişti: „Nu pot să povestesc despre multe din efoturile mele încununate de succes, căci, dacă aş face asta, aş pune în pericol mulţi oameni care încă se află în România” (p.284). De asemenea, tot în memoriile sale, principesa Ileana vorbeşte despre cele două vizite făcute la mama lui Antonescu şi despre încercarea de sinucidere a văduvei mareşalului (pp.329-363), mărturii care confirmă fragmentul din anchetă pe care l-am reprodus. La mînăstirea Prislop fiind duhovnic, avea să fie căutat de foarte mulţi credincioşi. Conform unei adrese a Biroului de Securitate Haţeg către Serviciul Judeţean de Securitate Hunedoara-Deva, din 9 august 1950, se spunea: „Am constatat că, într-adevăr, în ziua de 24 iunie 1950 (naşterea Sfîntului Ioan Botezătorul, n.n. ANP) au fost la această mînăstire foarte mulţi oameni pentru rugăciuni, din regiunile Braşov, Alba-Iulia şi Sibiu. La fel în ziua de 4 august 1950 (ajunul praznicului Schimbării la Faţă, n.n. ANP), s-a îndreptat spre mînăstire un număr de circa 30 de bărbaţi şi femei din judeţul Sibiu. Tot în această zi, un alt grup de circa 20 de bărbaţi şi femei au trecut la mînăstire, care erau din regiunea Bradului, judeţul Hunedoara. Se observă zilnic trecînd asemenea grupuri, în special femei, la această mînăstire, care sînt atraşi de preotul Arsenie Boca (...) (şi) este căutat zilnic de persoane din Braşov, Sibiu, Făgăraş şi Bucureşti, ale căror vizite se par foarte suspecte sub pretextul credinţei (spovedanie), care se prelungesc 3-7 zile şi chiar mai multe săptămîni”. Autorităţile au intrat în panică din cauza masei imense de credincioşi care mergeau în pelerinaj, hotărîndu-se astfel diminuarea fenomenului prin arestarea celui căutat pentru îndrumări duhovniceşti. (Sfîrşit)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty CONTINUARE>>>>>

Mesaj Scris de Admin 17.08.08 19:47

Î n afară de preocupările duhovniceşti, vizitam pe domniţa Ileana, în apartamentul ei, unde am avut şi discuţii cu ea. Astfel, îmi amintesc că am discutat despre moartea lui Zelea Codreanu, spunîndu-mi că în ceea ce o priveşte ea l-a simpatizat şi că regretă moartea lui, comisă de fratele ei Carol al II-lea, exprimînd următorele cuvinte: «România este singura ţară în care succesul nu are succes” (subl. ns. A.N.P.). S-a referit la succesul pe care îl avea Codreanu, însă care nu a dus la nici un succes, făcîndu-l vinovat în acest sens pe Carol al II-lea * ACNSAS, (fond informativ, dosar 2637, vol. 2, ff. 40-41). În ancheta penală din 11 octombrie 1955, Nichifor Crainic susţinea că părintele Boca „a fost invitat în toamna 1944 sau iarna 1944-1945 de arhiducesa Ileana la castelul familiei regale de la Bran, unde ea conducea un spital. Scopul invitaţiei a fost ca să se informeze mai îndeaproape de mişcarea spirituală de la mînăstire şi să cunoască personal pe Arsenie, despre care se vorbea aşa de mult în aceea vreme" (Ibidem, ff. 88-88v). La 5 februarie 1965, informatorul „Florică" spunea: „Faima lui era cunoscută în toată ţara şi ajunsese să fie apreciat chiar şi la fostul palat regal de mama fostului rege Mihai. El a fost de mai multe ori la fostul palat dimpreună cu fosta stareţă Veronica Gurău de la T. Vladimirescu" (ibidem, vol. 1, f. 143). Acelaşi părinte va merge cu principesa în diferite locuri din Bucureşti, unde se aflau mai mulţi cunoscuţi, bolnavi, printre care Maria Antonescu şi mama mareşalului. Aici, de reţinut este următoarea secvenţă redată de părintele Boca în cursul anchetei din 1955: „În discuţiile care s-au creat acolo, ştiu că Maria se plîngea că o duce greu, că este părăsită de toţi cunoscuţii ei şi nu are cu ce se întreţine, iar mama lui Ion Antonescu spunea că nu se poate împăca în conştiinţa ei: «Cum Dumnezeu a dat posibilitatea acestora (se referea la conducerea actuală din RPR) (sic!) să-i omoare fiul?». I-am recomandat să nu se răzvrătească împotriva lui Dumnezeu, pentru că El ştie ce face şi i-am indicat ca duhovnic pe preotul Gala Galaction, despre care nu ştiu dacă a fost sau nu". Întîlnirile cu principesa Ileana au durat pînă în noiembrie 1947. ** Ibidem, vol, 2, ff.42-43. Se pare că principesa Ileana a vizitat-o de mai multe roi pe Maria Antonescu. Înainte de execuţia mareşalului, Ileana avea să o viziteze pe aceasta la mama sa, cînd i-a povestit de cele pătimite în detenţie şi cum a încercat să-şi taie venele (Marcel D. Ciucă, Maria Antonescu, în Dosarele Istoriei, an III (1998), nr. 9 (25), pp.25-27). De aici şi ispitele răzvrătirii faţă de Dumnezeu care le avea şi la vizita efectuată de părintele Arsenie.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Corneliu Zelea Codreanu a fost ucis de Carol al II-lea (I)

Mesaj Scris de Admin 14.08.08 18:27

Corneliu Zelea Codreanu a fost ucis de Carol al II-lea (I)



Autor : ADRIAN NICOLAE PETCU
Celebru fiind, căutat de toţi cei însetaţi de izvorul adevărului de credinţă, părintele Arsenie Boca era invitat de maicile de la Mînăstirea Bistriţa-Vîlcea ca „să cerceteze din cînd în cînd obştea noastră de călugăriţe pentru zidire sufletească", precum spunea într-o adresă maica stareţă Olga Gologan către mitropolitul Nifon al Olteniei, în data de 10 noiembrie 1944. Cererea de binecuvîntare este dată de Nifon al Olteniei la 14 noiembrie 1944, pentru ca la 24 noiembrie maica Olga Gologan să-l roage pe mitropolitul Nicolae al Ardealului să binecuvînteze venirea temporară a părintelui Boca la Mînăstirea Bistriţa. Vizita duhovnicească a părintelui la Bistriţa a fost interpretată de organele de Siguranţă ca o „activitate politică subversivă" şi prin urmare, împreună cu monahul Ieronim Ştefan, a fost arestat. Părintele Arsenie Boca a fost de asemenea solicitat de pricipesa Ileana de Habsburg, în vara lui 1947, care „a venit la Mînăstirea Sîmbăta de Sus, pentru prima dată şi cu această ocazie am cunoscut-o personal", după cum spunea părintele nostru, în ancheta penală din 5 octombrie 1955. „Ea venise, continuă părintele, cu scopul ca să cunaoscă mînăstirea, să mă cunoască pe mine şi să-mi asculte predicile mele. După ce am făcut cunoştinţă personal cu ea, am condus-o la apartamentul mitropolitului şi îmi amintesc că i-au plăcut aranjamentul de la mînăstire şi peisajul. În discuţiile purtate, ea şi-a exprimat dorinţa ca eu să merg în vizită la Castelul Bran, unde avea locuinţa. I-am răspuns că nu pot să merg altfel, decît numai cu aprobarea mitropolitului Bălan". După obţinerea bunecuvîntării de la mitropolitul Nicolau Bălan al Ardealului, pricipesa Ileana l-a invitat la Bran în mai multe rînduri, după cum şi aceasta l-a vizitat de mai multe ori la Mînăstirea Sîmbăta. La Bran, spune părintele, „ţineam predici cu caracter religios în faţa domniţei Ileana şi a unor doamne care compuneau anturajul domniţei, însă numele (lor) nu le cunosc. La predicile ţinute de mine mai veneau surorile din spital, medici şi farmacişti (...). Tot la Castelul Bran a mai venit şi regina Elena, (care) cred că era însoţită de doamnele de onoare. Am cunoscut şi pe regina Elena; personal, am avut discuţii personal(e) cu ea, însă foarte puţin, discuţii care s-au rezumat la starea sănătăţii. Alte discuţii nu am avut cu ea (...). Alte preocupări pe care le aveam la Castelul Bran, în afară de predici, tălmăceam anumite părţi din Scriptură şi răspundeam la diferite întrebări care mi se puneau în legătură cu credinţa. Am făcut o slujbă î mpreună cu preotul din Bran, Lascu, la aşezarea pietrei fundamentale a capelei din curtea spitalului de la Bran.
http://www.ziarultricolorul.ro/articole.php?aid=15988
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Raman legionar pana la moarte

Mesaj Scris de Admin 08.07.08 19:40

„Raman legionar pana la moarte”
Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 4037_pag%202
* In vara anului 1948, inchisoarea de la Sighetu Marmatiei a devenit inchisoare politica, prin incarcerarea unui lot de 18 elevi si studenti, numiti ulterior „lotul Visovan” * Pentru iubirea de tara, de Dumnezeu, de Capitan, au stat in iadul inchisorilor comuniste zeci de ani, terorizati de fiare ca „Maromet” sau Turcanu. Astazi, ar face la fel...* Dupa 60 de ani de la declansarea teroarei, Gheorghe Andreica, unul dintre cei 18, vorbeste pentru GAZETA de Maramures despre un adevar nerostit sau rostit in soapta pana acum: tinerii faceau parte din gruparea legionara Fratia de Cruce „Ionel Mota” din Sighetu Marmatiei. Celula 74, etajul II, inchisoarea Sighet pe larg[...]
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Mişcarea legionară, reactivată de americani

Mesaj Scris de Admin 12.03.08 10:51

Mişcarea legionară, reactivată de americani

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Thumb100_96fa55ecbed7a86784dd9175bbdfdce3
Istoriografia românească de după 1989 omite cu bune ştiinţă un aspect important al relaţiilor dintre “imperialiştii” anglo-americani şi exilul românesc în primii ani de după război – trimiterea legionarilor în ţară pentru a rezista regimului comunist. În prealabil, extremiştii de dreapta fuseseră iertaţi de toate “păcatele” anterioare de către puterile occidentale.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Opozanţii verzi

Mesaj Scris de Admin 11.03.08 9:07

Opozanţii verzi

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Thumb100_7ec6d978a43fc43c4c63b58a2ffe741e
După război, legionarii au fost toleraţi o perioadă de PCR, în urma acordului din 1945, semnat de Nicolae Petraşcu cu Ana Pauker şi Teohari Georgescu. Însă “victoria” în alegerile trucate din 1946 le-a oferit guvernanţilor comunişti puterea totală, decizând să-şi neutralizeze opozanţii, începând cu “fasciştii” din Mişcarea legionară. • “Fenomenul Piteşti”
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Retrocedare cu cântec.Zelea Codreanu, bagat In afacerea tere

Mesaj Scris de Admin 15.02.08 11:27

Retrocedare cu cântec.Zelea Codreanu, bagat In afacerea terenurilor Casei Regale
http://www.gardianul.ro/2008/02/15/actualitate-c24/retrocedare_cu_c_ntec_zelea_codreanu_bagat_in_afacerea_terenurilor_casei_regale-s109205.html
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty CONTINUARE.............

Mesaj Scris de Admin 28.01.08 20:53

„Oportunismul politic ia proporţii îngrijorătoare“ semnala şeful SSI-ului românesc.
Acest raport a fost văzut, aprobat şi contrasemnat de generalul Ştefan Ionescu, şeful Marelui Stat Major român (1 noiembrie 1937-1 februarie 1939), la data de 5 februarie 1938, precum şi de generalul Ion Antonescu, ministrul Apărării Naţionale în guvernul lui Octavian Goga. Raportul Serviciului Secret coroborat cu discuţia şi propunerea, din 8 februarie, a lui Dinu Brătianu, referitoare la constituirea unui guvern de uniune naţională, precum şi cu discuţiile de la „dejunul miliardarilor“ (9 februarie 1938) au determinat pe regele Carol al II-lea să-şi pună în aplicare vechiul plan respectiv instaurarea unui regim de autoritate personală, ce a fost acceptat sau chiar sprijinit de partidele politice şi de liderii democraţi, ca o replică la o eventuală dictatură legionară, de extremă dreaptă. „Oportunismul politic ia proporţii îngrijorătoare“, semnala şeful SSI-ului românesc În noile condiţii politice de după 10 februarie 1938, Corneliu Zelea Codreanu a emis „Circulara nr. 148“, la 21 februarie 1938, prin care a dizolvat Partidul Totul pentru ţară. Decizia a fost motivată prin faptul că nu doreşte să se ajungă la un război civil în România, precum cel din Spania. La cererea lui Nicolae Iorga, ministru în Guvernul Miron Cristea, s-a trecut la desfiinţarea cantinelor şi a restaurantelor înfiinţate de către legionari, pe motiv că ele erau centre de iradiere a ideilor legionare. Surprins de o astfel de atitudine a celui care era considerat un „părinte“ al acestor naţionalişti, Corneliu Zelea Codreanu îi adresează acestuia, la 26 martie 1938, o scrisoare de reproş acuzându-l pe Nicolae Iorga că este „necinstit sufleteşte“. În locul unei polemici cu Nicolae Iorga, Corneliu Zelea Codreanu s-a trezit arestat. Nicolae Iorga îi arătase scrisoarea lui Armand Călinescu şi, la îndemnul acestuia, sesizase Parchetul deoarece se considera ultragiat în calitatea sa de demnitar de stat. Primul procuror al Tribunalului Militar al Corpului de Armată 2 a deschis rapid acţiune publică împotriva lui Corneliu Zelea Codreanu, cazul fiind preluat de Cabinetul 5 instrucţie al Tribunalului. Convocat la 31 martie 1938 la interogatoriu, Codreanu a refuzat să se prezinte. Iorga a adresat Tribunalului Militar o scrisoare care cuprindea acuzaţia de „crimă de înaltă trădare“ pentru Codreanu şi care urma să se constituie şi în depoziţie a lui Iorga la proces. Comandantul Mişcării Legionare a fost arestat în noaptea de 16 spre 17 aprilie 1938. Poliţia a ridicat din locuinţa acestuia o serie de „documente“ compromiţătoare pentru Mişcarea Legionară şi Codreanu şi care făceau referire la o serie de posibile atentate la siguranţa statului român. În ciuda faptului că Nicolae Iorga i-a adresat, în zilele de 16, 17 şi 18 aprilie 1938, comisarului regal al Corpului 2 Armată, Radu Hotineanu, o telegramă şi două scrisori identice prin care îşi retrăgea reclamaţia de calomnie împotriva lui Codreanu. „Camarila regală“ nu a ţinut cont de cererea lui Nicolae Iorga. La 19 aprilie 1938, Corneliu Zelea Codreanu a fost condamnat la şase luni de închisoare, 2.000 de lei amendă şi 500 de lei cheltuieli de judecată. Nemulţumit de faptul că Zelea Codreanu putea să scape foarte uşor, totuşi, regele Carol al II-lea a cerut să i se intenteze un nou proces. Procesul desfăşurat în zilele de 23 - 27 mai 1938 s-a încheiat cu o nouă condamnare pentru Căpitanul Mişcării Legionare: 10 ani de muncă silnică, şase ani de degradare civică, 5.000 de lei amendă şi 2.000 de lei cheltuieli de judecată, potrivit Sentinţei nr. 266 din 27 mai 1938. „Aveţi în mâinile dumneavoastră nu viaţa mea, pe care o dau bucuros. Aveţi în mâinile dumneavoastră onoarea întregului tineret al neamului românesc. Cred în justiţia militară a ţării mele. Or, am dovedit cu principii, fapte şi martori că nici nu ne-a trecut prin gând, niciodată, să declanşăm un război civil. Dar nu numai atât; nici măcar să facem o tulburare cât de mică, primejdia de la Răsărit pândindu-ne fiecare greşeală, fiecare pas“, avea să declare Corneliu Zelea Codreanu în ultimul său cuvânt la procesul din mai 1938. Martor în procesul lui Codreanu, Iuliu Maniu, liderul Partidului Naţional Ţărănesc, avea să declare următoarele: „Dl. Codreanu crede, ca şi mine, că ideea naţională este factorul vital în propăşirea unei naţiuni. D-sa crede, ca şi mine, că Statul cu toată puterea sa trebuie să perfecţioneze calităţile fără seamăn de frumoase ale poporului român, susţinător de Stat, şi să-i dea posibilitatea ca, punându-i-se la dispoziţie mijloace materiale, culturale şi sociale, să-şi poată îndeplini misiunea care o are în această parte a lumii...“. După pronunţ area sentinţei, legionarii au ameninţat: „Un fir de păr de se va clinti din capul Căpitanului, zece veacuri va hui istoria de blestemul neamului!“. Corneliu Zelea Codreanu avea să treacă în perioada de până la moartea sa prin închisorile Jilava, Doftana şi Râmnicu Sărat. În timp ce Codreanu îşi ispăşea pedeapsa, poliţia lui Carol al II-lea a trecut la arestarea unor fruntaşi ai Mişcării Legionare, precum Nae Ionescu, Alexandru Cantacuzino, profesorul Vasile Cristescu, inginerul Gheorghe Clime, Traian Cotigă, Gheorghe Furdui, Mihail Polihroniade etc. Represiunea poliţiei şi a Jandarmeriei împotriva legionarilor se generalizează în toată ţara. Generalul Bengliu, şeful Jandarmeriei, ordonă ca toţi legionarii să fie împuşcaţi fără somaţie, în caz de ceva. Evenimentele păreau să se precipite spre un deznodământ nefericit. La 15 septembrie 1938, Codreanu îi încredinţează comandantului închisorii Doftana „Săcuşorul cu Pământ“, adunat din locurile marilor bătălii ale istoriei. Comandantul închisorii îşi ia angajamentul că îl va restitui Căpitanului când vremurile tulburi se vor limpezi.

Măsurile de ordin intern luate după 10 februarie 1938, dar mai ales după asasinarea lui Codreanu, aveau să bulverseze societatea românească

Nemulţumit de eşecul vizitei în Germania lui Hitler, presat de „camarila regală“ şi înfuriat la gândul că Mişcarea Legionară nu îi recunoaşte autoritatea, regele Carol al II-lea ordonă lichidarea lui Corneliu Zelea Codreanu. În noaptea de 29 spre 30 noiembrie 1938, Corneliu Zelea Codreanu este strangulat, împreună cu 13 camarazi, de către jandarmii care îi însoţeau în timpul transportului de la închisoarea Râmnicu- Sărat. Cadavrele legionarilor au fost duse la Jilava pentru a fi îngropate. Acolo s-a turnat acid sulfuric peste ele şi apoi au fost îngropate sub o placă de beton. Represiunea opozanţilor politici se dovedise extrem de barbară.

Măsurile de ordin intern luate după 10 februarie 1938, dar mai ales după asasinarea lui Codreanu, aveau să bulverseze societatea românească. Represaliile ordonate de regele Carol al II-lea împotriva Mişcării Legionare aveau să îndepărteze majoritatea opiniei publice şi pe oamenii politici de frunte ai României de regimul carlist. Represiunile efectuate în afara cadrului legal aveau să creeze imposibilitatea unei uniuni naţionale a tuturor forţelor politice, în jurul monarhului, cu grave repercusiuni asupra stării de spirit a societăţii româneşti, mai ales în vara anului 1940. Crearea Frontului Renaşterii Naţionale şi mai apoi a Partidului Naţiunii ca alternativă la partidele politice s-a soldat cu un eşec. Criza declanşată de ambiţiile politice ale lui Carol al II-lea, precum şi de conflictul său cu Mişcarea Legionară, a generat anarhie, slăbirea autorităţii politico-statale şi o stare de revoltă generală, fapt ce a creat perspectiva războiului civil. Rivalitatea dintre două credinţe politice şi dintre două personalităţi extrem de puternice a fost elementul hotă- râtor al evenimentelor care s-au petrecut în urmă cu 69 de ani. Glonţul care l-a ucis pe prefectul Constantin Manciu se întorcea înapoi, nu însă singur, iar viaţa politică românească intra într-o lungă agonie marcată de crime, represiuni, asasinate barbare, violenţă fără margini.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Repercusiunile unui glonţ

Mesaj Scris de Admin 28.01.08 20:53

Repercusiunile unui glonţ


http://www.interesulpublic.ro/istorie_18/repercusiunile-unui-glont_8500

Asasinarea lui Corneliu Zelea Codreanu, şeful Mişcării Legionare, şi a încă 13 camarazi de-ai săi, în noaptea de 29 spre 30 noiembrie 1938, ca urmare a unei tentative de „fugă de sub escortă“, avea să reprezinte începutul unei mari răfuieli pe scena politică a României interbelice. Implicarea aparatului de stat (Poliţie, Siguranţă şi Jandarmerie) în această crimă nu a fost de bun-augur pentru credibilitatea instituţiilor statului de drept, vulnerabilizându-le în vremurile ce vor veni şi în faţa unei opinii publice frustrată de eşecurile regimului politic parlamentar. Teroarea născuse teroare, asasinatul politic născuse asasinat.
Viaţa politică a României interbelice fusese bulversată de alegerile generale parlamentare din 20 decembrie 1937 în urma cărora niciun partid politic din România nu a câştigat majoritatea, respectiv puterea. Într-o astfel de conjuctură politică, regele Carol al II-lea a încredinţat, la 28 decembrie 1937, mandatul de a forma guvernul lui Octavian Goga, liderul Partidului Naţional- Creştin. Formaţiunea politică a lui Octavian Goga câştigase un procent de 9,15% din voturile electoratului. Marele perdant al acelor alegeri parlamentare era Partidul „Totul pentru ţară“ care obţinuse 478.378 de voturi, respectiv 66 de mandate de parlamentar. Mişcarea Legionară era singura formaţiune politică care, la alegerile din 20 decembrie 1937, înregistrase un salt spectaculos (de la 3 - 4 % în anii anteriori la 15,58 %), pe fondul unei crize tot mai accentuate a regimului democratic din România. Convins că la următoarele alegeri parlamentare, Miş- carea Legionară va câştiga un mare număr de voturi, Corneliu Zelea Codreanu a anun- ţat constituirea unor şcoli de prefecţi şi primari legionari, precum şi înfiinţarea comisiei pentru elaborarea „Constituţiei României legionare“. La 13 ianuarie 1938, a fost creat „Corpul militar Moţa-Marin“ şi „Corpul Legionar al foştilor militari“. Impactul psihologic al acestor măsuri a fost uriaş, întărindu-se convingerea că România era în pragul instaură rii unei dictaturi legionare.

După alegerile din decembrie 1937, opinia publică era convinsă că în România se va instaura, foarte curând, dictatura legionară
Mişcarea Legionară se afirmase extrem de puternic în viaţa politică românească, de după 1918, având drept cauză diverse motive: sociale şi economice (creşterea numărului evreilor în mai multe localităţi din Moldova şi obţinerea supremaţiei de către aceştia în medicină, farmacie, avocatură, comerţ, sectorul bancar etc.), politice şi ideologice (politicianismul demagogic de după Primul Război Mondial, concurenţa dintre partidele politice şi acţiunile opoziţiei politice). Victoria bolşevismului în Rusia, dezorganizarea tineretului, lipsa de plasament a elementului intelectual, exploatarea mişcărilor studenţeşti de către unii lideri politici în interes personal, orientarea unor nemulţumiri sociale spre nihilism şi anarhism vor reprezenta elementele care vor contribui, din plin, la afirmarea acestei noi forţe politice (Mişcarea Legionară) şi a charismaticului său lider, Corneliu Zelea Codreanu.

În contextul acelor tulburări sociale şi politice din România anului 1920, Corneliu Zelea Codreanu se afirmă ca un luptător împotriva comunismului şi reuşeşte să oprească greva muncitorilor comunişti de la Atelierele Nicolina din Iaşi. Organizarea unei manifestaţii naţionaliste, ruperea steagului roşu şi arborarea tricolorului de către Codreanu şi adepţii lui marchează intrarea, în martie 1920, a viitorului „Căpitan“ în viaţa politică a României Mari. Asasinarea prefectului poliţiei din Iaşi, Constantin Manciu, la 25 octombrie 1924, de către Codreanu, în timpul desfăşurării procesului studentului Comârzan, reprezintă un fapt extrem de grav, un asasinat politic fără precedent, până atunci, în viaţa publică a noului stat reunificat. Procesului lui Corneliu Codreanu a prilejuit desfăşurarea unor uriaşe manifestaţii naţionaliste în favoarea achitării celui care devenea, astfel, un erou popular. Achitarea lui Codreanu în procesul desfăşurat la Drobeta Turnu-Severin nu a fost de bunaugur pentru scena politică românească ce avea să fie invadată, treptat, de violenţă şi extremism. După ce îl va acuza pe profesorul universitar A. C. Cuza de „pasivitate“ şi „lipsă de maturitate politică“, Codreanu se va rupe de el şi va întemeia, la 24 iunie 1927, Legiunea Arhanghelului Mihail. Noua forţă politică naţionalistă se va remarca printr-o serie de confruntări sângeroase cu adversarii săi politici „codrenişti“ şi prin incidentele violente pe care le are cu populaţia evreiască din Iaşi, Huşi, Bârlad, Botoşani, Cernăuţi, Paşcani.

Reîntoarcerea „fiului risipitor“, principele Carol Caraiman, şi înscăunarea lui ca rege al României, la 8 iunie 1930, avea să însemne începutul dezagregării sistemului democratic românesc. Mişcarea politică a lui Codreanu a avut, în ansamblu, o atitudine favorabilă faţă de monarhie şi noul monarh. „În fruntea neamurilor, deasupra elitei, se află mo-narhia. Resping Republica“, scria Corneliu Zelea Codreanu în lucrarea „Pentru legionari“. În noiembrie 1930, la cererea lui Codreanu, în semn de respect şi admiraţie, au fost instalate tablourile lui Carol al II-lea, Hitler şi Mussolini în sediul central al Legiunii de pe Calea Victoriei din Bucureşti. Pe măsura intensificării activităţii politice a legionarilor, însoţită adesea de atentate, guvernele Mironescu, Iorga şi Duca vor trece la măsuri represive împotriva Căpitanului şi a acoliţilor săi. Desfiinţarea Legiunii printr-un jurnal al Consiliului de Miniştri, prezidat de Ion Gheorghe Duca, a generat asasinarea primului-ministru al României, la 29 decembrie 1933. Regele Carol al II-lea i-a favorizat pe asasini iar bârfa din epocă lăsa să se înţeleagă că regele era implicat din plin în lichidarea primului său sfetnic. Relaţiile cordiale dintre Carol al II-lea şi Codreanu se vor deteriora pe măsură ce regele nu putea să-şi subordoneze Mişcarea Legionară, propriei sale agende secrete politice, iar Corneliu Zelea Codreanu se dovedea un adversar politic redutabil al „camarilei regale“.

Noua forţă politică naţionalistă se va remarca printr-o serie de confruntări sângeroase cu adversarii lor politici
Ziarul „Deutsche Allgemeine Zeitung“, din 26 iunie 1934, consemna, cu privire la relaţiile dintre Carol al II-lea şi Codreanu, următoarele: „După câte se spune, astăzi, cu prilejul punerii pietrei fundamentale a unei noi clădiri universitare, a avut loc un incident foarte penibil. La festivitatea punerii pietrei fundamentale urma ca regele Carol să rostească o cuvântare în faţa studenţilor. Regele a fost primit de majoritatea studenţilor prezenţi cu strigătele «Trăiască Garda de Fier !» şi a părăsit sărbătoarea fără a-şi fi rostit cuvântarea“. Era începutul unei antipatii ce avea să se termine cu evenimentele tragice din noaptea de 29 spre 30 noiembrie 1938.

Evoluţiile din arena relaţiilor internaţionale aveau să favorizeze tendinţele autoritare ale regelui Carol al II-lea, precum şi ascensiunea politică a Mişcării Legionare, în contextul lichidării instituţiilor democratice şi a regimului politic parlamentar. Evenimentele din decembrie 1937 aveau să favorizeze instaurarea regimului de autoritate al regelui Carol al II-lea şi să ducă într-o nouă etapă conflcitul dintre Rege şi Căpitan. Dorinţa liderilor Mişcării Legionare, afirmată public în campania electorală a anului 1937 şi nu numai, de a schimba politica externă a României, a generat dezaprobarea partidelor politice care apreciau că numai prin colaborarea cu Franţa şi Marea Britanie, prin alianţa cu statele din Mica înţelegere şi înţelegerea Balcanică, prin respectarea Cartei Ligii Naţiunilor se puteau asigura pacea şi integritatea ţării. Serviciul Secret al lui Mihail Moruzov a informat factorii de decizie politico-militară de la Bucureşti asupra atitudinii pe care urmau să o aibă organizaţiile politice germane, din ţară şi străinătate, în colaborare cu forţele politice interne, adepte ale orientării spre o alianţă cu Germania nazistă. „Se va prefera înainte de toate - informa Serviciul Secret - Partidul Totul pentru ţară şi numai în caz că acesta nu va figura, Partidul Naţional Creştin. Se vor face excepţii în Basarabia unde germanii vor trebui să ajute pe cuzişti, care au organizat lupta împotriva Comunismului“.

La 18 ianuarie 1938, guvernul Goga a hotărât dizolvarea parlamentului şi alegeri pentru data de 2 martie. La 31 ianuarie 1938, regele Carol al II-lea era sfătuit de Armand Călinescu „să pună în vacanţă partidele“ şi să instaureze un regim de autoritate personală. La 4 februarie 1938, Mihail Moruzov, şeful Serviciului Secret de Informaţii, semna raportul cu nr. 52.475 adresat regelui Carol al II-lea. În cele şapte pagini dactilografiate, Moruzov avea să contureze un tablou crud al societăţii româneşti din acel moment şi al marilor primejdii externe ce se accentuau.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Scrisoarea sefului SS catre Horia Sima, proba pentru reabili

Mesaj Scris de Admin 24.01.08 17:59


Scrisoarea sefului SS catre Horia Sima, proba pentru reabilitarea lui Ion Antonescu
http://www.gardianul.ro/2008/01/24/eveniment-c2/scrisoarea_sefului_ss_
“Gardianul” a intrat in posesia mai multor documente depuse ca proba in procesul prin care fiul fostului guvernator al Transnistriei cere reabilitarea tatalui sau, Gheorghe Alexianu, a maresalului Ion Antonescu si a altor membri ai guvernului acestuia, executati de comunisti pentru crime de razboi in vara anului 1946. Asa cum reiese din inscrisurile depuse la dosar de Serban Alexianu, fiul fostului guvernator, aceste documente isi propun sa acrediteze ideea ca in timpul guvernarii antonesciene tara noastra era aservita celui de-al Treilea Reich, independenta si suveranitatea ei fiind doar o aparenta.
Serban Alexianu, prin avocatul sau, Florin Cherisanu, a depus la dosar un inscris prin care explica judecatorilor Curtii Supreme, investiti cu solutionarea procesului, relevanta acestor documente. In opinia sa, actele demonstreaza “elementele esentiale ale recursului si ale cererii de revizuire”. “Rezulta incontestabil ca Romania, in timpul guvernarii maresalului Antonescu, a fost numai o tara agresata si ocupata, (...) ca in tara noastra nu a existat o politica de holocaust si ca eventualele acte antisioniste au fost cazuri izolate, care nu au caracterizat politica Romaniei din acea perioada”, sustine fiul fostului guvernator al Transnistriei. El a mai explicat judecatorilor instantei supreme ca aceste documente atesta faptul ca tatal sau, Gheorghe Alexianu, “nu a avut nicio tangenta cu toate faptele incriminate de Decretul-lege nr. 312/1945”, in baza caruia a fost judecat si condamnat.
Antonescu nu cunostea continutul «Pactului de Otel»
Serban Alexianu a depus in sprijinul sustinerilor sale un extras din asa-numitul “Pact de Otel”, semnat in primavara anului 1939 intre Germania si Italia, la care a fost anexat un protocol secret. Potrivit lui Alexianu, continutul protocolului s-a aflat printre “Documentele de la Nürnberg”. „Puterile occidentale trebuie sa fie despartite de tarile Axei prin ziduri solide pe Rin, Alpi si in Libia. Adriatica trebuie sa devina un lac interior. Razboiul in est si sud-est poate capata un caracter dinamic. In orice caz, razboiul pregatit de tarile democratice este un razboi de epuizare. Se va avea in vedere o blocada si un razboi de uzura. Vor trebui ocupate inca de la inceputul razboiului bazinul Dunarii, Balcanii, fara a tine seama de promisiunile de neutralitate. In acest joc, Axa va putea conta pe doi complici, Ungaria si Bulgaria”, era prevazut in protocolul secret anexat „Pactului de Otel”, la articolele 5, 6 si 7. Serban Alexianu ramane consecvent in sustinerile sale, si anume ca maresalul Antonescu nu cunostea continutul acestui pact, la fel cum ii era strain si continutul protocolului secret numarul 3 din pactul Ribbentrop-Molotov, prin care Germania si Rusia isi deliminau influenta in Europa, incheiat ulterior „Pactului de Otel”, in 23 august 1939.

Miscarea Legionara, vårful de lance al nazistilor in Romånia
Printre documentele depuse de fiul fostului guvernator al Transnistriei se numara si doua inscrisuri din care reiese faptul ca, pentru cel de-al Treilea Reich, legionarii erau doar o masa de manevra, fiind folositi pentru a suprima orice rezistenta impotriva nazistilor. Primul dintre acestea este scrisoarea lui Heinrich Himmler, comandantul Schutzsaffel (SS), catre liderul legionarilor, Horia Sima, extras din dosarul MAI cu numarul 23113, al Directiei Generale a Politiei, arhiva Sigurantei, volumul 21 B, fila 297. „In aceasta prima epoca a preluarii puterii, au fost trasi la raspundere si impuscati de catre miscare, in afara de justitia de stat, oamenii si adversarii nostri, similar cazului legionarilor care au razbunat moartea stimatului si iubitului lor capitan (n.n.- Corneliu Zelea Codreanu), precum si a nenumaratilor camarazi. O asemenea masura este justa pentru ca ea nu poate fi adusa la indeplinire niciodata de justitia ordinara, care este legata de paragrafe si va depinde intotdeauna de formalismul paragrafelor”, ii scria Reichsfuhrerul SS Heinrich Himmler lui Horia Sima in scrisoarea datata 5 decembrie 1940.
Legionarii au stricat planurile celui de-al Treilea Reich
La mai putin de doua luni dupa rebeliunea legionara din 21-23 ianuarie 1941, atitudinea Germaniei naziste fata de miscare se schimba radical. Acest lucru reiese din declaratia generalului de cavalerie Erik Hansen, seful Misiunii Germane din Romania (n.n. – DHM-Deutches Heermission), data in urma citatiei Curtii Martiale de Casatie si Justitie cu ocazia procesului rebeliunii legionare. „Hotarat ar fi urmatoarele: lui Horia Sima si legiunii le este cunoscut ca pentru Germania si România sunt în curs importante fapte militare. Deci trebuie sa fie clar ca aceste pregatiri nu trebuie sa fie tulburate în nici un caz. Rebeliunea aceasta fara stirea Misiunii Militare Germane ar putea periclita, prin situatia ei hotarata si cu urmarile ei posibile, aceste pregatiri”, era de parere generalul Erik Hansen, conform unui extras din Decizia nr. 1 din 5 iulie 1941 a Curtii Martiale de Casatie si Justitie, depus ca proba in procesul reabilitarii de Serban Alexianu. Intr-un alt extras, gasim declaratia pe care o da in 1945 Gheorghe Davidescu, seful misiunii diplomatice romanesti la Moscova, care sustine ca l-ar fi auzit pe Hitler spunand Maresalului ca isi da seama de dificultatile pe care le are de suferit „din partea unor membri fanatici ai partidului” si ca aproba de la inceput masurile pe care acesta se va vedea nevoit sa le ia.
Reichsfuhrer SS 5 decembrie 1940
Mult stimate camarad Horia Sima,
Am primit astazi pentru o întrevedere pe colaboratorul dumneavoastra doctorul Biris care, cu ocazia sederii sale la Berlin, s-a prezentat la Gruppenfuhrer-ul Heydrich, seful Politiei de Siguranta pentru a discuta împreuna problemele politienesti, în special pregatirea si completarea cadrelor.
În aceasta prima epoca a preluarii puterii, au fost trasi la raspundere si împuscati de catre miscare, în afara de justitia de stat, oamenii si adversarii nostri, similar cazului legionarilor care au razbunat moartea stimatului si iubitului lor capitan, cum si a nenumaratilor camarazi.
O asemenea masura este justa pentru ca ea nu poate fi adusa la îndeplinire niciodata de justitia ordinara, care este legata de paragrafe si va depinde întotdeauna de formalismul paragrafelor.
Cele mai sincere urari pentru dumneavoastra si pentru miscarea legionara, care a dat sacrificii atât de mari patriei, de asemenea, cu aceleasi urari pentru statul român împreuna cu seful statului, generalul Ion Antonescu, va transmit urarile mele camaraderesti
SS H. Himmler
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty CORNELIU ZELEA CODREANU - PARLAMENTAR

Mesaj Scris de Admin 06.01.08 13:08

CORNELIU ZELEA CODREANU - PARLAMENTAR
http://www.itcnet.ro/history/archive/mi1999/current2/mi49.htm
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Mihai Codreanu, de la Pro TV la Parlamentul European

Mesaj Scris de Admin 06.01.08 13:06

Mihai Codreanu, de la Pro TV la Parlamentul European
Prezentatorul a ales un post la Bruxelles dupa 11 ani de cariera in Pache Protopopescu, la emisiuni ca „Pro Vest” sau „Profetii despre trecut”.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Colivă pentru legionari

Mesaj Scris de Admin 26.11.07 8:18

Colivă pentru legionari
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Radu Gyr - poetul care l-a coborat pe Iisus in celula

Mesaj Scris de Admin 16.11.07 16:12

Radu Gyr - poetul care l-a coborat pe Iisus in celula
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Istoria ca o masca

Mesaj Scris de Admin 24.10.07 19:15

Istoria ca o mascaData publicarii: 02/12/2000


Senatorul PRM Gheorghe Buzatu a fost mentorul organizatiei legionare "Crucida Reinvierii Neamului" si, prin studiile de istorie, nu a facut decit sa scuze voalat manifestarile interbelice ale Legiunii Arhanghelului Mihail

Adeziunea istoricului Gheorghe Buzatu la Partidul Romania Mare nu este o simpla intimplare. Ca si ceilalti membri ai PRM, Buzatu nu reuseste sa-si ascunda convingerile anti-semite, nationaliste, care sint ambalate in haina mai eleganta a studiului istoric. Inca din 1990, proaspatul senator Gheorghe Buzatu tinea conferinte pe la intrunirile legionare, participa la slujbele religioase organizate de legionari cu ocazia zilei Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril si, pe deasupra, era invitat sa lamureasca, pe la cite o intrunire a acestora, cam cit s-a "exagerat in privinta miscarii legionare interbelice". Marturiile unor studenti ai Facultatii de Istorie il prezentau, in anii 1991-1997, ca pe mentorul unei organizatii studentesti denumite "Cruciada Reinvierii Neamului". Organizatia a fost condusa de Corneliu Ciucanu, care, pentru citiva ani, a detinut si functia de presedinte al Ligii Studentilor Iasi. Succesorul acestuia la conducerea Ligii Studentilor, Daniel Onisor, este si el un apropiat al lui Gheorghe Buzatu. Despre genul de literatura preferat de discipolii spirituali ai lui Gheorghe Buzatu oricine isi poate face o idee citind revista legionara "Ethos Romanesc", editata si pe internet.

Acelasi Corneliu Ciucanu este si coautor, impreuna cu senatorul PRM, la unele studii care trateaza activitatea legionara interbelica din centrul universitar Iasi:"Radiografia extremei drepte romanesti". Senatorul Buzatu vorbeste in "Radiografie", aparuta in 1996!, pe care o semneaza impreuna cu Cornel Ciucanu si Cristian Sandache (care a ajuns intre timp deputat PDSR, in urma scrutinului de pe 26 noiembrie), "despre lucrari de propaganda antilegionara", atunci cind se refera la studiile unor sociologi literari foarte seriosi si respectabili, ca, de pilda, Zigu Ornea si Leon Volovici. Ramine un mister cum a reusit dl. Buzatu sa-si dea de gol atit de usor simpatiile pe care le nutreste fata de ideologia legionara si sa insinueze ca autorii nu sint credibili tocmai pentru ca ar fi evrei.

In plus, in studiul sau "Miscarea Legionara. Istorie si istoriografie", caracteriza drept tentative "nesemnificative, falsificatoare si denigratoare, in limba si in spirit cominternist" o alta lucrare redactata de Leon Volovici. Rafuiala cu Leon Volovici merge pina acolo incit caracterizeaza "Procesul lui Corneliu Zelea Codreanu", in care sint descrise crimele, extremismul si nationalismul sefului Legiunii, drept "o lucrare patimasa impotriva nationalismului pozitiv". Astfel de lucrari, extrem de partinitoare, in care nationalismul si rebeliunile legionare sint tratate drept "evenimente de maxima importanta in istoria Romaniei", apar pe internet la Pagina Romaniei Nationaliste si in revista Ethos Romanesc, de asemenea editata pe internet de catre "Cruciada Reinvierii Neamului". Pentru Buzatu & Ciucanu, extremismul si nationalismul lui C.Z. Codreanu nu sint altceva decit niste manifestari romantice si neintelese ale perioadei interbelice.

Nu numai in ale "stiintei" cei doi sint nedespartiti. Cu un an urma, pe 27 noiembrie 1999, s-au desfasurat la Bucuresti simpozionul comemorativ "dedicat intemeietorului Miscarii Legionare, Corneliu Zelea Codreanu". Cu aceasta ocazie s-a lansat cartea "Pentru Legionari" si a fost organizata o expozitie fotografica, "Legiunea in imagini". Potrivit informatiilor raspindite pe internet (Pagina Romaniei Nationaliste) si a unor afise lipite pe mai multe cladiri din Bucuresti, Gheorghe Buzatu a tinut o conferinta avind tematica legionara.

Sint numai citeva exemple, la indemina oricui, despre ceea ce se intimpla de fapt cu acele curente radicale din PRM. Aceste partid a preluat ideologic si discursiv multe din temele, expresiile si manifestarile extremei drepte interbelice. Faptul ca un om cu asemenea convingeri ajunge pe listele PRM si este presedintele de onoare al PRM Iasi nu este o intimplare. Probabil ca, pe viitor, sondarea in profunzime a PRM ar putea constitui un domeniu vast pentru cercetarea istoriografica romaneasca. Se vor descoperi, de-a valma, vechi cadre ale aparatului de partid comunist, frinturi din discursul xenofob al comunistilor anti-sovietici, peste care se suprapune de minune nationalismul cu adieri de legionarism interbelic.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Doicaru, spionul analfabet de care se temea pâna si Ceausesc

Mesaj Scris de Admin 22.10.07 17:24

Doicaru, spionul analfabet de care se temea pâna si Ceausescu
http://www.gardianul.ro/2007/10/22/arhivele_gardianul-c57/doicaru_spionul_analfabet_de_care_se_temea_p_na_si_ceausescu-s103199.html

În tinerete, membru al Fratiilor legionare de Cruce, apoi pion de nadejde al Sigurantei, pentru ca, în scurt timp, sa ajunga sef al Directiei regionale Dobrogea a Ministerului de Interne. În aceasta calitate, fostul legionar s-a remarcat prin acte de cruzime si un regim deosebit de dur impus detinutilor politici de la Canalul Dunare-Marea Neagra, dar mai ales prin faptul ca a acuzat de sabotaj mai multi nevinovati, trimisi apoi în fata plutonului de executie. Ulterior, tortionarul a fost numit sef al Directiei I de Informatii din cadrul MI, pentru ca, la începutul anilor ’70, sa ocupe functia de sef al spionajului românesc. Numele sau, Nicolae Doicaru, un personaj despre care s-a scris mult, însa se stie foarte putin. Chiar si moartea spionului-sef e învaluita în mister. La o partida de vânatoare din primavara anului 1991, Doicaru a fost lovit în plin de un glont ratacit, cu toate ca toti participantii aveau armele încarcate cu alice. Credem ca Doicaru nu a murit din cauza unei combinatii informative facute pe vremea când conducea spionajul, ci, mult mai probabil, pentru c








a stia foarte multe despre cei care au preluat puterea dupa caderea lui Ceausescu, dar mai ales despre cei care stateau atunci în spatele potentatilor zilei si trageau sforile.

Din cele de mai jos veti vedea ca, desi era semianalfabet, seful spionilor a jucat tare, iar liderii comunisti de la Bucuresti, în frunte cu Nicolae Ceausescu, chiar l-au stiut de frica.
Dezertarea lui Pacepa din vara anului 1978 l-a dus pe generalul Nicolae Doicaru pe culmile disperarii. Risca sa fie destituit si din functia de ministru al turismului, pe care o ocupa, dupa ce în acelasi an, la 7 martie, din motive necunoscute, a fost îndepartat de la conducerea Directiei de Informatii Externe (spionajul românesc). Doicaru trebuia sa dea explicatii unor anchetatori duri despre împrejurarile în care s-a petrecut defectiunea adjunctului sau, generalul Ion Mihai Pacepa. Nu era deloc usor. Ca sa nu mai vorbim ca viata sa atârna în acel moment de un fir de par, tinând cont de faptul ca Ceausescu era turbat de furie din cauza defectiunii spionului sau preferat. Totusi, Doicaru a stiut sa gestioneze criza si în primul raport scris în 1978 a sugerat ca e gata sa faca multe dezvaluiri, daca va fi nevoie. Santajul era pe fata, fapt care reiese clar dintr-un fragment scrise de fostul sef al spionajului românesc: „Raportez ca, în prezentul document, nu am facut referiri la tovarasii secretari ai CC al PCR si nici la tovarasii membri sau membri supleanti ai Comitetului Politic Executiv“. Batea saua sa priceapa iapa. Mesajul era limpede - nu discuta deocamdata despre afacerile de coruptie, de trafic de influenta, precum si despre legaturile pe care le au în strainatate granzii partidului, dar, la nevoie, o va face. Gestul lui Doicaru a fost unul disperat, izvorât probabil din situatia-limita în care se afla. Cert este ca el a fost înteles perfect de anchetatori, ca si de cei care conduceau pe atunci destinele României.

Habar nu avea sa scrie

Raportul cu pricina nu a scos la iveala doar faptul ca Nicolae Doicaru era decis sa-si vânda scump pielea, ci si ca era semianalfabet - secret bine pazit pâna în acel moment. Unul dintre cei mai puternici oameni din România nu putea scrie coerent câteva cuvinte. Seful spionajului mânca litere cu nemiluita, iar dezacordurile se tineau lant, chiar daca - atentie! - era absolvent al Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Cum fusesera notate lucrarile sale scrise în anii de studiu e un alt mister. Însa nu trebuie sa ne mire foarte tare, pentru ca si dupa 1989 se pot da exemple cu duiumul de semianalfabeti cu diploma.
Alta necunoscuta însa suscita mai mult interes pentru noi. Nici pâna azi nu se stie cu precizie daca tot comportamentul lui Doicaru de dupa fuga adjunctului sau, Pacepa, e dovada unei abilitati iesite din comun, a vicleniei unei adevarate „vulpi“ ori omul era un imbecil, un redus mintal.
Lipsit total de inteligenta. ~sta a fost verdictul dat lui Doicaru de catre comisia care a anchetat cazul „Pacepa“, dar avem toate motivele sa credem ca fostului spion sef i s-a creionat un fals portret, tocmai pentru a fi exonerat de raspundere. Toti erau convinsi ca amenintarile sale nu erau glume. Oricând puteau aparea documente compromitatoare despre secretarii CC ori membrii Comitetului Politic Executiv atât pe masa lui Ceausescu, cât si la redactiile marilor ziare occidentale. Partidul nu-si mai putea permite un scandal la vârf. Liderii de la Bucuresti, dar si capii Securitatii stiau ca, dupa fuga lui Pacepa, o alta criza era greu de gestionat, chiar si în interior. Nu ne îndoim ca si Doicaru cunostea foarte bine acest lucru.

Mesaje bine tintite

Doicaru a intrat într-un con de umbra dupa scandalul pricinuit de fuga adjunctului sau, Pacepa, dar cam atât. Adevarat, Securitatea era cu ochii pe el, dar daca cititi consemnarile din notele agentilor despre dialogurile sotiei lui Doicaru cu diverse persoane va dati seama ca fostul spion-sef stia cum sa trimita mesajele catre liderii comunisti chiar si atunci când era cazut în dizgratie. Iata ce se consemna într-o nota din 9 septembrie 1979 în legatura cu o discutie a Melaniei Doicaru cu locotenentul major Vasile Badea, fost sofer al lui Nicolae Doicaru: „E posibil - spunea Melania - ca un om care a muncit o viata întreaga în acest minister, acum sa stea de pomana în casa, sa sparga nuci si sa sape gradina?“. Mesajul chiar a ajuns unde trebuie, ca si altele, probabil.
Asa ca, dupa un an si jumatate de la acest eveniment, Doicaru îi spunea generalului Octavian Simionescu, într-o discutie amicala, ca Ceausescu nu i-a reprosat nimic din punct de vedere profesional. Aproape incredibil! Urmarirea lui Nicolae Doicaru si a familiei acestuia a continuat, însa nu mai e de ceva notabil de consemnat.
Nicolae Doicaru, omul rusilor
Important cu adevarat este ceea ce credeau generalii si coloneii Securitatii despre Nicolae Doicaru. Asa putem ajunge sa ne facem, cât de cât, o parere despre cel care a fost în tinerete legionar, apoi tortionar al anticomunistilor - printre care si legionari, pentru a ajunge la maturitate chiar spionul-sef al regimului comunist. Cel care i-a supravietuit lui Ceausescu, dar a murit secerat de un glont ratacit la o vânatoare unde toti participantii aveau pustile încarcate cu alice.
Generalul Vasile Goga spunea la ancheta din anii 1978-1979 pricinuita de fuga lui Pacepa: „L-am considerat pe Nicolae Doicaru omul rusilor, bazat pe faptul ca, pe vremea consilierilor sovietici, avea fata de ei o atitudine de un servilism deosebit“. Adevarat, în dosarul lui Doicaru era consemnata obedienta fata de autoritatile militare sovietice de ocupatie, fapt care însa nu l-a împiedicat pe Ceausescu sa-l numeasca seful DIE.
Generalul Stefan Constantin declara cu aceeasi ocazie ca Doicaru „a creat un aparat mare cu picioare mici“. Tot la ancheta din ’78-’79, locotenent-colonelul Sandu Stanculescu afirma: „Nicolae Doicaru si Ion Mihai Pacepa erau într-o asemenea cârdasie, încât, practic, nu mai puteau face nimic unul fara celalalt“. Era un adevar, la fel ca si acela ca, tot atunci, capii spionajului si liderii partidului comunist erau, la rândul lor, în asemenea cârdasie, încât rascolirea împrejurarilor în care a fugit Pacepa putea duce la deconspirarea multor afaceri necurate.

Siretenie si cruzime

Acesta a fost unul dintre motivele pentru care credem ca, în mod intentionat, dezertarea lui Pacepa din vara anului 1978 nu a fost niciodata legata de demiterea lui Doicaru de la conducerea DIE, în primavara aceluiasi an, fara prea multe vorbe. Este o ipoteza despre care o sa vorbim în episoadele noastre viitoare. Cert e un fapt, ca sa ajungi sef al spionajului în România anilor ‘70 trebuia sa ai anume „calitati“. Sa fi urât democratia în tinerete, sa colaborezi cu ocupantul la nevoie, sa fi trimis la moarte oameni nevinovati si, cea mai importanta, sa nu discuti niciodata despre afacerile nomenclaturii, chiar daca la un moment dat cazi în dizgratie. Amintim ca Doicaru este unul dintre securistii care si-a ascultat fiica atunci când aceasta se întâlnea cu iubitul într-o garsoniera, dupa care a maritat-o cu un activist.
În ce priveste verdictul de tembel pe care Securitatea i l-a dat lui Doicaru dupa fuga subalternului sau, acesta nu sta în picioare, chiar daca seful spionilor nu stia sa încheie frazele, iar rapoartele sale aratau ca si cum ar fi fost scrise cu hieroglifele. Inabilitatea de a scrie coerent a fost înlocuita cu siretenia, cruzimea si lasitatea.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty FAMILIA LEGIONARULUI

Mesaj Scris de Admin 14.10.07 17:44

FAMILIA LEGIONARULUI

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Dot





Anticomunişti acerbi, ultranaţionalişti, acuzaţi de antisemitism, rebeli şi revoluţionari, instauratori ai unui stat autoritar, convinşi că forţa rezolvă diferendele politice, legionarii au fost şi vânaţi, şi cenzuraţi, şi maltrataţi, şi asasinaţi. Acum, după şapte decenii de ...


Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Dot

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Small_arrow Citeşte tot articolul
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty 80 de ani de la intemeierea Miscarii Legionare

Mesaj Scris de Admin 22.09.07 18:55

80 de ani de la intemeierea Miscarii Legionare
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Slujba de pomenire pentru Corneliu Zelea Codreanu

Mesaj Scris de Admin 14.09.07 17:40

Slujba de pomenire pentru Corneliu Zelea Codreanu
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Prima aniversare legionara fara sereisti in boschete

Mesaj Scris de Admin 26.06.07 11:16

Prima aniversare legionara fara sereisti in boschete
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Criza legionarilor

Mesaj Scris de Admin 09.06.07 13:46

Criza legionarilor

Astăzi, în cadrul târgului de carte Bookfest, va avea loc lansarea volumui I al lucrării "Mişcarea legionară după Corneliu Codreanu (februarie 1938-septembrie 1940, Mecanismele schimbului de generaţie)", semnată Ilarion Ţiu. Apărută la Editura Vremea, cartea se adresează publicului de specialitate, dar şi tuturor pasionaţilor de istorie.


† Jurnalul Naţional: În zilele de azi, pline de scandaluri politice şi cancanuri mondene, mai era nevoie de o carte de istorie?
Ilarion Ţiu: Orice carte ce tratează aspecte noi ale cunoaşterii ştiinţifice sau ale societăţii este binevenită. Cu atât mai mult o lucrare din domeniul istoriei, care în mod normal ar trebui să lămurească o chestiune controversată a trecutului. Important nu este să scrii o carte, ci mesajul pe care-l transmiţi cititorului. Din păcate, în zilele noastre până şi istoricii reputaţi au abandonat misiunea lor de analiză specializată a trecutului, preferând să publice tone de documente de arhivă, care pentru un "consumator" nefamiliarizat cu tema nu spun nimic.



Continuitate


† Ce aduce nou cartea ta?
Acest subiect va naşte întotdeauna controverse, aşa că orice aduci nou, indiferent de câtă documentare ai în spate, va stârni "dezbateri". Lucrarea prezintă un moment "de cumpănă", să-i spunem, în Mişcare, respectiv perioada post-Corneliu Codreanu. În general, studiile privind Legiunea au tratat "perioada Căpitanului", până în 1938. Istoricii au considerat că această fază a organizaţiei a fost mai "spumoasă", deoarece gruparea condusă de Codreanu aducea în peisajul politic interbelic un mesaj extremist, de factura fascismului italian şi nazismului german. După moartea liderului fondator din noiembrie 1938, organizaţia intră însă în derută, etapă "sărită" din istoriografie. Dar în cei doi ani post-Codreanu, organizaţia îşi schimbă structura de "cadre", mijloacele de acţiune, echipa de conducere. Noii membri veniţi acum vor asigura "suportul uman" pentru guvernarea legionară din 1940, dar şi pentru mişcarea de rezistenţă anticomunistă.



† Cui se adresează acest volum?
Cartea nu este un studiu rigid, adresat în primul rând comunităţii ştiinţifice. Am încercat să folosesc un limbaj cât mai cursiv, pe alocuri jurnalistic. Aşadar o recomand şi "publicului larg". Este şi o "radiografie" a societăţii româneşti din acele timpuri. Multe dintre problemele sociale ale perioadei interbelice sunt actuale şi astăzi – lipsa de perspectivă a tinerilor, discrepanţa între discursurile triumfaliste ale politicienilor şi realităţile din ţară etc.



† Ce planuri de viitor ai în domeniul scrisului?
Eu sunt în situaţia fericită de a fi un istoric detaşat de lumea destul de rigidă a institutelor de cercetare sau a universităţilor. Aici, la Jurnalul Naţional, lucrez într-o echipă la un serial privind istoria comunismului în România. Cercetarea privind Mişcarea legionară m-a ajutat foarte mult şi în înţelegerea comunismului, cred că cele două curente sunt manifestări opuse ale aceloraşi "frustrări sociale" din perioada interbelică. Pe viitor voi continua lucrul la acest proiect de la ziar, foarte util istoriografiei româneşti, iar în toamnă va apărea al doilea volum al lucrării "Mişcarea legionară după Corneliu Codreanu" (ianuarie 1941-august 1944).



"Scrierea istoriei continuă pe drumul cel bun"


"Până în 1990, istoria Mişcării Legionare nu a fost cercetată, date fiind transformările radicale prin care a trecut România, începând mai ales cu 1944. Din 1990, tema a fost abordată cu interes, crescând fie pentru evoluţia mişcării de la începuturi până la interzicerea ei în 1938, fie pentru etapa în care a fost la putere, în toamna anului 1940. Însă intervalul din februarie 1938, când a fost instaurat regimul monarhiei autoritare şi până la abdicarea Regelui Carol al II-lea, în septembrie 1940, nu a format, până în prezent, obiectul unei analize pe multiple planuri, pe temeiul unei cuprinzătoare documentări. Este ceea ce a făcut Ilarion Ţiu în volumul apărut prin grija Editurii Vremea care, an de an, sprijină studiile istorice. Volumul este o reuşită. El urmează reperele statornicite ale scrierii istorice şi anume: o solidă documentare de arhivă; o atentă şi nuanţată analiză a informaţiilor inedite şi edite; o ordonare logică a expunerii; o perspectivă nouă a temei, anume schimbul de generaţie în conducerea Legiunii provocat de asasinarea de către autorităţi, în închisori şi în lagăre, a grupului fondator şi preluarea conducerii de elemente mai radicale; o expunere clară. Când citeşti volumul, ai un sentiment de satisfacţie pentru lucrul bine făcut; pentru că scrierea istoriei continuă pe drumul bun; pentru reuşita unui istoric din promoţia 2004".
(Academician Dinu C. Giurescu)



Prima carte


Una dintre impresiile neschimbate ale copilăriei (şi dacă mă gândesc mai bine singura, poate) e aceea că a scrie o carte ar fi semn de înzestrare şi putere deosebită. Un semn târziu, dacă nu-i o carte de poezie, făcut din culmile unei "vârste a înţelepciunii". Şi iată că puţin după împlinirea a 25 de ani, Ilarion Ţiu publică prima sa carte. Gazetar şi istoric, în amândouă breslele se-aşează sub semnul normalităţii unei (dorite) noi generaţii. După excesele demolărilor şi denunţurilor trecutului, Ilarion Ţiu intră-n firescul muncii de cercetare: caută zona mai puţin cunoscută din câmpul său de investigaţie şi o străbate fără implicări afective ori partizanate politice, sintetizând informaţii din toate sursele disponibile – bibliografie de specialitate, documente de arhivă, memorii şi jurnale, mărturii ale supravieţuitorilor. Fără a căuta să se facă remarcat prin criticile aduse altora ori prin trucuri ieftine, de autor cu "operă mare" care include sub coperta ce-i poartă numele sute de pagini cu stenograme de şedinţe ori documente, fără a selecta citări şi referinţe din v.i.p.-urile prezentului, istoricul face deja figură aparte printre aspiranţii la succes. Sub semnul credinţei lui Borges că şi paradisul e o bibliotecă, şi-a scris prima lui carte. (Lavinia Betea)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty “Legionarii foloseau religia in scopuri politice. Ca si domn

Mesaj Scris de Admin 01.06.07 20:14

“Legionarii foloseau religia in scopuri politice. Ca si domnul Basescu” Interviu cu Doina Cornea

Cunoscuta disidenta anticomunista, intr-un interviu acordat BBC, isi declara nemultumirea Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Detalii_arrow
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Inventarea de legionari

Mesaj Scris de Admin 25.03.07 18:23

Inventarea de legionari (II) - de Ion Simuţ
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Legionarii au fost strangulati, împuscati si arsi cu vitriol

Mesaj Scris de Admin 14.03.07 16:18

Legionarii au fost strangulati, împuscati si arsi cu vitriol


Maiorul Magistrat era un exemplar tipic al lumii pe care o înfruntam. Provenind dintr-o familie cu naravuri dubioase, ambitiosul tînar a ajuns magistrat militar. S-a remarcat în fata superiorilor sai prin servilism si prin abilitatea cu care ticluia procesele. Cînd în noiembrie 1938, la Tîncabesti, 14 oameni au fost strangulati, apoi aruncati de-a valma într-o groapa si arsi cu acizi tari pentru a nu mai fi recunoscuti
*, calaii si-au amintit ca nu au invitat si un procuror care sa constate ca cei 14 "au încercat sa evadeze în padure si în lupta ce s-a încins cu paznicii au fost împuscati".
Cine putea sa se preteze la acest joc funest? Maiorul Magistrat. Asa a început marea lui cariera. A fost adus imediat la Jilava si, în atmosfera de teroare si groaza, i s-a spus ce avea de facut - si a facut-o fara murmur si fara sovaire. Iar atunci cînd unul dintre plutonierii care ucisesera prin strangulare a fost cuprins de regrete si a facut o criza de nervi, tipînd cît îl tinea gura ca a omorît un om nevinovat, Maiorul Magistrat l-a bruscat si cu amenintari l-a determinat sa semneze o declaratie conform tipicului întocmit de asasini. Atunci Maiorul îl slujea pe regele detracat si criminal si pe a sa clica, iar dupa caderea lor de la putere a intrat în serviciul lui Eugen Cristescu
** - si acesta un om nefast. În 1941 a fost un conflict între legionari si Maresalul Antonescu, terminîndu-se cu victoria Maresalului. Eugen Cristescu a apelat din nou la Maiorul Magistrat, caci îi trebuiau acte de acuzare zdrobitoare. Nefiind multumit numai cu faptele - desi au existat unele fapte regretabile, abuzive ori criminale -, a înscenat pur si simplu odioasa ucidere a 30 de evrei, spînzurati, chipurile, de cîrlige la abatorul din Bucuresti. N-a existat, de fapt, aceasta actiune criminala, respingatoare si hidoasa, dar Maiorul Magistrat a întocmit actele de acuzare pe baza unor cópii de fotografii trunchiate. În virtutea acestor "documente", el a murdarit sufletul românesc cu o crima abjecta si a degradat justitia cu o înscenare grosolana. Dar evreii stiu bine ca nu au existat crimele de la abator***. Pornit pe aceasta pista, Maiorul Magistrat a mai redactat un proces-verbal fals, în care un biet ostas român care a murit în flacarile unei masini incendiate a fost prezentat ca o victima peste care legionarii au turnat petrol si i-au dat foc. Acesta era Maiorul Magistrat, comandantul militar din Aiud, trimis cu misiunea de a ne distruge. Noi nu participaseram la acele evenimente din trecut, desi nu erau prea îndepartate, dar sufletele noastre respingeau hidosenia acestui om. El a devenit pentru noi simbolul miseliei si crimei, al nelegiuirii si bestialitatii, încît ne-am înclestat în lupta pe viata si pe moarte. Eram tineri, nu cunosteam lumea, nu stiam ce este viclenia si nici întelepciunea. A fost o greseala de tact modul nostru deschis în care am activat împotriva legilor nelegiuite - si deci am fost arestati -, iar acum aveam sa savîrsim a doua greseala, prin lupta fatisa cu perversul si vicleanul Maior Magistrat. În vreme ce noi ne faceam vinovati de naivitate si idealism, Maiorul Magistrat era specialist în crimele perverse.


* Este vorba de asasinarea prin strangulare ritualica, la ordinul puterilor oculte slujite de Carol al II-lea si Elena Lupescu, a lui Corneliu Zelea Codreanu, seful Miscarii Legionare, si a altor 13 legionari, în noaptea Sfîntului Andrei din anul 1938. Trupurile neînsufletite au fst împuscate în spate, apoi aruncate într-o groapa la Jilava si arse cu 15 damigene de vitriol. Dupa aceea s-a dat publicitatii comunicatul oficial care a zguduit pe români: Corneliu Codreanu, împreuna cu 13 legionari, a fost împuscat "în timpul unei încercari de evadare de sub escorta". Adevarul despre crima de la Tîncabesti este relatat de jandarmul Sârbu, cel care l-a strangulat pe Capitan si a participat apoi la întreaga înscenare. (Vezi Mihail Sturdza, România si sfîrsitul Europei, Alba-Iulia 1994, p. 137.)
** Seful Serviciului Secret în timpul guvernarii Antonescu. Ulterior a fost închis de comunisti, dar s-a pus în slujba Securitatii si din beciul Ministerului de Interne a condus arestarile perioadei 1947-1949.
*** Alexandru Ghica, seful Sigurantei Române de atunci, acuzat de "crima" petrecuta la abator, a spus - si era sincer - ca n-a auzit de ea. Studiind dosarul, a constatat ca nu continea fotografiile originale ale masacrului, ci doar cópii - or, se stie ca o cópie, spre deosebire de o fotografie originala, poate fi trunchiata si masluita dupa cum vrei. A cerut deci sa se prezinte de catre acuzare fotografiile originale, însa ele n-au aparut niciodata. Mai mult, în conditiile puscariilor comuniste, unde constiintele au fost siluite decenii întregi, s-a aflat totul despre toti si despre toate, dar nimeni n-a suflat un cuvînt despre crimele din abator, desi este cu neputinta ca nimeni sa nu fi stiut de ele, caci doar trebuie sa fi fost executate de o echipa de oameni, în mod public. Însusi Eugen Cristescu, ajuns în temnitele comuniste, a marturisit ca el a înscenat asa-zisele crime de la abator, precum si arderea de viu a soldatului, pentru a-l determina pe Antonescu sa rupa orice legatura cu legionarii si sa-i acorde lui depline puteri. Pentru a reusi aceste înscenari a folosit semnatura capitanului magistrat Aurel Munteanu. Aceasta marturisire este categorica, dar nu exista document scris care s-o ateste, deci poate fi pusa la îndoiala. O marturie valoroasa aduce avocatul Petre Pandrea, care, facînd personal o ancheta la abator, a tras concluzia ca aceste zise crime au fost o înscenare. Asa-zisele crime de la abator continua si astazi a fi speculate în mod incorect pentru a distruge un episcop ortodox român (Valerian Trifa - n. ed.), acuzîndu-l pe el a fi faptasul. Avem convingerea ca nu au existat crimele de la abator. Crimele acestea apasa pamîntul românesc si-i murdaresc cerul, de aceea trebuie spus adevarul.

http://www.ziarultricolorul.ro/eveniment.html?aid=6343
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Adevarul despre guvernarea legionara (V)

Mesaj Scris de Admin 06.02.07 15:27

Adevarul despre guvernarea legionara (V)
Comisia se subordona direct Presedintiei Consiliului de Ministri. Prezidata de magistratul Eugen Banescu, noua comisie a avut ca obiectiv anchetarea tuturor celor implicati în asasinatele politice comise pe timpul dictaturii carliste, indiferent de sectorul din care proveneau acestia. Dupa cercetarea a peste 500 de persoane, Comisia speciala de ancheta criminala a oferit Presedintiei Consiliului un raport cutremurator. Bilantul tragic al asasinatelor numara 292 de victime. În actele criminale fusesera implicati prim-ministri, ministri, 55 de prefecti de judet, 55 de comandanti de jandarmi si peste 50 de comisari, inspectori si ofiteri de jandarmerie, numerosi agenti de politie si de jandarmi. Dintre acestia, 64 de persoane au fost încarcerate la Jilava. Asasinatele care au urmat în noiembrie 1940 au dat peste cap toate cercetarile comisiei si au creat o situatie defavorabila prezentei legionarilor la guvernare. Însa asasinatele de la Jilava au fost stîrnite chiar de o greseala a comisiei.

Aceasta a emis o adresa catre Prefectura Politiei Capitalei, cerînd punerea în libertate a lui Traian Cinghita si a altor fosti angajati ai MI. Traian Cinghita, fost plutonier de jandarmi, a fost implicat la Vaslui în omorîrea a 31 de legionari, în calitate de comandant al plutonului de executie. La aflarea vestii, cîtiva legionari, gîndind ca arestatii nu ar mai plati niciodata pentru vina lor, s-au grabit sa actioneze razbunator în numele unei "justitii" proprii. Toti cei 64 de detinuti au fost executati în noaptea de 26/27 noiembrie 1940. Asasinatele au continuat, culminînd cu omorîrea de catre membri ai politiei legionare a profesorilor Iorga si Madgearu. Un fapt peste care nu se poate trece cu vederea. Faptul ca asasinarea venerabililor profesori a fost o înscenare a sovieticilor ramîne înca o ipoteza. Subliniez ca o greseala nu trebuie motivata, ci recunoscuta. Pe de alta parte, istoricul Cristian Troncota a dovedit infiltrarea în scop diversionist a elementelor bolsevice în rîndurile miscarii legionare. La aflarea vestii asasinarii celor doi profesori, toti ministrii legionari din guvern, reuniti sub conducerea lui Horea Sima, s-au desolidarizat oficial de actiunile teroristilor, reprobîndu-le, desfiintînd politia legionara si destituindu-l pe colonelul Zavoianu din fruntea Prefecturii Politiei Capitalei. Guvernul a emis un decret-lege prin care se instituia pedeapsa cu moartea pentru comiterea unor delicte asemanatoare acelora de la sfîrsitul lunii noiembrie. Poarta semnatura lui Ion Antonescu, seful statului, Horia Sima, vicepresedinte de Consiliu, si Mihai Antonescu, ministru al Justitiei. Asasinatele au dat peste cap întreaga munca a Comisiei speciale de ancheta, transformînd adevaratii fosti asasini în victime. Au compromis miscarea legionara. Cui au folosit toate acestea? Mai întîi, PCdR. Membrii sai erau total dezamagiti dupa ce Stalin tradase cauza bolsevica prin alianta cu nazismul. Credeau ca, în urma succeselor economico-sociale ale guvernarii, legionarii vor fi luati în brate de Stalin. Apoi, generalului Antonescu, în dorinta acestuia de a se debarasa de legionari (asta nu înseamna ca generalul a fost implicat în organizarea masacrelor, cum gresit s-a interpretat!), dar si partidului nazist, care nu putea nicicum sa dicteze în economia româneasca. Pedeapsa aplicata unor detinuti din lotul sus-amintit ar fi fost fireasca doar daca venea pe cale legala, si nu cum s-a întîmplat.

Niste asasini dovedii nu se puteau astepta la altceva. Dar verdictul nu a mai fost asteptat. De asemenea, sanctiunile aplicate calailor Armand Calinescu si Gheorghe Argeseanu erau perfect justificate, daca erau aplicate de justitie (respectivii se implicasera intentionat, cu deplina raspundere mintala, în masacre, iar, ca urmare, trebuiau sa se astepte sa raspunda legal). Nefiind asa, a fost vorba doar despre niste asasinate, atît în cazurile Calinescu si Argeseanu, cît si în cazul Jilava. Iar istoriografia comunista a exploatat la maximum aceste episoade, în defavoarea guvernarii septembriste (notiune care nu se confunda cu aceea de miscare legionara!). Interesant, crimele comise, inclusiv împotriva românilor, de organizatii terorist-politice condamnate de Tribunalul de la Nürnberg (Miscarea Legionara nu a fost), au fost tratate pîna acum cu o suspect de putina atentie. Stavilirea pericolului sovieto-comunist a fost un succes al guvernului de atunci. Factorul determinant l-a constituit succesul unor masuri economico-sociale. Dupa raptul din iunie 1940, URSS continua sa agreseze granita cu România. Totul a culminat cu ocuparea unor insule în zona Deltei Dunarii.
Nu confundam Miscarea Legionara cu guvernul septembrist. Sînt, cum spuneam, doua notiuni care se întretaie, dar nu se confunda. Demnitarii de sorginte legionara trebuie analizati prin modul în care si-au facut datoria fata de stat, pe plan central si local. În fond, erau remunerati pentru aceasta. Spre exemplu, salariul unui ministru atunci era în jur de 35.000 lei lunar, mai mic, e drept, decît în guvernele anterioare. Nu au fost semnalate acte de coruptie fata de acei demnitari, iar acesta e un fapt meritoriu. De altfel, generalul Antonescu nu a tolerat niciodata coruptia si nici nu a putut fi acuzat vreodata de o asemenea situatie. Nici macar "Tribunalul poporului" nu i-a putut acuza pe Antonescu si pe ministrii legionari de coruptie. Daca nu existau greselile fundamentale pe care le-am enumerat, recunoscute chiar de legionari, guvernul septembrist ar fi ramas guvernul ideal, incoruptibil, cel care, pe lînga incredibila evolutie socio-economica pe care a provocat-o, a trecut cu mare succes proba de foc a scoaterii tarii din cea mai mare criza pe care a cunoscut-o în istoria contemporana. Ar fi fost atunci, într-adevar, "o tara ca soarele sfînt de pe cer". Aceasta parte a istoriei nu poate fi stearsa cu buretele, desi comunismul aproape ca a reusit acest lucru. Alte guverne, în fata unor crize mult mai mici si într-o conjunctura internationala favorabila, au dat pur si simplu faliment, sau au esuat din plin în interese personale ale demnitarilor. Stiu, obiectivismul doare, supara uneori, dar istoria nu poate fi scrisa altfel. Comunismul are, însa, o alta parere, dar am aflat ca a cazut demult.
(Sfîrsit)
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 135929
Data de inscriere : 15/12/2005

https://talusa1946.forumgratuit.ro

Sus In jos

Codreanu/Miscarea  Legionara[v=] - Pagina 6 Empty Re: Codreanu/Miscarea Legionara[v=]

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum